Bevallom őszintén, hogy a Smalland című videojátékról nem hallottam soha, köszönhetően a gyenge hype marketingnek. Az hogy hogyan került a kezeim közé, megérne egy misét, míg elmondom. Ugyebár manapság a túlélő játékok második legnagyobb korszakát éljük, köszönhetően egy olyan zsáner játéknak, amit a Conan Exiles vagy az Ark elindított. Ezután pedig ömlesztették, szinte már a csapból is survivor játékok folytak, de meglehetősen kevés lett minőségi.
Jelen tesztünk alanyához, a Smalland: Survive The Wilds-hez nagyon szerencsésként jutottam hozzá, hiszen idén játszhattam, tesztelhettem egy nagyon jó Enshroud-ot, és most a Nightingale-t is kóstolgatom. Ennek kíséretében nálam egy folyamatot indított el a fentebbi címek, ugyanis elkezdtem érdeklődni sokkal jobban a túlélő-crafting játékok kapcsán, és Steam keresésben rátaláltam egy igazán egyedi játékra, ez nem más mint a Smalland.
A Smalland: Survive The Wilds-ot a Merge Games fejlesztette és adta ki. A Merge Games egy független fejlesztő és kiadó, amely más játékokat is kiadott, például a Spirit of the North-ot és a Bramble: The Mountain King-et. A Smalland egy kihívást jelentő, és rendkívül érdekes túlélőjáték lett.
A Survive the Wilds lényege egy harmadik személyű, TPA survivor-crafting központú videojáték, amely lehetőséget ad a játékosoknak az első személyű mód, FPS mód közötti váltásra is. Nagyrészt azonban egy túlélőjáték, amely ugyanazokat az évszakokat használja fel, mint az Ark, a Grounded és a Valheim. Természetesen a megszokott elemekből építkezik ez a fajta túlélő játék is, hiszen van harc, kézművesség, bázisépítés és persze nyílt világ felfedezés — négy alapvető elem, amelyről már tucatszor hallottunk, nagyon sok játékoknál. De ezek ellenére, mint a Groundedben is, itt is nagyszerűen vannak kivitelezve az alapvető játékmechanikai szegmensek.
A Smalland: Survive The Wilds kezdéskor a szokásos móka vár ránk, naná, a karakter létrehozása az első: a fejlesztők igen egyszerű elemeket használtak fel és nem is kell órákig tökölnünk azzal, hogy a karakterünket létrehozzuk. Néhány testre szabási lehetőség ugyan korlátozott, többek közt az arc típusok és a női és a férfi test között sajnos nincs túl sok különbség. Miután befejeztük a karaktergenerálást és a világba való belépést, a feladatunk nem más, mint a nagybetűs túlélés.
A történet követése terén a játék nem nagyon fogja a kezünket, és gyakran úgy érezhessük, mintha nem lenne célunk a kaland befejezéséhez. Habár a videojáték a nem-lineáris történetre összpontosít, így nem olyan egyszerű, mint egy küldetésjelző követése, ahogy azt az Enshrouded-ben tökéletesen alkalmaztak a fejlesztők. Picit elveszettnek érezheti magát az ember a játék legelején, de egyébként más a helyzet, ha coop-ban játsszuk. Nagyon sokat kell bóklásznunk random irányokba és közben meg kell találnunk az adott NPC-ket a megfelelő küldetésen belül, hogy folytathatni tudjuk a journey-t. Például több tárgy és felszerelés NPC központú, akárcsak az Enshroudedben is.
Kezdéskor a Smalland okosan és nagyon jól figyel a narrativára, ugyanis próbál minket több hangulati elemek segítségével bevonzani ebbe a "Drágám, a kölykök összementek" típusú világba. A játék elején olyan érzésünk támadhat, mintha egy birodalomnak lennünk egy nagyon fontos személye, és elhatározzuk, hogy felfedezzük a hatalmas vadont, annak érdekében hogy mi és a fajunk túlélhessen.
A Smalland minimális feladatsorral indul: készítsünk fegyvert és építsünk egy kis települést, ahonnan fokozatosan tovább merészkedhetünk a mélyebb és félelmetes gigantikus területekre, és feltárhatjuk annak megannyi titkát és elfeledett relikviáját. A Survive the Wilds egy generikus "homokozó szimulációs" túlélőjáték, ami a szokásos beállításai mellett lehetőséget kínál a világok létrehozására és fejlesztésére, mindezt akár kilenc további játékossal is. A bázisunk teljes mértékben, egy az egyben tovább vihető mások világába is.
A Smalland: Survive The Wilds területén szétszórtan találhatók kis bagolyszerű szobrocskákat, amelyek hasznos információkat és tippeket adnak a túléléshez vagy bizonyos játékmechanikákhoz. A felvonuló tippeket a kezdeti területen gyakran találjuk majd meg, de ahogy távolabb kerülünk a The Burrows-tól, ezek annál ritkábbak lesznek. A térkép hatalmas és sok felfedezni való áll a rendelkezésünkre, a karakterünkkel nem csak gyártani, de javítani is tudunk, miközben oda kell figyelnünk a táplálkozásunkra is.
Amikor a Smalland: Survive The Wilds-ban felfedezünk, különböző bestiákba botlatunk bele. Undorító kígyókba, csúszómászókba, hangyákba és sok egyéb hasonló szerzetbe. Ezek ugye többnyire rovarok, talán egy-két gyík is képviselheti a további ellenfél típusokat, amit a játék egészen szépen hoz fel fokozatosan, régiónként. Minden ellenfélnek megvannak a saját erősségei és gyengeségei: egy gekkó könnyen legyőzhető, ha olyan fegyver van nálunk, amely vágási kárt tud okozni. Azonban egy bogarat már nehezebb megölni, mivel a gyengesége a szúrási sebzéstípus. Ennek következtében érdemes legalább egy fegyvert minden típusból magunknál tartani, és ezek mellett még az időjárási formákra is oda kell figyelnünk.
Az “Smalland: Survive the Wilds” kulcsfontosságú jellemzői:
- Hatalmas fák: Mászkálhatunk skyscraper méretű fák között, vagy mély hasadékokban az utakon, és még sok más élményben részesülhetünk, miközben felfedezzük a Smalland hatalmas nyílt világának egyedi biomjait.
- Erős páncélkészletek: Személyre szabhatjuk megjelenést, amik ellenállást nyújtanak az elemekkel szemben, és egyéb képességeket biztosítanak.
- Vad lények idomítása és lovaglása: A gekkóktól a skorpiókig terjedő vad lényeket idomíthatunk és lovagolhatunk. A világ és lakói a miénk, hogy meghódítsuk.
- Lomtalanítás, finomítás és erőforrások készítése: Építhetünk fel táborhelyeket a földön vagy a lombkoronában.
- Nagy fa igénylése: a megtervezett és felépített bázisunkat bármely világba át hozhatjuk.
- Ősi tudás feltárása: Megismerhetjük az elkóborolt NPC-k által szétszórt ősi tudást, miközben megtanulhatjuk, hogyan éljünk túl a veszélyes vadonban.
- Egyedül vagy barátaiddal játszhatsz: Akár 9 baráttal is játszhatunk multiplayer módban, a Steam és az Epic Games Store közötti crossplay lehetőségével.
A Smalland: Survive The Wilds lehetővé teszi, hogy a játékot TPS-ben vagy első személyű nézetben játsszuk, így könnyebben láthatjuk a különböző erőforrásokat és rovarokat magunk körül, vagy csak arra koncentrálhatsz, ami előtted van FPS-módban. Az első személyű nézetben a világ sokkal nagyobbnak tűnik, ami nehezebbé teszi a navigációt, de ez nem csak a Smallandra jellemző. Én általában mindent TPS-be játszom, ha lehet, mivel sokkal áttekinthetőbbek a dolgok állása, persze ez nem azt jelenti, hogy FPS-módban sosem fogok játszani, hiszen annak a nézetnek is megvannak az előnyei, és hátrányai egyaránt. Külön plusz pont, hogy ezt a lehetőséget a fejlesztők elérhetővé tették a játékban.
Technikai rész: a játék úgy gondolom, hogy teljesen rendben van. igen jól fut és tartja a kötelező 60 fpst 1080p felbontás alatt. A textúrák, a karakterek és az ellenség fajták kellő mértékig ki vannak dolgozva, az összlátványkép pedig elég szépnek mondható. Hangok terén is szépen viszgázik a Smalland,
Összességében a Smalland: Survive The Wilds a túlélő játékok legjobbjai közé tartozik, azon belül az alap koncepció picit hasonlít a Groundedhez, még sem olyan. Barátokkal az ilyen típusú játékok mindig jobbak és könnyebbek. Azonban könnyen eltölthetsz órákat egyedül játszva, miközben felfedezed a különböző tájakat.
Review score | |
8.5 | A Smalland az egyik legjobb olyan túlélőjáték, amely gigantikus világba repíti el a játékosokat! |