Az FPS, azaz First Person Shooter vitathatatlanul a játékvilág egyik legfontosabb zsánere, 1992-ben az id Software által kihozott Wolfeinstein 3D óta töretlenül az egyik legimmerzívebb élményt adják a belső nézetes programok. Legyen szó könnyed séta szimulátorról, vagy kőkemény adrenalin pumpáló akcióról, a hős szemszögéből való megélése annak kalandjainak továbbra is, és szakadatlanul az egyik legjobb módja annak, hogy a játékos valóban ott érezze magát a csatatéren. Vitatható, hogy melyik a legjobb, és/vagy legsikeresebb játék sorozat a témában, elvégre temérdek alkotás került már piacra, melyek közt fantasztikus darabok is születtek, de ugyanennyi csalódás is érkezett velük. Ahány játékos, annyi vélemény, de talán azt biztonsággal kijelenthetjük, hogy a játékos társadalom tudatába a legjobban beégett, és legrégebb óta beszédtémát képező sorozata a Call of Duty.
A kezdetek kezdete
A Call of Duty 2003-ban lépett be a köztudatba az Infinity Ward keze munkája által, az Activision kiadásában. A program a második világháború egyes ütközeteit dolgozta fel, és míg a kihívója, a Medal of Honor az emberi oldalt mutatta be, addig a Call of Duty magát a golyózápor alatt megfogant elemi izgalmakat tette meg főszereplőjévé.
Nem is csoda, hogy a játék hatalmas siker lett, amit követett a második rész 2005-ben. Ez a felvonás még nagyobb dobás lett, az egyjátékos kampány döbbenetesen élvezetesnek bizonyult, a multiplayer pedig gyakorlatilag történelmet írt. A mai napig dübörögnek a szerverek, és nosztalgiázó játékosok egész tömege tér vissza ehhez a részhez, megesküdve rá, hogy a Call of Duty 2-nek volt a legjobb multija a sorozatban.
Alig egy évvel később konzolokra jelent meg a harmadik rész, ám ezúttal a Treyarch gondozásában, és hát... nem lett valami emlékezetes darab, na meg mivel az FPS társadalom elsősorban PC-n uralkodott, ezért a konzolos felvonás szépen lassan feledésbe merült.
A lehengerlő siker ideje
Szerencsére, az addigra ünnepelt Infinity Ward, nem volt rest a kimaradt évben, és hozta az újabb felvonást, ám ezúttal szakítottak a második világháború témájával. Erre szükség is volt, mivel a technológiai fejlődéssel a játékos társadalom is jobban preferálta a tapasztalat közelibb, modernebb témákat, ráadásul addigra a legfontosabb második világháborús csatákat már unalomig feldolgozhatta több sorozat is, gondoljunk csak a Medal of Honorra, vagy a Battlefieldre.
Felismervén, hogy ideje továbblépni, a Call of Duty 4 a modern időkbe terelte a témát, és megszületett a Modern Warfare sorozat, amely elképesztően nagy sikert ért el a piacon. Eleve az egyjátékos kampány is arculatot váltott, karakter központú történetet mesélt el, több hőst is felvonultatva, összefogva a cselekményeket egyetlen nagy konfliktus köré. Ám az mindenki számára egyértelmű volt, hogy ez csak az út kezdete.
A Modern Warfare 2 fantasztikus hangulatával a singleplayer oldalon, és tökéletesre csiszolt multiplayerrel hódította meg a sorozat kedvelőinek szívét, szinte szó szerint. A Call of Duty 2 után a legjobb résznek is vélik az MW2-őt, hiszen alig találni benne kivetnivalót. A felvonultatott karakterek hollywoodi mozifilm magasságába emelték a kampányt, és így a harmadik, egyben a sorozat zárórészét tűkön ülve várta a közösség.
Ám időközben történt egy s más a sorozat háza táján. Az Infinity Ward ugyan megbízhatóan hozta a minőséget, de mellette a már emlegetett Treyarchot se hanyagolta az Activision, így új feladattal bízták meg őket, és visszakanyarították a CoD-ot a világháború idejére. A World at War nem lett egy kifejezetten jó játék, ám olyan emlékezetes jelenetekkel tűzdelték meg a kampányát, hogy minimum egyszeri kijátszásra azért még mindig ajánlott volt. A Treyarch tehát bebizonyította, hogy készen állnak a következő projektre.
Ez a következő pojekt a Black Ops lett, ami ismét szakít a CoD aktuális sztori szálával, viszont megtartotta a kampányban a karakter központúságot, és a modern hadviselés témáját. Nem lett akkora siker, mint az MW, de a Treyarch már az elején leszögezte, hogy sorozatot szeretne a Black Ops vonalból, ezért aztán kíváncsi közösség gyűlt össze a cím körül.
A hirtelen bukás
Na de elérkezett a várva várt pillanat, megjelent a Modern Warfare 3. Ám a nagy várakozást némi csalódás övezte, mivel a játék bőven elmaradt a Modern Warfare 2 mögött, legyen szó hangulatról, játékmenetről, karakterekről, multiplayerről. Kevés újítás, technikai problémák, és egy kevésbé kielégítő kampány lett a sorozat zárása, és bizony feltette a kérdést, hogy mi történhetett az Infinity Ward házatáján. A válasz, hogy az Activision behozott egy új fejlesztő csapatot a képbe, a Sledgehammer Gamest, és az ő co-operációjukkal készült el az MW3, talán ennek köszönhető a felemás minőség.
2012-ben a Treyarch beváltotta ígéretét, és elhozta a Black Ops 2-őt, ami jelentősen jobb lett az első résznél, nyilvánvalóan tanult a csapat az MW sikerét megalapozó elemekből, és bár átemeltek sok dolgot a sikercímekből, mégis képesek voltak megtartani a saját sorozatuk identitását. Ez elegendő volt hozzá, hogy egy stabil rajongótábor épüljön a sorozat köré, amire szükség is volt, mert a követkető évek sajnos nem a sikerről szóltak a CoD számára.
Az Infinity Ward következő dobása a Ghost lett 2013-ban, viszont a játék épp csak elsettenkedett az érdeklődés radara alatt, ráadásul a kampány tekintetében a játék egy olcsó Modern Warfare koppintásnak érződött, csak épp feleannyira érdekes cselekménnyel és karakterekkel. Elkezdődött az az időszak, amikor a játékosok belefáradtak a minden évben megjelenő, ugyanarra a sémára épülő címekbe, ráadásul a minőségbeli akadozó fejlődés nem tett jót ennek a tendenciának a megítélésében.
Mélyzuhanás
Pontosan ezért bukott akkorát a 2014-es Advanced Warfare, amit a kétes megítélésű Sledgehammer készített el. A játék megpróbált a közeli jövőbe tekinteni a modern hadviselés tekintetében, de egy béna Crysis kopi lett belőle, agyonscriptelt kampánnyal, felháborítóan buta AI-val, ezáltal feledhető címként került a listára. Az emberek elkezdtek arról beszélni, hogy az Activision egy döglött sorozatot próbál tovább fejni, és a CoD-ban már nincs több lehetőség.
Jött is a sz*rnak a pofon, mikor a Treyarch elkészítette a Black Ops 3-at, és... hát szerényen szólva is pocsék lett a játék. Az Activision egyébként ezidőtájt került célkeresztbe több letaglózó pletyka és megkérdőjelezhető marketing döntés miatt is, melyeket most nem fogunk taglalni, de a lényeg, hogy a sorozat megítélése nagyon mélyre süllyedt a játékos társadalomban. Baj volt, és egyelőre nem látszott a megoldás.
Az Infinity Ward 3 év kihagyás után bejelentkezett egy ambíciózus résszel, az Infinite Warfare-rel. Ez a játék nagyon megosztó lett, ugyanis a felvonultatott játékmenetbeli újdonságok fantasztikusak voltak, a látvány lehengerlő volt, és a sztori hangulata is hozta a fejlesztők imádott stílusát, ám a történet mégis akadozott, a befejezést gyakorlatilag összecsapták, a multi pedig több sebből is vérzett. Így aztán ez egy tipikusan olyan rész lett, melyet vagy nagyon szeret valaki, vagy nagyon utál. Kérdéssé vált tehát, hogy van-e értelme folytatni a CoD-ot egyáltalán....
A Sledgehammer az Advanced Warfare miatt elszenvedett kétes fogadtatás miatt visszatért az alapokhoz, felidézve a CoD kezdeti múltját, és a második világháború színterére terelték a játékosokat. Sokan visszamentek noszalgiázni, de aztán egyöntetű vélemény született, hogy ez bizony nem ugyanolyan, mint volt. Sőt, annyira feledhető és erőltetett volt a CoD: WW2, hogy Sledgehammert teljesen parkolópályára rakta az Activision 4 évre.
Reményteljes felemelkedés
Na de a Treyarch időközben nem adta fel, és elkészült a Black Ops 4. A megfogyatkozott rajongói tábor meglepő módon elégedett volt a játékkal, ami az innovatív multiplayernek volt elsősorban köszönhető. 2018-at írtunk, volt igény a jó multira, és a Black Ops 4 egészen jól remekelt, ráadásul behozott egy akkor szörnyen népszerű játékmódot, a Battle Royalt. Az Activisionnek több se kellett, megérezték a siker szagát, és elérkezett a hosszú döglőtést követő feltámadás ideje.
Az Infinity Ward kihozta a Modern Warfare-t, ami megtévesztő volt abból a szempontból, hogy a cím semmiben nem volt másabb mint a 2007-es játékuk, és mégis ég és föld volt a kettő különbsége. Ez a rész megidézte a régi, sikeres sorozat minden elemét, majd hatványozottan tolta a képernyőre a látvány és akció tekintetében, egy olyan masszív multiplayer élményt hozva, amire rég volt már példa. Az emberek imádták, a battle royal Warzone mód ingyenes mivolta rengeteg embert behúzott, a Fortnite mintájára készített Battlepass is sikert aratott. Ez volt a CoD feltámadása, és az új kori tündöklése.