Mark of the Ninja - teszt


Mark of the Ninja - Teszteltük a játékot...

A Klei Entertainment neve valószínűleg sokaknak ismerősen cseng már, ha PC-s játékokról van szó. A kanadai fejlesztő cég 2006-ban adta ki első játékát, de mégis az igazi ismertséget és elismerést a 2010-es Shank hozta meg PC-s platformon. A Shank sikere után nem volt kétséges, hogy érkezni fog a második rész, ami 2012-ben meg is jelent a Shank 2 személyében. A recept a két rész által kitaposott ösvénnyel adott volt, így várható volt, hogy érkezik még hasonló oldalra, scrollozós 2D-s játék a Klei műhelyéből.

Idén szeptemberben ki is adtak egy olyan játékot, ami gyakorlatilag hiánypótló alkotás, ugyanis nindzsás játékokból sajnos nem nagyon lehet Dunát rekeszteni. A PC-s rajongók nagy bánatára azonban a Mark of the Ninja csak konzolokon jelent meg, de szerencsére a fejlesztő cég gondolt ránk is, így végre október 16-án megjelent a játék Steamen is. Így már bátran belevethetjük magunkat a nindzsa életbe és az általuk hozott tömérdek halálra.

A Mark of the Ninja-t konzolos kollégám már korábban tesztelte, így nincs új a nap alatt sok minden nem változott a történet terén. Ezúttal is egy különleges nindzsa küldetéseit kísérhetjük végig, akit egy speciális tintával tetováltak, ami hihetetlen képességekkel ruházza őt fel, cserébe viszont az őrületbe kergeti.
Klánja csak bizonyos esetekben alkalmazza az eljárást, amivel őt kiképzik és tetoválják, de cserébe a nyert képességekért elvárják, hogy feladata elvégzése után a kiválasztott vessen véget életének (mivel az őrület egy bizonyos fokán akár saját klánját is lemészárolhatja, ami meg is történt már párszor korábban más klánoknál).

Spider-manhez hasonlóan is elkaphatjuk az ellent

Az alapszituáció tehát kellően érdekessé teszi a Mark of the Ninja kezdését. Természetesen az előre beharangozott baj meg is történik, ugyanis a klánt megtámadják és sok társunkat megölik. Ekkor indul a főhős a felelősök után, akik nem számíthatnak bizony kegyelemre. A történet során egyébként egy nindzsa lány is segítségünkre lesz, aki tanácsaival fogja főhősünket támogatni az előrehaladásban. Egyébként itt jegyezném meg, hogy a játék végére akkora fordulatokat építettek be a készítők, hogy nem győztem pislogni. Gyakorlatilag igen összezavarnak, így azt se tudjátok, hogy mi is az igazság valójában. Ez nekem nagyon tetszett és bizony ezért hatalmas piros pont jár a Klei Entertainmentnek.

A Klei entertainment korábbi sikerjátékaihoz hasonlóan a Mark of the Ninja 2D-s oldalnézetes oldalra scrollozós játék lett. A játékmenet során nindzsánkkal háztetőkön ugrálva, falakon mászva, szellőzőkben közlekedve fogunk fejtörőket megoldani, képességeinket használva elkerülni vagy megölni ellenfeleinket. Ugyanis ilyen szempontból a Mark of the Ninja eltér a Shank részektől, mivel immár az elkerülés is lehetséges opció lesz a pályák teljesítéséhez.

A játék igazából díjazza is a csendes gyilkolást, illetve az ellenfelek kikerülését. Nindzsa révén mi ugyanis nem rendelkezünk lőfegyverekkel, mint ellenfeleink, így ha felfedeznek bizony igen hamar alulról fogjuk szagolni az ibolyát. A játék során legnagyobb ellenségünk nem is a fegyveres katonák lesznek, hanem a fény és a hang. Ez a kettő az a dolog, ami lebuktathat minket, illetve nyomunkra vezetheti a rosszarcúakat. Sokszor kényszerülünk majd megkerülő manőverekre, hogy hátulról cserkésszük be ellenfelünket, illetve arra, hogy a fényforrásokat kiiktassuk (legfőképp a kunai nevezető japán dobókésre számíthatunk).

A kutyákkal vigyázni kell! Könnyen lebuktathatnak!

A harc maga lopakodó üzemmódban gyakorlatilag változatos kivégzésekből áll. Attól függően, hogy hátulról vagy felülről közelítjük meg az ellenfelet mindig más kivégzést fogunk látni. A kivégzések minden esetben több gombbal valósíthatóak meg. Első esetben mindig az egér bal gombjával kezdeményezzük a műveletet, ami után az egér a képernyőn megfelelő irányú elmozdítása követ. Amennyiben sikerül a jó irányba mozdulni karakterünk csendben végez az ellenféllel, ha azonban nem az ellen észreveszi és némi kézitusa után tudja csak a katana-t a hasába szúrni. Az első opció természetesen hangmentes, de a második esetében kör alakban terjedni fog a hang, amit a harc generál, így növelve felfedezésünknek lehetőségét.

Az ellenfelek egyébként meglehetősen okosak. Minden apró zajra felfigyel és a lámpákat is jól alkalmazzák. Amennyiben egy hullát szem előtt hagyunk hamar észreveszik és már meg is szólal a riasztó (ami pontveszteséghez vezet, de erről később). Ha észrevettek két dolgot tehetünk vagy elfutunk vagy elbújunk, amíg a riasztó leáll. Egyébként lopakodó módban is el tudunk bújni bizonyos tereptárgyak mögé (vázák), vagy ajtók mögé, szellőző nyílásokban, ahonnan a felfedezés veszélye nélkül ki is lehet kémlelni (ha tereptárgyak blokkolják a látószögünket nem sokat látunk majd). Később ezen helyekről tudunk majd kiugorva gyilkolni is egy képesség révén, egyenlőre csak dobható eszközeinket vethetjük be.


A pályákon egyébként nem csak ellenfelek vannak, hanem lézerre működésbe lépő gépágyúk is, vagy csak simán olyan lézerek, amin nem tudunk sérülés nélkül áthaladni. Ezeket vagy kikapcsoljuk vagy füstbomba segítségével hatástalanítva a lézert egy időre elosonunk mellettük, esetleg vázákba bújva megvárjuk, míg a lézernyaláb látószöge más pontokat pásztáz a szobában. Az ellenfelek mellett egyébként a pálya design is nagy kihívást nyújt majd az egyszeri nindzsa számára. Sok esetben csapdákat is kerülgetnünk kell majd (gyorsaságra kell ilyenkor alapozni taktikánkat), valamint lezuhanó tereptárgyakkal is pusztíthatjuk az ellent, ha éppen ezt szeretnénk. Egyszóval maga a pályák kialakítás nagyon is beleszól a játékmenetbe, olykor
teljesen megváltoztatva azt.


Észrevettek! Jobb lesz menekülni.

A Mark of the Ninja-ban ugyanis pontokat kapunk, amivel újabb képességeket vásárolhatunk minden pálya elején. Ezek lehetnek közelharci képességek (különböző gyiloknemek: felülről láncon lógva, tereptárgy mögül kiugorva, halkabb szaladás és még sok más), elterelő eszközök (petárda, mellyel kívánt irányba csalható az ellenfél, füstbomba, mely megzavarj az ellent és átjárhatóvá teszi a lézeres riasztót és még sok egyéb nindzsa kellék), vagy támadó, mint például a mérgezett kunai, ami dühöngő ámokfutóvá teszi az ellenfeleinket, akik így egymást gyilkolják. Minden képesség egyébként megvásárlás után még egyszer fejleszthető is.

Minden cselekedetünkért pont jár a játékban. Ha elbújunk egy váza mögött és az ellenfél nem vesz észre ha mellettünk elhalad, ha hátulról kivégezzük, vagy alulról, felülről ugrunk rá és vágjuk apróra, ha mérgezet kunai-al elérjük, hogy egymást öljék le, egyszóval gyakorlatilag mindenért kapunk pontot. Ezen pontok a végén összeadódnak és ha elérjük a játék által meghatározott pont mennyiséget, akkor kapunk egy fejlesztés pontot. A fejlesztések vásárlásához egyébként három vagy annál több pont kell. Éppen ezért minden pályán el van rejtve három tekercs, amit meg kell találnunk (egy-egy pontot jelentenek). Emellett minden pályához kapunk majd három opciós küldetést (öljünk meghatározott katonát, meghatározott módon, menjünk végig sérülés nélkül, vagy anélkül, hogy megszólalna a riasztó. Egyszóval igazi kihívások lesznek ezek kivitelezése), melyek még plusz három pontot adnak ha elvégezzük őket. Pályánként összesen kilenc fejlesztés pont gyűjthető. Egyébként opcionális feladatok meghatározott számú elvégzése után új ruházatot is feloldhatunk, ami más-más bónuszt ad nindzsánknak.

Brutalitásban nem lesz hiány

Mindezek mellett a Mark of the Ninje minden pályáján van egy challenge pálya is (általában eldugott helyen kell bemenni és egy gong-ot megszólaltatni az elkezdésükhöz). Ezek általában viszonylag rövid pályák lesznek, de mozgásunkat tökéletesen kell ismerni a kivitelezésükhöz, viszonyt az utolsó pályákon már kihívást nyújtanak. Ha nem lenne elég számunkra a gyűjtögetés, a challenge-k teljesítése, az opciós küldetések, akkor még a játék első végigvitele után belevághatunk a newgame plus opcióba is, ami új kihívásokat tartogat. Ekkor ugyanis az összes eddigi felszerelésünk megmarad, így teljes arzenállal vághatunk neki újra a történetnek, amikor is erősebb ellenfelekkel futunk majd össze.

A grafika tekintetében a Mark of the Ninja szintén a Shank által kitaposott ösvényen halad. Ugyanolyan stílusos és véres rajzfilmes grafikát kapunk majd, mint a Shankek-ben. A pálya design-t külön kiemelném, mivel nagyon hangulatosra sikerültek. Számtalan féle különböző pályán fogunk ugyanis megfordulni, ahol még az időjárás is néha rosszabbik arcát mutatja (eső, köd, homokvihar). Az ellenfelek kinézetében nem igen fog meglepetés érni minket, mivel a Shank-ekből már mindegyiket nagyjából láttuk. Egyedül a kutyák lesznek azok, akik majd meglepetést okozhatnak, mivel ki tudnak minket szagolni a legjobb búvóhelyen is feltéve ha közel vagyunk hozzájuk.

A hangokat vizsgálva szintén nem tudok negatívumokat mondani. Főhösünk ugyan egy szót sem szól, de a többi szereplő szinkronja teljesen jó lett. A zenék varázsaltos, hamisítatlan japán hangulatot sugároznak, a fegyverhangok, szirénák, harci hangok rendben vannak. Legalábbis semmi oda nem illő nem ütötte meg a fülem velük kapcsolatban.

A csendes öléshez kell némi ritmusérzék

Szavatosságot tekintve a játék nekem körülbelül kilenc órást végigjátszást nyújtott. Ebben nem volt benne az összes fejlesztési pont megszerzése, ráadásul néhány challenge is kimaradt valószínűleg még a játék elején. Emellett még ott van a newgame plusz opció is, ami legalább újabb tíz órára a monitor elé fog szegezni minket, ha nem többre. Azt kell ,hogy mondjam még tíz órányi játékidő (ami egy végigjátszást jelent) is eléggé tiszteletreméltó idő egy indie játéknál, főleg ha figyelembe vesszük, hogy sok AAA játék nem nyújt ennyi szórakozást egy végigjátszás alatt.

Összességében kapunk a Klei Entertainmenttől egy hamisítatatlan nindzsás játékot, lopakodással, orvgyilkossággal, ármánnyal, fordulatokkal, egy stílusos rajzfilmes grafikával, gyűjtögethető tekercsekkel, challengekkel, new game plusz opcióval. Azt kell mondjam a konzolos tesztek jó értékeléseivel maximálisan egyetértek. Kiváló játék lett a Mark of the Ninja!

Pros
+ Nindzsa játék pc-n
+ Grafika
+ Lopakodós játékmenet
+ Rengeteg platformer elem
+ Játékidő
+ New game plus
+ Steamworks támogatás

Cons
- Néhol nagyon nehéz
- Egyes részeknél túl sok platformer elem
- Befejezés után semmi magyarázat a történtekre

Értékelés
9.0 Játékmenet:
Igazi nindzsa játékról beszélhetünk a Mark of the Ninja személyében. A játékmenet a lopakodásnak kedvez, amit nem sok indie címről lehetne elmondani, sőt még AAA se sok alapoz erre.  A játékmenet maga néha pörgős, néha nagyon taktikus, de mindenképp szórakoztató. Egyes esetekben kevésnek éreztem a magunkkal vihető kütyük számát, de végülis ettől is nindzsa a nindzsa. A vége felé egy picit már rétestészta érzésem volt, ezért nem maximális a pontszám.
9.5  Hangulat: 
A képi világ, a hangok, zenék és a játékmenet összességében nagyon jó hangulatot alkot. Teljes mértékben elhisszük, hogy nindzsák vagyunk és bizony ez a fajta foglalkozás akkor bizonyul igazán hatékonynak, ha az árnyékokból tevékenykedik.
9.5 Grafika: 
A játéknak rajzolt grafikája van, ami amellett hogy stílusos meglepő módon igazi feszültséget tud sugallni, amit nem igen feltételeznénk egy ilyen képi világtól.
9.5 Hangok: 
A zenék igazi japán hangulatot generálnak, a hangok teljesen rendben van. Kifogásolnivalót egyáltalán nem találtam.
9.0 Szavatosság: 
Indie címhez képest körülbelül 10 órányi játékidőt kapunk, nem számítva a newgame plusz opciót és a számos gyűjtögethető opciót. Emellett, azért érkezhetne még néhány sztori-t kiegészítő DLC a játékhoz, ami tovább nyújtaná a játékidőt.
Summary
9.3A Mark of the Ninja egy hiánypótló alkotás, ami Indie mivolta ellenére is számos kellemes órát fog a nindzsák és a lopakodó játékmenet szerelmeseinek okozni. Emellett minden pc játékosnak kötelező darab.
Újabb Régebbi