Until Dawn - Teszt

 

Az Until Dawn remake a Supermassive Games által kifejlesztett eredeti 2015-ös horror élményt hozza el PS5-re és PC-re. Amikor először megjelent PS4-en, a nagy költségvetésű interaktív élmény egyedülálló élményt kínált akkoriban, életre keltette az 1980-as évek horrorfilmjeit. 

A remake végigjátszása során kiderült, hogy a történethez hasonlóan semmi sem volt az, aminek látszott. Ez az új feldolgozás sikeresen diadalmaskodott, több mint egy egyszerű grafikus frissítés. Sikerül bekúsznia magát az egyik legjobb horrorjátékba, bár néhány teljesítményprobléma és szerencsétlenség visszatartja attól, hogy lidércesen jó legyen. 


Az Until Dawn egy interaktív, narratíva által vezérelt horrorélmény, amely a Detroit Become Human játékokhoz hasonló mechanikát és elemeket tartalmaz, ahol kevesebb hangsúly van a fizikai játékmeneten, és inkább a kritikus döntéseken van a hangsúly. A fő eszköz a pillangó effektus rendszer, ahol a jelenetekben és a játékmenetben hozott döntések befolyásolhatják a történet kimenetelét, jó vagy rossz irányba. 

A rengeteg választási lehetőség miatt több tucat különböző befejezés nyitható meg, ami további órákon keresztüli újrajátszhatóságot kínál azoknak a játékosoknak, akik mindent látni szeretnének. Bár nem ez a legfélelmetesebb élmény (az Outlast & Silent Hill 2-re nézve), a játék ijesztő, és nem a gyenge szívűeknek való. Különféle jumpscare-eket, intenzív gyorsasági eseményeket és a Don't Move elemeket tartalmaz, amelyek arra kényszerítenek, hogy a vezérlőt mozdulatlanul tartva még a szívdobogásunk is visszafogjuk. Ám ezek kikapcsolhatók az új beállításokban, amelyek több kisegítő lehetőséget kínálnak. 


A játék arra törekszik, hogy egy horrorfilmhez hasonló élményt nyújtson, amely egyesek, de nem mindenki számára fog tetszeni. A játékos bevonása intenzív, viszont emiatt a történet üteme időnként meglehetősen lassú lehet. Az Until Dawn remake általános élvezete attól függ, hogy szereted-e inkább a játékokat nézni, mint játszani. 

Az alapvető játékmenet és a történet nagyjából ugyanaz maradt, de van néhány figyelemre méltó kiegészítés, amelyek segítenek emelni és finomítani a játék minőségét. A Until Dawn PS5 grafikája jelentős átalakításokon ment keresztül, amelyeket a semmiből újjáépítettek, hogy gyönyörű környezeteket jelenítsen meg, a világítást újratervezték hogy élénkebb színeket kínáljon, és felülmúlja a PS4 verzió lapos színpalettáját. 

A játékban szereplő karakterek és a szörnyek, amelyekkel találkozol, jelentős ráncfelvarráson estek át a PS5-ön. Az ajakszinkronizálás jobban illeszkedik az elhangzott angol párbeszédhez, és a kifejezések természetesebbnek tűnnek, különösen félelem vagy sokk közvetítésekor. Egyes vágójelenetek animációit azonban érdemes lenne finomítani, mivel a karakterek hirtelen leállnak az akció közepén, jóval a jelenet átmenet előtt, ami gyakran megszakítja az elmélyülést. 

A kamera pozicionálása a legszembetűnőbb változás a játékmenetben az Until Dawn remake-ben. Ahol egykor minden jelenet rögzített pozícióból játszódik, ott több változatos esete is van a közelebbi váll feletti, sőt első személyű perspektíváknak. Ez jelentős előrelépés az eredetihez képest, ami lehetővé tette számomra, hogy jobban lássam, hogy mivel foglalkozom, és jobban eligazodjak a világban. 


A remake egyes jeleneteit felújították, hogy javítsák az ingerek behatását, változatosabb játékmenetet kínáljanak, és további párbeszédeket helyezzenek el a történet jobb megértése érdekében. Ez nyilvánvaló abban a pillanatban, amikor betöltöd a játék prológját, amely egy új felfedezhető területet, változatos perspektívákat és egy új eseménysorozatot tartalmaz. 

A totemek, amely az egész játékban megtalálhatók, bepillantást engednek a potenciális jövőbe. De van egy új típus, az úgynevezett Hunger Totems, ami a múltat mutatja meg , hogy felfedje az átfogó narratíva szempontjából kritikus új történetfejlődéseket. 


A fő történet egy évvel Beth és Hannah nővérek tragédiája után játszódik, akik az erdőben haltak meg, miután Hannát megtréfálták a szereplők, és megszökött a buliból. Te irányítod Sam, Mike, Ash, Chris, Matt, Em, Jess és Josh sorsát, ahogy túlélik a borzalmas események sorozatát egészen hajnalig, innen a cím. Mindegyik befejezés attól függően változik, hogy a nyolc közül ki marad életben, és hogyan befolyásoltad a kapcsolatukat. Az új Until Dawn-ban új befejezések kerültek hozzáadásra, hogy elzárják az előző játékban kialakult laza végeket, és új izgalmakat kínáljanak. 

Az Until Dawn karakterek a sztereotip csoportot alkotják egy klasszikus horrorfilmből, de kifejezetten egyediek egymástól. Samnek például erős az erkölcse, Ashley jószívű, de érzékeny, Josh pedig karizmatikus, de nyugtalanítja a nővérei halála. Bár nem ők a legemlékezetesebb karakterek, érdekes, hogy mindegyik hogyan fejlődik, ahogy haladsz a fejezeteken keresztül. 

A játék során számos hibával és problémával is találkoztam. Társaim időnként nem mozdultak, vagy folyamatosan oda-vissza sétáltak, amikor a szintek különböző szakaszain áthaladtak. A mozgás továbbra is meglehetősen lassú és lomha. A karakterekkel való fordulás, különösen a rögzített kamerapontokban, és kisebb helyeken eléggé körülményes. 

Az Until Dawn PS5 játékmenete, látványvilága és sztorija egy magával ragadó horror mesét hoz létre, amelybe érdemes belevágni azoknak, akik vastagabb bőrűek, mint a legtöbben. A pillangó-effektuson, a nagy szereplőgárdán és az intenzív narratív pillanatokon keresztüli többféle választási lehetősége miatt érdemes újra és újra játszani. 

Review score
 7.5Az Until Dawn bár nem tökéletes, továbbra is egy jó horror élményt nyújt a narratív játékstílus kedvelőinek. Részletesebb és szebb, mint egykor volt, és az új befejezések más perspektívában világítják meg a szereplőket.
Újabb Régebbi