Amikor először hallottam a pletykákat, hogy a God of War Ragnarök PC-re is megjelenhet, az izgalom és a remény keveréke töltött el. Tudtam, hogy a Sony és a Santa Monica Studio nem hagyhatja ki ezt a lehetőséget, hogy a PC-s játékosok is részesülhessenek ebben a monumentális kalandban. És amikor végre hivatalosan is bejelentették, hogy a Ragnarök PC-re érkezik, hatalmas kő esett le a szívemről. A bejelentés körüli mizéria nem volt kicsi. A rajongók hónapokig találgattak, és minden apró szivárgás vagy pletyka újabb hullámokat kavart a közösségi médiában. A várakozás feszültsége szinte tapintható volt, és amikor végre elérkezett a nagy nap, a bejelentés minden várakozást felülmúlt. A Santa Monica Studio és a Jetpack Interactive közös munkájának köszönhetően a Ragnarök PC-s portja nem csupán egy egyszerű átirat, hanem egy valódi mestermű lett, tele új funkciókkal és fejlesztésekkel.
A God of War Ragnarök egy spin-off folytatás, amely önállóan is futtatható, még akkor is, ha nem birtokoljuk az eredeti God of War játékot. Ez különösen fontos azok számára, akik még nem merültek el Kratos és Atreus epikus kalandjaiban. A Ragnarök története és narratívája remélhetőleg legalább olyan lenyűgöző lesz, mint az eredeti részé, amely mély érzelmi töltettel és komplex karakterfejlődéssel ragadta meg a játékosok szívét. A PC-s verzió számos újítást hoz magával, mint például a csökkentett rejtvénytippek opcióját és a filmes hangalámondás lehetőségét, amelyek még inkább személyre szabhatóvá teszik a játékélményt. A fejlesztők külön figyelmet fordítottak a közösségi média és a streaming közösség igényeire is, egyedi értesítésekkel és rajongói készletekkel kedveskedve nekik. A Ragnarök közeledtével a világ sorsa Kratos és fia, Atreus kezében van. A God of War Ragnarök története ott folytatódik, ahol az előző rész véget ért: Baldur halála után, amely elindította a Fimbulwintert, a hosszú és kegyetlen telet, amely a végső csatát, a Ragnarököt hivatott előkészíteni. Kratos és Atreus most egy újabb epikus kalandra indulnak, hogy megakadályozzák Odin győzelmét és megmentsék a világot a pusztulástól. Na, de lássuk azt a medvét! Ja, nem Björn-re gondolok.
A történet középpontjában Kratos és Atreus kapcsolata áll, amely az előző részben kezdett elmélyülni. Kratos, aki egész életében a harc és a vérontás világában élt, most egy új kihívással néz szembe: hogyan védje meg fiát, Atreust, aki az ő vére, és akinek élete Baldur megölése miatt veszélybe került. Atreus, aki közben megtanulta Björn medve átalakulását, még nem tudja teljesen uralni ezt az új képességet, ami további veszélyeket rejt magában. A Ragnarök története során Kratos és Atreus Tyr, a háború istene után erednek, akiről úgy vélik, hogy kulcsfontosságú szerepet játszhat Odin legyőzésében. Az útjuk során számos kihívással és ellenséggel kell szembenézniük, beleértve a norvég, vagyis az északi mitológia legfélelmetesebb lényeit és isteneit. A történet gazdag részletekkel és mély érzelmi töltettel bír, amely a játékosokat magával ragadja és elgondolkodtatja, ráadásul a a játék eleje egy izgalmas vérbosszús csavarral indul, amikor Thor és Odin megjelennek Kratos házában.
Természetesen Kratos karaktere ebben a részben is tovább fejlődik. Az egykori harcos, aki a múltban csak a bosszú és a harc vezérelte, most (is) egy szerető apa, aki mindent megtesz, hogy megvédje felcseperedő fiát. Kratos félelmei és aggodalmai mélyen gyökereznek, és ezek az érzések gyakran konfliktusba kerülnek a harcos ösztöneivel. Az ő karaktere egy összetett és mélyen emberi figura, aki a saját démonjaival küzd, miközben megpróbálja megtalálni a helyét ebben az új világban. Atreus karaktere szintén jelentős fejlődésen megy keresztül a Ragnarök során. Az előző részben még egy kíváncsi és néha meggondolatlan fiúként ismertük meg, aki mostanra kezd egy fiatal férfivá érni, igen még ez folyamatban van, meg amúgysem ugrottunk annyit előre az időbe, hogy a srácot igazi férfiként tudjuk megnevezni. Atreus, aki Loki néven is ismert, egyre inkább saját útját járja, miközben próbálja megérteni és elfogadni isteni örökségét. Az apjával való kapcsolata mélyül, és bár gyakran titkolózik előtte, a közös célok és a harcok során egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Atreus fejlődése nem csak a harci képességeiben mutatkozik meg, hanem érzelmi és mentális érettségében is. A Ragnarök során Atreus megtanulja, hogy a hatalom nagy felelősséggel jár, és hogy a döntéseinek következményei vannak. Az ő karaktere egy fiatal hős, aki még mindig tanulja, hogyan legyen önmaga, miközben próbálja megmenteni a világot és megvédeni azokat, akiket szintén ő is szeret, csak úgy, mint az apja.
A God of War Ragnarök játékmenete egy lenyűgöző és összetett élményt kínál, amely méltó folytatása az előző résznek. A játék nem csupán a történetmesélésben, hanem a játékmenet minden aspektusában is kiemelkedő. A Ragnarökben a karakterszintlépés és a fejlesztések ugyanúgy központi szerepet játszanak. Kratos és Atreus egyaránt fejleszthetők, bár Atreus esetében a fejlesztések némileg korlátozottabbak. Kratos különböző képességeket és harci technikákat sajátíthat el, amelyek mindegyike különböző játékstílusokat támogat. A játékosok a tapasztalati pontok (XP) gyűjtésével és a különböző képességfákban való előrehaladással fejleszthetik karaktereiket. A játékban számos tárgy, fegyver és pajzs található, amelyek mindegyike fejleszthető. Kratos ikonikus Leviatán fejszéje és a Káosz Pengéi visszatérnek, és mindkettő különböző fejlesztési lehetőségeket kínál. A fegyverek fejlesztése során új képességeket és erősebb támadásokat oldhatunk fel, amelyek még hatékonyabbá teszik Kratost a harcban. A pajzsok szintén fejleszthetők, és különböző védelmi képességekkel ruházhatók fel, amelyek segítenek a különböző ellenségek elleni védekezésben. A harcrendszer a God of War Ragnarök egyik legkiemelkedőbb eleme, és ebben csúcsosodik ki az egész alkotás. A játékosok dinamikus és taktikus harcokat élhetnek át, amelyek során Kratos és Atreus együttműködése kulcsfontosságú. Kratos különböző fegyvereket és képességeket használhat, míg Atreus íjával és varázslataival támogatja apját. A harcrendszer vertikális elemeket is tartalmaz, amelyek lehetővé teszik Kratos számára, hogy magaslatokról támadjon, vagy éppen onnan védekezzen.
A játékban számos mellékküldetés található, amelyek gazdagítják a történetet és további kihívásokat kínálnak. Ezek a mellékküldetések változatosak és izgalmasak, és lehetőséget adnak a játékosoknak, hogy mélyebben megismerjék a világot és annak lakóit. A boss-harcok szintén változatosak és kellő kihívást jelentenek, mindegyik egyedi mechanikákkal és stratégiákkal rendelkezik, amelyek próbára teszik a játékosok képességeit. A God of War Ragnarök félig nyitott világot kínál, amely lehetővé teszi a játékosok számára, hogy felfedezzék a különböző helyszíneket és átjárókat. Ezek az átjárók nem teszik teljesen lineárissá a játékot, hanem lehetőséget adnak a felfedezésre és a különböző útvonalak bejárására. A világ tele van rejtett kincsekkel, titkokkal és kihívásokkal, amelyek mindegyike hozzájárul a játék gazdag és változatos élményéhez
A God of War Ragnarök nem csupán egy játék, hanem egy epikus utazás is, amely mélyen belemerül a norvég mitológia világába. A játék küldetéseinek felépítése és szerkezete gondosan megtervezett, hogy a rajongókat folyamatosan lekösse és kihívások elé állítsa. A Ragnarök küldetései három fő kategóriába sorolhatók: fő küldetések (The Path), mellékküldetések (Favours) és speciális feladatok (Labours). A fő küldetések alkotják a játék gerincét, és ezek teljesítése szükséges a történet előrehaladásához. A mellékküldetések opcionálisak, de gazdagítják a történetet és további kihívásokat kínálnak. A speciális feladatok pedig különböző játékmenet-specifikus célokat tartalmaznak, amelyek teljesítése jutalmakat eredményez. A küldetések változatosak és izgalmasak, mindegyik egyedi mechanikákkal és kihívásokkal rendelkezik. A játékosok különböző helyszíneken kalandozhatnak, rejtett kincseket fedezhetnek fel, és legendás ellenségekkel küzdhetnek meg. A küldetések során Kratos és Atreus együttműködése kulcsfontosságú, és a játékosoknak gyakran kell kombinálniuk képességeiket a siker érdekében. A God of War egy kalandozó hadjáratba összesűrített akció-RPG, mert mindig is kalandról, majd pedig az akcióról szól ez az alkotás, mely egy nagyon jó egyensúllyal rendelkezik a felfedezések és csaták között.
Szerintem az egyik legjobb küldetés a “The Quest for Tyr”. Ez a küldetés nem csupán a történet szempontjából fontos, hanem lenyűgöző látványvilágával és izgalmas játékmenetével is kiemelkedik. A The Quest for Tyr küldetés során Kratos és Atreus a háború istenét, Tyrt keresik, akiről úgy vélik, hogy kulcsfontosságú szerepet játszhat Odin legyőzésében. A küldetés elején a játékosoknak át kell verekedniük magukat a Fimbulwinter jeges tájain, ahol számos ellenséggel és akadállyal kell szembenézniük. A küldetés során Kratos és Atreus különböző rejtvényeket oldanak meg, amelyek mindegyike a norvég mitológia elemeire épül. A küldetés csúcspontja egy látványos boss-harc, ahol Kratos és Atreus egy hatalmas óriással küzdenek meg. A harc során ügyesen kell kombinálnunk Kratos erőteljes támadásait és Atreus távolsági támadásait, hogy végül legyőzzük az ellenséget. A harc dinamikus és kihívást jelent, és folyamatosan alkalmazkodnunk kell az ellenség támadásaihoz. A küldetés végén Kratos és Atreus megtalálják Tyrt, aki csatlakozik hozzájuk a további kalandok során.
A God of War Ragnarök nem csupán egy játék, hanem egy vizuális élmény, amely a modern videojátékok grafikai lehetőségeinek csúcsát képviseli. A játék motorja, a Santa Monica Studio által fejlesztett Northlight Engine, egyedülállóan képes lenyűgöző grafikát, valósághű fizikát és dinamikus fény-árnyék hatásokat létrehozni. A God of War Ragnarök textúrái hihetetlen részletességgel bírnak. A játék világában minden egyes felület, legyen az egy sziklás hegyoldal, egy fagyos tó vagy egy ősi templom falai, gondosan kidolgozott és élethű. A textúrák magas felbontása és a finom részletek, mint például a jégkristályok csillogása vagy a moha puhasága mind nagyon részletesek, és textúragazdagok. A környezet kidolgozottsága szintén lenyűgöző. A játék különböző helyszínei, a sűrű erdőktől kezdve a havas hegycsúcsokig, mind egyedi atmoszférával és biommal rendelkeznek. A havas részek különösen kiemelkednek, hiszen a hó textúrái és a fény-árnyék hatások olyan élethűek, hogy szinte érezni lehet a hideget. A Fimbulwinter jeges tájai, a hófödte fák és a jégbe fagyott tavak elképesztő vizuális élményt adnak. A karakterek kidolgozottsága a God of War Ragnarökben szintén kiemelkedő. Kratos és Atreus részletgazdag modelljei, a finom arckifejezések és a mozgás animációk állejtősre sikeredtek, hiszen annyira élethűek lettek. Kratos izmos testfelépítése, a páncélzata, a bőrének textúrái és a harci sérülések mind aprólékosan kidolgozottak, ami még inkább fokozza a játék realizmusát.
A God of War Ragnarök hanghatásai és effektek rendkívül részletgazdagok és valósághűek. A játék során minden egyes lépés, csapás és varázslat hangja gondosan megtervezett és kidolgozott. A harci jelenetek során a fegyverek csattanása, a pajzsok csengése és az ellenségek halálhörgései még jobban fokozzák a hangulatot. A fejlesztők külön figyelmet fordítottak arra, hogy minden egyes hanghatás tökéletesen illeszkedjen a játék világához és atmoszférájához. A játék zenéjét Bear McCreary komponálta, aki már az előző részben is lenyűgöző munkát végzett. A Ragnarök zenéje természetesen epikus és érzelmekkel teli, tökéletesen kiegészítve a játék történetét és hangulatát. A zenei témák, amelyek a norvég mitológia elemeit ötvözik modern szimfonikus hangzással, mély érzelmi töltetet adnak a játéknak. A zene nem csupán háttérként szolgál, hanem aktívan hozzájárul a történetmeséléshez és a játékosok érzelmi bevonódásához. A szinkronhangok szintén kiemelkedőek. Kratos hangját a már jól ismert Christopher Judge adja, aki mély és erőteljes hangjával tökéletesen megtestesíti a karaktert. Atreus hangját Sunny Suljic kölcsönzi, aki egészen hitelesen adja vissza a fiatal fiú érzelmeit és fejlődését. A mellékszereplők hangjai is kiválóak lettek, mindegyikük egyedi és emlékezetes karaktert hozva létre. A környezeti hangok a God of War Ragnarökben szintén lenyűgözőek. A játék világában minden egyes helyszín saját, egyedi hangzással rendelkezik, amely hozzájárul a helyszínek atmoszférájához és realizmusához. A havas tájakon a szél süvítése és a hó ropogása a játékosok lába alatt mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a rajongók teljesen elmerüljenek ebben a csodálatosan szép és mitikus világban. Az erdőkben a madarak csicsergése és a levelek susogása, a barlangokban pedig a vízcseppek hangja és a visszhangok mind-mind hangulatfokozók lettek.
A God of War Ragnarök PC-s verziója nem csupán egy újabb port, hanem egy technológiai mestermű is lehet, mivel a legmodernebb grafikai beállítási lehetőségeket kínálja. A játék optimalizálása és a különböző grafikai technológiák integrálása lehetővé teszi, hogy a PC játékosok a lehető legjobb vizuális élményt élvezhessék. A játék támogatja a 4K felbontást, az ultra széles képernyős megjelenítést (21:9 és 32:9), valamint az akár 60 FPS feletti képfrissítési rátát is. Az általános beállítások között megtalálható a teljes képernyős kijelző mód, a natív (4K ajánlott) felbontás, a V-Sync kikapcsolása a képfrissítési ráta korlátozásának feloldása érdekében, az automatikus képarány, a képfrissítési ráta korlátjának kikapcsolása, valamint a film grain és a motion blur nullára állítása. A játék támogatja az NVIDIA Reflex és az AMD FSR technológiákat, amelyek jelentősen javítják a játék teljesítményét és vizuális minőségét. Az NVIDIA Reflex technológia csökkenti a bemeneti késleltetést, ami különösen fontos a gyors tempójú harci jelenetek során. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a játékosok gyorsabban és pontosabban reagáljanak az ellenségek támadásaira, ami különösen hasznos a magas szintű játékmenet során. Az AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1 technológia lehetővé teszi, hogy magasabb felbontásban és képfrissítési rátával élvezhessük a játékot, anélkül, hogy jelentős teljesítménycsökkenést tapasztalnának. Az FSR 3.1 különösen hasznos a középkategóriás és alacsonyabb teljesítményű GPU-k esetében, mivel javítja a képminőséget és a teljesítményt. A csökkentett rejtvénytippek beállítás lehetővé teszi, hogy a játékosok csökkentsék a társak által adott rejtvénytippek gyakoriságát, így még nagyobb kihívást jelent a játék. Az Audio Accessibility menüben elérhető filmes hangalámondás új beállítása pedig lehetővé teszi a filmes események hangalámondását, ami további kontextuális információkat nyújt a látássérült játékosok számára. És ami külön meglepett, játék támogatja a testreszabható értesítéseket a streamerek számára is, amelyek lehetővé teszik, hogy Kratos vagy Thor köszöntse az új követőket és előfizetőket.
Review score | |
9.2 | A God of War Ragnarök játékmenete és epikus utazása minden pillanatában magával ragad, és felejthetetlen kalandokat kínál - minden játékosnak ajánljuk. |