A Raven Software dolgozói, akik 2022-ben sikeresen szakszervezetbe tömörültek, most a Microsoft és az Activision Blizzard ellen fordultak. A National Labor Relations Boardhoz (NLRB) benyújtott panaszukban a vállalatokat "rosszhiszemű tárgyalással" és "összehangolt tevékenységekkel" vádolják, amelyekkel meghiúsítják a kollektív szerződés megkötését.
A szakszervezeti képviselők szerint a Microsoft felvásárlása után is folytatódott az ellenségeskedés a vállalat és a dolgozók között, annak ellenére, hogy a Microsoft korábban munkaügyi semlegességi megállapodást írt alá. Ez a megállapodás eredetileg az Activision Blizzard dolgozóira vonatkozott, de később kiterjesztették a ZeniMax dolgozóira is, lehetővé téve számukra, hogy szabadon dönthessenek a szakszervezeti tagságról.
A Communications Workers of America (CWA) elnöke, Claude Cummings Jr. szerint a Microsoft nem tartja be a megállapodást, és nem hajlandó jóhiszeműen tárgyalni a szakszervezettel. A Raven Software dolgozói több tárgyalási ülést is tartottak a vezetőséggel, azonban még nem sikerült jelentős előrelépést elérniük.
A panaszban szereplő vádak között szerepel a megtorlás, az elbocsátás és a fegyelmezés lehetősége is, amelyekkel a vállalat a szakszervezeti tevékenységet próbálhatja ellehetetleníteni.
A helyzet azt mutatja, hogy a videojáték-iparban is egyre nagyobb szerepet kapnak a szakszervezetek, és a dolgozók egyre határozottabban küzdenek a jobb munkafeltételekért és a munkahely megtartásáért. A Microsoft és az Activision Blizzard esetében azonban úgy tűnik, hogy a szakszervezeti törekvések nem találnak megfelelő fogadtatásra, ami feszültséget szül a vállalat és a dolgozók között.
A továbbiakban érdekes lesz látni, hogy az NLRB hogyan jár el a panasz ügyében, és hogy a Microsoft milyen lépéseket tesz a helyzet megoldására. A kimenetel jelentős hatással lehet a videojáték-ipar munkaügyi viszonyaira és a szakszervezetek jövőjére.
A munkaügyi viták elsősorban a fejlesztői csapat figyelmét vonhatják el a játék fejlesztéséről. Ahelyett, hogy a játék tökéletesítésére koncentráljanak, a dolgozók a saját érdekeik védelmével és a szakszervezettel való együttműködéssel is foglalkoznak. Ez a helyzet késésekhez vagy a játék minőségének romlásához vezethet, ami negatívan befolyásolhatja a Call of Duty következő részének fogadtatását.
A konfliktus nyilvánosságra kerülése is komoly problémát jelenthet. Ha a vita negatív színben tünteti fel a vállalatot, az károsíthatja a Call of Duty márkanév hírnevét. A játékosok és a befektetők egyaránt érzékenyek lehetnek a társadalmi felelősségvállalási kérdésekre, és elfordulhatnak a márkától, ha úgy érzik, hogy a vállalat nem bánik tisztességesen a dolgozóival.
A belső feszültségek tovább rontják a helyzetet. A szakszervezeti viták megoszthatják a csapatot, rontják a munkamorált és a csapatmunkát, ami szintén negatívan hat a fejlesztésre. Bár a csapat menesztése nem valószínű, mivel a Call of Duty franchise jelentős bevételt termel, és a Raven Software-nek van az egyik legnagyobb tapasztalata a sorozat fejlesztő stúdiói között, de a konfliktus hosszú távon ahhoz vezethet, hogy a Microsoft más fejlesztőcsapatokra támaszkodhat.
A Microsoft és a szakszervezet között folytatódó tárgyalások során mindkét félnek kompromisszumokat kell kötnie, hogy megegyezzenek egy olyan kollektív szerződésben, amely mindkét fél számára elfogadható. Egy külső közvetítő bevonása is segíthet a helyzet megoldásában, mert valljuk be, ez Raven Software elvesztése minőségi visszaesést jelentene a COD franchise fejlesztése kapcsán.
A Raven Software-nél kialakult szakszervezeti vita komoly kihívást jelent a Call of Duty franchise számára. A konfliktus hatással lehet a játék fejlesztésére, a márkanév hírnevére és a belső viszonyokra. A helyzet megoldása érdekében mindkét félnek hajlandónak kell lennie a kompromisszumokra.
Reméljük a Microsoft emiatt nem fog megválni a stúdiótól.