A videojátékok régóta merítenek ihletet az ősi történetekből, bár igaz, hogy történelmileg gyakran lazán kezelték a forrásanyagot. Az Age of Mythology játéka például azt a kérdést feszegette, hogy ki nyerne egy harcban az ókori görög, norvég és egyiptomi panteonok között, míg egy bukott görög isten egyszer csak Midgard családi politikájába keveredett, miután egyedül szétzúzta saját isteneit. A játékok nem éppen a mitológiai kérdések árnyalt kezeléséről voltak híresek.
A 16. századi kínai regény, a Nyugati utazás is számos játékadaptációt kapott, köztük a Ninja Theory alulértékelt akció-kalandját, az Enslaved: Odyssey to the West-et. Azonban a Ninja Theory sci-fi kalandja a poszt-apokaliptikus Amerikában elég távol állt az eredeti történettől.
Most itt van a Game Science akció-RPG kalandja, a Black Myth: Wukong, amely közelebb áll a forrásanyaghoz, de még mindig tele van rejtélyekkel, amelyeket itt próbálunk kibogozni.
A regény hőse, Sun Wukong, egy ambiciózus Majomkirály, aki kőből született és egy visszavonult mester által kiképzett, hogy végül halhatatlansági képességeket szerezzen. Elkerülhetetlenül, a hatalom a fejébe száll, és a Mennyei Udvar beavatkozik. Wukong útja hirtelen véget ér, amikor Buddha közbelép és egy hegyet ejt a fejére.
500 évnyi komor földalatti lélekkeresés után, és valószínűleg rájönve, hogy kissé túlzásba vitte az egész “háború a mennyek ellen” dolgot, Wukongot szabadon engedik azzal a feltétellel, hogy szolgálatot teljesít Tang Sanzang szerzetesnek. Itt kezdődik a Nyugati utazás alapvető cselekménye, amikor Wukong Sanzanggal együtt indul, hogy buddhista szentírásokat szerezzen Indiából (a címben szereplő “Nyugat”), démonokkal és szörnyekkel küzdve egy megváltási utazás során. Itt válik el a regény és a játék története.
A Black Myth-ban te is egy természetfeletti képességekkel rendelkező majom vagy. Ez a karakter nem Sun Wukong néven ismert, hanem “A Kiválasztott”, bár van némi kapcsolata a regény hősével. Például Wukongnak van 72 “átalakulási” képessége, ami a játékban azt jelenti, hogy A Kiválasztott képes elnyelni a legyőzött ellenségek lelkét és ideiglenesen átalakulni beléjük. Játékidőm során már fejbe vágtam ellenségeket egy Wightként, tüzes nyílzáporokat indítottam egy patkányíjász formájában, és átváltoztam egy mágus mini-főnökké, akit legyőztem, és képes voltam kígyókat idézni, hogy mérget köpjenek ellenségeimre. Mint Wukong, te is képes vagy klónozni magad, egy halálosztagot idézve, amely rövid ideig harcol melletted.
A botod is képes méretet változtatni, akárcsak Wukongé. A Kiválasztott csapja méretét tűméretűre zsugorítja és a fülében tartja, és a méretváltoztatás a játék mechanikájába is beépül. Például a Pillér Állásban lenyomva tartod a “Nehéz Támadás” gombot, hogy egyensúlyozz a bot tetején, amelynek hossza növekszik, minél tovább tartod lenyomva a gombot. Ez lehetővé teszi, hogy elkerüld a földet borító támadásokat, mielőtt egy rendkívül hosszú botcsapással ellentámadást indítanál – nagyszerű a hatalmas főnökök ellen, akikkel harcolni fogsz. A három állás különböző nehéz támadásai különböző mértékben növelik a bot hosszát, ami kompenzálja A Kiválasztott távolsági fegyverek hiányát, miközben szépen illeszkedik a történetbe.
Tehát A Kiválasztott birtokolja a botot, és megvannak a képességei; miért ne lehetne a játékos útja a Black Myth-ban egyszerűen Wukong felemelkedése, amely a nomád majomtól a mennyeket meghódító istenségig vezet? Nos, van egy kulcsfontosságú pillanat, amikor A Kiválasztott lecsap, hogy befejezze egy legyőzött főnököt, és egy aranydíszített bot által blokkolják, amelyet egy majom tart, aki nagyon hasonlít Sun Wukongra, felfedve, hogy külön karakter.
A több majom ötlete nem lenne idegen a regénytől, amelyben négy “Égi Főemlős” szerepel.
Úgy tűnik tehát, hogy a Game Science saját történetét meséli el ebben a klasszikus univerzumban, a “Black Myth” cím pedig azt sugallja, hogy ez egyfajta mítosz a mítoszban. Hamarosan megtudjuk, hiszen néhány rövid nap múlva a Black Myth: Wukong befejezi saját khm nyugati utazását a kínai stúdióból a kezünkbe.