Anno, mikor mĂ©g csak Kickstarter projekt volt a STRAFE, teljesen lenyűgözött a trailer, amit mutattak: retro FPS shooter, amolyan Doom stĂlusban. Az Ă©vek mĂşlásával a játĂ©k fejlesztĂ©sĂ©rĹ‘l nem lehetett tudni sokat, Ă©s a gameplay videĂłk, amik megjelentek rĂłla az ĂgĂ©rt, adrenalin pumpálĂł játĂ©kkĂ©nt mutatta mĂ©g mindig a játĂ©kot, de volt egy bökkenĹ‘: a fejlesztĹ‘k rogue-like elemeket akartak belevinni a játĂ©kba, ami mĂ©g tökĂ©letesebbĂ© varázsolná a játĂ©kot, de sajnos nem figyeltek oda bizonyos rĂ©szletekre. Sok mindent lehet mondani errĹ‘l a játĂ©krĂłl, viszont számomra egy kicsit csalĂłdáskĂ©nt Ă©rt, amikor elkezdtem vele játszani. RemĂ©lhetĹ‘leg sokat fog javulni mĂ©g a játĂ©k, kelleni is fog hozzá jĂł pár darab patch, de már most Ăşgy tűnik, hogy a fejlesztĹ‘k is átĂ©rzik a játĂ©kosok frusztráciĂłját. Vegyes Ă©rzelmek fogtak el, mikor ezt a cikket Ărtam, mivel nem tudtam, hogy most dĂcsĂ©rjem-e a játĂ©kot, vagy szidjam.
Egy rövid, ám látványos trailer a játék megjelenése előttről
Röviden és tömören a játék egy "Gyűjtögető" (scrapper) életébe bújtatja a játékost, aki azzal keresi a kenyerét, hogy roncs űrhajókat kutat át használható nyersanyagok után, amiért busás pénzt fizetnek. Az egyik küldetés során egy rejtélyes kuncsaft az Icarus hajó átkutatására invitálja a kalandvágyó kincs keresőket, ám mit sem tudva az Icarus küldetéséről, hősünk elfogadja a küldetést. Az Icarus küldetéséről csak annyit tudott a köznép, hogy az eddig ismert világűr határain végzett kutató munkát, ám mikor megérkezünk a hajóra, bizarr és rémisztő látvány fogad minket: letépett emberi fejek, csüngő belek és összezúzott berendezések hevernek mindenütt. Hamar megtudjuk, hogy kik is tették ezt: egy eddig ismeretlen életforma, akik megszállták az Icarust, és minden odaérkező Gyűjtögetőt az ott állomásozott emberekhez hasonlóképp fogják üdvözölni.
Akkor jöjjön a hideg zuhany. A fejlesztĹ‘k elkövettek egy Ăłriási hibát, ami egy az egyben meg is pecsĂ©telte a játĂ©k sorsát, ez pedig a marketing volt. Nagyon kevĂ©s gameplay videĂł látott nap világot rĂłla, ezek is csak alig pár másodperces felvĂ©telek voltak összevagdosva, Ă©s legtöbbször csak azt láthattuk, ahogy mindenfelĹ‘l özönlenek a szörnyek Ă©s vagy folyamatosan mozgunk, vagy instant szörnyet halunk. Ez a vĂ©gleges verziĂłba sajnos nem Ăgy lett, mivel közbe szĂłlt a fejlesztĂ©shez szĂĽksĂ©ges pĂ©nz bevĂ©teli forrás, vagyis a kiadĂł. Ugyanebbe a hibába esett bele mĂ©g anno a STALKER: Shadow of Chernobyl is, amikor a THQ-nak nem tetszett a játĂ©k, Ă©s Ăşjra csináltatta a GSC Gameworld-ös srácokkal. SzerencsĂ©re itt csak keveset csonkĂtottak a játĂ©kbĂłl, ugyanis az adrenalin pumpa csak nagyon kevĂ©sszer fog beĂĽtni. Nem kertelek: a mestersĂ©ges intelligencia egyenlĹ‘ a nullával. Semmi mást nem csinálnak, csak futnak felĂ©d, ha esetleg távolsági fegyverrel ellátott mob vesz cĂ©lba, akkor rád lĹ‘ párat, Ă©s fut tovább a te irányodba. Számomra ez ĂĽtötte az elsĹ‘ szöget a koporsĂłba. Egy ilyen játĂ©kba elengedhetetlen, hogy legyen valamilyen szintű AI, amik megnehezĂtik a dolgodat, remĂ©lhetĹ‘leg javĂtani fogják valamilyen formában, mert ez Ăgy vicc kategĂłriába illĹ‘.
A másik fatális problĂ©ma a játĂ©kban a nehĂ©zsĂ©gnĂ©l keresendĹ‘. Adott az, hogy a fejlesztĹ‘k azt gondolták, ha rengeteg szörny kezd el felĂ©d rohamozni, akkor a buta AI eltörpĂĽl majd, Ă©s nem fog unalmaskĂ©nt tűnni az, hogy csak egy szűk folyosĂłn özönlenek felĂ©d a szörnyek, te pedig szinte könyökölve öldösöd Ĺ‘ket. Vannak olyan ellensĂ©gek a játĂ©kban, amik a totyorgás mellett futnak is, Ă©s ha hátulrĂłl megĂĽtnek, akkor bizony hamar gondok fognak adĂłdni. A másik problĂ©ma a sebzĂ©s, ugyanis vannak olyan szituáciĂłk, amikor mögötted is jöhetnek a rosszfiĂşk, Ă©s nem egyszerű Ĺ‘ket is Ă©s az elĹ‘ttĂĽnk jövĹ‘ket is eltenni láb alĂłl, mivel eleinte gyenge fegyvereink vannak. Ezt tetĹ‘zi az, hogy van olyan ellensĂ©g is, ami miután meghal, savas vĂ©re mindenfelĂ© elkezd fröcsögni, ami ártalmas az egĂ©szsĂ©gĂĽnkre, Ă©s sokszor harc közben ez elĂ©g kellemetlenĂĽl fogja Ă©rinteni a játĂ©kost. A harmadik nagy baki, ami mondjuk nem annyira vĂ©szes, de azĂ©rt elĂ©ggĂ© frusztrálĂł, az az Ă©letcsomag gyakorisága. Mondhatni alig lehet találni adagolĂł állomásokat Ă©s ez nem egyenes arányos az ellensĂ©gek gyakoriságával, tehát Ăgy a legtöbb szituáciĂłban kĂ©nytelenek leszĂĽnk nagyon Ăłvatosnak lenni, mivel Ă©n eddig csak egyszer találtam Ă©let adagolĂłt, a következĹ‘t pedig csak jĂł pár pályával kĂ©sĹ‘bb (mások is ugyanĂgy tapasztalták a Steam közössĂ©gi fĂłrumait bogarászva, szĂłval nem Ă©n voltam bĂ©na :-D).
A játĂ©k pozitĂv eleme viszont a látványon látszĂłdik meg leginkább. Ez a játĂ©k a 90'-es Ă©vek Doomjai Ă©s egyĂ©b akciĂł FPS játĂ©kok felĂ© akarja lerĂłni tiszteletĂ©t azzal, hogy grafikája Ă©s hangulata a retro vonalakat favorizálja, Ă©s jĂłl is teszi. Manapság rengeteg játĂ©k Ăşgy nĂ©z ki, mintha egy Tech Demot nĂ©znĂ©nk, amĂg maga a játĂ©k elvĂ©rzik (nem mondom azt, hogy sok ilyen van, de azĂ©rt lehetett látni már rá pĂ©ldát, pl. Mass Effect Andromeda vagy a Ghost Recon Wildlands, aminek vĂ©lemĂ©nyem szerint nagyobb volt a fĂĽstje, mint a lángja), Ă©s az idĹ‘sebb gamerek tudják jĂłl, hogy rĂ©gebben muszáj volt a játĂ©koknak hangulatilag Ă©s Ă©lmĂ©nyileg megfelelni, mivel a grafika akkor tájt mĂ©g nem volt annyira kiforrott. A STRAFE is prĂłbálta visszahozni a retro játĂ©kok hangulatait, ami szerintem jĂłl sikerĂĽlt, de sajnos sok sebbĹ‘l vĂ©rzik a játĂ©k ahhoz, hogy le tudjon foglalni 1-2 Ăłránál tovább.
Már emlĂtve lett, hogy a játĂ©k rogue-like elemeken nyugszik, aminĂ©l elengedhetetlen a procedurálisan generált random pályák. Ehhez kĂ©pest nĂ©ha egyes rĂ©szek, pl. a második pálya elsĹ‘ pár terme mindig ugyanĂşgy nĂ©z ki, az elsĹ‘ pálya meg totálisan vĂ©letlenszerű. Ez a játĂ©kelem remekĂĽl funkcionál egy pár csuklástĂłl eltekintve. Kalandunk során fogunk találkozni kĂĽlönfĂ©le automatákkal is, amelyek közĂĽl a leggyakrabban az utántöltĹ‘ lesz. Itt lĹ‘szert Ă©s páncĂ©lt tudunk átalakĂtani elĂ©g sok scrappĂ©rt cserĂ©be, Ă©s ráadásul elĂ©g sokba is kerĂĽlnek ahhoz kĂ©pest, hogy mennyit tudunk összeszedni az ellensĂ©gekbĹ‘l. Bizonyos pályákon mĂ©g boltot is találhatunk, ahol random felszerelĂ©seket vásárolhatunk meg kreditĂ©rt, ami viszont mĂ©g ritkább, mint az Ă©lettöltĹ‘ (pl. lökhajtásos jetpacket vehetĂĽnk, amivel kitĂ©rhetĂĽnk az ellensĂ©g elĹ‘l; vagy rengerálĂł kapszulát is vehetĂĽnk, ami csiga lassĂşsággal tölti vissza az Ă©letet, Ă©s nem vĂ©gtelen ideig). Az utĂłbbi patchekben egy átalakĂtĂł automatát is találunk pályánkĂ©nt, aminek segĂtsĂ©gĂ©vel egy random tulajdonságot fog kapni valamelyik tĂĽzelĂ©si mĂłd, találkoztam már olyannal, ami teljesen használhatatlan volt, de leginkább megĂ©ri átalakĂtani (ha nem tetszik az átalakĂtás, akkor visszacsinálhatjuk a lĹ‘szer/páncĂ©l kĂ©szĂtĹ‘ automatánál). A játĂ©k elejĂ©n választás elĂ© tesz minket a játĂ©k: három fegyvert kĂnál fel, amikhez a leggyakrabban fogunk lĹ‘szert találni (railgun, shotgun, machine gun). Kalandozásunk során más fegyverekkel is fogunk találkozni, amihez csak egy tár lĹ‘szer van, viszont többször is felvehetjĂĽk Ĺ‘ket, de csak a jelenlegi tárat tölti fel, tehát nem tudjuk felhalmozni a többi lĹ‘szert. Ezek közĂĽl sok rendkĂvĂĽl hasznos Ă©s jobbak, mint az alap fegyverek, viszont ezeket nem lehet tovább tuningolni, de mĂ©g Ăgy is megĂ©ri Ĺ‘ket használni a szituáciĂłnak megfelelĹ‘en.
MielĹ‘tt mindenkiben felmerĂĽlne a kĂ©rdĂ©s, hogy csak az Icarus fedĂ©lzetĂ©n játszĂłdik-e a játĂ©k, a válasz: Nem. Mindössze három pályán keresztĂĽl tart az Icaruson valĂł bolyongásunk, azután átkerĂĽlĂĽnk egy bolygĂłra, ahol Ăşjabb ellenfelek fognak lassan, de annál aggresszĂvan felĂ©nk haladni. Ezen kĂvĂĽl van mĂ©g egy harmadik helyszĂn is, ami szintĂ©n három pálya után Ă©rhetĹ‘ el, de addig mĂ©g nem tudtam Ă©letben maradni. Helyt kapott egy másik játĂ©kmĂłd is a játĂ©kba, ami nem más, mint egy arena survival, vagyis addig kell tudnunk Ă©letben maradni, amĂg csak tudunk. Nem mellesleg a játĂ©k krĂ©mje a tutorial szekciĂł, ahol egy bájos hölgy Ă©pp prĂłbálja elmagyarázni, hogy miĂ©rt is biztonságos az általunk ismert világűr peremĂ©n bolyongani, mint "GyűjtögetĹ‘".
Azt kell hogy mondjam, a STRAFE sajnos nem tudott lekötni pár Ăłrátöl többre, mivel nem azt kaptam, amit vártam a játĂ©ktĂłl. Számomra a karakterĂĽnk mozgási sebessĂ©ge is tĂşl gyors szerintem (olyan, mintha állandĂłan sprintelne a karakter), Ă©s sokszor törtĂ©nt már meg az, hogy a harc hevĂ©ben belefutottam egy savas tĂłcsába, ami nem jĂł dolog. Talán pozitĂvumnak mondhatĂł az is, hogy össz-vissz 19.99-be kerĂĽl csak, ami viszont nem vĂ©szes ár, ahhoz kĂ©pest, hogy közel egy hĂłnap alatt 5 nagyobb mĂ©retű javĂtás Ă©rkezett már a játĂ©khoz, szĂłval remĂ©lhetĹ‘leg hamar meg fog változni a vĂ©lemĂ©nyem, de amint azt már emlĂtettem, sokan vĂ©lekedtek Ăşgy a játĂ©krĂłl, hogy nem ezt várták tĹ‘le, nem ezt lehetett látni a videĂłkon.
Review score | |
8 | Egészen hangulatos rogue-like FPS játékot kaptunk a STRAFE személyében, ám hibái miatt sajnos nem lett annyira sikeres, mint amennyire azt a fejlesztők szerették volna. Ettől függetlenül FPS rajongóknak bátran ajánlom (leárazáskor mindenképp szerezzétek be)! |