Runers - Teszt


Kipróbáltuk a 2D-s lövöldözős játékot...


A Runers egy felülnézetből játszódó, valamennyire roguelike lövöldözős játék. A címnek semmi köze a futáshoz (azt nem is így írják), még több köze van a rúnákhoz, amik az alapját fogják képezni a játéknak. A Runers-t a LGK Games (Lets Get Kraken) készítette és a Mastertronic adta ki, a STEAM-en 8 euróért lehet megvenni. Lássuk, hogy sikerült...


A Runers-ben a 2D-s játéktérben kell szobáról szobára, emeletről emeltre járnunk, miközben kiírtunk mindenkit és mindent, ami mozog. Az ilyenfajta játékok hátulütője, hogy hamar önismétlővé válik, hamar meg lehet unni... a Runers-ben viszont nagyon sok változó van, ami miatt izgalmas marad hosszútávon is. Már a karakterkreálás is egy "igazi kaland": 5 féle nehézségi fok közül választhatunk (kezdésnek csak 2 érhető el), ami után egy aktív képességet (tulajdonképpen a class-t választjuk itt), egy passzív képességet (lehet pozitív tulajdonság mellett negatív is) és egy kezdő fegyvert (varázslatot) is meg kell adni. Mint ahogy a képen is látható, rengeteg class és képesség közül lehet választani.


A játék címszereplői, a rúnák, 10 különböző formában fordulnak elő, mindegyik egy természeti elemet/erőt ábrázol. Ezek önmagukban egy-egy varázslatot is képviselnek, de itt jön képbe a rúnák kombinálása. Bármelyik kettőt vagy hármat egybe lehet gyúrni, ami következtében új varázslatok jönnek létre. A Runers-ben összesen 285 féle varázslatot lehet használni, ami egy hatalmas szám. Ezek között a legtöbb aktív sebző képesség, de akad olyan, ami buffot ad nekünk, területre hat, gyengíti az ellenfelet, stb... Nyilván vannak nagyon hasonló varázslatok is, de sok tényező befolyásolja őket: hogy milyen messze lehet ellőni, hányat lehet egyszerre ellőni, mennyit sebez, milyen típusú sebzés, milyen gyors, mekkora a lövedék. A főmenüből elérhető a Runedex, ahol ezen varázslatok részletes statisztikáit lehet megtekinteni, de persze ahhoz előbb játék közben fel kell fedezni őket, mert különben csak kérdőjeleket látunk. Egy aranyos animáció még azt is mutatja, hogy milyen hatással van ez a környezetre. A mindenre kiterjedő leírásokat játék közben is el lehet érni.



Elindítva egy új játékot mindig a kiválasztott fegyverrel kezdünk és 4+1 helyünk van, ahová a varázslatokat rakhatjuk. Alapból a két legfontosabb fegyver az egér két gombján lesz (ezeket ki lehet osztani akár egy másik gombra is). Azért lesz az első kettő a legfontosabb, mert ezek a varázslatok kapnak prioritást, ezeket lehet a leggyorsabban ellőni. Ide mindenképpen célszerű olyanokat rakni, amiket egymás után gyorsan el lehet használni (kicsi a cooldown rajta), a többire meg érdemes valami lassabban újratöltődőt tenni. Mozgás közben nyomva tudjuk tartani az egér jobb és bal gombját, amivel folyamatosan tudunk tüzelni a két elsődleges varázslattal.
A runákat és a kettes, hármas kombináláshoz szükséges tárgyakat az ellenfelek folyamatosan dobálják. A combiner-be kell berakni a rúnát, rúnákat, utána megnyomni a combine gombot és ezzel meg is kapjuk az új/már ismert varázslatot, amit aztán berakhatunk valamelyik slot-ba. Korlátozott darabszámú rúna lehet nálunk egyszerre, ezért amit feleslegesnek tartunk, ki lehet dobni. Ha már felfedeztünk egy bizonyos varázslatot és újra akarjuk kreálni, a játék megmutatja, hogy milyen lenne, mielőtt megnyomnák a combine gombot. A rúnákon ezenkívül még egyéb bónuszok is előfordulhatnak, ezekat is érdemes figyelni.


A karakterünknek nem csak a fegyverzetét tudjuk fejleszteni. Szintlépéskor több bónusz tulajdonság közül választhatunk, ami lehet az, hogy kapunk egy bizonyos rúnát, nagyobbat sebzünk, gyorsabb a lövésünk és más rengeteg lehetőség áll a rendelkezésünkre. Néha olyan szobába kerülünk, ahol valamilyen challenge van, például ne találjon el a lövedék x ideig vagy öld meg az ellenfeleket sorban. Ezek a kihívások változatosak és teljesítésük esetén lehetőséget kapunk, hogy újra válasszunk egy bónusz tulajdonságot a felsoroltak közül. A játékban (bossokkal együtt) 140 féle ellenfél van, amiket a rúnákhoz hasonlóan fel kell fedezni, hogy megnézhessük őket a Bestiary-ban. Ezek lehetnek bogarak, varázslók, csontvázak... szóval sokféle ellenség van. A játékot bármikor meg lehet állítani a space gomb lenyomásával, ilyenkor a kurzort mozgatva információkat tudhatunk meg magunkról (buff, debuff) és az ellenfelekről is.


Egy menet tipikusan így épül fel: karaktert és képességeket választunk, leszületés után elindulunk felfedezni a szobákat (lehetőleg az emeletváltás előtt mindegyikbe bemegyünk, hogy minél erősebbek legyünk), körbe körbe futunk a és közben próbáljuk eltalálni az ellenfeleket, az első megszerzett rúnát átalakítjuk varázslattá és berakjuk a jobb egérgombra, hogy így nagyobb legyen a sebzésünk, ha megvan minden szoba, szintet váltunk, és kezdjük előröl. Néha challengekbe futunk vagy találkozunk egy (mini) bossal. Ha meghaltunk, kapunk egy pontszámot és felkerülünk a játék ranglistájára. Ezek után jöhet az újrakezdés.


Az ehhez hasonló játékoknál általában az a gond, hogy nincs eléggé kizoomolva a kamera, nem látjuk be az egész teret (mint mondjuk az A Wizard's Lizard-nál). A Runers-ben szinte az egész szobát egyszerre láthatjuk, viszont a baj az, hogy az ellenfelek túl kicsik, nehéz őket eltalálni. A varázslatok amellett hogy látványosan néznek ki, jól meg is különböztethetőek egymástól. A karakterek nincsenek túlbonyolítva, lehetne több animációjuk. A tér jól belátható és erre szükség is van, mivel nagyon sok varázslat lehet egyszerre a képernyőn. A játék felbontása mellett csak azt lehet állítani, hogy kis teljesítményen akarjuk-e futtatni a programot vagy sem (utóbbi a gyengébb géppel rendelkezőknek jó hír). Nagy különbséget a kettő között nem vettem észre. A játék zenéje fantasy-s és nyugtatja az embert. A muzsika és az ellenfelek (halál)hörgésein kívül csak a varázslatok hangját fogjuk hallani, amik egy idő után zavaróak is lehetnek, lesznek. Szerencsére mind a zenét, mind az effekteket ki lehet kapcsolni. A beállításokban részletesen meg lehet adni, hogy milyen információkat akarunk látni a képernyőn játék közben, hol helyezkedjen el a térkép... és ezekért egy hatalmas pluszpont jár a Runers-nek.



Az első órában még azt hittem, hogy nagyon gyorsan meg fogom unni, de továbbjátszottam és nem untam meg. Nagyon változatos a játék, emiatt szórakoztató. Rengeteg kombinációit és felfedezni valót rejt magában a Runers, ezért hosszútávon is jól el lehet vele lenni. Megemlítendő még, hogy több profilt is tudunk készíteni, így több felhasználó esetén pár kattintással át is válthatunk a megfelelő mentésre. Az elmúlt pár napban meglepően sok javítás jött a játékhoz, ami azt bizonyítja, hogy a készítők foglalkoznak vele. A fórumot és az értékeléseket olvasgatva úgy tűnik, hogy a többi játékosnak is tetszik. Én is csak ajánlani tudom mindenkinek. Aki vásárlás előtt kipróbálná, az megteheti, ugyanis STEAM oldaláról letölthető a demó verzió.

Pro:
+Rengeteg változó
+Eszméletlen mennyiségű varázslat
+Minden játék más
+Steam teljesítmények
+Olcsó
+Van demója
Kontra:
-Az ellenfelek túl kicsit
-Monoton zene és (hosszútávon) idegesítő hangok

Értékelés
 8.5Játékmenet:
Rengeteg minden befolyásolja a játékmenetet, ami nagyrészt ellensúlyozza az önismétlést. A játékmenet akciódús.
 7.0 Hangulat: 
Fantasy hangulat, nagyon sok látványos varázslattal.
 6.5Grafika: 
A prezentáció nincs a toppon, lehetne jobb és több animáció.
 7.0Hangok: 
Zene monoton, a hangok egy idő után idegesítőek lehetnek, de pozitívum, hogy kikapcsolhatóak.
 9.5Szavatosság:
A Runers-ben nagyon sok a felfedezni való. Több mint kétszázféle varázslat mellett számos ellenféltípust, achievementet és challenget is tartalmaz.
Review score
 7.7A játékmenet változatos, emiatt nehezen lehet megunni. A Runers nem a legszebb játék, de hosszútávon is működik. Mindenkinek ajánlott.
Újabb Régebbi