Teszteltünk a zombis multiplayer co-op mókát...
Zombis játékot több szempontból könnyű készíteni, de pont ez a könnyedség miatt áll fent a veszélye annak, hogy az adott játék dögunalmas marad. Ha nincs körítés, és játékmenet, akkor a játékos zsebre teheti a jó grafikát, a több ezer zombit, meg miegymást. A szkeptikusok joggal állíthatják, hogy a zombis téma elcsépelt, és nem lehet benne újat mutatni. Igazuk van. Ettől függetlenül lehet szórakoztató játékot készíteni a témában! El lehet érni, hogy a játékosok ugyanazt a hányásig ismételt receptet kapják, és mégis élvezzék és szeressék. Nehéz feladat, de van pár jó példa. Ami ehhez szükséges, az vitatott, de manapság például már sokat segít, ha van multiplayer, vagy co-op. A Hazard Ops pont ilyen játék, lövöldözős multiplayer móka, ami egyaránt kínál szórakozást PvE és PvP vonalon is, teljesen ingyen. Eddig jól hangzik.
Zombis játékot több szempontból könnyű készíteni, de pont ez a könnyedség miatt áll fent a veszélye annak, hogy az adott játék dögunalmas marad. Ha nincs körítés, és játékmenet, akkor a játékos zsebre teheti a jó grafikát, a több ezer zombit, meg miegymást. A szkeptikusok joggal állíthatják, hogy a zombis téma elcsépelt, és nem lehet benne újat mutatni. Igazuk van. Ettől függetlenül lehet szórakoztató játékot készíteni a témában! El lehet érni, hogy a játékosok ugyanazt a hányásig ismételt receptet kapják, és mégis élvezzék és szeressék. Nehéz feladat, de van pár jó példa. Ami ehhez szükséges, az vitatott, de manapság például már sokat segít, ha van multiplayer, vagy co-op. A Hazard Ops pont ilyen játék, lövöldözős multiplayer móka, ami egyaránt kínál szórakozást PvE és PvP vonalon is, teljesen ingyen. Eddig jól hangzik.
Régi nóta
A történet... nos, az nincs. Gyakorlatilag semmit nem fogunk megtudni a játék háttértörténetéről, világáról, karaktereiről, vagy úgy egyáltalán bármiről. Hogy ki vagyunk mi, milyen haderőnek dolgozunk, honnan vannak lépegetőink, mik a zombik, és kik az ellenségeink, ezekről a büdös életbe nem kapunk még egy mondatnyi eligazítást sem. A későbbiekben nem is fog hiányozni, de a hangulat érdekében nem ártott volna valami alapot adni annak, hogy lövöldözünk. Nincs, törődjetek bele.
A játék kezdésekor készítenünk kell egy karaktert, minimális erőforrásokból. Van női és férfi modell, pár arc, haj, és szín választék. A pasik nagyon pengék, a nők dögösek, innen már látszik, hogy a fejlesztőket erősen inspirálták a hasonló kaliberű japán játékok. A ruházatot nem változtathatjuk, de azt nem is kell, mert a későbbiekben egész sok rucit dobhatunk név és személyiség nélküli harcosunkra. Amint kész vagyunk mondvacsinált hősünk létrehozásával, kötelező részt vennünk a tutorialon. Egy katonai bázison kell a legalapvetőbb mozgási gyakorlatokat végrehajtanunk, majd lövöldözünk, gránátot dobunk, felélesztjük egy társunkat, szóval a szokásos. Amint kikerülünk a kiképző pályáról, a játék nem ad semmiféle iránymutatást a továbbiakról, csak megkérdezi, hogy PvE, vagy PvP szerverre szeretnénk menni?
Először a PvE oldalát szeretném bemutatni a játéknak, ami a Hazard Ops jobbik fele. Itt a gép által irányított katonák vagy zombik serege ellen szállhatunk harcba egymagunkban, vagy akár csapatostul. A játék egész gyorsan összedob minket már meccsben lévő játékosokkal, de ha inkább egyedül szeretnénk lövöldözni, arra is van lehetőségünk. Több játékmódból válogathatunk, de a legalapvetőbb zombis pályák a Survivor alá tartoznak. Itt nincs semmi dolgunk, csak túlélni a zombik, vagy katonák hullámokban történő támadásait. Minden hullámban előkerül egy új ellenfél típus, vagy épp többen jönnek, az utolsó hullám befejeztével a győzelem a mienk. Ez szórakoztató elsőre, de nagyon hamar repetitívvé válik, és az embernek elmegy a kedve az egész játéktól. Ám szerencsére a Hazard Ops meglepő módon nem fullad ki ennyiben, ugyanis egy rakás alternatív szórakozási lehetőséget kínál fel.
Hentelés 24/7
Mint kezdő játékosok, nem tudhatjuk, milyen játékmódok vannak, és hogy hol csatlakozhatunk be rájuk. Viszont azonnal megismerkedhetünk a küldetés rendszerrel, ami egészen pozitív érzéseket keltett bennem. Vannak havi, heti és napi küldetések, valamint szinthez kötött feladatok, melyek közt szabadon válogathatunk. Van pár küldetés, ami kimerül annyiban, hogy "nyerj egy meccset az XY pályán", vagy "ölj meg 50 zombit". De előfordulnak olyan feladatok, melyekért egész komolyan kell gürizni, nem csak egy játékmódban, vagy pályán. A küldetésért járó jutalmat megszemlélhetjük a leírás alatt, majd be is zsebelhetjük a győzelem után. A küldetések leírása felett lehetőségünk van azonnal játékba ugrani, és a rendszer kiválasztja nekünk a legideálisabb pályát és játékmódot a feladat elvégzésére. Így könnyedén kipróbálhatunk mindenféle módot, megleshetjük a több mint 60 pályát, és gyűjthetjük a pontokat.
A meccsekért járó jutalmaink közt ott van a pénz, a tapasztalati pont, és a rank. A pénzből új fegyvereket és felszereléseket vehetünk, de csak ideiglenesen, x idő után a vásárolt cuccok elpusztulnak. A tapasztalati pont segítségével szintet léphetünk, ami új játékmódokhoz és cuccokhoz enged közelebb. A rank inkább amolyan kocka-o-méter, kevesebb játéktechnikai haszna van. Szerencsére nem kell senkinek komolyan nekiülnie, hogy szinteződjön, vagy pénzt farmoljon, ugyanis ha csak úszunk az árral, és játszogatunk a küldetéseket követve, akkor pillanatok alatt összegyűlik a vagyon és a tapasztalati pont. Ráadásul a játék folyamatosan dobálja nekünk az új cuccokat, amik bár nem a legerősebbek és leghasznosabbak, de mindenképp kellemes érzés, hogy a fáradságunk kifizetődik.
Egész sok féle ellenféllel találkozhatunk, amik közt nem csak textúra átszínezések jelentik a különbséget. Zombik közt lesz ami csak cammog, vagy fut, de lesznek különleges képességgel rendelkező dögök is. Méretben is változatos a felhozatal, vannak apró kutyaszerű lények, de előkerülnek több méter magas izomtömegek is. Katonák közt a sima gyalogosokat váltják az extrémebb felszereléssel rendelkező osztagok, aztán vannak páncélos nehézfiúk, járművek, tornyok, hatalmas robotok... azt kell hogy mondjam, hogy kellemesen változatos a leölendők listája, és az sem utolsó szempont, hogy pár szívósabb ellenfél megköveteli a taktika bevetését, mert sima tunkolással nem lehet lefaragni az életerejüket. Egyes szituációkban a kevésbé kidolgozott, de mindenképp hasznos fedezék rendszert is muszáj lesz kihasználnunk, ami szintén megtöri az unalmas hentelést, és fenntartja a szórakoztatási faktort.
Ha meguntuk a zombis túlélést, átmehetünk Assaultra, ahol idegeneknek titulált katonák kereszttüzében kell túlélni. Ha ez is uncsi, ott vannak az Ops küldetések, melyek során akár egész hosszú csatákat is megvívhatunk óriási lépegetőkbe ülve, bossokat öldösve. És ha már ez sem köt le minket, mehetünk PvP-zni.
Hazard Upsz...
A PvP nem épp a legjobb része a játéknak, ugyanis a PvE betegségeit hozza magával, de ezúttal más dolgunk sincs, mint egymásra lövöldözni... mert miért ne. Van Deathmatch, Team Deathmatch, King of the Hill, és Counter-strike szerű Defusion, de a meccsek általában elveszítik a játékmód adott célt, és csak a gyilkolásra koncentrálnak a harcoló felek. Sok pálya van, több féle felszerelés, mely egyedivé tehet egy karaktert, de valahogy mégsem az igazi ez a móka. Eleve a PvE irányítása a korai 2000 évek játékait idézi, tehát sokkal nehézkesebb, kevesebb a manőverezhetőségi lehetőség, eleve furcsán fordul a karakter, a fegyverek nem működnek éppenséggel valósághűen, stb. Sok a gond, de ezek igazából PvE-ben nem jelentenek akkora problémát, míg PvP-ben igen zavaróak. Sokszor láthatunk fejetlenül ugra-bugráló játékosokat, mert azt feltételezik, hogy majd trükköznek és mozognak, és gyorsan lelőnek mindenkit, de csalódniuk kell. Aztán vannak, akik már képesek kihasználni a nehézkes irányítás esetleges előnyeit, és úgy keresztül rohannak rajtunk, hogy csak pislogunk. Rengeteg a chatben sipákoló tízéves, és a meccseknek nincs túl sok célja, így többnyire agyatlan lövöldözés lesz minden játék vége.
PvP-ben is kapjuk a jutalmakat, habár bizonyos rank és szint felett valamivel lassabban. A bérelhető fegyverek és felszerelések csak részben könnyítik meg a dolgunkat, nem igazán lehet azt mondani, hogy a játék Pay to Win. Van benne egy kicsi ellenérzés, hogy az első szintű srác már a legjobb cuccokban mászkál, de ettől függetlenül könnyen felülkerekedhetünk rajta, ha van eszünk. Ha mégis a zsebünkbe nyúlnánk, sajnos azt kell hogy lássuk, hogy a Hazard Ops eléggé drága, ahhoz képest, hogy a feloldható tartalmak és tárgyak nem állítják fejre a játékot. Elég sok pénzt elkérnek tőlünk, de cserébe kevesebbet kapunk, mint amire számítanánk. Szép a szexi ruci, meg a nagy mordály, de csak ezért ennyi pénzt kiadni nem bölcs dolog. A bérelhető cuccok az ingame pénzért ugyanúgy megérik, és mint mondtam, úgyis tudunk érvényesülni, hogy nem költünk a játékra.
Grafika terén ugyanaz a helyzet, mint az irányítással. Nem rossz, de a korai 2000-es évek játékait idézi. A karakter alkotásnál ez még nem tűnne fel, a modellek egész korrektül néznek ki, ám amint belépünk egy pályára, megváltozik a helyzet. Unreal engine fut a játék alatt, de minden bizonnyal egy régebbi darab, ugyanis enyhén szólva is kopottas a látvány, mind modellekben, textúrákban, színekben és effektekben. Védelmére szóljon a játéknak, a kopottas grafika annyiban jó, hogy a Hazard Ops szinte minden gépen elfut, nincs nagy igénye. Amit viszont nem nyeltem le, az a kezelőfelület és a menü. Paintben igényesebb menüt össze lehetne dobni... na jó, ez talán túlzás, de körülbelül ez volt a benyomásom, mikor megláttam az abszolút elhanyagolt és kispórolt felületet.
Hangok terén sem túl jó a helyzet, a karakterünk csak néha nyög valamit, az sem épp tartalmas. A fegyverek hangjai nem is hasonlítanak az eredetiekre, és kevés köztük a különbség, így nem tudjuk például távolabbról megállapítani, hogy ellenfelünk milyen csúzlit használ. Hangeffektek sem a legjobbak, van ami konkrétan a felvétel minőségében érződik, hogy régi. Egyedül a zenét dicsérném, a menüben egy egész korrekt számot hallhatunk, a meccsek alatt pedig szintén régiesebb, de pont ezért hangulatos zenék csendülnek fel.
Ítélet
A Hazard Ops a legjobb indulattal is csak C kategóriás játék LENNE, már ami a minőséget illeti. Ellenben a játék annyi tartalmat vonultat fel, ami ugyan nem vág földhöz senkit, mégis több, mint amit más multiplayerek mostanában megengednek maguknak. Sok pálya és játékmód, co-op horda irtás, egész hangulatos Ops küldetések, ezek mind szórakoztatóak, és változatosak. Ez számomra megmenti a Hazard Opsot, és érdemessé teszi arra, hogy azt mondjam, hogy próbáljátok ki. Nagyot nem lehet benne csalódni, ugyanis a PvE hentelés épp annyira szórakoztató, mint akárhol másutt, csak ezúttal több játékmód ad lehetőséget a repetitívvé válás elkerülésére. Kopottas, nulla háttérsztori, sok apró hiba, de mégis szórakoztató, és ez a lényeg.
-Róka-
Pro:
+Szórakoztató
+Sok pálya és játékmód
Kontra:
-Kopottas grafika és hangok
-Drága a shop
-Sok apró hiba
Értékelés | |
8.0 | Játékmenet: A Hazard Ops egyes játékmódjai egész jók, de ellaposodhatnak, viszont annyi van belőlünk, hogy kedvünkre szemezgethetünk, így tartva fent a szórakozást. |
7.5 | Hangulat:
Se sztori, se háttéranyag, se világ, semmi. A zombi lövöldözés önmagában nem egy hangulat forrás, de bizonyos küldetések egész hatásosak, csapatban pedig már jó az élmény. |
6.5 | Grafika: Nem rossz, egyszerűen csak kopottas, ami megfigyelhető sok kidolgozatlanságon, a színeken, textúrákon. Ami pedig csúnya, az a menü és a kezelőfelület. |
6.5 | Hangok: A hangok régiek és a minőségük sem a legjobb, a fegyverek hangjai majdnem ugyanazok, a karakterek nem igazán beszélnek... a zenék viszont néha fülbemászóak és hangulatosak. |
8.0 | Szavatosság: A játékmódok önmagukban rövid távú szórakozást nyújtanak, de mivel sok van belőlünk, kedvünkre szemezgethetünk, aminek köszönhetően akár hosszabb távra is maradhatunk, főleg ha van csapat. |
Review score | |
7.3 | A Hazard Opsban szinte mindenről elmondható, hogy nem elég jó. De mégis szórakoztató játék, kikapcsolódni tökéletes, és van benne annyi tartalom, hogy lekösse az embert. Ingyenes, úgyhogy megéri kipróbálni. |