Meridian: New World - Előzetes

Betekintést nyertünk az új magyar sci-fi RTS-be...
Nem is olyan régen, az Age of Mythology okán elbeszélgettünk arról, hogy mi is az a klasszikus RTS, mi a különbség közte és az új generációs RTS-ek között, és hogy miért szeretjük sokan jobban a régit. Aki lemaradt, annak gyorsan összefoglalom. Manapság az RTS-ekben egyre kisebb szerepet kapnak az épület építések, a nyersanyag gyűjtögetések, a nagy létszámú seregek pedig lassan eltűnnek, mert korlátolt létszámú, nevesített harcosokat irányítunk, akik önmagukban rommá verik az ellenséget. Egyáltalán nem rossz ez a változás, például a Warhammer 40k: Dawn of War 2-ben határozottan jól sikerült, de mivel egyre másra készülnek hasonló stratégiai játékok, kezdjük visszasírni a régi, klasszikus RTS-eket. Kell az, amikor hosszú perceken át csak bányászunk, amikor a lehengerlő mennyiség győz, amikor egy-két egység helyett temérdek fejlesztés, épület és egység típus vár ránk.

Mostani cikkünk tárgya a Meridian: New World egy ilyen klasszikus RTS, és ami még fontosabb: magyarok alkották. Lehet ránk rosszat mondani, meg is érdemeljük, de a játékpiacon a külföldiek szerint is királyak vagyunk. Biztos Van Helsingre meg ilyesmikre gondoltok, de amitől hanyatt vágja magát minden veterán gamer, az az Imperium Galactica 2, a Mi büszkeségünk. Szóval mikor jön egy magyar játék, akkor eleve jó reményeket fűzünk hozzá, a Meridian pedig műfajában is ígéretes alkotás, de még minőségben is megfelel.

Űr-magyarok

A történet szerint Meridian egy nemrégiben felfedezett bolygó, melyet zöldellő erdők, tiszta folyók és tengerek, ásványkincsek, ércek, és mindenekelőtt belélegezhető oxigén jellemeznek. Ideális hely egy kolónia alapítására, de a jövőben az emberek nem egyesülnek a csillagok meghódításához. Frakciók alakulnak ki, akik a hatalomért és a pénzért az utolsó aszteroidáért is képesek egymás torkának ugrani, Meridian pedig vérre menő viszályokat szít az ide érkezők között. Mint az első expedíciós kapitány, Daniel Hanson nem számít rá, hogy a bolygót máris ellenséges erők szállták meg, így felderítő és kutató csapataik veszélyezettsége miatt kénytelen harcba szállni a betolakodókkal. Ráadásul a bolygónak van egy sötét titka is, mely csak ránk vár, hogy felfedjük.


A történet nem eget rengető, de egészen kellemes, ahogy a felvezetés és a tálalás is teljesen korrekt. Egy nagyon gyors tutorial után közvetlenül a kapitányt irányítva járhatjuk be az expedíciós flotta zászlós hajójának fedélzetét, nem csak felfedezve a folyosókat, de beszélgethetünk is a legénységgel. Vannak olyan alkalmazottak, akiktől csak tiszteletet és szorgalmat várunk el, de pár ember fontos eleme a küldetésünknek, így velük részletesebben is tudunk kommunikálni, és tudunk velük foglalkozni. Megismerhetjük őket egy terminálon keresztül, vagy beszélgethetünk velük a küldetésről, vagy más felmerülő problémáról. A beszélgetések általában nem túl hosszúak, csak néha van lehetőségünk választani választ, de ezek a beszélgetések fognak minket küldetésről küldetésre vezetni.

Ha megbeszéltük, amit meg kell, belekezdhetünk a küldetéseink elvégzésébe. A legelső küldetés során az egyik tudományos tisztünk szeretné megvizsgálni a bolygó természetes ásványának lelőhelyét, ami nem mellesleg számunkra a legértékesebb alapanyag. Pár Chimérának keresztelt lépegetővel érkezünk, de hamar rá kell jönnünk, hogy nem vagyunk egyedül, így máris kapunk erősítést. Felfedezünk egy elhagyatott finomító telepet, amit elfoglalva elkezdhetünk építkezni, gyárthatunk egységeket, hogy megvédjük a telepet, majd kiűzzük az ellenséget a területről. Minden pálya így épül fel, szép lassan kapjuk a küldetéseket, melyek során begyűjtjük a nyersanyagokat, beszerezzük az egységeinket, majd végül megsemmisítjük a betolakodókat. A küldetések rádió-üzenetek formájában érkeznek, mikor párbeszédekből, vagy csak pár mondatból értesülünk a helyzetről, és a lehetséges megoldásról.


Az új világ meghódítása

A Meridian klasszikus RTS, tehát sokat fogunk építkezni, gyűjtögetni. Nagyon hasonlít a játék a Starcraft 2-re, sokak szerint talán túlzottan is. A hasonlóság főleg az egységekben és a dizájn egy részén figyelhető meg, de ne nyomjuk rá a klón bélyeget még a játékra. Ugyanis ezt leszámítva pontosan olyan, mint bármelyik más klasszikus RTS, ami jó dolog. Sok épület típust különböztetünk meg, minden nyűgre van valami: ha energia kell, energia telepet építünk, ha nyersanyag kell, raktárat húzunk fel, de az egység gyártáshoz ott vannak a gyárak, a laborok, és más egyéb épület típusok. Egész nagy területet befoglalhatunk a bázisunkkal, ami kellemes látvány, ellenben egység típusból már egy fokkal kevesebb van, mint amit elvárnánk. Vannak kategorizált egységek, könnyűtől a nehézig, valamint bizonyos egységeknek kifejleszthetünk alternatív fegyverzetet is. Vannak földi és légi egységek, azokon belül is több típus, de összességében mégsem olyan nagy a választék. Ez ugyan még nem ok egy komolyabb panaszra, de nem lett volna rossz még pár egység típus.

A klasszikus „gyűjtök, építek, harcolok” játékmeneten felül mi, a vezér is fejlődünk, akár a kampány, akár egy egyéni játék alatt. Minden meccs alatt tapasztalati pontot kapunk, szintlépéskor pedig lehetőségünk van vásárolni egy képességet. A választható képességek közt érdemes böngészni, ugyanis van pár trükk, mellyel simán megfordíthatjuk egy csata menetét. Vannak gyógyító képességek, de fel is turbózhatunk egy járművet, gyorsíthatjuk a gyártást, lophatunk az ellenségtől nyersanyagot, meg is leshetjük őket. Egy képesség megvásárlásával a játékban bármikor fel is használhatjuk, de csak korlátolt időközönként. Minden képesség pontba kerül, és a képesség pontjaink csak lassan töltődnek vissza. Persze, játék közben megvárhatjuk, amíg szépen lassan visszatöltődnek a képességeink, de éles helyzetben jól meg kell fontolnunk, mit mikor használunk el, nehogy később meglepetés érjen. A képességeket ezen felül lehet még fejleszteni is, így megvásárlás után még nyugodtan rakhatunk rájuk pontot, hogy több ideig tartsanak, vagy nagyobb hatást érjünk el velük.


Tapasztalati pontot pedig sokféleképpen gyűjthetünk. Ott van a kampány, ami a sztorin vezet végig minket, és abban találunk jó pár egész tartalmas küldetést. A hajónkon mászkálva viszont találhatunk extra küldetéseket, például szimulációkat, melyek kihívást jelentenek, és gyakorlásnak is ideálisak. A kampányon kívül ott az egyéni játék, amikor egy nekünk tetsző pályán mérjük össze az erőnket a gép által irányított ellenséggel. A pályák száma a játékban korlátozott, de mivel a játékhoz már az Early Accessben megkaptuk a Workshopot, így a szorgos rajongóknak hála folyamatosan jönnek majd az új csataterek, és kiegészítők.
Ami jelenleg nagyon hiányzik a játékból, az a multiplayer. A kampány igazából késznek tekinthető, az egyéni játék is szórakoztató, max itt-ott látszik, hogy még fejlesztés alatt áll pár dolog, de összességében a Meridian a kész állapot felé hajlik. Mégis azért lehet Early Accessben, mert a multiplayer funkciót még nem kapta meg, erre még várnunk kell.

Grafikailag meg vagyok elégedve a Meridiannal, a magyar srácok szép környezetet, még szebb fényeffekteket használnak ahhoz, hogy lenyűgözzenek bennünket. A modellek is jól kidolgozottak, épp csak az zavaró, hogy nem túl egyediek, túlságosan hasonlítanak bizonyos játékok egységeire, akár megszólalásig is. Ettől függetlenül a játék tényleg szép, a pályák egész változatosak és pofásak, szóval nincs ok a panaszra.


Előítélet

Büszkék lehetünk a magyar fejlesztőkre, ugyanis szép munka a Meridian: New World. Kukacoskodni lehet vele, vannak hibái, és hiányosságai, de végülis még csak Early Access. Már most teljes értékű játéknak tekinthető, de ha még jön tartalom, és egy kis csinosítás, az nagyon jót fog tenni a játéknak. Aki szereti a klasszikus RTS-eket, az már akár az Early Accessben bepróbálkozhat a Meridiannal, mert szerintem érdemes. Jó játék, és még fontosabb, hogy magyar. Szeressük.

-Róka-


Preview
 A+A Meridian egy klasszikus RTS, ami látványos, korrekt sztorival rendelkezik, és szórakoztató, de még fontosabb, hogy magyar. Szép teljesítmény honfitársainktól, és érdemes figyelmet szentelni a játéknak. 
Újabb Régebbi