Memento Mori 2 - Teszt

Teszteltük az új indie point-and-click nyomozós játékot...
Még egy indie játékkal köszöntelek benneteket újabb cikkünkben, és mielőtt bárki azt hinné, hogy egy újabb ugrálós puzzle lesz terítéken, ezúttal valami más következik. A nyomozós point and click játékokból nincs túl sok, és sok a feledhető cím, pedig régen óriási kultúrája volt a stílusnak. Igen, kultúrája. Valódi művészetnek számított a jó point and click adventure, gondoljunk csak a Lucasarts remekeire. Azóta sok minden változott, így a kattintgatós kalandjátékok lassan lekoptak a játék listákról, és csak egy-két cím maradt fent. De ezek a címek elég ütősek, például Walking Dead, Sam and Max, Deponia, Wolf among us, és a többi. Ilyenkor mindig eszébe jut az embernek, hogy mennyire jó is ez a játék stílus, mennyire egyszerű, és mégis mennyi potenciált rejt. Ehhez nem kell természetfeletti programozói képesség, csak jó ötlet, és kreativitás.

A Memento Mori 2 is egy point and click nyomozós játék, aminek a puszta léte örvendetes hír. Indie játék révén nem várunk el tőle hatalmas dolgokat, csak hogy legyen tartalmas, és szórakoztató. És akkor jönnek a problémák… a Memento Mori 2 ugyanis nem lenne rossz indie játékhoz képest, de sok olyan betegségben szenved, ami kóros, és könnyedén ráragad a játékosra. A betegség neve unalom. De nézzük csak szép sorjában.

Afrikai balhé

A történet szerint Lara és Max az Interpolnak dolgoznak, vagyis igazából Max csak a feleségét kísérgeti, és segít a nyomozásban, mivel egész talpraesett, olvasott és művelt, és nem utolsó sorban furcsa jelenéseket lát. Ezek a jelenések rémálomszerűek, és beteg elmére vallanak, de mint kiderül, közük van bizonyos ügyekhez, és segíthetnek a nyomozásban. A pár Afrikába utazik, ahol egy helyi múzeumból loptak el pár kiállítási darabok, melyek valamiért igen fontosak, a helyi rendőrség pedig gyanúsan hamar kukába dobta az ügyet, és igen kellemetlenül érinti őket a jelenlétünk. Az egész ügy túl gyanús, így elkezdünk nyomozni egy szimpla betörő után, de a későbbiekben komolyabb összeesküvéseket, intrikákat és gyilkosságot fogunk felfedni.
Ez mind jól hangzik, és ugyan lassan indul be a sztori, azt le kell szögeznünk, hogy a befejezés egészen jóra sikeredett. Persze nem fogok spoilerezni, de aki végig követi a sztorit, az még akár elégedett is lehet a zárással. Addig viszont sok megpróbáltatásban lesz részünk, és nem feltétlen a jó értelemben.


A játékban a cselekvéseink a stílus alapvető elemeiben merül ki, tehát egy kattintással tudunk ide-oda menni, bal egér kattra interakcióba lépünk a pályán található dolgokkal, a jobb kattra csak megszemléljük őket. Felvehetünk tárgyakat, a zsákunkban meg is nézhetjük őket, gondosan körbeforgatva, megvizsgálva. Tudunk bizonyos tárgyakat kombinálni is, vagy odaadni más karaktereknek, de olyan is elő fog fordulni, hogy egyes tárgyaknak nem lesz semmi haszna. A nyomozás során lesz egy naplónk is, amiben a karakter jegyzi fel a fontosabb állomásokat, és kommentálja őket, valamint itt tekinthetjük meg a begyűjtött írott anyagokat is. Ilyenek a látszólag érdektelen újságcikkek, iratok, levelek, és egyéb anyagok, melyek még hasznosak lehetnek. Az egyes pályákat gondosan körbevizsgálva gyűjtjük a bizonyítékokat, beszélgetünk az emberekkel, kikérdezzük őket, vagy szimplán csak csevegünk velük, hogy elcsípjünk egy-két félmondatnyi segítséget az ügyhöz.

Technikailag igazából jól működnek ezek az elemek, leszámítva például azt a tényt, hogy a pályákon nem mindig egyértelmű, hogy mit kell csinálnunk. A keresgélés nehézkes, ugyanis a megvizsgálható terep egész részletesen ki van dolgozva, ami pozitívum, de épp ezért nehéz szabad szemmel kiszúrni a nyomokat. Ha valamin véletlen átsuhanunk, az bizony baj, mert a játék nem enged minket tovább, míg meg nem találtuk az utolsó láthatatlan szutyok pöttyöt is a földön. És mivel nulla infóval indulunk, így fogalmunk sem lehet arról, hogy mit is keresünk pontosan. Segítségre nem számíthatunk, a naplónkban nagyon tömören kapunk csak összefoglalót a helyzetről, a karakterekkel csak minimális infót tudunk megtárgyalni, és ha már megtettük, nem olvashatjuk őket vissza, ergo nem ismételhetjük meg a beszélgetések nagyját. Igazából nem is kell, mert ami érdektelen infó, az nem fog tovább vinni minket, ami pedig lényeges, ott a sztori is halad tovább. Jól működik, mégis sűrűn vezet elakadáshoz, hogy nem tudjuk kivel beszéljük, nem találunk egy-egy apró nyomot, és nem is kapunk tippet hozzá. Tapasztalt kalandjátékosok persze a képernyő minden négyzetmiliméterét átkattintgatják, hogy megtaláljanak mindent, de egy idő után frusztráló és unalmas lehet ez az akadozott haladás. Ami engem határozottan zavart, az a felesleges tárgyak létezése. Sok olyan nyomot fogunk találni, aminek a későbbiekben sem lesz szerepe, épp ezért zavaró a jelenlétük, túl sokszor próbálkozik az ember kezdeni velük valamit, miközben nem is lehet.


Altatódal

És akkor ha már az unalomról van szó. Beszélhetünk a karakterekkel, és bejárhatjuk a pályát, de ez szörnyen uncsi tud lenni, sajnos több alkalommal is. Ez több okból is megtörténhet, aminek az egyik oka a beszélgetések temérdek hibája. Kezdjük ott, hogy a készítők alapból nem angolul beszélő emberek, legalábbis ezt mutatja az eredmény, ugyanis a lokalizáció enyhén szólva is buta lett, mind szinkronban, mind feliratban. A felirat többször helytelen nyelvtanilag, vagy egyáltalán nem az szerepel a szövegben, mint ami elhangzik, máskor pedig olyan a megfogalmazás, ami sehogy sem angolos. A megírt szövegek nagy része ráadásul csak töltelék rizsa, aminek semmi értelme nincs, nem visz előrébb, nem közöl információt, és még csak nem is érdekes, egyszerűen csak beszélnek, de nem mondanak semmit. Néhány különösen kínos párbeszéd is elhangzik, és csak ezután jön a szinkron. Indie játékról beszélünk, tehát nem várunk el neves színészeket a mikrofon mögött, de azt nem zárhatjuk ki a tudatunkból, hogy a szinkronszínészek nem tudnak élvezhetően előadni, és a hangfelvételekkel is van némi gond. Ha a szinkron nem is ripacskodik, vagy nem alszunk el a gépies monoton hangján, akkor a hangfelvétel minősége kerget a sírba, például a telefonbeszélgetések felirat nélkül szinte érthetetlenek. Más esetekben bizonyos mondatok úgy hangzanak, mintha nem is az eredeti szinkron mondaná fel őket, hanem egy beugró ember, aki próbálja imitálni az eredetit – nem túl sok sikerrel.

Így sajnos a történet vezetés enyhén szólva is unalmas, túl lassú és akadozó, és a helyzeten tovább nehezít a már említett nyom keresgélés nehézsége. De mi a helyzet a puzzleökkel? Van egy két érdekes, sőt, akár izgalmas kirakós is, például mivel sok misztikus és történelmi elemmel fogunk találkozni, előfordulhat, hogy képeket kell összehasonlítgatnunk, kódot kell fejtenünk, írott anyagból kell megtalálnunk bizonyos jeleket, stb. Bár nem túl nehezek a puzzle-ök, de legalább vannak, és működnek, ellenben van egy-két puzzlenek szánt teendő, amik vérlázítóan rosszak. Nem is abban rejlik a hibájuk, hogy rosszul vannak megcsinálva, hanem eleve az, ahogy léteznek. Teszem azt, egy alkalommal ki kell nyomtatnunk egy írott anyagot, de a nyomtató gép bemondja az unalmast. Meg kell szerelni. Meg kell keresni a szétszedéshez a gombot, szétszedni, megkeresni a patron gombját, kivenni, megszereleni, visszarakni, stb. Mintha csak egy irodában lennénk, ahol a már így is végtelenül unalmas munkavégzés közben egy még unalmasabb teendőt varrnának a nyakunkba. Ez kérem nem puzzle, de még időhúzásnak is gyenge. És ilyen totálisan érdektelen cselekvésből elég sok található.


Nehéz ügy

Mint említettem, a végkifejlet kárpótolhatja azokat, akik nem alszanak el az első egy-két óra játék után, hisz a sztori egész érdekessé válik, és egy kerek befejezést kapunk, ahol megmagyarázzák a látottakat. A döntéseink minimálisan változtatják meg a végkifejletet, de morális és nehéz döntésekre ne számítsunk. Lesz egy két kritikus válasz adás, vagy a nyomokat is elhallgathatjuk, vagy megváltoztathatjuk egyes beszélgetések alatt, így manipulálva kicsit az ügy haladását, de ennyi. A végigjátszás beletelik pár órába, ha végighallgatjuk az összes szöveget, és tényleg összeszedünk mindent, hiszen a készítők próbáltak valamiféle tartalmat gyömöszölni a Memento Mori 2-be. Ez nem is rossz dolog, és tényleg mindent megvizsgálhatunk, mindenhez van valami kommentárja a karakterünknek, de mint fent említettem, ezek minősége hagy maga után némi kívánni valót.

Beszéljünk kicsit a grafikáról. Na itt már derűsebb élményről számolhatok be a játékmenet furcsaságainak rossz szájíze után. Ugyanis a Memento Mori 2 indie játékhoz képest határozottan szép, ami főleg a környezetben mutatkozik meg. A karakterek sem rosszak, bár az animációkra ráfért volna egy-két finomítás, mert pár mozdulat nem tűnik természetesnek, néhol pedig még viccesek is a végtagok furcsa hajlásai. De kinézetre viszont meg vagyok elégedve a karakter modellekkel, ahogy a környezettel is. A bejárható területek apróbb helyekre vannak bontva, amik közt szabadon járkálhatunk, körbe vizsgálva a zugokat. Ezek a helyek szépen néznek ki, jól be vannak rendezve, a színvilág is egész élvezhető, a textúrák csak egy-két helyen mosottak, de amúgy szép élesek. És nem csak a távolról vizsgált terület szép, de bizonyos helyeken be is közelít nekünk a kamera, hogy részletesebb vizsgálatot végezzünk, és ilyenkor is egész értékelhető a látvány. A Memento Mori 2 ebből a szempontból jó teljesítményt nyújt.


Hangok terén már beszéltem a közepes szinkronról, amiből sok van, de nagyobb százalékban elég alul, vagy túljátszott, más esetben pedig maga a felvétel minősége is aggodalomra ad okot. Hangeffektből igen kevés van, de nem is feltétlen hiányoznak, ami van, az pedig elfér. A zenék hangulatosak, de sajnos elég kevés szám van, és csak egyszerű háttér aláfestések, amik nyugisan megbújnak a nyomozás ideje alatt. Egy idő után repetitívnek hatnak a már sokszor hallott számok, és az is zavaró, hogy néha a zene hangosabb a szinkronnál. Persze, át lehet állítani a beállításokban, de ez a játék alapértelmezett hangereje, és zavaró.

Ítélet


Szóval mivel is állunk szemben? Egy érdekes, elég lassan beinduló, majd a végére értelmet nyerő sztorival, szép grafikával, dögunalmas nyomozással, túl könnyű, vagy értelmetlen puzzleökkel, néha zavaró szinkronnal. Indie játékhoz képest nem rossz teljesítmény a Memento Mori 2, hisz grafikailag kiemelkedő, és nem is egy rövid távú szórakozás, de a megvalósítás felett nem tudunk szemet hunyni. Aki szereti a nyomozós point and click játékokat, annak azért érdemes kipróbálni, hisz már megszokott dolog a lassabb játékmenet, és a nyom gyűjtögetés, ellenben a stílussal ismerkedők, vagy az attól idegenkedők el fognak aludni játék közben. 

-Róka-

Pro:
+Szép grafika
+A végére érdekessé váló sztori
+Steam teljesítmények

Kontra:
-Nem túl jó szinkron
-Béna szövegkönyv
-Dögunalmas sztori vezetés
-Néhány buta puzzle



Értékelés
6.0Játékmenet:
A point and click nyomgyűjtögetős, nyomozós, beszélgetős alap jó, és jól működik technikailag, de sok az üresjárat, az elakadás lehetősége, és eközben szörnyen unalmas is tud lenni. Így elég akadozó, dinamikátlan, és pár értelmetlen dolog is felüti a fejét. 
7.0 Hangulat: 
A nyomozás nem lenne rossz, a sztori is érdekessé válik a játék végére, de a karakterek érdektelensége, a lassú sztori vezetés, és a repetitív zene sajnos nem engedi a hangulatot normálisan érvényesülni. Ha lecsupaszítjuk a hibáktól, akkor még van is benne potenciál.
8.5Grafika: 
A játék ezen része kivételesen pozitív csalódás, indie játékhoz képest egészen szép, főleg a pályák megjelenítése érdemel dicséretet. A karakterek se rosszak, de az animációkon lehetne még mit finomítani. 
6.0Hangok: 
Hangeffektekből nincs túl sok, ami van az jól megfér, a zenék hangulatosak, de kevés van belőlük, és csak a háttérben bújdosnak. Viszont a szinkronok tényleg problémásak, eleve nem túl jó a színészi játék, de még a hang minőség is hagy maga után kívánni valót, nem is beszélve a béna fordításról. 
7.5Szavatosság:
A Memento Mori 2-őt beletelik pár órába kijátszani, még többe ha közben bealszunk. Ha valakit mégis leköt, az ellesz vele egy ideig, újrajátszani viszont nem látom különösebb értelmét. 
Review score
7A Memento Mori 2 egy jó játék lehetett volna, már csak stílusából adódóan is. Volt egy érdekes ötlet, szép grafika, de a megvalósítás pár helyen nagyon kevés lett, ami főleg az élvezhetőség kárára ment. Aki szereti az ilyen típusú játékokat, annak lehet, hogy megér egy próbát, a többiek viszont könnyen megunhatják. 
Újabb Régebbi