Belenéztünk a Lifeless Planet c. kaland játékba...
Manapság elég sok indie játék lát nap világot, viszont nem mindegyik annyira sikeres, mint ahogy azt a fejlesztők hiszik. Rengeteg eredeti ötlet születik meg, amiket meg is valósítanak, de azzal nem számolnak, hogy a mai PC-s közösség nagyon széles körökben mozog, így gyakran beleeshetnek abba a bizonyos 22es csapdájába. Ugyanezt éreztem a Lifeless Planet c. kaland játéknál is (jelenleg még béta státuszban van). A felháborodásom oka pedig az, hogy megint csak az a fentebb említett szituáció jött elő, ugyanis (legalábbis én) az átlag gamer, amikor kinéz magának egy játékot, sokszor tudatában sincs azzal, hogy milyen is az a játék. Azt értem ez alatt, hogy megnézi a képeket, a rövid trailert/gameplayt (amiből nagyon kevés látszik, hogy még véletlenül se derüljön ki róla a lényeg), aztán kisebb-hosszabb tétovázás után, ha sikerült becsapni az embert, akkor megveszi, ha nem, akkor inkább mások véleményeiből fog döntést hozni (az utóbbi a bölcsebb dolog, de ez szerintem magától érthetődő). Jó, igaz, erre feltalálták a különfajta videó megosztó oldalakat, ahol már mainstreamként rakják fel az emberek a Let's Play-eket, vagy a végigjátszásokat, és ott kiderül, hogy mégis mi az, amit épp kinéztünk magunknak, avagy megszeretnénk venni. Amikor ezzel a játékkal játszottam, sajnos mélységeset kellett csalódnom, mivel a videója és a képek megtekintése után arra számítottam, hogy egy kicsit izgalmasabb lesz, és kevésbé fogom majd magam úgy érezni, hogy egy vontatott történettel állok majd szemben. Ennyire azért nem vészes a helyzet, de erősen meg kell fontolniuk majd az embereknek, hogy érdemes-e bele invesztálni a pénzüket ebbe a játékba, viszont nem szaporítom tovább a szavakat, íme a játék.
A történet az űr felfedezésének versenyéről szól. Mindenki tudja, és ismeri azt a tényt, hogy amióta az ember letette a lábát a Holdra, azóta vágyakozunk az ismeretlen után, kíváncsian kutakodva más lakható bolygók után. Így volt ez a nagy nyugati hatalommal is (nem véletlenségből nem írom ki az ország nevét), akik riválisa, a keleten fekvő ugyancsak nagy hatalmúak, már az '50-es évek óta nagy harcot vívnak, hogy elsőként jussanak tovább a Holdnál és szintén a legelső olyan ország legyen, ami újat fedezett fel. Ugyanezt a sémát követi a mai tesztalany is, mivel főhősünk egy kutatócsoport megbecsült tagja, és feladatuk, hogy egy lakottnak hitt bolygóra elrepüljenek. A küldetés rosszul végződik, ugyanis űrhajónk súlyosan megsérül, és csak egyedül főhősünk éli túl a balesetet. A játék kezdetekor egy óriási sivatag közepén találjuk magunkat, ahol a látás viszonyok szinte egyenlőek a nullával. Miután nagy nehezen elbotorkálunk az egyik lakótelephez, meglepő módon üresnek találjuk, és mint később kiderül, hogy nem mi voltunk az elsők, akik eljutottunk erre a bolygóra. A történet előre haladtával fény derül majd a bolygó lakosságának titokzatos mivoltjukról, avagy hogy mi okozta a küldetés vesztét.
Tulajdonképp egy úgymond platformer játékról van szó, ugyan TPS (Third Person Shooter, avagy harmadik személyből látott akciójáték) nézetből irányítjuk karakterünket, mégis csak úgy érezzük majd magunkat, mintha egy ügyességi játékban találnánk magunkat. A játék kezdetén főhősünk megemlíti, hogy az oxigén tartálya megsérült, így gyorsan utánpótlásra lesz szüksége, és ez a légzéséből, avagy az eszmélete fokozatos elvesztéséből lehet megfigyelni (lehet majd hallani, ahogy egyre nehezebben vesz levegőt). Ahogy egyre jobban belemélyülünk a történetbe, úgy derül ki, hogy a faj, akik már a bolygón jártak, emberek voltak, és valamilyen oknál fogva napról-napra meghaltak, avagy eltűntnek lettek nyílvánítva (a játék során talált bejegyzésekből lehet majd ezt megtudni). Továbbá egy túlélőre is rá fogunk lelni, aki nem egészen néz ki emberinek, ugyan emberi alakja van, és a játék során őt kell majd követni, hogy megtudjuk mi is történt az emberekkel. Egyenlőre csak egy bizonyos részig lehet eljutni a játékba, mivel még erős fejlesztés alatt áll, de amit eddig láttam, valahogy nem győzött meg arról, hogy sikeres játék lesz. Lehet, hogy kellemeset fogok csalódni, legyen úgy, de akkor egy erős átváltozáson kell, hogy átessen a játék, mert ez így nem túl meggyőző.
Pár szóban megemlíteném a grafikát, avagy a hanggal kapcsolatos dolgokat. A grafika teljesen átlagosnak mondható, ha nem indie játék lenne, akkor azt mondanám rá, hogy a játék nem élné meg a holnapot sem. Az ok, amiért kritikus szemmel tekintek a játékra az, hogy a története nem mindennapi, és emiatt sokak fejét fogja majd elfordítani (köztük az enyémet is, mivel nagy sci-fi rajongó vagyok). Nagyon remélem, hogy a fejlesztők sokat fognak majd a játék grafikáján csiszolni, mert amit eddig láttam, a mai viszonylathoz képest eddig kevés. A hangokról, hang effektekről nem túl sok jót lehet elmondani, vannak nagyon idegesítő effektek is, például egy érdekesen kinéző generátornál kellett elvégezni egy logikai feladványt, és eközben folyamatosan hallani lehetett a búgását, de nem hinném, hogy pont ilyenre akarták volna a fejlesztők ezt a hang effektet, ugyanis a végére lüktetett a fülem a zúgástól. Ami talán kiemelkedő, az a szinkron hang, ugyanis mint a legtöbb játéknál, ismeretlen szinkron színészek kölcsönzik hangjukat a virtuális valóságnak, és itt is remekül sikerült előadniuk, hogy pl. a főhősünk összezavarodottan olvassa a hátra hagyott napló bejegyzéseket, vagy a tudósok izgatott és egyben ilyedt hangja, ahogyan megörökítette a feledezéseit.
Összegezve a játékot: nem mondanám túlzottan siker játéknak, ugyan egész biztosan lesz egy pár ember, akik mint a bátor és elszánt asztronauták, feláldozzák magukat, hogy az ismeretlent felfedezzék, és utána büszkén számoljanak be a kalandjaikról, de mint azt tudjuk, nincs mindig happy end. A játék jelenleg Early Accessként megvehető (természetesen a jelenlegi verzióval játszhatunk is a vásárlás után) a Steam platformján, 13 euró fejében, továbbá itt tekinthetitek meg maga a játék Steames honlapját.
A Hungamer értékelése a Lifeless Planet c. játékról:
Pros.:
+ nem mindennapi történet
+ viszonylag hangulatos táj
Cons.:
- nem túl modern grafika, ugyan a játék még béta státuszban van, és valószínűleg tovább fogják csiszolni
- túl könnyű fejtörők
Preview | |
B |
A Lifeless Planet nem lett akkora nagy durranás, mint ahogy az a videóból és a képekből kiderül, de akik sci-fi rajongók, azoknak mindenképp érdemes lesz egy leárazáskor magukévá tenni a játékot!
|