Contagion - Teszt


Teszteltük a Contagion-t...

Van abban valami megmagyarázhatatlanul hívogató, hogy másokkal vállvetve szembe kell néznie az embernek élőhalottak egész hadával. A zombik ereje a tömegben rejlik. Egyenként lassúak és buták, tömegesen azonban hatalmas veszélyt jelentenek, átcsapnak az ember feje fölött, mint a hullám, ha tucatnyian állnak körbe, onnan már nem jössz ki. Épp ezért bölcs döntés, ha a túlélők elássák az esetleges csatabárdot és kéz a kézben próbálnak kikecmeregni a nem éppen rózsás szituációból. A Monochrome csapata jól ismerte fel, hogy zombik ellen többen a legjobb játszani, a Contagion ugyan egyszemélyes élményt is kínál, de ez annyiban merül ki, hogy egyedül rovod végig azokat a folyosókat, sikátorokat, amiket egy egész csapatnak építettek. 

Játszd a Contagion három játékmódjának bármelyikét, minden a túlélésről szól. Nem lehetsz felelőtlen, gondold meg a lépéseidet, mert ha fűbe harapsz, vége a játéknak. A következő körig rothadó élőhalottként kószálsz majd a túlélők vérére szomjazva. Kedves Olvasó, erősen ajánlom, hogy az Escape móddal kezdd az ismerkedés, ez adja ugyanis a Contagion sava-borsát. A cél, hogy a maximum nyolc játékos egymást unszolva és biztatva eljusson a menekülést jelentő járműig. Ez eddig egy egyszerű Left 4 Dead klón is lehetne, de a Contagion a lassabb, megfontoltabb előrehaladást részesíti előnyben, ennek pedig nyomatékot is ad feladványaival. Az Escape ugyan csak két pályát kínál - egy kihalt városrészt és egy elhagyatott börtönt -, de játékonként változik a leosztás. Amelyik ajtón az előbb beléphettél, az most el van barikádozva. Múltkor egy-kettőre besétáltál a moziba, de most egy lánc feszül a kilincseken. És egyébként is, előző alkalommal nem a moziból jöttél ki, most pedig épp oda kell bejutnod? A pálya elemi nem változnak, minden fontosabb épület ugyanott áll, a végén pedig ugyanoda lyukad ki a csapat, de az addig megtett út során felmerülő feladatok kavarodhatnak, bőven nem elég hát jól az agyadba vésni, merre jártál, mit csináltál. Egyszer egy kulcsra volt szükségem a továbbjutáshoz rögtön a pálya elején, amit a kezdő helyszínként szolgáló étterem konyhájában találtam meg. A következő menetben már rohantam is a kések, serpenyők közé, de a kulcs sehol. Akkor vettem észre, hogy az étterem ajtaja ezúttal nyitva, nem a hátsó bejáraton keresztül kell kijutni a szabadba. 


 Térkép nem áll a játékos rendelkezésére, a trendeknek megfelelően okostelefon azonban igen. Egyetlen gombnyomással bármikor leellenőrizhető az aktuális feladat, ilyenkor azonban vigyázz, mert védtelen vagy. A pályavariációk miatt sem könnyű a tájékozódás, a meccs közben belépők könnyen elkeveredhetnek, ilyenkor érdemes a lövések irányába elindulni, vagy a túlélők zseblámpáinak fénycsóváit keresni a távolban. Mint említettem, a Contagion nem bánik kesztyűs kézzel a vállalkozó kedvű kalandorokkal. Bár a zombik egy jól irányzott lövéssel leteríthetők, a játék szűk marokkal adagolja a lőszert és az elsősegély csomagokat. Nem árt bizonyos időközönként összegyűlni és megbeszélni, kinél milyen lőszer van. Én már jártam úgy, hogy végigcipeltem a vadászpuskám az egész pályán, hogy a legvégén derüljön ki, a társamnak több tárja is volt hozzá. Jól gondoljátok meg tehát, mikor pazaroljátok az értékes muníciót, aki nem kerül ki élve egy húzós helyzetből, az zombiként éled újra. Élőhalottként játszani sajnos nem olyan szórakoztató. A legtöbbször messzire kerülsz a prédától, lassú vagy, beletelik néhány percbe, mire eléred a túlélőket, akkor pedig a tapasztaltabbak kiszúrnak a mozgásodból és fejbe lőnek. Kezdődhet előröl a procedúra. Érdemesebb arra a pár képességre hagyatkozni, ami a rendelkezésedre áll. Egy hatalmas üvöltéssel takaros kis hordát verbuválhatsz össze, csapatostul rontotok az emberekre, a káoszban pedig kiszemelt áldozatot háta mögé osonhatsz, onnantól kezdve gyerekjáték az egész. Mivel egyre többen tanulják meg, hogy a lőszerrel takarékoskodni kell, inkább elfutnak a zombik mellett. Vesztükre, mert egy gombnyomással te is beverődhetsz a többi csoszogó szörny közé, észre sem vesznek. A megfelelő pillanatban kiugrasz közülük és megcsócsálod a szerencsétlen fejét. Egyik alkalommal hatan indultunk útnak, de három társammal elestem. A két túlélő elkeseredetten tört előre, kitartó csapatmunkával azonban sarokba szorítottuk őket. Hamar kifogytak a fegyvereik, mi pedig szó szerint betemettük őket. Meglepő, milyen gyakran találkoztam segítőkész játékosokkal. Ugyan egy kördiagramon kedvedre válogathatsz az utasítások, jelzések között, sokkal célravezetőbb megnyitni a chat ablakot és másodpercek alatt bepötyögni közlendődet. Általában én is így kommunikáltam. Ha pedig haverokkal veted bele magad az apokalipszisbe, aktiváljátok a mikrofont, úgy az igazi! Az együttműködés előnyeit sorolnom sem kell, de álljon itt egy példa, ami után meg se fordult a fejemben, hogy máskor elszakadjak a többiektől. Az egyik pálya végén egy helikopterbe kell bevágódni. Már csak fel kellett volna rohannom a rámpán, de egy zombi utánam kapott, egy másik elém vágott. A lőszerből kifogytam, ezer sebből véreztem. Nem akartam elhinni, hogy pár méterre a céltól bukok el. Egyik társam tűnt fel a semmiből, szétloccsantotta a két zombi fejét, beugrottunk a helikopterbe és leléptünk. 

 Ha meguntad a menekülést, belekóstolhatsz a Contagion másik két, véleményem szerint kevésbé szórakoztató játékmódjába. Az Extraction és a The Hunt egyaránt kisebb méretű pályákra invitál, cserébe viszont több van belőlük. Előbbi lényege szintén az együttműködés. A telefon ezúttal GPS-ként szolgál, a csapatnak fel kell keresnie a megjelölt házat, az ott lévő, számítógép vezérelte túlélőkkel pedig megadott ideig tartania kell a frontot, mielőtt a kivonási pontig kísérné őket. A garázsban, pincében található szögbelövővel takaros kis barikádot lehet emelne az ajtók, ablakok előtt, ami lelassítja a zombikat, de nem tartja kint őket sokáig. Érdemes óvatosan kilőni a lécek között, egy rosszul irányzott lövés nemcsak a zombikban, de a védelemben is kárt tesz. A védekezés egyre nehezebb lesz, több zombi jön, kicsit tovább kell kitartani, már nem ég a villany a házban, rosszabbodnak a látási viszonyok. Mindez azonban nem elég, hogy az Extraction 7-8 perces szakaszai ne fulladjanak unalomba egy idő után. A The Hunt szembemegy a Contagion eddig mutatott arcával, itt ugyanis nem a kooperáción, hanem a "ki nevet a végén" elven van a hangsúly. A túlélők egymásra vadásznak, miközben a szemük sarkából a vánszorgó hullákra is figyelnek. Alapvetően csapatjátékos vagyok, ezért ezzel a játékmóddal töltöttem a legkevesebb időt, de kár tagadni, hogy itt is lehet taktikázni. A jól ismert deathmatch formula helyett érdemesebb csendben felmérni a terepet, felszerelés után kutatni. Mivel viszonylag kis térképeken zajlik a küzdelem, kétszer is meg kell gondolnod, mikor lősz, a többi játékos a hangok alapján könnyen beazonosíthatja a búvóhelyed. Érdemes kilesned a zombik útirányát, ha meglátnak egy túlélőt, hosszú ideig követik, így tudhatod, ki merre kószál. Persze a lassú játékmenet nem fog vigasztalni, ha már a menet elején a fűbe harapsz, ugyan élőhalottként tovább bolyonghatsz, de korábban említettem, hogy ez nem olyan jó móka. 


Az Extraction-höz azonban sokáig vissza-visszatértem. Nemcsak az együttműködés, de a borongós atmoszféra miatt is. Este van, zuhog az eső, az úton tulajdonosaik által hátrahagyott autók árválkodnak, felvillannak a neonreklámok. A Contagion kis költségvetésű fejlesztés, senki se várjon pixelparádét és szemet kápráztató fény-árnyék effekteket, de a látvány korrekt, kiszolgálja a sötét utcákon húzódó hajszát, így a kisebb hiányosságok, alacsonyabb felbontású textúrák sem látszódnak. A mozgásanimációk felett már nem lehet szemet hunyni. A zombik sokszor beakadnak, hihetetlen mozdulatokat tesznek - nem egyszer láttam, hogy egyikük lépés közben fagyott meg és tengelye körül forgott -, a társak is képesek olyan mutatványokra, hogy azt gondoltam, az egész csapat mozgáskoordinációs nehézségekkel küzd. 

A kisebb kellemetlenségek ne riasszanak el, a Contagion abszolút kellemes meglepetés, főleg, ha többedmagaddal nézel szembe a hordával. A műfajt felforgató újdonsággal nem szolgál, de jól ragadja meg a kooperatív játékmenet lényegét, sokszor pedig igencsak kiszolgáltatottnak érzed majd magad, ami pedig még inkább szembesít azzal, hogy itt a túlélés a cél.


atlas

Pros:
+ nagyszerű atmoszféra
+ csapatmunka
+ túlélésre törekedés, nem agyatlan lövöldözés


Cons:
- elnagyolt animációk
- kisebb bugok
- még finomíthatták volna a zombiként való játékot



Értékelés
8.0Játékmenet:

A pályák száma ugyan kevés, de a variációk meg tudnak lepni. A tűzharc kézreálló, a célkereszt hiánya növeli a beleélést.
 9.0 Hangulat: 

Nincs mit ragozni, a Contagion igazi borongós, elhagyatott, reményvesztett hangulatot áraszt, igazán telitalálat.
 6.5Grafika: 

Az öregedő Source motortól senki ne várjon csodát, itt-ott találkozni elnagyolt textúrákkal, de alapvetően kellemes az összkép.
7.0Hangok: 

Az eső dobol a tetőkön, a zombik "élethűen" nyögnek, a fegyverek hangja egy kicsit műanyag.
8.0Szavatosság:

A három játékmód a megkavart felállással nem rossz tálalás, ha valamelyik játékmód bejön, főleg haverokkal leragadhattok a játéknál.
Review score
 7.5Korrekt zombis kooperatív játék, megfontoltabb haladásra, egyszerűbb feladványokra építve. Többen jobb!
Újabb Régebbi