World of Tanks Xbox Edition - Teszt

Teszteltük a méltán híres tankcsata játék xbox verzióját...

Korábban már beszéltünk a World of Tanksról, a méltán híres online tank lövöldéről. Aki erről a cikkről lemaradt, az mindenképp pótolja, de vegyük át gyorsan, hogy mit is kell tudni dióhéjban erről a játékról. A WoT-ban a háborúkból ismert tankokat kell vezetnünk egy tágas csatateren, ahol 15 fős csapatok csapnak össze. Sok tank típus és azokon belül még több szint található, a tankokra továbbá nekünk kell felvásárolnunk és felépítenünk a különböző fejlesztéseket, új alkatrészeket, fegyvereket, stb. A meccsek izgalmasak, intenzívek, de sok türelmet és precizitást igényelnek, eközben pedig egyre másra építgetjük az erősebbnél erősebb tankjainkat, hogy sok órányi háborúzgatás árán bekerüljünk egy izmosabb céhbe, amivel aztán európa térképén vezethetünk pusztító hadjáratot a többi céh ellen. A játék egész jól néz ki, hangulatos, a sok fejlesztés és rengeteg pálya biztosítja a szavatosságát, habár a sikeres játékokért meg kell szenvedni, méghozzá sok órányi játékkal. Nem csoda, hogy sokan kedvelik ezt a játékot, igazából minden megvan benne, hogy kiérdemelje azt a pontszámot, amit adtunk neki.

Mostani cikkünkben ugyanennek a játéknak a konzolos, egész konkrétan az Xbox 360-as verzióját fogjuk megvizsgálni. Elsőre azt hihetnénk, hogy a különbség annyi lesz a kettő között, hogy monitor helyett plazma tv-n nézzük az eseményeket, egér+klaviatúra helyett pedig xbox kontrollerrel irányítjuk a vas-szörnyetegünket. Már eleve ez a két dolog hatalmas különbség, hiszen teljesen más az íróasztalnál, a gép előtt játszani, vagy a nappaliban a fotelben elnyúlva játszani. Nem fogom csak a különbségek felsorolásával lezavarni a cikket, hiszen aki még nem játszott esetleg a játékkal, de konzolon kedvet kapna hozzá, annak is tudnia kell, mi fán terem a tank. Hát vágjunk is bele.

Hadvezér a fotelben

A World of Tanks, mint említettem, tankokról szól, mielőtt bárki is meglepődne. Ezek a tankok mind létező típusok, valaha a háború nagy összecsapásainak helyszíneit taposták a lánctalpaik, a játékban ezek a tankok pedig a lehető legpontosabban vannak lemodellezve. Japán, Kína, Oroszország, Franciaország, Anglia, Amerika, és Németország tankjaiból válogathatunk majd a játék során, különböző típusokból. Fogunk találkozni hosszú távra hatékony ütegekkel, gyors tankvadászokkal, páncéltörőkkel, és egyéb csodákkal, melyeknek több szintjét oldhatjuk fel a későbbiekben a szükséges fejlesztések megvételével. A játék kezdetekor egy tankot kapunk minden országhoz, mindegyik első szintű. A kiképző pályán megtanuljuk a játék alapjait, kipróbáljuk a tank irányítását, a lövést, a bokrok közt bujkálást, és igazából többet kár is szót ejteni erről, hiszen a valódi tapasztalatot és tudást az éles csatákban fogjuk megszerezni. Az viszont fontos, hogy kipróbáljuk a kiképző pályát, akkor is, ha már vérbeli WoT játékosok vagyunk, hisz az irányítás teljesen más lesz, köszönhetően az xbox kontrollernek.


Szerény véleményem szerint a világ összes konzolja közül az xboxnak van a legkényelmesebb kontrollerje, így izgatottan vártam, hogy hogyan fog remekelni a tank vezetés rajta. Semmi pánik, ugyanis minden gond nélkül vezethető a csodagépünk ezzel is, nincs is szükség az egérre és billentyűzetre. A mozgás továbbra sem bonyolult, a beközelített kamerával való tüzelés lehet egyedül szokatlan sokaknak, de ez nem a játék hibája, egyszerűen csak hozzászoktunk már, hogy PC-n kényelmesebb lövöldözni. Ezzel nyilván most vitatkoznának páran, de maradjunk annyiban, hogy a célzás nem nehéz a WoT xbox verziójában, de hozzá kell szokni.
Az első meccsünkön igazából nem lesz sok értelme az életünknek, de ne is törődjünk vele, csak próbálgassuk, mire vagyunk képesek. Az hamar világos lesz mindenki számára, hogy a nyílt terepre való kigurulás egyértelmű bukáshoz vezet, és a halál ebben a játékban igen kellemetlen dolog. Ugyanis a tankunk felrobbanása után nem teremhetünk újra, és a menübe lépve sem használhatjuk a tankunkat addig, amíg le nem megy az ott hagyott meccs. Ekkor a többieket nézve drukkolhatunk a csapatunknak, de aki nagy üzemben szereti pörgetni a meccseit, az megteheti azt, hogy a menübe lépve egy másik tankra váltva folytatja a játékot. Ez két dolog miatt is nagyon előnyös: egyszer azért, mert így nem kell hátradőlve bámulnunk a többieket, míg el nem veszítik, vagy meg nem nyerik a játékot, másodrészről pedig azért jó, mert így kénytelenek leszünk minden tankkal játszani. Én is beleestem abba a hibába, hogy csak egy tankot akartam fejlesztgetni, de sokkal jobban megéri párhuzamosan foglalkozni a többivel is, hiszen több meccset zavarhatunk le gyorsabban, valamint a jutalmat felhasználhatjuk a többi tank fejlesztésére is. A meccsek utáni jutalom pedig nagyon fontos lesz, mint egy darab kenyér, és igazából annyit is ér. Szükségünk lesz a pénzre, de lassan fog jönni. Persze aki nem sajnálja a bankkártyáját terhelni a játék érdekében, az hamarabb feloldhatja az erősebb tankokat, és fejlesztéseket, ezzel meggyorsítva a csúcs felé törésének folyamatát.

Ebben az esetben tárgyaltuk ki a PC-s WoT-nál, hogy szabadidőgyilkos a játék, mivel a maximum szintű tankokhoz irdatlan mennyiségű meccs lejátszására lesz szüksége az embernek, máshogy nem igazán megy. Nos, az xbox verzióban itt van egy változás, ami jó is, meg rossz is. Aki már megszokta a PC-s WoT fejlesztés fáját, annak most összeszorul a szíve, ugyanis ez teljesen hiányzik az xbox verzióból. Kevesebb tank, sokkal kevesebb fejlesztés, de ennek hatására már nem is tudnánk annyit gürizni, hogy feloldjuk az erősebb tankokat, hiszen valamivel egyenesebb út vezet hozzájuk. Persze ki van ez egyensúlyozva, és a tankok és fejlesztések áraihoz mérten kapunk valamivel kevesebb jutalmat a meccsek végén, hogy ne tudjunk egy hónap játék után a legerősebb tankkal harcba döcögni. Aki megszokta, hogy a PC-s WoT-ban órákig böngészi a fejlesztés fát, megkeresve a legjobb dolgokat, az bizonyára negatívumnak tekinti ennek hiányát a konzolos verzióban, de a következő dolog a játékkal kapcsolatban jelentősen enyhít ezen az ügyön.


Alkalmi háború

Az Xbox verzióban sok apró változás is van, ami befolyásolja a meccsek időtartamát. Ilyen például, hogy a pályák nagy része bár ugyanolyan, mint a PC-s verzióban, mégis valamivel gyorsabban be lehet járni őket. A tankok közti erőkülönbség egy részről finomítva lett, más részről kihúzták őket a végletekig, tehát könnyebben lefulladhatunk, könnyebben felrobbanhatunk, ha olyan ellenféllel találjuk szembe magunkat, aki tudja, mikor hol és hogyan kell lőni. Ennek hatására a csaták egy tündeleheletnyivel gyorsabbakká váltak, érezhetően pörgősebbek a meccsek, de ehhez még sokat hozzáad a csapatjátékban lévő apró változás. Ez a változás pedig az xbox headset, ami minden xboxos multiplayer játék fontos kelléke, itt hallgathatjuk ugyanis a kisgyerekek anyázásait, de ami még fontosabb: itt egyeztethetjük a stratégiát a játékosokkal. A WoT esetében ritka a kellemetlenkedő csapattárs, én egy hónap alatt nem találkoztam egy ilyen emberrel se, ellenben a csapattársak közti közvetlen kommunikáció drasztikusan megváltoztatta a játékélményt. PC-n ott volt a chat, de a játékosok inkább a saját tudásukra voltak bízva, és a bajtársak mozdulataiból kellett kikövetkeztetni, hogy ki hova megy, és mit akar, meg persze voltak hangutasítások is, amiket csak kevesen használtak ki. Itt azonban a mikrofonban a csapat folyamatosan tud értekezni a csata állásáról, és nem egyszer volt döntő eleme a győzelemnek.

A valamivel pörgősebb, így rövidebb meccsekkel és jelentősen kevesebb tartalommal ellátott xbox verzió így jobban elcsúszik az arcade felé. A PC-s verziónál meg lehetett csinálni, hogy órákra leüljön az ember, és farmolja a pénzt a következő fejlesztésre, itt azonban ez a teperésre ösztönző dolog nincs meg ekkora mértékben, ellenben bármikor lazán beléphetünk egy kis csatározásra, ha van két szabad percünk. Lehet, hogy így nem fogja a játék kierőszakolni belőlünk a napi több órányi játékot, de alkalmanként mindig megéri előkapni, akár hónapok múlva is. Nem jobb és nem rosszabb, mint a PC-s verzió esetében, de más, és ez a másság elég sokat jelent.


Rozsda

Megjelenítés szempontjából sosem szabad elfelejteni, hogy egy konzol nem tud annyit, mint egy PC, és éppen ez miatt a fejlesztők nem is foglalkoznak annyit vele. Ez nem egy rossz dolog, ezt el kell fogadni. Éppen ezért a World of Tanks Xbox edition csúnyább, mint a PC-s verzió, ami elsősorban a textúrák élességén, és a terep részletességén figyelhető meg. Itt is leomlanak a falak, kidőlnek a fák, és a tankok is jól néznek ki, de azért a terep valamivel szögletesebb, az effektek nem annyira szépek, de ez mind olyan dolog, amit kár lenne negatívumnak felhozni. Egy dolog van pusztán, amit én siratok, ez pedig a kezelőfelület. Már a menü sokkal letisztultabb, mégis valahogy kényelmetlen, de a meccsek alatt látható felület számomra kellemetlen érzést váltott ki. Egy az, hogy nem tudjuk rendesen követni a pályán tartózkodó csapattársak és ellenfelek mivoltát. A PC-s verzióban két oldalt láthattuk a tankok sziluettjén, hogy mivel is állunk szemben, és a név is ott volt, valamint a tank szintje, és állapota. Itt csak pár pici ikon sorakozik egy sorban, amiből mit sem tudunk arról, hogy ki az, mi az, mi a neve, mit csinál… apróság, de engem zavart. A pályák közti töltőképernyő sem néz ki olyan jól, mint PC-s tervérénél, például hiányzik a pályát jelölő háttérkép, vagy a részletes tipp ablak, amiben láthattunk pár érdekes stratégiát a játékhoz.

Hangok terén ugyanazt a minőséget kapjuk, mint a PC-s verziónál, kivéve zene terén. Az xbox headset miatt indokolt, hogy a játék közben minimálisra fogták a háttérzenét, de bizonyos esetekben mégis nagyon hiányoltam, főleg, mikor rádiócsend volt. Kuka csöndben játszani pedig kevésbé hangulatos, pedig a World of Tanksnak nagyon hatásos soundtrackje van, amit érdemes hallgatni, és sokat hozzátesz a játékélményhez.



Ítélet

A World of Tanks Xbox Edition a PC-s verzióhoz mérten kevesebb tartalommal bír, csúnyább, de valamivel kényelmesebb és pörgősebb játékélményt nyújt. Az összehasonlításban talán a PC-s verzióra jellemző tartalom hiánya jelenthet komolyabb negatívumot, míg minden más apró kellemetlenség, aminek az oka talán az, hogy konzolon nem vetettek akkora hitet a játékba, mint a már jól bevált PC-sbe.

Ha viszont eltekintünk az összehasonlítgatástól, akkor a World of Tanks egy izgalmas, addiktív játék, ami leköthet minket hosszútávon, de megéri leülni elé akár csak alkalmanként is, hisz minden esetben élvezetes. A csapatjátékhoz nagyon jó alapanyagot ad a rádiós beszélgetés, az erősebb tankok megszerzésével pedig egész komoly ütközetekben is részt vehetünk. Akinek van Xbox konzolja, és van Live Gold előfizetése, annak csak le kell töltenie a játékot, és már gurulhat is, épp ezért érdemes kipróbálni mindenkinek. Aki viszont a PC-s verzió miatt érdeklődik a konzolos verzió után, az ne állítson fel nagy reményeket iránta, mert sok a különbség, amivel kevesebb a PC-s testvérénél. 

-Róka-

Pro:
+Alkalmi szinten is élvezetes
+Rádiós csapatkommunikáció
+Addiktív

Kontra:
-Kevesebb tartalom

Értékelés
8.5Játékmenet:
Az Xbox verzióban a csaták valamivel pörgősebbek, a csapattársakkal sokkal többet tudunk kommunikálni. Ezzel szemben nem köti le annyira az embert, mint mondjuk a PC-s verzió, ami a sok apró kellemetlen különbségnek, és a tartalmi hiányosságoknak tudható be, de ettől függetlenül ugyanolyan élvezetes.
9.0 Hangulat: 
Hangulattal továbbra sincs probléma, a tank csaták magasabb szinten egész epikusak, a tankok a szívünkhöz nőnek, a csapattársakkal csatába vonulni pedig itt különösen jó élmény.
7.5Grafika: 
Nyilván nem vethetjük össze a PC-s verzióval, de önmagában sem egy nagy eresztés a látvány. A tankok szépen le vannak modellezve, minden más pedig legfeljebb a "jó" kategóriát üti meg, de ennyi, semmi különleges.
8.5Hangok: 
Bár a zenék teljesen a háttérbe szorultak, ami nem kellemes, ellenben a Hangokban a pálmát a rádiós beszélgetések viszik. Minden más hang ugyanolyan, mint a PC-s verzióban, így abban nincs kivetnivaló.
8.5Szavatosság:
Míg a PC-s WoT hosszú órányi folyamatos játékot követelt meg a teljes siker érdekében, addig az Xbox Edition az arcade felé viszi a játékot, így alkalmanként, szabad 2 percünkben is ugyanolyan élvezetes tud lenni, és hónapok múlva is elő tudjuk kapni. 
Review score
8.4A World of Tanks önmagában is egy remek játék, az Xbox Edition pedig már konzolokon is lehetőséget ad a hobbi-hadvezéreknek a játékhoz. Tartalmilag visszamaradottabb, de minden másban tartja a szintet, így megéri kipróbálni az Xbox 360 tulajoknak is. 
Újabb Régebbi