Pillantást vetettünk a Fallout széria korai részeinek egyik hasonmására...
A mai teszt alany egy poszt-apokaliptikus világban játszódik, amit Brian Fargo álmodott meg. Azok, akik már játszottak a Fallout c. szintén csak ugyanezen környezetben játszódó RPG játékkal, valószínűleg a név ismerős lehet számára. Az uriemberről annyit kell tudni, hogy a legelső Fallout játék egyik producerje volt, és igen csak jelentős szerepet játszott az univerzum kialakításában. Tömören és röviden, a Fallout a 22. században játszódik egy nukleáris háború után, ahol az élet még mindig javában zajlik. Főhősünk egy kiváltságos család sarjaként cseperedik fel egy föld alatti bunkerben, majd az évek múltával a víz ellátó rendszer alaplapja meghibásodik, és természetesen ki mást, mint a főhőst bízzák meg, hogy kimerészkedve a kinti életbe keressen egy másik alaplapot. Fargo úr egy hasonló univerzumot talált ki a Wasteland c. szintén poszt-apokaliptikus környezetben játszódó körökre osztott RPG játékhoz. Az első része 1988-ban jelent meg Commodore 64, Apple II és PC-re, ami a mai viszonylatban nézve ósdinak is tűnhet, de sajnos manapság sok játék szenved azzal a bizonyos kóros betegséggel, hogy az előzetes videókban látott grafika és látvány világ sokszor csúnyábbra sikeredik, mint a végleges játék (nem a CGI trailerekről van szó, hanem az in-game készített felvételekről). Épp ezért is rukkolt elő a Steam az Early Accessre hallgató funkcióval, ami tulajdonképp a precedens játék korai megjelenését teszi lehetővé, és akit érdekel, az a játék megvételével támogatja a készítőket (konkrétan arról van szó, hogy mivel még nincs kész a játék, így kevesebbet pénzt kérnek a játékért, mint amennyiért majd a végleges játékért fognak kérni), és ugyanakkor a játék kipróbálása/végigjátszása után a honlapjukon vagy ha van lehetőség játékon belül egy ún. feedback-et küldhet el a játékos, amivel hozzásegíthet a játék fejlődéséhez, ezzel is tökéletesítve a fél kész játékot. Ugyanez most a helyzet a Wasteland 2-vel is, ugyanis 2013 decemberében megjelent a Steam-en, mint Early Access, és azóta is tökéletesítik a játékosok véleménye alapján. Most mi is gorcső alá vettük a játékot, és a képek, videók láttán kellemeset kellett, hogy csalódjunk, ugyanis sokkal inkább hasonlít a régi Fallout-ra, mint azt ahogy gondoltuk.
A történet ott folytatódik, ahogy az abba maradt a játék első részében: a 1998-as nukleáris katasztrófa után az USA hadseregéből túlélt katonák megalkotják a Desert Rangers alakulatot, akik az embereket és a hazájukat védelmezve járják a pusztaságot, és minden segítség kérésre reagálnak, amire csak tudnak. Az első rész igen gazdag volt tartalmilag, mivel nagyobb részt csak szöveges formában lehetett játszani, és ezek mellett némi illusztrációt is lehetett látni az egyes NPC-kről, és nevezetesebb helyekről. A második rész egy új Rangers csapat irányítása alatt kell, hogy újra a kopár síkságot járva teljesítsük a megbízatásainkat. Legelső küldetésünket az első részből ismerős karakter, Snake Vargas adja, aki mostanra már igen magas rangot ért el, és többnyire ő lesz az, aki a küldetéseinket ismerteti és segíti, ha arra kerül a sor. A küldetés arról szól, hogy az egykoron jól ismert Rangert, közismertebb nevén Ace, megölték titokzatos módon, és nyomokat kell keresni, hogy mégis mitől halt meg. Ez így önmagában nem túl izgalmas, viszont ahogy múlik az idő, úgy bukkannak fel a fosztogatók, akik mindent megtesznek azért, hogy amit ők szükségesnek találnak, elveszik, és mindenkit megölnek, ha kell. A következő küldetésünk során két létesítményt is meg kell védenünk a fenyegetésektől, és olykor nem az emberi tényező a legveszélyesebb, de a játékost választás elé állítják, ugyanis a döntésnek következményei is vannak.
Tulajdonképp a játék egy körökre osztott taktikai RPG, amit leginkább a Jagged Alliance féle játék stílushoz lehetne hasonlítani. A játék kezdetekor lehetőségünkben áll előre megalkotott karakterek közül választani, avagy megcsinálhatjuk a saját egységünket, és egynél több karaktert is készíthetünk. Értelem szerűen a játékos által generált karaktereknek több értelmük van, mivel saját maguk szabják meg, hogy miben legyenek kiemelkedőek és mihez értsenek leginkább. A játéknak két fázisa van: az egyik a free roam, ami tulajdonképp a szabadon bejárható területeket járhatjuk be anélkül, hogy körökre lenne osztva; a másik a battle phase, ami önmagáért beszél, ekkor zajlik a harc, ahol a már említett körökre osztott játék menet zajlik. Számtalan sok fegyver, különösebbnél-különösebb szörnyek, ravasz banditák és még sok minden kapott helyet a játékban, és még csak korai béta fázisban van a játék, tehát ez a lista még bővülhet. A játék legnagyobb erőssége a környezetben mutatkozik meg, ami igen csak jól formálja meg a hangulatot: a növények el deformálódtak, a zöldségek és gyümölcsök eltorzult módon érnek meg, és értelemszerűen a katasztrófa előtti nagy városok legnagyobb része kihaltak. A leggyakoribb élet mód, ami most előfordul ebben a kopár, eltorzult világban, a fosztogatás lett, mivel az ősember is így maradt életben az őskorban. A fejlesztők oda figyeltek a részletekre is, mivel a kamerát egészen az embereinkig beközelíthetjük, amit leggyakrabban a Company of Heroes-ban láthattak csak eddig a játékosok.
Összességében a játék jól halad, nem csalódtunk Brian Fargoban, és épp emiatt fog ez a játék az ezen stílus szerelmeseinek instant kedvencévé válni. Jelenleg korai béta fázisban van a játék, és Early Access mivoltja miatt játszható Steamen. Természetesen, mint bármelyik bétában levő játéknak rengeteg hibája van még, ami részben abban mutatkozik meg, hogy némelyik ellenség, miután meghalt, és elhagytuk a terepet, akkor úgymond újjá éled, de nem támadhatóvá válik, és ő sem támad meg. Továbbá némelyik növény textúrája néha furcsa színeket vesz fel (többen is jelentették már ezt a problémát, tehát nem hardver probléma az oka), és még számtalan dolog van még, amit ki kell javítaniuk, viszont nagyobb részt játszható a játék, és ezek nem olyan jelentős problémák, ami miatt játszhatatlanná válik a játék. Reménykedünk a legjobbakban, hogy a játékosok feedbackjeivel még jobbá teszik a játékot!
A Hungamer értékelése a Wasteland 2-ről:
Pros.:
+ poszt-apokaliptikus hangulat
+ a klasszikus Fallout alkotója kezei között van a játék
+ részletes és remekül kinéző környezet
Cons.:
- bugok, bugok, bugok (amik feltételezhetően ki lesznek javítva)
- némelyik textúra megbolondul, de a játék újra töltésével megjavul
(P)review | |
A | A műfaj szerelmeseinek muszáj ezt a játékot beszerezniük, mivel az eddigiek alapján ígéretesnek tűnik! Must have! |