Trackmania2 Stadium - Teszteltük a játékot...
Sokszor mondják, hogy a kevesebb több. Sok esetben játékokra is igaz ez az ismert mondás. Legfőképpen azon címekre, melyek rendkívül egyszerű alapötlettel rendelkeznek, mégis akár jobban oda tudnak szegezni minket a gép elé, mint mondjuk a nagy költségvetésű címek. Számos ilyen játék létezik és azt kell mondjam jelen tesztünk alanya is ilyen. Eszeveszett tempó, nyaktörő akadályok, a gravitációnak fittyet hányó járművek, játékosok általi támogatás korlátlan mivolta legfőképpen pályakészítés szempontjából. Igen, ez a Trackmanisa sorozat játékaira mind-mind jellemző.
Jelen tesztünk alanya a legújabb rész, a Nadeo által fejlesztett és az Ubisoft által kiadott Trackmania2 Stadium lesz, melyben a környezet ismételten a stadionok világába vezet majd minket. Ez gyakorlatilag azt takarja, hogy minden egyes pályának a perifériáján stadion elemeket találunk majd, mintha egy sporteseményen vennénk részt. Rá is fogunk jönni, hogy bizony ez tényleg sportesemény, az e-sportok része.
A Trackmania2 Stadium egy igazi arcade verseny játék ugyanúgy, ahogy az elődei is azok voltak. Gyakorlatilag árnyalatnyi eltérésektől, apró finomságoktól eltekintve a játékmenet nem sokban változott. Összesen öt nehézségi szinten küzdhetünk majd a legjobb idő megszerzéséért. Egyjátékos módban - ha lehet így nevezni - az érmek megszerzése lesz majd a célunk. Azonban igazi élmény maga a barátaink, ismerőseink, vagy akár a világ legjobbjainak elért idejének felülmúlása lesz.
A nyaktörő pályák adottak lesznek
Magában az egyjátékos módban az érmek megszerzése mellett tehát a többiek idejét kell majd javítani, hogy mi legyünk az elsők. Legjobbak a megyében, az országban, vagy akár Európában. Csupán pár kattintással akár a világ legjobbjainak is meg tudjuk nézni a körét (természetesen miközben mögötte kullogunk a saját verdánkban) a ghost car funkció segítségével. Nem csak fizikailag látható tehát hol halad éppen a legyőzendő ellenfél, de akár el is leshetjük tőle az ideális íveket, vezetési technikát. Mindezek fokozására saját országunk színeiben versenyezhetünk és akár dicsőséget szerezhetünk világviszonylatban is. Fellengzős szavaknak hangzanak, de nagyon el tudja kapni ezektől a versenyhév az embert.
Gyakorlatilag egy forma1-es autóra hasonlító járművünk lesz majd csak és kizárólag a játékban. Minden pályát ezzel kell majd teljesíteni és fejlesztésre én nem is találtam lehetőséget. Maga a változatosságot a pályák fogják nyújtani, amiből elég sok fajtát nyújt az alapjáték is maga. Összesen 65 pályát próbálhatunk ki, melyek eltérő nehézségűek és teljesítményünk alapján nyithatjuk majd fel őket. Minden pályatípust egy színnel jelöltek és értelem szerint egyre nehezedőekről beszélhetünk. Ha megunnánk ezeket a pályákat akár mások által kreáltakon is játszhatunk, vagy akár sajátot is készíthetünk a beépített pályaszerkesztővel.
Amennyiben kevésnek bizonyulnak az egyjátékos kihívások átnyergelhetünk többjátékos módra is, melyben újfajta kihívások lesznek. Már egyjátékos módban is gyakorlatilag az idő lesz az egyetlen ellenfelünk, illetve maga a pálya. A cél mind egyjátékos és többjátékos módban a legjobb idő elérése lesz. Természetesen többjátékos módban ez sokkal nehezebb lesz. Eleinte örülünk majd a sokadik helynek is olyan profikkal lehet majd összefutni a játékban.
Egészen extrém pályákat lehet majd összerakni
A pályaszerkesztést lehet egyszerűsített és profibb módon űzni. Ha csak gyorsan összedobnánk egy pályát azt az egyszerű szerkesztéssel tudjuk megtenni és pár kattintással már el is készíthetjük azt. Ezek után kell menni egy próbakört, amivel ellenőrizzük, hogy játszható-e az adott pálya egyáltalán. Ha igen, lehet menteni, vagy akár azonnal fel is tölteni a központi szerverekre. Bonyolultabb módban gyakorlatilag már profibb pályákat lehet összeállítani többfajta akadállyal, tereptárggyal, miegymással. A pályákat egyébként a játékosok, ha játszanak rajtuk értékelhetik is majd.
A pályák egyébként az egészen egyszerű akadályoktól az egészen bonyolultakig, sőt a gravitációnak teljesen ellentmondókig is terjedhetnek. Lesznek az egyszerű hajtűkanyaroktól az út közepén elhelyezett oszlopoktól, bukkanóktól a gyorsítókig sokféle. Az igazán extrémek az extrém lejtésű utakat fogják jelenteni ugratókkal, 360 fokos átfordítókkal, jobbra vagy balra elfogyó utakkal és ezek minél extrémebb kombinációjával. Autónk egyébként leginkább egy rádióvezérelt kisautóra hasonlít. Ha nekimegyünk a falnak képes felborulni de legalábbis lelassul, ami az időnknek nem fog jót tenni. Extrém esetben ki is zuhanhatunk a pályáról (mit extrém eset a nehezebb pályákon ez garantált), amikor is keresztet vethetünk az adott kör jó időeredményére.
A közösségi interakciót a Maniaplanet nevű rendszer garantálja, mely a versenyek során az összehasonlítást teszi lehetővé (bejelölünk egy tetszőleges játékost és annak a pályán való haladását a játék bemásolja a játékunkba így olyan mintha meghívtuk volna egy körre az adott versenybe). Fontos tudni, hogy ha kihívunk egy játékost, akkor nem mindegyik kör számít hivatalos eredménynek, hanem csak 5 percenként egy ilyen kört tudunk menni. A Maniaplanet hivatott egyébként a játékosok által kreált pályákat tárolni, a többjátékos módot megszervezni (elég gördülékeny amúgy a rendszer) mindenféle statisztikát is tárol majd rólunk, sőt még ranglistára is elhelyez majd (megye, ország, kontinens). Összességében egy egyszerű, de nagyszerű rendszerről beszélhetünk.
Lesz néhány földúton zajló verseny is
A Trackmania2 Stadium bátran kijelenthetem, hogy elsősorban közösségi élménynek lett tervezve. Az egyjátékos mód csupán a bevezető, ízelítő a multi előtt, amiben rengeteg időt lehet majd eltölteni. Köszönhető ez annak, hogy már most rengeteg játékos van a kezdőktől a profikig és a pályák olyan ütemben fognak megjelenni, hogy képtelenség lesz a pályaváltozatosság miatt megunni a játékot. Azért egyjátékos módban is lesz kihívás, mire ismerőseink időeredményeit felülmúlhatjuk majd, szóval a multi ellenesek is megtalálják majd számításukat a játékban.
Ami nagyobb ráncfelvarrást kapott a Trackmania legújabb részében az a grafika lesz. Maga a grafikai megvalósítás igazán tetszetős lett. A pályák szépen kidolgozottak, recés felületeket nemigen találni. Az autók is szépen vannak kidolgozva. Többféle pályaszakaszon fogunk megfordulni köztük a sáros, földes jellegűeken, melyekről másképp tapad majd a kosz a verdára. Nem fogja megreformálni a piacot a Trackmania2 Stadium grafikája, de hogy a játékmenethez tökéletes az vitathatatlan. Ráadásul nem is igényel korszerű számítógépet a futtatása.
A hangok tekintetében nem igazán lehet okunk panaszra. A pörgős játékmenethez megfelelően pörgős elektronikus zene párosul, ami rendkívül jól illik a Trackmania 2 Stadiumhoz. Az autónk hangja is megfelelően lett kialakítva. Gyakorlatilag ezen két elemen felül nem is igen tudnék más hangokat megemlíteni. Egy Arcade játékhoz híven azért ez nem is felróható dolog a Trackmania-nak. A hangok tehát megfelelnek a stílusnak.
Mi más lehetne a célunk, mint a dobogó legfelső foka
Szavatosság tekintetében aki megtalálja a számítását az új Trackmania-ban az nem fog csalódni. Alapból ugye 65 pálya várja, hogy arany medált szerezzünk rajtuk és ezek folyamatosan nehezednek. Ha ez nem lenne elég ott van még a többjátékos mód, ahol aztán már játékosok által kreált pályákat is találunk, így a végtelenségig tolódhat akár a játékidő.
Összességében kevés változást fognak tapasztalni a korábbi Trackmania-k rajongói. Igazság szerint egy némileg ráncfelvarrott grafikát kapunk, egy újfajta rendszert a Maniaplanet személyében és a beépített pályaszerkesztőt és gyakorlatilag ennyi az összes újdonság. Minden más tekintetben ugyanaz a jól megszokott Trackmania (magyar nyelven is játszható). Hogy ez mennyire lesz elég a sikerhez annak a jövő a megmondhatója. Aki kicsit is kedveli a sorozatot az talán várjon egy leárazást vagy vesse bele magát a Stadiumba ha jólesik (közben kiadtak egy újabb részt a sorozatból, így már teljes lehet a tanácstalanság a játékosok körében) és úgy érzi megéri a 10 eurós befektetést a játék.
Pros
+ Grafikai fejlődés
+ Maniaplanet
+ Stadion kinézet
+ Megyék, Nemzetek, Kontinensek közötti versenyzés
+ Gyors betöltés, alacsony gépigény
Cons
- Játékmenetben kevés változás
- Kezdőknek kiábrándítóan nehéz lehet
- Sok időt igényel, hogy igazán jók legyünk
Értékelés | |
8.0 | Játékmenet: Aki ismeri a korábbi részeket azt nem fogja arculcsapásként érni a sok változás. A Trackmania Stadium ugyanaz a megszokott játékmenettel rendelkezik, mint az elődök, talán a Maniaplanet jelent némi újdonságot, de ez még így is elég soványka. Egyébként maga a Trackmania formula még mindig kiválóan működik és monitor elé is szegez! |
9.5 | Hangulat: A grafia némi tuningon esett át, a hangok és zenék rendben vannak, az időhajhászás meg feszült figyelemre fog minket sarkalni. Mennyire tudna még ennél jobban elkapni a hangulat? Semennyire! |
8.0 | Grafika: Némi ráncfelvarráson esett át. Tükröződik a járművünk. A pályák tetszetősek. Maga a játék nem igényel túl korszerű számítógépet így régi gépek tulajai is nyugodtan próbálkozhatnak vele. |
8.0 | Hangok: A zenék remekül illenek a játékmenethez. A hangok megfelelőek. |
9.5 | Szavatosság: Egyjátékos módban 65 pálya áll rendelkezésre. Mindegyiken megszerezni az arany medált csak sok szerencsét, türelmet és rengeteg időt tudok kívánni. Többjátékos módban hatalmas rajongóbázist találunk, akik ontják majd a pályákat magukból, így a változatosság garantál, ahogy az adrenalintól fütőtt időjavítási mánia is. |
Summary | |
8.6 | A Trackmania2 Stadium mindent tud, amit az elődjei, sőt valamennyivel többet is. Van itt pályaszerkesztő, Maniaplanet rendszer, rengeteg pálya, többjátékos mód. Sajnos azonban nagyon kevés ez a változás véleményem szerint. Igaz, hogy egy bevált recepten minek változtatni, de ezt viszont a játékok világában a rókabőr jelzővel illetjük. Ennek ellenére a Trackmania továbbra is szinonímája a kiváló játékoknak és ez alól a Stadium se kivétel. Csupán nem hoz túl sok újat. |