Video games, video games everywhere - Bevezető

Ahogy gondolkodtam a cikksorozat/rovat címén,
eszembe jutott a Buzz és Woody mém és persze kiderült, hogy nem én vagyok az első, aki videojátékokat helyettesítene be a klasszikus szlogenbe. Nincs ebben semmi meglepő, az interneten viszonylag kevés utánajárás is elég ahhoz, hogy rádöbbenjünk: az épp egy perce kitalált poén/mash-up/világmegváltó gondolat már legalább egy éve másnak is eszébe jutott.

Ami érdekesebb, hogy vajon miért vág ilyen fancsali képet Woody? Hiszen a videojátékok jó dolgok, nem? Talán túl sok van belőlük és a bőség zavarában nem tudja merre kapjon? Ez könnyen lehet. Hiába tűnhet úgy, hogy manapság már csak a sorozatgyártott folytatások, ötlettelen, de grafikailag sokszor lélegzetelállító programok korát éljük, valójában ez nem igaz. Ott van pl. az egyre erősebb indie szcéna, ami rengeteg kreatív, izgalmas játékkal köti le azok idejét, akik újdonságra szomjaznak – csak néhány példa a személyes kedvencek közül: Machinarium, Limbo, Trine, Super Meat Boy. És igazából az AAA játékok terén sem olyan szörnyű a helyzet: az elmúlt pár évben kaptunk végre egy tök jó Batman játékot, majd egy talán még jobb folytatást hozzá, a Portallal megszületett a first person puzzler fogalma, a Skyrim pedig nem hiába vett el napokat az életünkből. Szóval maradjunk annyiban, hogy Woody simán aggódhat azon, hogy éppen melyik játékot vegye le a polcról. És mielőtt eljutnánk egy másik mémig – first world problems – inkább rá is térnék a tárgyra.

Természetesen videojátékokról lesz szó, bár nem a szokásos teszt-hír vonalon és nem is klasszikus értelemben. Nem taktikákról, grafikáról és pályákról lesz szó, nem is feltétlen konkrét játékokról, hanem ami ezeken túl van. Komoly játékokról lesz szó, gamificationről, játékelemekről, motivációról és arról, hogy mi köze a hadseregnek vagy az orvostudománynak a játékokhoz. A videojátékoknak arról az arcáról fogunk remélhetőleg eszmét cserélni, melyekről általában keveset beszélnek, kevesen tudnak, mégis körülvesz minket. A videojátékoknak ugyanis egyre nagyobb szerepük van az életünkben és egyre több olyan területen jelennek meg, ahol nem is gondolnánk. Ennek a folyamatnak több oka is lehet. Talán nem túlzás azt állítani, hogy élményalapú társadalomban élünk, lassan már egy fogkrém megvásárlása vagy a szemét levitele is valamilyen mesterségesen hozzárendelt élményhez kötődik. A másik magyarázat sokkal természetesebb és magától értetődőbb: az ember szeret játszani. Ősidők óta játszunk gyerekként és felnőttként, egyedül és (főként) közösségben. A játék nem csupán kikapcsolódásként szolgál, sok esetben a játékon keresztül tanulunk a világról, saját magunkról és a közösségről. A játék lehet az önkifejezés eszköze, de lehet puszta örömforrás, kikapcsolódás, vagy kapcsolattartás apropója. A tágabb értelemben vett számítógépek (vagyis tablet, okostelefon, notebook is ide tartozik, nem csak a PC) és az internet elterjedésével nem túl meglepő, hogy mostanában a számítógépen játszunk, egymással pedig az interneten keresztül.

Mielőtt még bárki elkezdene sipítani, hogy micsoda hülyeségeket hordok itt össze, nem tényekről beszélek (illetve azt jelezni fogom). Ezek az elmúlt pár évben játékosként, illetve a témával tudományos szinten foglalkozó kutatóként bennem megfogalmazódott gondolatok. Sipítani ezt figyelembe véve ér, sőt, számítok arra, hogy a témára fogékonyakkal együtt próbáljuk kibogozni vagy jobban összekuszálni a dolgokat.

Az egész úgy fog kinézni a gyakorlatban, hogy minden héten más témáról lesz szó, sok esetben valamilyen játékhoz kapcsolódva. Az első témakör például a játékok és a tanulás kapcsolata lesz, amelyhez a League of Legends-et hívom segítségül. Ez a játék egyébként terveim szerint többször is szerepelni fog még, mert úgy gondolom, hogy más témákra is nagyon jól használható. A későbbi témák között szerepel majd a művészetek, az orvostudomány, a marketing, a hadiipar és az üzleti világ is. Ha pedig ezekkel sem sikerült megfeleznem az oldal látogatottságát, akkor jöhet bármi játékkal kapcsolatos, pl. mostanában különösen érdekel a csalás és a rage-elés a játékokban vagy lehet szó majd az indie közösségről, az eszképizmusról, de az is lehet, hogy kommerszebb témák felé kanyarodunk, pl. rég elfelejtett játékokat veszünk elő. Addigra valószínűleg más, sokkal menőbb lesz a rovat címe, valamint Woody is összebarátkozik Buzz-zal és a rengeteg videojátékkal.
Folyt. köv.
Újabb Régebbi