Kiborgok, MI-k, dinnyék.
Ujj ropogtatás és türelmetlenkedés. Nagyjából így telt számomra a múlt hét, hiszen kiadták az általam már iszonyatosan várt Metal Gear Rising kipróbálható verzióját. Évek óta nem éreztem már ekkora késztetést, hogy egy játékot kipróbáljak. Így van ez, ha egy olyan játékról van szó, amiről már évek óta tudod, hogy készül. Sűrűn cikkezel róla és különben is, a korábbi részek már elvarázsoltak. A Metal Gear Rising előtt nem kis feladat áll. Hiszen egy, már ismert világban kell helytállnia, teljesen más játékmenettel és nyitnia kell új közönség felé is. Továbbá a Platinum Games korábban saját magának felállított egy lécet (a Bayonetta képében), amit megugrani, vagy megközelíteni, talán lehetetlen. Nagyok az elvárások, szinte csoda kellene, hogy ennyiféle követelésnek megfeleljen és a demo alapján azt kell mondjam... a csoda megtörténik!
A Rising, bár elhagyta a taktika-lopakodós stílust, mégis egy ízig-vérig Metal Gear játék lesz. Ugyanis megint egy remek kis történet van kilátásban, ami az MG játékok védjegye. Az MGS4-ben Snake, Raiden és a többi PMC (private military company) tag legyőzték Liquid-et és semlegesítették az SOP-t (Sons of the Patriots, egy MI, ami a háttérből irányította az USA-t). Ezek után egy rendkívüli technikai fellendülés következett be, a komoly konfliktusokban már csak kiborggá alakított katonák vesznek részt. Raiden egy miniszterelnöknél testőrködik, addig amíg egy szakadár PMC csoport a Desperado rájuk nem támad. A miniszterelnök meghal, Raiden-t pedig egy Sam nevű kiborg nindzsa legyőzi. A harc során még a bal szemét is elveszíti. Raiden különítménye elhatározza, hogy felszámolják a Desperadokat, ennek érdekében a főhősünk egy új testet "kap", amivel már lesz esélye legyőzni a renegát csapatot.
Mindez csak a játék alapkonfliktusa lesz, ennél még több dologgal fogunk találkozni. Már a demo-ban is pedzegetik a kiborgok és emberek közi különbségeket. Illetve, hogy az MI-knek jelent-e valamit a szabadság. Azt gondolom, hogy a történet miatt nem kell aggódnunk. A Metal Gear játékok mindig híresek voltak az átvezető animációikról, minőségükről és hosszukról. A demo alapján itt sem lesz ez másként. A legelső videó, amiben még csak az ellenfelekről van szó és hogy milyen felszereléseik vannak, majdnem tíz perces! Na és baromi jól és néz ki, pedig csak annyit látunk, hogy öt ember egy monitorokkal teli szobában beszélget. Már itt is felfedezhető a kissé szarkasztikus humor és a csipkelődés a társak között. Amivel igazán emberivé tudják tenni a figurákat. A csapatunk, mint már említettem öt főből áll. A főnökünk Boris, egy orosz fickó, nagyjából ugyanazt a szerepet tölti be, mint a korábbi részekben Campbell vagy Zero. A német doktor a kiborgok szakértője, neki köszönhetjük az új páncélunkat is. Kevin a katonai specialista, Courtney pedig az összekötő és mindent tudó csajszi, ő figyeli az állapotunkat is. Egyébként nála fogunk tudni menteni is, ha felhívjuk a Codec-en keresztül. Bizony a Codec beszélgetések is visszaköszönnek a játékban. Innen mazsolázhatunk ki néhány háttér információt és érdekességet. Már a demo-ban is jó pár dolgot tudhatunk meg, ha elkezdünk valamelyikükkel beszélgetni és természetesen az előadás színvonala is magas.
Na, akkor lássuk magát a játékot. Egyelőre csak egy Story mode áll rendelkezésünkre, amit elkezdhetünk easy és normal fokozaton. Mielőtt elindulna a játék, megkérdezi a progi, hogy akarunk-e, a gyakorló pályán játszani. Ez egy VR trainig és egy egész nagy területen bóklászhatunk. A feladatunk, hogy hat karton ellenséget likvidáljuk de nem kell rögtön ezzel foglalkozni. Ugyanis a pályán rengeteg objektum van. Autók, szemetes, oszlopok, dinnye. Ezeket pedig kedvünkre amortizálhatjuk. A Blade Mode használata itt folyamatos és nem csökken. Mivel itt igazi ellenfél nincs, a kombókat is nyugodtan gyakorolhatjuk. Ha ezt meguntuk jöhet az igazi játék. Egy kelet-európai ország partján találjuk magunkat. Majd innen, a városon keresztül kell továbbjutnunk. A Demo nagyjából 20 percesre sikerült de minden pillanata aranyat ér. A Blade Mode használata iszonyatosan jól néz ki és tényleg működik. A bal ravaszt nyomva tartva az idő belassul, a jobb stick segítségével beállítjuk a szöget, majd elengeded azt és sutty, máris két darabban van az ellenfél. Az X és Y gombok segítségével is használhatjuk ezt a mechanikát, de akkor random módon kezdünk el csapkodni, viszont ilyenkor veszett gyorsan. Mint a Max Payneben a Bullet Time, a Blade Mode használata is egy speciális mérőt fogyaszt, ha kiürül nem használhatjuk lassítva. Ezt a mérőt a sikeres csapásokkal tudjuk növelni egy kicsit de célravezetőbb, ha a Zan-Datsu nevű featuret használjuk. Ennek a lényege, hogy a Blade Mode használatakor, néhány ellenfélen megjelenik egy vörös négyzet. Ha a csapást odamérjük egy gombnyomással kiszakíthatunk egy kiberbeültetést. Ezzel rögtön maximumra nő a Blade Mode és az életerőnk is. Az életerőt még a pályákon elszórt kicsi beültetésekkel is visszatölthetjük, de ezekkel a regenerálódás nem lesz teljes körű.
A játékban helyet kap egy inventory is, négy slottal. Az elsőbe egyelőre csak a regeneráló dolgokat pakolhatjuk. Van egy hely a másodlagos fegyvereknek (RPG és gránát), van egy hely az elsődleges fegyvernek, ami jelen esetben a kard, de az egyik videóban láttam, hogy Raiden valami lándzsa szerűséggel aprított. A negyedik helyre pedig most még nem tudni mi fog kerülni. A Risingban van még egy speciális látás is. A D-pad felfelé megnyomásakor a rostély ráhúzódik főhősünk arcára. Ezzel láthatjuk a közelben lévő ellenfeleket, a pályákon elszórt tárgyakat és, hogy melyik tereptárgy rombolható. A környezet elpusztítása nem csak a mókázás kedvéért került a játékba, az ellenfeleket meglephetjük, ha kiütjük alóluk a hidat, vagy a nyakukba szakad a törmelék. Ami engem speciel meglepett, hogy elég nagyok a pályák. A jó értelemben persze. Nyilván nem egy open world játékról van szó, ahová nem mehetünk, ott megjelenik egy energiamező. De a legtöbb pályaszakasz több szintes és ügyesen lehet kommandózni is. Bár lopakodni nem lehet, bizonyos részeket megoldhatunk úgy is, hogy az ellenfelek ne vegyenek észre. Ez nem éppen a legkönnyebb megoldás de nem is lehetetlen. Sunyin keresztül szúrhatjuk a gyanútlan áldozatot, vagy a magasból rávethetjük magunkat és mind-mind baromi látványos. Érdekességként megemlítem, hogy a pályán találkozhatunk egy civillel is, akit két kiborg inzultál. Ha akarunk segítünk neki de ha nem, akkor kivégzik. Hogy a teljes játékban lesz-e ennek jelentősége, esetleg minden pályán kiszabadítható lesz néhány fickó, nem tudni. Én örülnék neki, ha mondjuk a sztorit befolyásolná vagy valami.
A játék harcrendszere és irányítása kiváló. A teljes játékmenet rendkívül pörgős, könnyen kezelhető és kézre áll. Van egy fast és egy wide támadás. Elsőnél a kard a kezünkben, utóbbinál pedig a lábunkban (igen jól olvasod, a cipő úgy van kialakítva, hogy a lábával is megtudja fogni a kardot) van a kard. Ezeket kombinálva pedig félelmetesen látványos mozdulatokat adhatunk elő. Nézni is élvezetes a harcokat, de amikor te magad adod őket elő, az szinte leírhatatlan élmény. A Bayonetta óta nem találkoztam ilyen remek harcrendszerrel. Ami még nagyon tetszett, hogy harc közben a kard nem teleportálgat kézből lábba és fordítva. Hanem minden egyes mozdulatsor pontosan meg van animálva. A levegőbe feldobott kardét utána nyúl a karakterünk és hasonlók. A gyors egymás utáni csapások után nem vágja vigyázzba a karakter magát, hanem szépen lassítja a mozgását, esetleg megpörgeti a kardot. Apróság, sőt, sokaknak talán teljesen lényegtelen. Szerintem az ilyen apróságoktól lesz egyedi a játék. Védekezés nincs külön gombbon, hanem van helyette egy parry nevű mozgás. Ha az ellenfél megakar minket támadni, a bal sticket előre toljuk és közben nyomjuk az X gombot akkor levédi a támadást. Ezeket nagyon pontosan és ügyesen időzítve lehet használni. Ha a lehető legprecízebben sikerül előadni, akkor vissza is támadhatunk. Ilyenkor az ellenfél elkábul pár másodperce és akár ki is végezhetjük.
A demoban csak háromféle ellenség található. Az alap kiborgoknál van kard, esetleg RPG vagy valamilyen gépkarabély. Régi ismerősként visszatérnek a tehén hangon bőgő, Gekko nevű robotok is. A harmadik ellenfél pedig egy boss, az előzetesben bemutatott robotkutya, vagy mi fene. Már normal fokozaton is elég sokat sebeznek, így a parry használata gyakorlatilag köztelező. A mesterséges intelligencia is egész jó, persze nem kell csodákat várni. Ha észrevesznek minket jeleznek a többieknek. Harc közben, ha lehetőségük van rá lefognak minket és odatartanak a társaik felé. Szóval tényleg jó küzdős, ami szerintem a lényeg egy ilyen játéktól.
A játék audiovizuális részén nem találtam kifogásolható dolgot. A zene egyszerűen fantasztikus, a Boss fight átvezető videójában egy kissé western szerű muzsika szól, majd szinte észrevétlenül átvált egy zúzósabb témába. A szinkron tökéletes. A grafika is nagyon szép és részletgazdag, textúra hibákkal és hasonlókkal nem találkoztam. Bár a fizikában akad egy-két bug, de csak néha jönnek elő. A legcsúnyább az volt, amikor egy hidat szétvertem, de a rajta lévő dobozok ezt nem vették tudomásul és a levegőben maradtak. Ez csak egyszer fordult elő és a játék megjelenéséig, még bőven javíthatják. A demo egyébként stabil 60 FPS értékkel fut és soha nem tapasztaltam lassulást vagy szaggatást. Viszont csak 720P-ben játszható de az igazat megvallva... nem látszódik, hogy nem Full HD. Recés objektumok nincsenek, sem képfrissítési problémák.
A demo meggyőzött arról, hogy a Rising biztosan, a következő év egyik legnagyobb dobása lesz. Már ez a verzió is rettentő igényes, és látszik, hogy a Platinum Games és a Kojima Production is mindent belead. A megjelenésig már nincs sok hátra, de biztos vagyok benne, hogy nem csak nekem lesz nehéz kivárni.
Ujj ropogtatás és türelmetlenkedés. Nagyjából így telt számomra a múlt hét, hiszen kiadták az általam már iszonyatosan várt Metal Gear Rising kipróbálható verzióját. Évek óta nem éreztem már ekkora késztetést, hogy egy játékot kipróbáljak. Így van ez, ha egy olyan játékról van szó, amiről már évek óta tudod, hogy készül. Sűrűn cikkezel róla és különben is, a korábbi részek már elvarázsoltak. A Metal Gear Rising előtt nem kis feladat áll. Hiszen egy, már ismert világban kell helytállnia, teljesen más játékmenettel és nyitnia kell új közönség felé is. Továbbá a Platinum Games korábban saját magának felállított egy lécet (a Bayonetta képében), amit megugrani, vagy megközelíteni, talán lehetetlen. Nagyok az elvárások, szinte csoda kellene, hogy ennyiféle követelésnek megfeleljen és a demo alapján azt kell mondjam... a csoda megtörténik!
A Rising, bár elhagyta a taktika-lopakodós stílust, mégis egy ízig-vérig Metal Gear játék lesz. Ugyanis megint egy remek kis történet van kilátásban, ami az MG játékok védjegye. Az MGS4-ben Snake, Raiden és a többi PMC (private military company) tag legyőzték Liquid-et és semlegesítették az SOP-t (Sons of the Patriots, egy MI, ami a háttérből irányította az USA-t). Ezek után egy rendkívüli technikai fellendülés következett be, a komoly konfliktusokban már csak kiborggá alakított katonák vesznek részt. Raiden egy miniszterelnöknél testőrködik, addig amíg egy szakadár PMC csoport a Desperado rájuk nem támad. A miniszterelnök meghal, Raiden-t pedig egy Sam nevű kiborg nindzsa legyőzi. A harc során még a bal szemét is elveszíti. Raiden különítménye elhatározza, hogy felszámolják a Desperadokat, ennek érdekében a főhősünk egy új testet "kap", amivel már lesz esélye legyőzni a renegát csapatot.
Mindez csak a játék alapkonfliktusa lesz, ennél még több dologgal fogunk találkozni. Már a demo-ban is pedzegetik a kiborgok és emberek közi különbségeket. Illetve, hogy az MI-knek jelent-e valamit a szabadság. Azt gondolom, hogy a történet miatt nem kell aggódnunk. A Metal Gear játékok mindig híresek voltak az átvezető animációikról, minőségükről és hosszukról. A demo alapján itt sem lesz ez másként. A legelső videó, amiben még csak az ellenfelekről van szó és hogy milyen felszereléseik vannak, majdnem tíz perces! Na és baromi jól és néz ki, pedig csak annyit látunk, hogy öt ember egy monitorokkal teli szobában beszélget. Már itt is felfedezhető a kissé szarkasztikus humor és a csipkelődés a társak között. Amivel igazán emberivé tudják tenni a figurákat. A csapatunk, mint már említettem öt főből áll. A főnökünk Boris, egy orosz fickó, nagyjából ugyanazt a szerepet tölti be, mint a korábbi részekben Campbell vagy Zero. A német doktor a kiborgok szakértője, neki köszönhetjük az új páncélunkat is. Kevin a katonai specialista, Courtney pedig az összekötő és mindent tudó csajszi, ő figyeli az állapotunkat is. Egyébként nála fogunk tudni menteni is, ha felhívjuk a Codec-en keresztül. Bizony a Codec beszélgetések is visszaköszönnek a játékban. Innen mazsolázhatunk ki néhány háttér információt és érdekességet. Már a demo-ban is jó pár dolgot tudhatunk meg, ha elkezdünk valamelyikükkel beszélgetni és természetesen az előadás színvonala is magas.
Na, akkor lássuk magát a játékot. Egyelőre csak egy Story mode áll rendelkezésünkre, amit elkezdhetünk easy és normal fokozaton. Mielőtt elindulna a játék, megkérdezi a progi, hogy akarunk-e, a gyakorló pályán játszani. Ez egy VR trainig és egy egész nagy területen bóklászhatunk. A feladatunk, hogy hat karton ellenséget likvidáljuk de nem kell rögtön ezzel foglalkozni. Ugyanis a pályán rengeteg objektum van. Autók, szemetes, oszlopok, dinnye. Ezeket pedig kedvünkre amortizálhatjuk. A Blade Mode használata itt folyamatos és nem csökken. Mivel itt igazi ellenfél nincs, a kombókat is nyugodtan gyakorolhatjuk. Ha ezt meguntuk jöhet az igazi játék. Egy kelet-európai ország partján találjuk magunkat. Majd innen, a városon keresztül kell továbbjutnunk. A Demo nagyjából 20 percesre sikerült de minden pillanata aranyat ér. A Blade Mode használata iszonyatosan jól néz ki és tényleg működik. A bal ravaszt nyomva tartva az idő belassul, a jobb stick segítségével beállítjuk a szöget, majd elengeded azt és sutty, máris két darabban van az ellenfél. Az X és Y gombok segítségével is használhatjuk ezt a mechanikát, de akkor random módon kezdünk el csapkodni, viszont ilyenkor veszett gyorsan. Mint a Max Payneben a Bullet Time, a Blade Mode használata is egy speciális mérőt fogyaszt, ha kiürül nem használhatjuk lassítva. Ezt a mérőt a sikeres csapásokkal tudjuk növelni egy kicsit de célravezetőbb, ha a Zan-Datsu nevű featuret használjuk. Ennek a lényege, hogy a Blade Mode használatakor, néhány ellenfélen megjelenik egy vörös négyzet. Ha a csapást odamérjük egy gombnyomással kiszakíthatunk egy kiberbeültetést. Ezzel rögtön maximumra nő a Blade Mode és az életerőnk is. Az életerőt még a pályákon elszórt kicsi beültetésekkel is visszatölthetjük, de ezekkel a regenerálódás nem lesz teljes körű.
A játékban helyet kap egy inventory is, négy slottal. Az elsőbe egyelőre csak a regeneráló dolgokat pakolhatjuk. Van egy hely a másodlagos fegyvereknek (RPG és gránát), van egy hely az elsődleges fegyvernek, ami jelen esetben a kard, de az egyik videóban láttam, hogy Raiden valami lándzsa szerűséggel aprított. A negyedik helyre pedig most még nem tudni mi fog kerülni. A Risingban van még egy speciális látás is. A D-pad felfelé megnyomásakor a rostély ráhúzódik főhősünk arcára. Ezzel láthatjuk a közelben lévő ellenfeleket, a pályákon elszórt tárgyakat és, hogy melyik tereptárgy rombolható. A környezet elpusztítása nem csak a mókázás kedvéért került a játékba, az ellenfeleket meglephetjük, ha kiütjük alóluk a hidat, vagy a nyakukba szakad a törmelék. Ami engem speciel meglepett, hogy elég nagyok a pályák. A jó értelemben persze. Nyilván nem egy open world játékról van szó, ahová nem mehetünk, ott megjelenik egy energiamező. De a legtöbb pályaszakasz több szintes és ügyesen lehet kommandózni is. Bár lopakodni nem lehet, bizonyos részeket megoldhatunk úgy is, hogy az ellenfelek ne vegyenek észre. Ez nem éppen a legkönnyebb megoldás de nem is lehetetlen. Sunyin keresztül szúrhatjuk a gyanútlan áldozatot, vagy a magasból rávethetjük magunkat és mind-mind baromi látványos. Érdekességként megemlítem, hogy a pályán találkozhatunk egy civillel is, akit két kiborg inzultál. Ha akarunk segítünk neki de ha nem, akkor kivégzik. Hogy a teljes játékban lesz-e ennek jelentősége, esetleg minden pályán kiszabadítható lesz néhány fickó, nem tudni. Én örülnék neki, ha mondjuk a sztorit befolyásolná vagy valami.
A játék harcrendszere és irányítása kiváló. A teljes játékmenet rendkívül pörgős, könnyen kezelhető és kézre áll. Van egy fast és egy wide támadás. Elsőnél a kard a kezünkben, utóbbinál pedig a lábunkban (igen jól olvasod, a cipő úgy van kialakítva, hogy a lábával is megtudja fogni a kardot) van a kard. Ezeket kombinálva pedig félelmetesen látványos mozdulatokat adhatunk elő. Nézni is élvezetes a harcokat, de amikor te magad adod őket elő, az szinte leírhatatlan élmény. A Bayonetta óta nem találkoztam ilyen remek harcrendszerrel. Ami még nagyon tetszett, hogy harc közben a kard nem teleportálgat kézből lábba és fordítva. Hanem minden egyes mozdulatsor pontosan meg van animálva. A levegőbe feldobott kardét utána nyúl a karakterünk és hasonlók. A gyors egymás utáni csapások után nem vágja vigyázzba a karakter magát, hanem szépen lassítja a mozgását, esetleg megpörgeti a kardot. Apróság, sőt, sokaknak talán teljesen lényegtelen. Szerintem az ilyen apróságoktól lesz egyedi a játék. Védekezés nincs külön gombbon, hanem van helyette egy parry nevű mozgás. Ha az ellenfél megakar minket támadni, a bal sticket előre toljuk és közben nyomjuk az X gombot akkor levédi a támadást. Ezeket nagyon pontosan és ügyesen időzítve lehet használni. Ha a lehető legprecízebben sikerül előadni, akkor vissza is támadhatunk. Ilyenkor az ellenfél elkábul pár másodperce és akár ki is végezhetjük.
A demoban csak háromféle ellenség található. Az alap kiborgoknál van kard, esetleg RPG vagy valamilyen gépkarabély. Régi ismerősként visszatérnek a tehén hangon bőgő, Gekko nevű robotok is. A harmadik ellenfél pedig egy boss, az előzetesben bemutatott robotkutya, vagy mi fene. Már normal fokozaton is elég sokat sebeznek, így a parry használata gyakorlatilag köztelező. A mesterséges intelligencia is egész jó, persze nem kell csodákat várni. Ha észrevesznek minket jeleznek a többieknek. Harc közben, ha lehetőségük van rá lefognak minket és odatartanak a társaik felé. Szóval tényleg jó küzdős, ami szerintem a lényeg egy ilyen játéktól.
A játék audiovizuális részén nem találtam kifogásolható dolgot. A zene egyszerűen fantasztikus, a Boss fight átvezető videójában egy kissé western szerű muzsika szól, majd szinte észrevétlenül átvált egy zúzósabb témába. A szinkron tökéletes. A grafika is nagyon szép és részletgazdag, textúra hibákkal és hasonlókkal nem találkoztam. Bár a fizikában akad egy-két bug, de csak néha jönnek elő. A legcsúnyább az volt, amikor egy hidat szétvertem, de a rajta lévő dobozok ezt nem vették tudomásul és a levegőben maradtak. Ez csak egyszer fordult elő és a játék megjelenéséig, még bőven javíthatják. A demo egyébként stabil 60 FPS értékkel fut és soha nem tapasztaltam lassulást vagy szaggatást. Viszont csak 720P-ben játszható de az igazat megvallva... nem látszódik, hogy nem Full HD. Recés objektumok nincsenek, sem képfrissítési problémák.
A demo meggyőzött arról, hogy a Rising biztosan, a következő év egyik legnagyobb dobása lesz. Már ez a verzió is rettentő igényes, és látszik, hogy a Platinum Games és a Kojima Production is mindent belead. A megjelenésig már nincs sok hátra, de biztos vagyok benne, hogy nem csak nekem lesz nehéz kivárni.
by KongFan