Direkt nem adtam a „játékok és az oktatás” címet a bejegyzésnek, mert még ezzel a visszafogottabb változattal is valószínűleg sokakat rettentettem el az alábbiak elolvasásától.
Hiszen az oktatás, a tanulás és társaik mindenképpen valami unalmas, kötelező, éppen ezért rossz dolgot kell hogy takarjanak, nem igaz? Valószínűleg sok játékos volt már úgy az iskolában eltöltött hosszú évek során, hogy alig várta, hogy a borzasztó leckeírás után, végre odaülhessen a gép elé és játszhasson. Hiszen a játék valami olyasmit nyújt, amit ezek a leckék sosem nyújthatnak: végtelen kikapcsolódást, szabadságot, szórakozást, de semmiképpen sem tanulást. Ugye?
Természetesen a fenti érvelés teljesen rossz. Mármint, én is vártam anno a matek lecke utáni felhőtlen Carmageddonozást, vagy a következő pályát a Dungeon Keeperben, de hogy ezeknek semmi köze ne lett volna a tanuláshoz, az egyszerűen nem igaz. Valójában a tanulás egy sokkal izgalmasabb és élvezetesebb formája következett, melyet én választottam. Az egyszerűség kedvéért mai játékokat hozok fel példának, hogy kifejtsem, miért gondolom ezt. Kezdjük mondjuk a híres, hírhedt Call of Duty sorozattal. Ez valami vicc, ugye? Mi a fenét lehet tanulni a videojáték világ egyik legagyatlanabb lövöldözős játékából!?
![]() |
A fizika törvényeit biztosan nem... |
![]() |
Én tényleg nem értem, mi van ezekkel a fejjel lefelé növényekkel |
- ki az, aki játszik
- kikkel játszik
Vegyünk inkább egy ebből a szempontból kicsit egyértelműbb példát, a manapság rendkívül népszerű League of Legends játékot. Igazából ez az a játék, amit azok elé tennék le, akik azt mondják, hogy a videojátékok butítják a gyereket és a billentyűzet/egér püfölésén túl nem tanulnak semmit. Azoknak, akik nem ismernék, megpróbálom összefoglalni két mondatban, mit kell csinálni a LoL-ban. Ez egy online játszható multiplayer játék, melyben (a legnépszerűbb modban) két, ötfős csapat játszik egymás ellen, a cél az ellenfél bázisának elpusztítása. Egy ember egy-egy, a többitől eltérő speciális képességekkel rendelkező hőst irányít, az ellenség bázisához való eljutást pedig automatikusan lövő őrtornyok és a számítógép irányította kis szörnyek nehezítik. Pofon egyszerű!
Az egyik csapat bázisa |
Egyáltalán nem csodálkoznék, ha azok, akik most hallanak először a LoL-ról, a második, harmadik mondat után ugrottak volna erre a bekezdésre (rosszabb esetben bezárták az adott tabot). Fent rengeteg információt írtam le, töményen, az egész sok, érthetetlen, bonyolult. És maga a játék is az. A LoL esetében szinte alig tűnik el a fantasy-s környezetben, hogy a játékosok folyamatosan tanulnak. Ráadásul úgy, hogy eleinte szinte egyáltalán nem jutalmaz a játék. Én konkrétan utáltam az első 10-20-30 meccs alatt, ugyanis egyáltalán nem értettem, mi zajlik éppen. Illetve egy idő után már tudtam, mégis, olyan béna és tehetetlen voltam, hogy nem éreztem sem szórakozásnak, sem kikapcsolódásnak a játékot. De ott volt a társaság, másrészt a játék összetettsége olyan kihívást jelentett, ami elég volt ahhoz, hogy ne töröljem le a gépről a 14. vereség után sem. Elkezdtem megismerkedni a hősökkel, melyik mit csinál, mi jó ellenük. Milyen tárgyakat érdemes venni, melyik hőssel hol érdemes játszani. Szép lassan belejöttem annyira, hogy sikerült együtt mozogni a csapattal és kezdtük nyerni a meccseket vagy legalább szoros, izgalmas küzdelemben maradtunk alul. És ezek az élmények már hihetetlen jók voltak! De ha visszagondolok, akkor egy több hónapos tanulási folyamat előzte meg az első igazán magunkénak érzett győzelmet. Képes voltam, mint ahogy több millióan képesek (a LoL-nak jelenleg napi 12 millió aktív felhasználója van, mellyel megelőzi pl. a Farmville 2-t), tanulni, gyakorolni és újra, meg újra nekifutni a következő meccsnek. Ráadásul ez a tanulási folyamat nem áll meg, nagyon messze vagyok még attól, hogy mind a 107 hőst kiismerjem, vagy minden poszton jól tudjak játszani. Ez két dolgot jelenthet: az egyik az, hogy az emberek igenis szeretnek tanulni, új képességeket kifejleszteni és élvezik azt, ha ezeket a képességeket használhatják, ha jók valamiben. A másik, hogy a játékok iszonyat motivációs erőt képviselnek, de erről majd egy későbbi cikkben.
![]() |
Champions of the League of Legends |
A következő cikkben is ez lesz a téma, remélem, még nem unjátok!
-ndever-