-
Kiadó: Microsoft Studios
-
Fejlesztő: 343 Industries
-
Műfaj: FPS, akció
-
Platformok: Xbox 360
-
Tesztelve: Xbox 360
Halo, Master Chief, Cortana, Covenant. Mára ezek a nevek legendává váltak. A Bungie forradalmi FPS-e, ami megmutatta, hogy konzolokra is lehet normális FPS-t gyártani. Hogy az irányítás a kontrollerrel is lehet remek. Elvitathatatlanok a széria érdemei. A Halo világa mára már hatalmasra nőt, képregények, könyvek, anime sorozatok készültek belőle. Sőt, még a stratégiai játékok világában is tiszteletét tette, szintén sikerrel. Szinte a kezdetektől imádom ezt a világot, a furcsa szereplőktől kezdve, a remek hangulaton át az egyedi harcokig. A játékokat fejlesztő Bungie viszont fogta magát és átigazolt az Activision-höz, jelenleg is nekik készítenek egy titkos project-et. A Halo jogok a Microsoft-nál maradtak és nem hagyták parlagon e világot. Egy új csapat, a 343 Industries vette át a képzeletbeli stafétabotot és készítették el a Halo 4-et, mely egy új trilógia első darabja lesz és valószínűleg az utolsó Halo játék az Xbox 360-ra. Nagyon kíváncsi voltam, hogy mire lesz képes az új csapat és szerencsére nem kellett csalódnom. A 343 Industries lazán leküzdötte az akadályt.
Néhány évvel járunk a Halo 3 eseményei után. Cortana és Master Chief a Forward Unto Dawn űrhajó fedélzetén pihengetnek, amikor is támadás éri az űrhajót. Egy ellenséges Covenant csapaton kívül más " jó akarók" is feltűnnek. Az összecsapás során Chief és hű társa lezuhannak a Requiem nevű bolygóra, melyet egy fém burok vesz körül. A bolygón összefutunk egy új idegen fajjal, a Prometheanokkal, akik ellenséges gépek. Hamarosan az is kiderül, hogy ezt a fajt egy Didact nevű lény irányítja, aki egy Forerunner (a Halo gyűrűket megalkotó rejtélyes lények). Didact már a kezdetektől leakar minket vadászni, attól sem riad vissza, hogy a Covenantokat is felhasználja a likvidálásunkra. Hogy a helyzet még kétségbe esettebb legyen, Cortanával is gondok adódnak. Csini MI segítőnk a végét járja és egyre kiszámíthatatlanabbul viselkedik. Az évek során összegyűjtött adatok teljesen kikészítették. A feladatunk tehát: túlélni egy ismeretlen bolygón, kinyomozni és megakadályozni Didact tervét és valahogy a társunkat is helyre kell hozni.
Az új fejlesztőcsapat, már a kezdetektől hangoztatta, hogy a Halo 4-ben nagy hangsúlyt fog kapni a zöld páncélosunk és a "holocsaj" kapcsolata. Ez pedig tényleg így van és nem viccelek, a közöttük lezajló párbeszédek félelmetesen jóra sikerültek. Tele vannak igazi érzelemmel, jó hallgatni és elmerengeni rajta, hogy az átélt események során milyen kapcsolat alakult ki közöttük. Az egyik kedvenc párbeszédem az, volt, amikor a Chief azt mondta, hogy megígéri, hogy megmenti Cortanát. Mire ő elcsukló hangon azt válaszolta: "Ne ígérj meg egy lánynak olyan dolgot, amit úgysem tudsz betartani." A hideg kirázott ettől a mondattól. Leírva valószínűleg semmi nem jön át belőle, de játék közben irgalmatlan ereje van ezeknek a részeknek. E miatt a személyesebb indíttatás miatt, nálam a Halo 4 sztorija, torony magasan veri a sorozat korábbi részeit. A világmegmentése szál pedig, egy kellemes de már elvárt rész volt számomra. Ami szintén igencsak jóra sikerült. Példát vehetne néhány FPS-t gyártó csapat, hogy hogyan is kell egy történetet jól integrálni, egy alapvetően akció orientált shooterbe. A Halo 4-et gyakorlatilag, már a története miatt is érdemes beszerezni. Bár egyéb játékokon és filmeken edződött embereknek, sok része ismerős lesz. Mégis az egész rettenetesen jól van tálalva és felépítve és a játék végén lélegzet elállítóan éri el a sztori a csúcspontját. Fantasztikus élmény volt átélni ezt a történetet.
Szokássá vált szidni a jelenlegi generációs konzolokat, mondván, hogy: visszafogják a fejlesztést, kiöregedett és semmirevaló masinák. Nos, a Halo 4 egy jó nagy fityiszt mutat ezeknek az embereknek. Ugyanis a Halo 4 grafikája, valami döbbenetesen szépre sikerült. Az egyik legszebb videojáték amit valaha is láttam. Sok és eltérő helyszínt járhatunk be és mindegyik a legapróbb részletekig kivan dolgozva. Növényzettel teli dzsungel, sziklás, kanyonos ösvények, mechanikus világok. Egyszerűen lenyűgöző és akkor még nem beszéltünk a fegyverek kinézetéről, a speciális effektekről és a karakterekről. A látványt pedig tovább erősíti a remek design is. Az átvezető animációk pedig gyönyörűek. Nagyon jól használják a fényeket és árnyékokat. A szereplőknek felismerhető arckifejezéseik vannak, még Cortanának is. Sőt, talán az ő mimikája a legjobb az egész játékban. Szóval, aki továbbra is degradálja a mostani konzolok teljesítményét, annak érdemes lenne ránéznie a Halo 4-re. Hangok tekintetében sincs semmi kivetnivaló a játékkal kapcsolatban Bár sokakat szíven üthet, hogy szinte az összes fegyverhangot lecserélték. Hogy ez kinek mennyire lesz zavaró vagy sem... Ez tényleg ízlés dolga, engem egyáltalán nem vágott földhöz. A zenék továbbra is gyönyörűek és fülbemászóak, bár az ikonikus Halo főcímet elég kevésszer lehet hallani. Ettől függetlenül a Halo 4 OST-je megérdemel egy csillagos ötöst. A szinkronszínészek is megérdemelten vehették fel a munkadíjukat a felvételek után. Master Chief célorientált orgánuma továbbra is remek de az igazán kiemelkedő részek, amikor önkéntelenül is kitör belőle az igazi ember. Mikor levedli magáról, hogy őt egy tökéletes katonává fejlesztették. De egyértelműen Cortana szinkronhangja viszi a prímet. Jen Taylor tökéletesen keltette életre a figurát a hangjával.
Játékmenetét
tekintve, a Halo 4 érdekes képet fest. Egyfelől a már megszokott
sémát követi, de történtek kisebb-nagyobb változtatások. Sőt,
egészen markáns újdonságok is felfedezhetők. Az irányítás
speciel továbbra is tökéletesen működik, a sprint pedig végre
nem egy felszedhető power up, hanem a kezdetektől elérhető
képesség. Továbbra is egyszerre két lőfegyver és három fajta
gránát lehet nálunk, viszont a kétkezes harcot kivették a
játékból. Ennek okát pedig egyszerűen nem értem, mert remekül
lehetett korábban is használni azt. Persze tudom, hogy már a
Reach-ben sem volt meg ez a lehetőség, de már ott sem értettem,
hogy miért dobták ki ezt a lehetőséget. Ha a Chief korábban
tudott ilyet, akkor most miért nem? Persze mindez csak
szőrszálhasogatás a részemről de lehet, hogy valakit zavarni
fogja a dolog. Ha már szóba kerültek a power up-pok, nézzük meg
mifélélékkel van dolgunk. Régi ismerős lehet a láthatatlanná
tévő kis csomag, de van még speciális látást biztosító is,
jetpack, egy helyben lebegő drón, pajzs (használata közben lőni
nem lehet) és egy jetpack-hez hasonlító másik szerkezet. De ezzel
csak előre tudunk repülni, viszont akkor veszett gyorsan. A
legutolsón kívül, igazából mind jó szolgálatot tesz. De ezt a
seggrakétázást egyszerűen nem tudtam normálisan használni.
Természetesen kaptunk új fegyvereket is, Covenant és UNSC oldalon
is. Viszont az új faj, a Prometheanok bevonása miatt, teljesen új
arzenállal is bővült a repertoár. Gyakorlatilag átdizájnolt
fajtái, a már ismerteknek, de ez egyáltalán nem von le az
értékükből, mert így is remekül lehet használni őket és még
fantasztikusan is néznek ki. A Prometheanok gránátja viszont
semmit nem ér. Gyakorlatilag lehetetlen vele ölni, mikor földet ér
egy energia mezőt hoz létre maga körül, ami pár másodpercig
pulzál, majd felrobban. De egyszerűen nem tudtam hasznossá tenni.
Lehet, hogy valamit én néztem be a használatával kapcsolatban, de
több fórumon is problémáztak e miatt. Szóval lehet, hogy mégsem
az én készülékemben van a hiba.
A Halo 4 harci szakasza a már ismert módon halad. Megérkezünk egy területre, itt találkozunk az ellenségekkel, akikkel aztán ádáz csatába kezdünk. Az ellenségeket hajtó mesterséges intelligencia most is parádésan szerepel. Fedezékbe húzódnak, ha kell körbe kerítenek vagy visszavonulnak. A Halo sorozatban a küzdelem, semelyik másik FPS-hez sem hasonlítható és a Halo 4-ben is megkapjuk ezt az egyedi élményt. Minden harc más és más, így nem lehet megunni sem, és mielőtt egy szakasz kezdene ellaposodni, jön egy teljesen új blokk. Járműbe szálunk, vagy a zárt térből hirtelen, egy hatalmas nyílt terepre tévedünk. Soha nem válik monotonná a program, ami egy FPS-nél azért nem kis szó. A harc a Covenanttal egyébként, a Halo veteránoknak akár kellemes nosztalgiázás is lehet, viszont az új faj megjelenésekor már nekik (illetve nekünk, mivel jómagam az összes Halo-t végigjátszottam) is lesz mit tanulni. Igen, tanulni. Ugyanis a Prometheanok teljesen más taktika szerint harcolnak, így nekünk is új trükköket kell megismernünk, hogy túléljük az összecsapásokat. A fémlények között van aki ide-oda teleportál, van akinek a közelharci csapása szint azonnali halált okoz. A kutyákra emlékeztető lények akár a falakon is tudnak szaladni. A repülő Promethean képes visszadobni a gránátjainkat úgy, hogy még a levegőben elkapja őket, de akár pajzsot is húzhat fel a többiek elé. Sőt, még regenerálni is tudja a társait. A fura az, hogy mégsem érezzük azt, hogy ez egy teljesen más játék lenne, a Halo feeling az új ellenfelekkel is megmaradt és tovább fejlődött. Ha már korábban szóba került egy kicsit a járműves rész, beszéljünk erről is. Továbbra is fontos részét képezik a játéknak és kaptunk is néhány új jószágot. A legjobb természetesen a lépegető robotunk. Amivel két alkalommal is kell menni és remekül működik. A játék vége felé pedig van egy repülős száguldás, ami engem kísértetiesen emlékeztetett, a Star Wars 4 Halálcsillag ostromára, viszont itt egyedül kell harcolnunk. Ez a rész is piszkosul jó volt, csak nagyon kell figyelni a szűk járatoknál. Ami viszont csak napokkal a sztorimód végigjátszása után tűnt fel, hogy a Promethean fajnak nincsenek járműveik. Játék közben esküszöm, hogy még csak eszembe sem jutott ez és nem is zavart. A végigjátszás után viszont fura volt. A játék értékéből igazából nem von le, csak furcsa.
A játék egyébként két lemezen érkezett hozzánk, melynek második lemezén csakis a töbszereplős rész kapott helyet. Nem meglepő, hogy a Halo továbbra is egy erős multiplayer résszel van megáldva. A kampány is végigjátszható co-op módban. Visszatért a Forge mód is, ami egy remek kis pályaszerkesztő. Egy csomó cuccot belehet dobálni a pályákra aztán lehet menni vadulni. A Theather Mode is régi ismerős lehet. A multi meccseket lehet vele felvenni és aztán az Xbox Live rendszerére fel is tölthetjük őket. A multi menetek során XP-t kapunk, amiket aztán mindenféle fejlesztésekre lehet költeni. Jelenleg 50-es szintig lehet fejlődni. Továbbá kasztrendszer is került a játékba, mindegyikhez saját fegyvertípusok és power uppok tartoznak. Mindenki egy saját Spartan katonát irányít (a Covenant egységekkel már nem lehet játszani). A katonánkat pedig a legapróbb részletekig testre szabhatjuk. A multi legérdekesebb része talán a Flood mode. Bezony ám, ezek a gomba arcú dögök a multiban visszatérnek! Feladatunk, hogy learassuk őket, de ha meghalunk, a következő respawn után, már mi is a Flood tábort erősítjük. Így a Halo sorozat is megkapta a maga zombi módját, ha úgy vesszük. Természetesen ilyen-olyan álnevek alatt megtalálhatjuk, a klasszikus zászlórablást és területfoglalós játékmódokat is. Egyébként már killcam is szerepel a játékban, de nem kell félni a változásoktól, nem CoDosodott el a program.
Jöhet a Halo 4 egyik legnagyobb újítása, ami a Spartan Ops nevet viseli. Ez egy speciális, négy főre kitalált co-op játékmód, amiben szintén a saját kis Spartan katonáinkat irányíthatjuk és fejlődhetünk. Szerencsére nem egy horda mód szerű játékot találtak ki a fejlesztők, ennél sokkal ügyesebbek voltak. A Spartan Ops egy történetközpontú co-op kampány. Normális sztorival, átvezető videókkal és minden egyébbel. Pár hónappal a Halo 4 eseményei után indul a sztori, egy Spartan egységet kell vezényelnünk a Requiemen. A 343 Industries csapata szerencsére nem követte el azt a szarvashibát, hogy a multipályákat és/vagy a kampány pályáit variálja ebben a játékmódban. Nem, itt teljesen új helyszíneket járhatunk be. A játék második lemezén öt Spartan Ops pálya található de ez minden héten bővülni fog. Tehát hetente szerezhetjük be az új pályacsomagokat és most jöjjön a legjobb rész: Tök ingyen! Nem kell fizetni értük, ha megvan a játék letöltöd az új pályákat és kész, folytatod a haverokkal a játékot. Hatalmas piros pont ezért a fejlesztőknek! Az Activision már biztos, hogy rengeteg pénzt kérne el értük. Eszméletlen szimpatikus ez a csapat és a Microsoft is megérdemel egy pacsit ezért.
A teszt hosszából is már nyilvánvalóvá válhatott nektek, hogy egy eszméletlen tartalmas játékkal van dolgunk. Iszonyatosan erős a multi, a co-op is. A kampány is remek. A nehézségi fokozatot is ügyesen kalibrálhatjuk. Négyféle nehézségi szint van ezt természetesen variálhatjuk még a co-oppal is. Viszont van itt egy kis gondom. A kampány szerintem megint elég rövidkére sikerült. Én egyedül játszva, normal nehézségi fokozaton, kb. 7 óra alatt végigjátszottam. Tény, hogy minden percét élveztem sőt, imádtam. De valahogy nagyon gyorsnak éreztem. Persze lehetne mondani, hogy állítsam a nehézségi fokozatot, de én ezt egy mesterséges meghosszabbításnak tartom. A Halo 3-ból ismert koponyákkal is babrálhatunk, de már nem kell őket a pályákon elszórva keresgélnünk. A koponyákkal mindenféle egyéni nehezítést vagy éppen könnyítést állíthatunk be. Továbbá a kampány során még keresgélhetünk terminálokat is, amik érdekes háttér információval szolgálnak. Ezek is jó dolgok és ösztönzi a játékost az újrajátszásra, csak nekem tényleg egy hosszabb kampány kellett volna.
A Halo 4 hangulatában is mocskosul erősre sikeredett. A történetből és átvezető videókból csak úgy árad a Halo feeling, a személyesebb sztori pedig még rápakol jó pár lapáttal. A zenék is rengeteget dobnak rajta és harcközben sem veszíti azt el. Egyébként hozzá kell tennem, hogy a Halo életérzéshez nagyban hozzájárul az is, hogy az ember kontrollerrel játssza. Valahogy ehhez a szériához nagyon illik ez az irányítás. Persze nincsenek tévképzeteim, egy kontrollerrel sosem lehet olyan gyorsan és precízen játszani FPS-t, mint a billentyűzet+egér kombóval, de a Halo-hoz akkor is ez illik és így jó.
Azt hiszem nem is kell már többet írnom a játékról. A Halo 4 egy mestermű lett! Az új csapat nemhogy teljesítette az elvárásokat, hanem könnyed eleganciával és látványosan túl is szárnyalta azokat. Azt kell mondjam, nekem eddig ez a rész tetszett a legjobban. Tartalmas, gyönyörű, hangulatos, epikus. A sztori remek, élvezet vele játszani. Vannak hiányosságai, de a pozitívumai mellett eltörpülnek. Méltó folytatása a korábbi részeknek, méltó nyitánya az új trilógiának és méltó búcsú az Xbox 360-tól! Szipp!
Pros:
+ Az eddigi legjobb Halo
+ Gyönyörű
+ Remek hangok és zenék
+ Nagyon jó történet
+ A Halo feeling még mindig zseniális és utánozhatatlan
+ Erős többszereplős rész
+ Harc és küzdelem
Cons:
- A kampány azért lehetett volna hosszabb
Értékelés | |
9.5 | Játékmenet: Remek! Egy percig sem unalmas és kellően változatos is! |
9.5 | Hangulat: A játék egyik legerősebb része. Hibátlan. |
9.5 | Grafika: Lélegzet elállítóan gyönyörű. |
9.5 | Hangok: Pompás zenék, jó hanghatások és kifogástalan szinkron munka. |
9.5 | Szavatosság: A kampány kissé rövid, de az újrajátszhatóság így is az egekben van és van egy erős multi rész is. |
Summary | |
9.5 | Szinte hibátlan alkotás, a széria legjobbja. Az idei év egyik legjobb játéka és már most megelőlegezem a legjobb FPS címet is neki. |
by KongFan