Mark of the Ninja: Teszt


A rajzolt ninja is brutális.

- Kiadó: Microsoft Studios
- Fejlesztő: Klei Entertainmet
- Műfaj: Ügyességi, lopakodós
- Platformok: Xbox 360
- Tesztelve: Xbox 360


A letölthető címek korszakát éljük. Rengeteg kiadó dönt úgy mostanában, hogy termékeiket nem küldik boltba és nem teszik elérhetővé dobozos formátumban. Őszintén szólva én ennek nem örülök, sokkal jobb, ha a játék doboza ott van a polcomon és azt megtudom fogni, tudom nézegetni. Idén is elég sok letölthető cím jelent meg, voltak egészen jók, például az Alan Wakes's American Nightmare, bár kisebb csalódás volt, a mostanában PC-re megjelent I am alive sem volt rossz. Viszont a Deadlight-ot sikerült teljesen elszúrniuk a készítőknek. Úgy látszott idén nem lesz olyan letölthető játék, ami az elvárásaimnak teljesen megfelel. Majd eszembe jutott a Shank alkotóinak legújabb, nindzsás játéka, amit már régen kiszemeltem magamnak.


A történet egy nindzsa klánról szól, akik összerúgják a port egy öltönyös nagykutyával, akinek egy elég komoly hadserege van, mindenféle high tech felszereléssel. A dolog odáig fajul, hogy egy kisebb háború robban ki a két csapat között. Mi a nindzsák táborát erősítjük és azt a feladatot kapjuk, hogy iktassuk ki az öltönyös gazembert, aki a klánunkra tört.


A játék története csupán egy váz, amire a fejlesztők ráhúzták a játékmenetet. Ettől függetlenül lesz benne pár csavar és érdekesség és nem érezzük azt, hogy csak egy gyorsan összedobott sztoriról van szó. Persze nem kell Nolan szerű fordulatokat várni, de igazából egy ilyen játékhoz, szerintem nem is kell. A Limbo is teljesen jól megvolt, mindenféle egyértelmű sztori nélkül. A Mark of the Nija-nak viszont jól áll ez az egyszerű kis sztoricska. Szerintem, sok VHS korszakban felnőtt embernek megfogja dobogtatni a szívét. Akkoriban nagyon népszerűek voltak ezek a japán gyilkosok, még ha amerikaiak is voltak.


A Mark of the Ninja sokban különbözik, a már emlegetett Shank játékoktól de van rengeteg hasonlóság is. Ez a játék is egy 2D-s ügyességi játék, amiben balról jobbra kell haladni és leküzdeni az akadályokat, amik csapdák, logikai feladványok és ellenfelek. Viszont most jön a csavar, a Shank-kel ellentétben itt nem a nyílt harc a megoldás. Mivel az általunk irányított nindzsa egy igazi hagyomány tisztelő figura, nem alacsonyodik le golyóállómellények és lőfegyverek használatára, viszont az ellenfeleink igen, így a szemtől szembeni harcok nem megfelelőek. Helyette, jó nindzsához méltóan a sötétben kell osonnunk, és csöndben eltenni láb alól a delikvenseket. Kihasználva a környezet adta lehetőségeket, és saját nindzsa eszközeinket. Az alapfegyverünk természetesen a katana, de lesz lőpor elterelésnek, eldobható csapdák és tüskék. Viszont a játékot úgy is meglehet közelíteni, hogy nem gyilkoljuk halomra az ellenfeleinket. Ez egyébként messze a legnehezebb megoldás.


A játékban a legnagyobb ellenfelünk a fény lesz, így célszerű rögtön az összes fényforrást kiiktatni de csak okosan! Ugyanis sok interakciót, valamilyen hanghatás követi, amit egy kör alakú hanghullám mutat meg. Ha ez a hanghullám eléri az ellenfelet, akkor elkezd gyanakodni, és azonnal a hang forrása után kezd el kutatni. Ezt persze elterelésnek is használhatjuk, elcsaljuk a másik irányba aztán mögé lopakodunk és "Finish him!" Bezony, a játékban használhatunk kivégzéseket, de ebbe is vittek egy kis érdekességet a fejlesztők. A hangtalan kivégzést csak akkor tudjuk végrehajtani, ha az analóg kart az ábrának megfelelő irányba húzzuk, ha nem sikerül, akkor az ellenfél még utoljára elkezd keserveresen üvölteni, amit aztán meghallanak a többiek és azonnal a segítségére sietnek. Később megjelennek azok az ellenfelek, akiket nem tudunk csak úgy kivégezni, hanem előtte valahogy meg kell gyengíteni, mondjuk csillárt zúdítunk a kobakjára. A legrafináltabb ellenfelek viszont a kutyák, akik nem csak hallanak minket, hanem ki is szimatolhatnak minket, még akkor is ha elbújtunk valahová.


A program minden cselekedetünket figyeli és osztályozza. Pontokat ad arra, ha nem vesznek észre minket a búvóhelyünkön, ha hangtalanul gyilkolunk stb. Pontlevonással jutalmazza viszont, ha észrevesznek minket. Az összes pálya után kiértékeli a teljesítményünket a program és ad valamennyi tapasztalati pontot. Minden pályán, összesen kilenc tapasztalati pont gyűjthető be, amit aztán fejlesztésekre költhetünk. Több életerő, gyorsabb zárfeltörés, mérgező füstbomba. Minden egyes fejlesztés nagyon hasznos, érdemes velük elszöszölni. A pontok elosztása után összeállíthatjuk a felszerelésünket, amiket a következő akciónk során használni szeretnénk. A játékmenet további fontos része az ügyességi részek. Csapdákat kell kikerülni és/vagy hatástalanítani. Eleinte nincsenek olyan vészesek, de fokozatosan nehezíti őket a játék így több óra játék után sem válik unalmassá, sem a lopakodás, sem a logikai részek.


A fő küldetések mellett, a játék felkínál minden pályán három-négy opcionális feladatot, amiket nem kötelező megcsinálni, de ha mégis figyelembe veszed, több pontot ad a pálya végén. Ezek lehetnek egyszerűbb feladatok is, például, ölj meg három embert feltűnés nélkül és hasonlók. De lesznek nehezebbek is, juss be az erődítménybe anélkül, hogy felfedeznének, ne használj dobótőröket. A gyűjtögethető dolgok megszállottjai is megtalálhatják számításaikat. Elég sok elszórt dolgot kell összeszedni a játék során. Szobrok, nindzsa tekercsek de lesznek olyan ládák, amiből muníciót szerezhetünk. Aztán a pályákon vannak elszórva challenge szobák is. Itt folyamatosan csapdákat kell kerülgetni és igazából nem olyan nehéz egyik sem. Egy kis gondolkodás és logikázás után mind megoldható.


Mindenképpen szeretnék kitérni az irányításra is. Lévén a már korábban emlegetett I am alive és Deadlight is elcsúszott ezen a banánhéjon. Az I am alive-ban csak bosszantó volt de a Deadlighto-ot például játszhatatlanná tette. A Mark of the Ninja-ban pedig... tökéletes! A program pontosan érzékeli mindig, hogy mit is akarunk csinálni, nem kellenek milliméterre kiszámított ugrások, az egész irányítás precíz és kézre álló. Egyedül akkor lehet baki, ha egy helyen sok dolog van, amikkel interakcióba léphetünk. Akkor kicsit belehet kavarodni de ez ritkán fordul elő. A Deadlight után kész felüdülés volt.


Technikai téren sincs semmi gond a játékkal. A zenék nagyon jók és hangulatosak, a hanghatások is szuperek. A szinkron színészekkel sincs semmi probléma, főleg a főhősnek nem. Lévén az egész játék alatt egy mukkot sem szól. A grafika pedig egyszerűen pazar. A Shank-ből már ismert rajzfilmes grafika van itt is és baromi jól áll a játéknak. Nagyon szépen vannak megrajzolva a karakterek és helyszínek, a mozgások is nagyon jók. Az igazság az, hogy eléggé meglepődtem a játék brutalitásán. Bár tudtam, hogy a Shank is eléggé véres de a Mark of the Ninja sem vall szégyent. Elég kegyetlenre sikerültek a kivégzések. Talán a legdurvább az volt, amikor a karakterem keresztül szúrta az egyik katonát, majd leborította a földre. Ezután a katona még visszanézett, hogy lássa ki bánt el vele, de már csak a katana pengéjének villanását látta a sötétben. Szóval én figyelmeztettem mindenkit. A szülők meg ne kezdjenek reklamálni, hogy ők azt hitték ez csak egy "mese". Ez már az anime sorozatoknál is nagyon gyenge érv.


A Mark of the Ninja a játékidejével is beint a már korábban megjelent letölthető játékoknak. Ugyanis nem lehet négy óra alatt végigvinni. Legalább hat-hét óra kell a sztori abszolválására. Aztán nekiülhetünk, hogy összeszedjük az összes tárgyat, vagy rögtön indíthatunk egy New game + részt. Amiben már a megszerzett fejlesztésekkel kezdhetjük le újra a játékot. Vagy az Xbox Live rendszerén keresztül versenghetünk és döntögethetjük a már meglévő rekordokat. De megnézhetjük az eltérő befejezéseket is.


A Klei Entertainmet egy igazi kis gyöngyszemet készített nekünk. Ami remek szórakozást nyújt többszöri végigjátszás alkalmával is. Van benne kellő kihívás, piszkosul hangulatos és meseszép. Nagyon örülök, hogy készítenek még ilyen játékokat, amik mernek szembe menni a trenddel. És ha minden igaz, lehetséges, hogy hamarosan más platformokon is tiszteletét teszi a játék. Én meg várom a folytatást.


Pros:
+ Nindzsák
+ A lopakodás és ügyességi részek nagyon jók
+ Sokféle lehetőség
+ Kifogástalan hangulat
+ Remek látvány

Cons:
- Néha túlságosan is sötét


Értékelés
9.5Játékmenet:
A lopakodás végig izgalmas, az egész játékba lehetetlen beleunni.
9.5 Hangulat: Tökéletes! Igazi nindzsának érezhetjük magunkat
9.0Grafika: 
Nagyon szép rajzolt grafika, bár néha túl sötét
9.0Hangok:
Nagyon jó zenék és hanghatások.
9.0Szavatosság: Első nekifutásra is hét óra, aztán jöhet a New Game + és gyűjtögetés.
Summary
9.2Ha nem lenne Max Payne 3, akkor akár az év eddigi legjobbja is lehetne. Így "csak" ezüst érmes.



by KongFan
Újabb Régebbi