Jagged Alliance: Back In Action + Crossfire - Teszt


18 évvel ezelőtt egy amerikai fejlesztői csapat, a SirTech, megalkotott egy olyan körökre osztott, felül nézetes stratégiai játékot, amit mára már egy jó páran ismernek, és a vegyes vélemények ellenére egy egész szép kis rajongói tábora lett az évek elmúltával a játéknak. Ez a játék a Jagged Alliance. 5 év elteltével a Kanadában újra megalapított SirTech csapat kiadta a játék folytatását, a Jagged Alliance 2-t, amit még manapság is sokan játszanak a moddolhatóságának köszönhetően. Pár év elteltével 2 kiegészítő látott még napvilágot (Unfinished Business, Wildfire), majd kiadták a játék "arany verzióját", vagy akár nevezhetjük GOTY kiadásnak is (ami a játékhoz kiadott akkori legfrissebb patchet tartalmazta és az alap játékot kiegészítették az Unfinished Business-ben látott újításokkal), és évekkel később egy lelkes modder csapat teljesen újraírta a játékot (avagy az 1.13as patch megszületett), ami részben bugfixeket, új funkciókat, új fegyvereket, multiplayer szolgáltatást és nagyobb részt egy kiforrottabb forráskódot foglal magában. Na de ugorjunk előre az időben egészen 2012. Februárjáig, ugyanis az összes JA2 fan által várt folytatás végre visszatért, ami: a Jagged Alliance: Back In Action. Később, Augusztusban megjelent a játék egy különálló kiegészítése, a Crossfire, ami egy új történetbe csöppenti a játékosokat.



Maga a játék szerkezete gyökeresen megváltozott, amíg a Back In Action története maradt a régi: a játék szerint 1998-ban a választások idején az egyik elnök jelölt, Enrico Chivaldori, feleségül vette a romániai származású Deidranna Reitman-t, hogy növelje a népszerűségét és így megnyervén a választásokat. De többnek bizonyult Deidranna, mint szimpla ütőkártya, ugyanis a hatalom vágya nagyobb volt, mint a férje iránti szeretete. Nem sokkal később a választások után Deidranna megvádolta Chivaldori-t apja meggyilkolásával, így bevetheti a hadsereget Chivaldori megtalálásához és kivégzéséhez. Chivaldori sikeresen elmenekül Arulcoból a saját halálát meghazudtolván, és a játék kezdetén felbéreli a játékost, hogy bármi áron likvidálja Deidranna-t. A Crossfire története egy teljesen más történetet mutat be a játékosonak, némi hasonlósággal a Back In Action történetéhez képest. Az Európai Unió egyik államának küldöttje megbízza a játékost, hogy a hazáját felszabadítsuk az ármány és kapzsiság alól, egy vaskezű diktátor likvidálásával.


A játék grafikáját tekintve a maga kategóriájában megállja a helyét. Viszonylag szép és látványos, átlátható, de nem eltúlzott. A tájak és egyes helyek hangulatosak, és egy külön dícséretet is értelmelhet talán a grafika, hogy a karaktereken meglátszódnak az egyes változások, érteni lehet ezalatt a páncélokat, sisakokat, fegyvereket, a fegyverekre szerelhető távcsövet, az éjjel látó készüléket, stb. Az egyetlen kritika, amit a grafikához lehetne sorolni, az a karakterek portré képe. Ha a JA2-t és a BiA-t vagy a Crossfire-t összehasonlítanánk, akkor észrevennénk, hogy igen csak elfuseráltak lettek a karakterek, ugyanis alig van különbség a kinézetük között (valószínűleg a német Coreplay fejlesztői csapat úgy gondolta, hogy a karakterek profil kép kinézetén is változtatni kéne). Nagyjából ennyit lehetne írni a játék grafikájáról.


A játékmenetet tekintve egy innovatív megoldást vezettek be a Back In Action-be és a Crossfire-be. Egy ún. "Tervezz és Csináld" rendszert használ, ami lehetőséget nyújt, hogy egyszerre több embernek adjunk ki parancsot, és ezt egy időben, óramű pontosággal el is végezzék. E mellett lehetőségünk áll olyan opciók bekapcsolására, mint szonár bekapcsolása (a kis térképen és a taktikai képernyőn is jelzi, ha hang zavart hall a karakter valahonnan), különfajta értesítések bekapcsolása (aktiválja a tervező módot, ha karakterünk észlel egy ellenséget, kifogy a karakterünk a lőszerből, végrehajtott a karakterünk egy parancsot). Maga a játék RPG alapokon fekszik, ugyanis a karaktereink a harcokban tapasztalati pontokat szereznek, ezt követően ha elegendő TP-t gyűjtöttünk össze, akkor szintet lép, és ezt pár ponttal megjutalmazva eloszthatjuk a karakterek ún. jellemi értékei között (Erő, Kézügyesség, Lopakodás, Célzás, Tanulékonyság, stb.). A játékban a karaktereket az A.I.M.-en keresztül toborozhatjuk, ami egy Nemzetközi Zsoldosokat felkaroló Szervezet. A karaktereink csapatokra oszlanak, ami 6 főből áll, és akár több csapatunk is lehet, amit csak a pénzünk szabhat meg. Ezeket leszámítva könnyen kezelhető, és viszonylag a felszerelés kiosztás is átlátható (elsőre horrorisztikus, de könnyen megszokható), és akár lehetőségünk van megjavítani a fegyvereinket is (a páncélt sajnos nem lehet, ezzel is rákényszerítve a játékost, hogy óvatosabb legyen a tűzharcok során), ha van egy olyan karakterünk, aki elegendő tapasztalattal rendelkezik az "Ezermesterkedés"-ben (zárfelnyitás, fegyver javítás).


A hang effektek nem a legjobbak, ugyan a fegyverek hangja, a golyó becsapódása, és az egyéb effektek viszonlyag normálisan meg lett csinálva. Az egyetlen negatívum ami a hangot érhetné a szinkron színészeket illeti, ugyanis vannak olyan karakterek a játékban, akikre egyátalán nem illik az "új hang", viszont van egy pár karakter, akiknek az új szinkron hang jobban áll, mint a JA2-ben levő.


Még a moddolhatóságról lehetne egy rövid összefoglalót írni, ugyanis a BiA-hoz már számtalan mod érhető el, mint pl. beimportálhatjuk a régi JA2-ből a szinkron hangokat, új fegyvereket rakhatunk a játékba, lecserélhetjük a nem használt karaktereket a sajátunk által "összefabrikált" karakterrel (de ezt sajnos nem lehet 100%-osan beimportálni, ugyanis csak az értékeit és a nevét módosíthatjuk, szóval nem mindegy, hogy melyik karaktert módosítjuk), és még sok más mod van.


Összegezve a két játék nem sikerült rosszra, de ha egy kicsit jobban odafigyelnek a német fejlesztők, akkor többet is kihozhattak volna belőle. Ha valaki nem ismerné a Jagged Alliance szériát, és kipróbálja vagy a BiA-t, vagy a Crossfire-t, nem biztos, hogy elfogja nyerni a tetszését, ha csak nem rajongója ennek a műfajnak, de értelem szerűen a JA fanoknak kötelező darab.

Pros/Cons:

+ jól kezelhető és átlátható kezelő felület
+ "Tervezz és Csináld" rendszer
+ tűrhető grafika és hang effektek

- viszonylag rossz szinkron hangok
- karakterek portré képei horrorisztikusak
- nincs I.M.P.

Értékelés
8.5 Játékmenet:

 Átlátható, könnyen kezelhető, és a "Tervezz és Csináld" rendszerrel egészen élvezhető a játék.
8.5  Hangulat: 

 Az egyes helyszínek jól kidolgozottak és emiatt nincs két ugyanolyan táj, így élvezhető a játék ezen része is.
8.0 Grafika: 

 Az átlagostól sokkal jobb, de nem csiri-viri, és illik is a játék hangulatához, kivéve az elfuserált portré képeket.
7.5 Hangok: 

 A játék ezen része lehetne sokkal jobb is, ha többet foglalkoztak volna vele.
8.5 Szavatosság: 

 A moddolhatóság miatt a többszöri kijátszás szinte garantált, főleg JA fanoknak.
Summary
8.1 A Jagged Alliance fanoknak kötelező darab, mert a JA2-ből leszámítva előbb-utóbb kijavítják a játék főbb hibáit, ez esetben vagy a fejlesztők javítják, vagy a fanok.
Újabb Régebbi