Tower Wars - Teszt...
Úgy tűnik a nyári hónapok a Tower Defense játékoknak kedveznek. Csak ebben a szép napos augusztusi hónapban már a 3. ilyen stílusú játék jelenik meg a steamesek játékpalettáján. Ezúttal a Supervillain Studios játékát, a napokban megjelent Tower Wars-t vesszük egy kicsit górcső alá.
Mivel az utóbbi időben elég népszerű a stílus mind a fejlesztők és mind a játékosok körében, ezért nem hiszem, hogy nagy bemutatásra szorulna, de azért az alaposság kedvéért csak nagy vonalakba.
Adott egy védekező fél, akit a játékos alakít és adott egy támadó, akit általában a gép irányít. A játékosnak nagyon egyszerű a dolga, ugyanis csak a bázisát kell megvédeni a támadó erők pusztító hatásaitól.
A játékosnak ehhez rendelkezésre állnak különböző támadó erővel rendelkező tornyok, melyek általában fejleszthetőek. Emellett némely esetben maga a játék is megszemélyesíthet 1 karaktert, akivel az első sorból irhatjak a rossz arcúakat.
Ez lesz a célpontunk és egyben a megvédendő objektum is a multi meccsekben.
A Tower Wars játékmenet szempontjából a klasszikus vonalat követi, de azért itt is van némi csavar. Adottak a tornyaink, amiket természetesen fejleszthetünk és adott az ellenfél, aki támad. Ebben a játékban nincs "főhös", akivel személyesen is beszállhatunk a küzdelembe, csak globálisan szemléljük a világot.
A Tower Defense játékoknak nem a sztori a fő erősségük, illetve nagyon nincs is szükség megindokolni, hogy mikor és miért alakul ki konfliktus. Ezt mi emberek amúgy is nagyon jól tudjuk. Bármikor bármilyen okból képesek vagyunk egymásnak esni. A Tower wars-nak tulajdonképpen nincs is története. Illetve ha nagyon keresnénk, annyit találnánk, hogy megtámadtak és védekezésre kényszerülünk. Ennyi.
A játékmenet tekintetében már kicsit több dolgot tudok nektek mondani. Tehát adottak a klasszikus elemek, amit már fentebb kifejtettem. A játékban mezők állnak rendelkezésre, melyekre felépíthetjük védelmi eszközeinket. Minden mezőre csak egyet építhetünk, de az az 1 eszköz 2x fejleszthető.
Alap tornyunk a Nyílvető és annak statisztikái. Csavarkulcs ikon a fejlesztés ikonja.
-Van egy rövid de jól kialakított tutorial, ami bemutatja az alapokat, de semmi többet. Funkcióját tökéletesen ellátja.
- Van klasszikus Tower Defense mód, amiben csupán a védekezésen van a hangsúly: Kapunk egy alap arany tőkét (aranyból lehet vásárolni és fejleszteni a tornyokat) és az a célunk, hogy minél tovább életben maradjunk. Tornyok tekintetében 8 féléből választhatunk: Nyílvető torony, Ágyús torony, Tesla féle áramot lövő, katapult torony, ventillátor torony, kalapács torony, lávavető torony és teleszkóp torony. Mindnek nagyon szépen kidolgozott kinézete van és egyéni animációja. Fejlesztéssel mindnek egyre tetszetősebb kinézete lesz és természetesen erősebbé válnak. A 8 nagy része sebzési célokat szolgál, de van 1-2 ami más funkcióval bír. A ventillátor torony gyakorlatilag ellenszelet generál, ami lassítja az ellenséges támadókat. A Teleszkópos torony a környező védekező eszközök sebzését erősíti, míg a katapult torony messzire el tud lőni, cserébe viszont alacsony a sebzése.
Gyakorlatilag klasszikus egyjátékos mód nincs a játékban. Ilyen tekintetben ez a mód felel meg a legjobban a singleplayer fogalmának. Ezt az a tény is erősíti, hogy csupán 3 pályát kapunk a Klasszikus Tower Defense módban játszható pályaként.
- Van azonban egy Tower Wars nevű része is a játéknak, ami az online csatározásokat jelképezi. Ebből a módból hamar rájöttem, hogy ezt a játékot gyakorlatilag multira tervezték.
Készül a labirintus!
A multis játékmód ugyanis gyökeresen eltér a klasszikus módtól. Itt ugyanis már nem csak védekeznünk kell, hanem támadnunk is. Gyakorlatilag itt nyílik ki igazán a játék. Itt mutatkozik meg a valódi sokszínűsége.
Az első és legalapvetőbb változás, hogy az aranyat nem a leölt ellenek maradványaiból zsákmányoljuk, hanem aranybányákból, melyek fejleszthetőek (arany és harci pont is kell hozzá, de ez utóbbiról majd a következő bekezdésben ejtek néhány szót). Tornyokhoz hasonlóan a bányák is 2 x fejleszthetőek. Itt megjegyezném, hogy minden egyes fejlesztéskor a benne lévő munkások eltűnnek. Így érdemesebb inkább kivárni a bányafejlesztéssel, mert hiába van ugyan 2-es szintű bányánk, ha nincs senki aki onnan termeljen.
A klasszikus mód minden eleme ugyanúgy megtalálható itt is. Tornyokat építünk, lehetőleg minél szövevényesebb labirintust alkotva belőlük, hogy ezen gyilkos útvonalon biztosan fűbe harapjanak az ellenséges katonák. A játék szépen berajzolja nekünk az útvonalat, amin ez ellenfél meg fogja közelíteni a várunkat, így mindig pontosan meg tudjuk tervezni, hogy hol zárjuk le az utat és merre tereljük tovább az ellenfeleket. Fontos még, hogy a tornyokat nem lehet lerombolni! Azonban online módban már rendelkezésünkre áll 8 típusú harci egység is a támadáshoz. Emellett kapunk egy igen komoly fejlődési rendszert is, melynek központi eleme a Battle point, azaz harci pont.
Ezen pontok katonáink ellenséges területen tartózkodásával gyűjthetőek. Egységeink ugyanis át fognak lépni egy zászlót menetelés közben, a játék innen kezdi el számolni a pontok gyűlését. Értelem szerint itt is a nagy számok törvénye a mérvadó. Minél több katonánk van az ellenfél területén annál több pontot kapunk.
Madártávlat: Toronylabirintusé, valamint alul a választható egységek.
De mire is jók a pontok? Először is katonáink fejleszthetőek, melyekre arany és harci pont szükséges. Alapból csak 1 egységet kapunk, mely elég gyengécske, így szükség is van fejlesztesére. Van itt az alap golyófogótól kezdve, a lovagig, a harci robottól, a hatalmas gyógyító löttyöt cipelő gyógyítóig, a sebzést növelő harci muzsikát játszó zenészig minden féle szerzet. Fejleszthető továbbá a várunk (alapból gépfegyverekkel van felszerelve, amivel az alap egységeket simán kivégzi. Maga a tűzerő és a vár életereje az ami fejleszthető) és a katonáink globálisan. Míg az egységeket saját tulajdonságait külön fejleszthetjük, addig a kaszárnyában a hadseregünket is erősíthetjük (páncélzat, életerő, pajzsok, +1-2 bónusz egység véletlenszerű megjelenése 1-1 toborzási parancs után).
Minél bonyolultabb a labirintus annál jobb!
Katonák kifejlesztés után már aranyért fogadhatóak fel és egyszerre jönnek ki a kaszárnyából, tehát érdemes ezzel is taktikázni és nem egyesével kiküldeni őket. Egyrészt mivel ha egyedül vannak hamar elhaláloznak és akkor nem jön a harci pont, másrészt ugye toborzásonkénti várakozási idő miatt egy rossz döntés, akár egy elbukott csatát is eredményezhet Bányászaink annyiban térnek el egyébként a katonáktól, hogy felfogadásukhoz nem csak aranyat, de harci pontot is kell áldoznunk. Ebben a játékban fokozottan érvényes, hogy a gazdaság működéséhez bizony háborúznunk kell.
Az effektekre se lehet egy rossz szavam sem!
A grafika tekintetében sincs semmi szégyellni valója a programnak. Kaptunk ugyanis egy mesés, rajzolt grafikát, ami kiválóan illik a játékhoz. A várunk, a tornyaink, a katonák, sőt még a terep is nagyon jól sikerült, öröm volt rájuk nézni. Annyit ennél a pontnál megjegyeznék, hogy 1-1 multis csata végén mikor tele van már a térképe tornyokkal és katonákkal, azért be tud szaggatni a játék időnként. De ez még elviselhető probléma.
Két oldalról hullik az áldás az ellenfélre.
Hangok tekintetében szintén rendben van minden. Semmi kiugróan rossz dolgot nem tudok említeni.
Irányítást tekintve alapvetően az egérrel minden funkció nagyon könnyen elérhető és kezelhető. Profi játékosok a billentyűzet segítségével még gyorsabban építkezhetnek, fejleszthetnek. Külön kiemelném, hogy 1 gomb lenyomásával a szomszédos torony azonnal lemásolható és egy bal kattintás segítségével már telepíthető is egy szabad mezőre.
Ez az útvonal már be van védve... Egyelőre.
Összességében kijelenthető, hogy kapunk egy nagyon korrekt Tower Defense műfajú, alapvetően mulis játékot a pénzünkért. Az én szájízemnek még hiányzott egy klasszikus singleplayer mód is a játékból, de ettől eltekintve egy igazán kiváló játékról beszélhetünk.
Pros
+ Tower defense
+ Mesés grafika
+Multiplayer
+ Fejlesztések tömkelege
Cons
- Egyelőre kevés játékos van a multiplayerben
- Hosszú multis meccsek
- Multis meccsek vége felé már szaggatás
Értékelés | |
8.5 | Játékmenet: Klasszikus Tower Defense játék, kombinációk végtelen számával tornyok és egységek szempontjából is. Csak úgy ordít egy single részért. |
9.0 | Hangulat:
Végig hangulatos tud lenni egy meccs. Igazi gyömörgörcse van az embernek néha, hogy vajon elég-e a védelem az ellenség kivédekezésére. Igazi arcát csak többjátékos módban mutatja meg. |
8.5 | Grafika: Pompás, mesés grafika, mely tökéletesen illik a játékhoz. Rendkívül jól optimalizált, bár sok tárgynál már némi szaggatás előfordul, de elviselhető |
8.0 | Hangok: Semmi kivetnivalóm! Teljesen rendben vannak. Igazából semmi emlékezetest nem tudok hirtelen felidézni, ezért csak egy korrekt 8-as pontszámot kap tőlem. |
8.0 | Szavatosság: Ha lesz elég játékos, akkor sokáig népszerű lehet. Rá lehet kapni az ízére. Egy singleplayer skirmish mód, azért elfért volna gépi ellenfelek ellen, állítható nehézséggel. |
Summary | |
8.4 | Igazából csak apró dolgok rontják az összképet. Összességében egy remek Tower Defense játékot kapunk a pénzünkért! Talán a legfájóbb a rendes singleplayer hiánya. |