Iron Brigade - Teszt




Iron Brigade - Teszt

Jó néhány évvel ezelőtt ha azt mondtuk volna, hogy Tower Defense, sokan azt se tudták volna miről beszélünk.  A stílus alapjait már ugyan az 1980-as években lefektették, de mai végleges formájukat 2007-ben érték el. Voltak ugyan korábbi próbálkozások a Warcraft 3-ban és a Starcraftban is, de ezek modok voltak és nem erről szólt az egész játék.

De mi is az a Tower Defense? Alapvetően a játékos ebben a játékstílusban védekező szerepet tölt be. Védekezik a saját maga irányított főhőssel és védekezik lerakható tornyokkal, amik az egyes ellenfelek támadási stílusát ellensúlyozandó különböző támadási módokat alkalmaznak.

Jelen tesztünk alanya, a Double Fine Production produktuma, az Iron Brigade című játék sem lóg ki a sorból és mindezen játékmechanikai elemek itt is megtalálhatóak, csak egy kicsit továbbgondolva.
Az Iron Brigade először konzolokon látta meg a napvilágot, név szerint az Xbox live arcade részlegéből volt elérhető 2011-től, Trench néven.

Aztán jött egy isteni szikra és úgy gondolták, hogy elkészítik ezt a játékot Pc-re is. Nem is volt ez olyan rossz ötlet, mivel számos konzolos tower defense játék egész jól sikerült és egész jól is fogyott. Adott volt az xbox live felület, mint a játék letöltésének forrása, ezét a pc-s változatban egyértelmű volt, hogy warez elleni védelemként a Games For Windows Live-ot fogják használni. Ez utóbbi mondatomnak még lesz jelentősége, de erre majd később visszatérünk.

A főhadiszállás

Mint fentebb említettem az Iron Brigade-ben a klasszikus Tower Defense elemek megtalálhatóak, sőt még egy kicsit több is. Itt ugyanis nem csak védelmi eszközöket telepíthetünk, de mi magunk is egy védelmi eszközt alakítunk. A történetben (merthogy az is van ám) főhősünk Frank egy háború folyamán egy tank útvonalába kerül és mindkét lábát amputálni kényszerülnek. A katonai kórházban összefut egy Vlad nevű alakkal, aki szintén hasonló szerencsétlenségen esett át, így összeismerkednek és összebarátkoznak. Miután kikerülnek a kórházból a 2 barát a katonaság rádiós egységénél kezd tevékenykedni, ahol az ellenség kódolt adásait próbálják befogni. Ekkor hallják először az Adást! Az Adás minden rádióst elpusztít, csupán ők ketten ússzák meg az esetet. Az Adás gyilkos hatását túlélték ugyan, de emiatt új képességekre tettek szert. Mindkét katona hihetetlen technikai tudás birtokába jutott, amellyel Frank fejlett robotokat (Trench) tud építeni, míg Vlad az Adás terjesztést akarja elérni a Monovision-s nevű robot hadserege megalkotásával (Frank egységei ezeket gúnyosan Tubes-nak nevezik).

Támadó Robotunk korlátozott eszközlistával (bal oldalt)

Ezen a ponton kapja meg a játékos a Trench nevű robot feletti irányítást. Maga a játékos egy újonc Trench pilótát alakít, akinek személyazonosságát mi választhatjuk ki.
Játéktechnikai szempontból a katona személyiségének túl sok jelentősége nincs, csupán más gesztusokat fogunk látni 1-1 győztes csata után és más beszólásokat élvezhetünk 1-1 csata során. A csaták menete nagyjából mindig ugyanaz. Hűséges robotunkkal az adott csata helyszínén találjuk magunkat némi pénzmaggal (a játékban ezt scrap-nek, azaz roncsnak nevezik). A cél az esetek nagy részében egy adott célpont megvédése, vagy éppen elpusztítása. Mindkét esetben rendelkezésünkre állnak különböző telepíthető eszközök. A sörétes puskaállástól, a jelzavaró generátorig (lelassítja az ellenséges erők mozgását), a légvédelmi ágyútól, az aknatelepítő toronyig sokféle védelmi eszközünk lesz. Közös jellemzőjük, hogy bárhova telepíthetőek, de azért érdemes olyan helyre rakni, ahol a közelharcos ellenfelek nem érik el őket. A tornyok jó Tower Defense-s szokás szerint fejleszthetőek is, mellyel erősebbé vállnak és kinézetükben is megváltoznak.
Scrap pontokat egyébként többféleképpen szerezhetünk: egyrészt néha kapunk a bázistól helikopteren utánpótlást, másrészt a halott Tubes szór szét magából alkatrészeket, amit robotunk beépített mágnesével könnyen beporszívózhatunk.

Igazából a játék maga inkább a Trench minél jobb alkalmazására sarkal minket. Robotunk ugyanis erősen módosítható. Különböző tornyokat építhetünk rá, melyek más funkciót látnak el. A támadó toronynak jó páncélzata van és sok gyilkoló eszköz helyezhető el rá kezdve a gépfegyvertől, a lövegig, a gránátvetőtől, a mesterlövész puskáig. Továbbá korlátozott mennyiségben tartalmaz védelmi eszköz slot-ot. A mérnök típusú a toronynak például csak 2 fegyver slotja volt. Minden egyes eszköz meghatározott helyet foglal. Például a löveg három fegyverhelyet foglal, míg egy gépágyú csak egyet. Van még támadó tornyon kívül, mérnök torony (támadóval 5 fegyver és 2 eszköz hely, míg mérnökkel 2 fegyver és 4 eszköz slot érhető el) és egyfajta mindenes torony, melyen kevesebb fegyver helyezhető el, azonban több eszközt elbír.

Sokat fogunk időzni a felszerelést választó képernyőn.

Van még számtalan különböző robot láb is, fegyvereknek többféle változata, valamint védelmi eszközöket is. Ezeket a pályákon az ellenfelek által elszórt ládákból kaphatjuk véletlenszerűen, vagy a főhadiszálláson elérhető boltból vásárolhatjuk. Ezek a tárgyak mindig a főhős szintjéhez kötöttek, így érdemes néha csak azért visszamenni 1-1 pályára, hogy tapasztalatot gyűjtsünk. Gyakorlatilag csak a képzeletünk szab határt a robotunk testre szabásának. Így többféle stratégiával is lehet próbálkozni, nem biztos, hogy a tanácsadónk ötletei a leghatékonyabbak.

1.-1 sikeres csata után pénzt kapunk, ráadásul a bázis hatékony megvédés esetén még több üti a markunkat. Mivel a pénzmennyiség igen véges, ezért érdemes később fejlettebb eszközökkel visszalátogatni a korábban végigszenvedett pályákra, hogy még jobban meg tudjuk bázisunkat védeni. A bázis minél hatékonyabb védelemben (az épület minél kevesebb sebzést szenved el az ellenfelektől) annál nagyobb összeget kapunk az adott pálya végén. Amúgy számos új eszköz vásárolható a játékban lévő shopból, sőt még katonánkat is csinosíthatjuk (ez csak optikai tuning, jelentősége nincs túl sok), csak győzzük pénzzel.

Harci eszközünk madártávlatból még a főhadiszálláson.

Az irányítás pc-s átültetése tökéletesen sikerült, ezen téren semmi kivetnivalót nem találtam. WASD-vel irányíthatjuk robotunkat, a bal és jobb egér gomb az adott oldalon elhelyezett fegyvert süti el. 1-4 gombokkal kiválaszthatjuk a kívánt védelmi eszközt és space-el lerakhatjuk. Egyszerű és kényelmes, egyszóval teljesen rendben van.

Vlad elég változatos ellenfelekkel bombáz minket végig a játék során. Általában több helyről is tudnak támadást indítani, amelyek egyfajta gócpontokból indulnak ki. Az alap gyalogos egységektől kezdve vannak robbanó fajták, repülő fajták, távolsági harcra szakosodottak, jól páncélozottak (ezek ellen ha nincs lövegünk, akkor keresztet is vethetünk a bázisra, mert alapból nem sérülnek csak nehézlövegtől, illetve igen intenzív tűzerőtől), nagy darab tank szerűek, és természetesen nem hiányozhatnak a Boss-ok sem.

Ezekből a gócokból "teremnek" az ellenfeleink.

Összesen 15 pályán keresztül irthatjuk az ellent és védhetjük épületeinket. Ezek nagy részében védelmi feladatot kapunk, de van minden hadszíntér végén (3 hadszíntér van) 1 főellenfél is. Érdekes csavar (ez valószínűleg az xbox-os korábbi megjelenés hozománya), hogy amikor a 15. pályával is végzünk a játék még 7 új pályán enged minket garázdálkodni.  Tehát nem csak az alapjátékot kaptuk meg, hanem még a kiegészítőt/DLC-t is. Szép gesztus ez a Double Fine Production-től.

Az AI igazából csak és kizárólag a túlerőre épít, így nem lehet róluk túl sok pozitív dolgot mondani. Legfőképp a bázisunkra koncentrálnak, minket nem nagyon céloznak. Volt, hogy közvetlen mellettük álltam és lőttem őket, de nem figyeltek fel rá, hogy golyók csapódnak beléjük. A robbanó fajta viszont a mi robotunkra pályázik mindig és mivel nagyot robban érdemes hamar likvidálni. 

Mission Failed!

A játék grafikájáról nem tudok sajnos áradozni. Igaz, hogy most indie játékról beszélünk, de ennél azért láttam én már szebbet is a kategóriájában. Az ellenfelek jól kidolgozottak, a robotunk megfelelően néz ki, viszont a helyszínek elég egysíkúak, semmi említésre méltót nem tudok megemlíteni ezen a téren. Közepesnek elmegy grafikája. Ráadásul, ami nagy hiba, ehhez a grafikához társul egyfajta akadozás is, mely a 13. pálya után már elég aggasztóvá válik, ugyanis nagyobb tömegben még jobban akadozik.

Mint mindig most is túlerővel érkezik az ellen.

Az átvezető videók ötletesek. A történetet maga Frank mondja el narrátorként, míg a történések újság főcímekként tűnnek fel a képernyőn. Minden esetben ezek az újságok szuperül ki vannak dolgozva és igen humorosak. Hatalmas plusz pont ez a játéknak hangulat szempontjából.

Ehhez hasonló ötletes töltőképernyőket láthatunk a játékban.

A főbb szereplőkről is ejtenék néhány szót, mert érdemes. Van ugye nekünk egy Frank nevű narrátorunk, aki a jó karaktert testesíti meg a játékban. Frank egy vastüdőbe van zárva,  de eközben még szivarozni is szokott. Nem hiányoznak repertoárjából a kötelező eligazítás során a humoros beszólások sem, melyek azért elég jól sikerültek.
A gonosz karakter is egész jó egyéniséget kapott. Az ő illusztrációja többnyire egy repülő Tubes tévéképernyő szerű dologban látható, ahonnan különböző beszólásokkal él. Ő is igen szórakoztató karakter lett. Főhősünk is különböző beszólásokat ereszt meg személyiségének megfelelően, ami szintén igen pozitívan hat a játékmenetre.

Az új típusú elleneket rendszeresen bemutatja majd a fő gonosz.

Hangok tekintetében nincs szégyellni valója a játéknak. A szinkronhangok megfelelőek, nem túljátszottak csak amennyire muszáj is egy ilyen játéknál. A fegyverhangok, ellenfelek hangja is jó sikerültek.. Szép munka!

Szavatosság tekintetében azt kell, hogy mondjam, hogy ez elég szubjektív dolog. Mivel elég sokféle robotot rakhatunk össze lehet kísérletezni vele jó pár 10 órát. A pályák is lehetőséget adnak erre, habár ha kiismerjük őket nem tudom mennyire lesz kedve a játékosnak újra belevágni a kalandba. Viszont jótékony hatással van a játékidőre a coop mód, melynek keretében barátainkkal, de ismeretlenekkel közösen, összesen 4-en tudunk egy pályán Tubes-okat mészárolni.

Az Öreg Frank már nem a régi,de azért vannak jó tanácsai.

Van viszont egy nagy bökkenő a coop játékmódot tekintve. Nem tudom, hogy összefüggésben van-e a játék védelmével (tippem az, hogy igen), de kivitelezhetetlen rendes coop meccset végigjátszani. A Games For Windows Live kliens ugyanis a teszt teljes ideje alatt folyamatosan szakadozó kapcsolatra panaszkodott és ezt nem az internetkapcsolat produkálta. Tehát van nekünk coop lehetőség, meg nem is, ugyanis használhatatlan. Legközelebbi kedves fejlesztő felejtsük el inkább a Games For Windows Live-ot, Steamen ezt sokkal jobban lehetett volna kivitelezeni.

Összegezve adott egy Tower Defense játék, aminek vannak jó elemei és vannak kevésbé jók. A játékmenet egyedül egy kicsit unalmas, coopban a folyamatos problémák miatt nem tudtuk normálisan tesztelni. A grafika átlagosnál nem jobb egy fokkal sem, stílusosnak se mondanám. Szavatosság még a jövő egy nagy kérdése. Hangok kiválóak. Szereplők szórakoztatóak. Testreszabási rendszer szuper!
A két nagyon súlyos probléma, ami nagyon lerontja az összképet az az indokolatlan szaggatás és a coop használhatatlansága.
Én úgy gondolom,ennél vannak jobb Tower Defense játékok is a piacon. Igazából a robotok szerelmesei is találnak jobb alternatívákat. Ez így csak közepes érdemjegy sajnos.


Pro:  
+ Tower Defense
+ Testreszabási lehetőség
+ Fejlődési rendszer
+ Robotok minden mennyiségben
+Taktikai lehetőségek
+Újrajátszhatóság
Cons:

- Grafika

-Optimalizáció

-Használhatatlan Coop

- Érdektelen történet

Értékelés
7.5 Játékmenet:
Klasszikus Tower Defense 3D-sítve, egy érdekes harci eszközzel a középpontban, fejlődési rendszer. Szuper! Ami 1 egész pontot ront az a Coop mód használhatatlansága. Súlyos hiba!
7.5  Hangulat: 
Nem sok változatosság van benne a fejlődést leszámítva. Pályák egy kaptafára épülnek, a sztori nem segít az élvezeti faktor növelésében. Kicsit javít a helyzeten a humor.
6.5 Grafika: 
Igaz, hogy Indie cím, de ott volt a lehetőség egy szép grafika megalkotására (érdekes, hogy Xbox képeken sokkal szebb). Ráadásul nem lett az igazi a port sajnos.
8.5 Hangok: 
Semmi kivetnivalóm! Teljesen rendben vannak, sőt!
8.0 Szavatosság: 
Van benne értelme újrajátszani a régi küldetéseket (plecsnikért, pénzért, tapasztalati pontokért). Egy idő után azonban ez kevés lehet...
Summary
7.6Ha nem lenne a csúnyácska grafika, az optimalizáltsági problémák és a legsúlyosabb a Coop használhatatlansága, akkor még kiválónak is mondhatnám. Így sajnos ez csak erős közepes. Kár érte.
Újabb Régebbi