Awesomenauts – teszt (PC)
Az utóbbi években eléggé elterjedtek az Indie játékok,
amelyek sokunk játékkal eltöltött idejét még a nagy címektől is előszeretettel
elrabolják. Ezen címeket kreatív, ötletes játékmenet, stílusos grafika, élvezetes látványvilág és szerethető karakterek jellemzik, ugyanakkor ezen játékok többnyire megmaradnak
az egyszerűség szintjén.
Nem így van ez jelen tesztünk főszereplőjével: az Awesomenauts-al, melynek fajtáját elég
nehéz behatárolni. A játék fejlesztője a
Ronimo Games igen érdekes megoldást választott a játék megalkotására. Stílusjegyeit
tekintve egyfajta hibridje a platformereknek, az akciójátékoknak, és a Dota szerű
bázisvédő/báziselpusztító játékmenetnek, mindezt 2D-s formában megvalósítva.
A hadsereg vezetői ezért eldöntik, hogy hivatásos
zsoldosokat fogadnak fel, hogy az egyes bányászkolóniákról, űrhajókról likvidálni
az ellenséget, ezzel megszerezve az értékes nyersanyagot.
Gyakorlatilag ezen a ponton kapja meg a játékos az irányítást az összesen 8 különféle Awesomenaut felett, akik meglehetősen eltérő karakterek.
Awesomnaut a Bázisnak: Berepülök!
Gyakorlatilag ezen a ponton kapja meg a játékos az irányítást az összesen 8 különféle Awesomenaut felett, akik meglehetősen eltérő karakterek.
Játékmenetet
tekintve egy ízig-vérig többjátékos módra, illetve coopra kihegyezett játékról
beszélhetünk. Két 3 fős csapat küzd egy
teljesen szimmetrikus pályán azért, hogy elpusztíthassák a másik csapat bázisát
(egy napenergiát tároló tartályt, melyből a robot hadsereg katonáit gyártják).
Feladatunk tehát elvágni a robotok utánpótlási vonalát, hogy aztán a mi
robotjaink ünnepelhessenek a győzelmi mámorban az adott pályán.
Többféle játékmódot választhatunk a menübe belépve. A sima többjátékos módtól a privát meccsig jó pár opció kínálkozik a harcok megkezdésére. Függetlenül attól, hogy melyiket választjuk belépéskor, az első dolog, ami fogad minket: egy saját csapatot összeállítani, lehetőség szerint barátainkból. Ezután kerülünk a karakterválasztó ablakba, ahol kiválaszthatjuk azt a hőst, akivel lenni akarunk. Kezdetben választási lehetőségeink csupán 3 Awesomnautára korlátozódik.
Online meccs ritka eleme! Győzelem :-)
A játékban nincs klasszikus értelemben vett egyjátékos mód. Ezt az opciót a Gyakorlás mód testesíti meg, ahol gépi ellenfelek ellen tudjuk kidolgozni és kipróbálni a multiban majd használatos taktikákat.
A játékban helyett kapott egy Leaderboard opció is, ami plusz
motivációt ad a játék folyamatos használatára, tudásunk bővítésére, és ezáltal
játéktechnikánk fejlődésére. Tehát aki szereti a kihívásokat, az ettől a játéktól megkapja azt. Sőt, ezen még a nehezen teljesíthető steam achievmentek is besegíthetnek.
Sárga Solarpontokat érdemes gyűjtögetni. Szürkék kevesebb pontot jelentenek!
Ez a játék tudásra alapul, nem is kevésre. Az egyes választható hősök gyökeresen eltérő kezelést igényelnek és egyedi képességekkel rendelkeznek. Ezen képességek megfelelő használata és a karakterek részletes ismerete elengedhetetlen a győzelemhez. Azonban ez önmagában igen csak kevés, ugyanis egy hatékony csapat nélkül kivitelezhetetlen a győzelem kivívása. Nem egyszerűsíti a dolgunkat az sem, hogy a tapasztaltabb játékosoknak több és jobb képesség áll rendelkezésre az egyes választható karaktereiknek, valamint az alap Awesomnauták helyett erősebb hősök is rendelkezésükre állnak.
Kezdő játékosoknak mindezekért semmiképp nem javallott a Battle opciót választani. Az Awesomnauts-ban ugyanis szintlépési rendszer működik. Összesen 50 szintet tudunk lépni, attól függetlenül, hogy milyen karakterrel harcolunk végig 1-1 meccset. A meccs végén a győzelemért kapunk pontot, illetve a meccs közben gyűjtött összes Napenergia pontot megkapjuk. Itt megjegyezném, hogy a játék bünteti, ha meccs közben kilépsz. Ez esetben a következő végigjátszott meccsen a pontjaidat csak korlátozott mennyiségben kapod meg.
Egy győztes meccs! Practice-ben készült! Online meccs nem lett volna ilyen sima!
De mire is jók a szintek és a pontok? Kezdjük előbb a pontokkal. Egy meccs kezdetén egy leszállóhajóban találjuk magunkat, ami közeledik a meccs helyszínéül szolgáló pályára. A hajót mi irányítjuk és már leszállás közben érdemes a szürke Napenergia pontokat a hajónkkal gyűjteni, mert ez előnyhöz juttathat a játék kezdetén. A meccs közben pontokat kapunk az elpusztított creepekért (kis robotok), a lerombolt tornyokért (ezek védik a Napenergia generátort) és természetesen az ellenséges Awesomnautákért. Ezen pontokkal nő az adott meccsben a karakterünk szintje. A kapott pontokért képességeket vásárolhatunk, melyből minden egyes karakternek 4 különböző van: 2 ág speciális képesség, 1 ág az alapfegyverünk fejlesztésére, 1 ág az életerőnövelésre és gyorsaság növelésére. Képességeinket nagyon okosan kell megválasztani, mert az ellenfeleink általában már pontosan tudják, hogy mit csinálnak (ez a gépi ellenfelekre is igaz). Fejlesztési lehetőségeket tekintve azt érdemesnek érzem említeni, hogy minden karakternek megvan a legjobb fejlesztési módja, ami néhány karakternél feleslegessé teszi a többi ág fejlesztést. Tehát nem egészen kiegyensúlyozott még a játék: minden karakternél, ha tudjuk melyik a leghatásosabb képesség, akkor a többi fejlesztése teljesen feleslegessé válik.
Fent a Shop, ami gyógyít is szükség esetén (sokat fogjátok használni), alul a készlet, amiből választani lehet.
A játékos minden meghatározott mennyiségű pont megszerzése után szintet lép, ekkor új képességekre tesz szert, új karaktereket nyit meg, melyek természetesen egyre magasabb szintűek az erősségeiket tekintve. Itt jegyezném meg, hogy már most bejelentette a fejlesztőcég az első ingyenesen érkező új Awesomnaut-át.
Szintlépés előtt! Kíváncsi vagyok milyen új képességet kapok. Rá lehet erre kapni... :-)
Mint már fentebb említettem 8 teljesen eltérő karakter közül választhatunk. Van itt kérem Virtuális Bikát terelgető Űrcowboy, francia Béka, aki egy halból tüzel az ellenfélre, láthatatlanná váló Gyík orvgyilkos, rakéta hátizsákos Majomtól kezdve, az önmegsemmisítő Robotig mindenféle nem szokványos figura. Egyiket sem érdemes alábecsülni, mert egy tapasztalt játékos kezében bizony mind rendkívül halálos tud lenni.
A Gyík, a Béka és a Repülő Majom, alattuk az összes választható karakter.
Apropó gépi ellenfelek: amennyiben nem jönne össze elég játékos a
játék bot-okkal (gép által irányított karakterek) helyettesíti őket, akik persze nem olyan erősek, mint a
játékosok. Egyébként a játékban a Drop-in, Drop-out rendszer működik, azaz
bármikor csatlakozhat egy bot helyére is játékos, valamint ki is léphet a játékból,
így egy-egy meccs soha nem szakad félbe. Technikai hátteret tekintve a játékba
kerülés ideje nem túl hosszú, de azért lehetne rövidebb is. A teszt ideje alatt
2x volt csatlakozási problémám, ami miatt ki kellett lépnem, vagy kidobott a
játék az adott meccsből. Az Awesomenauts játékmenete a csapatjátéknak kedvez, így már
az elején felejtsük el a Rambó üzemmódot. Ebben a játékban az nyer, aki
csapatban gondolkodik. A játéktéren csapatban érdemes mozogni, támadni és
visszavonulni is. Fokozottan igaz ez abban az esetben, ha balga módon egyedül
támadunk és közben elhalálozunk. Ugyanis az elpusztult Awesomnatuták után az
ellenséges csapat jelentős Napenergia pontot kap. Tehát akit sokszor megölnek 1-1 meccs
alatt, az a saját csapatának árt ezzel. Összességében elmondható, hogy amelyik
csapat több napenergia pontot gyűjt, az igen nagy valószínűséggel meg is nyeri
az adott meccset.
Megöltek, így az ellenfél Solar-hoz jutott.... Nem jó előjel...
A pályákat igen funkcionálisan alakították ki. Igazából elsősorban a játékmenetet szolgálják túl sok látni való nincs rajtuk, de nem is lesz időnk nagyon bámészkodni, ugyanis a játék igen pörgősre sikeredett. Vannak azonban olyan elemek, amelyekre érdemes odafigyelni. A játékban négyféleképpen tölthetjük fel megtépázott életerőnket: A shopban, ahol képességeinket vesszük automatikusan feltöltődik az életünk, a pályán elszórva vannak gyógycsomagok, a helyi élővilágot megtizedelve szintén visszatölthető életerőnk (vigyázat, általában a legtöbb pályán van egy nagyobb jószág, ami az alacsony szintű karaktereket hamar az örök Awesomnauta mezőkre tudják küldeni), valamint némely képesség is erre lehetőséget biztosít. Nem csak segítség van a pályákon, ugyanis egyrészt a Napenergia generátorokat Gépágyúk védik (ezeket a robot creepek árnyékából lehet ideális esetben sebezni, segítség nélkül nem ajánlatos nekik menni, mivel hamar elintéznek), másrészt bizonyos környezeti elemek azonnali halált okoznak (egyik pályán egy gomb nyomására egy Homokféreg tör elő a pálya alól).
Ilyen lényekből nyerhetünk gyógyító életerőt, ha szétlőjük őket.
Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy néhány szót ejtsek az irányításról. A teszt ugye pc-n történt, így én mindenképpen egérrel és billentyűzettel akartam tesztelni a programot. Szerencsére ehhez minden támogatás megadott a fejlesztő, ugyanis tökéletesen irányítható gamepad nélkül is a játék. Csupán a wasd-re az egér 3 gombjára és a F billentyűkre van szükségünk. Az irányítás így kijelenthető, hogy tökéletes pc-s eszközökön is.
Az Awesomnauts-nak rajzolt grafikája van, mely kiválóan illik a játékmenethez. Hőseink
grimaszolnak időnként, részletesen kidolgozottak és viccesre sikeredtek (nekem
főleg a rakétahátizsákos majom csal mindig mosolyt az arcomra). Nem
különösebben emelkedik ki a hasonló Indie címek grafikája közül, de nem is kell
neki. Grafika így tökéletes, ahogy van. Maximálisan illik a játékhoz és
stílusosnak mondható.
Szégyen a futás, de hasznos! Awesomnauts-ban meg főleg!
Hangulatteremtő elemek terén nem csak a játékmenet és a grafika a lényeg, de a hangzásvilág is. Az Awesomnauts ezen a téren se szerénykedhet, ugyanis a hangzás igen fülbemászóra sikerült. A zenék rendben vannak, habár semmi különöset nem tudok kiemelni ezen a téren. Azonban a játékbeli hangok nagyon hangulatosak: Karaktereink léptei típusuknak megfelelőek. Francia békánk hüllőléptűnek hangzik, robotunk nagy robosztus dübörgés közepette közelít a célpontok felé. Az egyes robbanások, lövések és egyebek hangjai is megfelelőek.
Összességében egy nagyon korrekt kis indie játékot kapunk a
pénzünkért. Megmondom férfiasan nem néztem ki ilyen mélységet a játékból a
videók alapján. Azt kell, hogy mondjam, hogy az Awesomnauts egy igazán addiktív
kis többjátékos módra kihegyezett játék lett, ami hosszú órákra tudja az embert
a monitor elé szögezni.
Pros:
- Kiváló játékmenet
- Részletes fejlődési rendszer
- Sokféle taktikai lehetőség
- 8 féle hős (ingyenesek is érkeznek majd)
- Tökéletes egér, billentyűzet írányítás
- Steamworks minden vívmánya
Cons:
- Kezdő játékosnak nagyon nehéz
- Kevés játékos többjátékos módban
- Kezdők könnyen összekerülnek nagyon tapasztaltakkal
- 1-2 esetben csatlakozási problémák, hosszú csatlakozási idő
- Némely karakter sokkal erősebb, mint a többi
- Kezdő játékosnak nagyon nehéz
- Kevés játékos többjátékos módban
- Kezdők könnyen összekerülnek nagyon tapasztaltakkal
- 1-2 esetben csatlakozási problémák, hosszú csatlakozási idő
- Némely karakter sokkal erősebb, mint a többi
Értékelés | |
8.5 | Játékmenet: Lassan indul be és eleinte nehéz, de ha ráérzel függőséget okoz. |
9.0 | Hangulat: Kategóriájában hozza a kellő szintet, sőt. Végig izgalmas minden meccs. |
8.0 | Grafika: Rajzfilmes grafika, mely igazán magát se veszi komolyan. |
8.0 | Hangok: Megfelelő, de semmi kiemelkedő zeneileg. Egyéb hangok nagyon rendben vannak. |
9.0 | Szavatosság: Függőséget okoz és amúgy is elég hosszú idő akár csak az 50-es szint elérése. |
Summary | |
8.5 | Jól sikerült játék lett, néhány apróság van csak, ami kicsit rontja az összképet. Legsúlyosabb kezdőként profikkal összeakadni! Az eléggé elrontja az ember kedvét! |