-
Eredeti cím: The Amazing Spider-Man
-
Stílus: Képregény feldolgozás, akció
-
Játékidő: 136 perc
-
Rendező: Marc Webb
-
Forgatókönyv: James Vanderbilt, Alvin Sargent, Steve Kloves
-
Szereplők: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Martin Sheen
A Pókember megfilmesítési jogai a Sony-nál vannak jó ideje és mondhatnánk, hogy jó kezekben van. Két nagyon jó filmet hoztak össze Sam Raimi rendezővel, hogy aztán a 2007-es Pókember 3-mal tönkre tegyenek mindent, amit addig felépítettek. A Pókember 3 forgatókönyve pocsék volt, erőltette a szerelmi sokszögeket, a szimbiótás történetszálat (ami nekem személyes kedvencem) katasztrofálisan adaptálták. Anyagilag sikeres volt, de a sajtó és a közönség is a pokolba kívánta a teljes stábot. A Sony próbálkozott, de a negyedik rész csak nem akart elkészülni. Az egész odáig jutott, hogy a korábbi három filmből mindenki lelépett és nem akartak többé a pókkal foglalkozni. A Sony nem esett kétségbe, kiadta az ukázt, előröl kezdjük a szériát! Járjunk utána volt-e ennek bármi értelme.
Peter Parker egy lelkes amatőr fotós, szabadidejében gördeszkázik és igen jó tanuló. A nagybátyja és nagynénje neveli, mert gyerekkorában a szülei "elutaztak". A srác egy nap talál néhány iratot, ami az apjáé volt és felkeresi Dr. Curt Connors-t, az apja régi munkatársát az Oscorp-nál. A laboratóriumi settenkedéskor egy mutáns pók megcsípi és szuper képességei lesznek. A doktor pedig saját magán próbál ki egy új csodaszert, ami szörnyeteget csinál belőle.
Rögtön rátérnék a film legnagyobb negatívumaira, amik miatt ez a film a közelébe nem ér a 2002-es és 2004-es Pókember filmeknek. Ami engem nagyon zavart az az, hogy ez egy eredet film. Pókember eredetének története. Most komolyan, létezik olyan ember, aki nem tudja, hogyan lett Parker-ből Pókember? Totálisan fölöslegesnek éreztem a film első 30-40 percét. Szó se róla, már itt is vannak látványos dolgok, és egy-két vicces jelenet (meg egy-két viccesnek szánt, de egyébént kínos jelenet), de ehhez miért kell a szánkba rágni az eredet történetet? A Hihetetlen Hulk a legjobb példa rá, hogy nem kell mindig egy szuperhős eredete. Főleg úgy nem, hogy pár évvel korábban már láttuk hogyan történt. Persze itt sok minden máshogy történik, más dolgokra fektették a hangsúlyt, de szerintem ez akkor is fölösleges volt. Ja, és hol van "a nagy erő, mindig nagyobb felelősséggel jár" tanítás? Ha már újrakezdték a szériát. Fekete pont!
A másik nagy gondom a forgatókönyvvel volt. Valahogy az egész cselekmény kusza, és nincs rendesen megírva. Mondok néhány példát, póki frissen készített hálóvetőjét teszteli nappal, a nyílt utcán, leérkezik egy étterem elé, néhány szék és asztal közé de senkinek nem tűnik fel, mert egy teremtett lélek nincs az utcán. New York-ban. Ben bácsi halála is hirtelen jön és teljesen sután van megoldva, nincs normálisan felvezetve, holott ez egy kulcsfontosságú pont a hálószövő életében. Ezt anno Raimi és csapata tökéletesen megoldotta. Behoznak több történetszálat, amivel később nem foglalkoznak. Norman Osborn betegségét is csak alibinek használják, hogy Connors-ból valahogy Gyík legyen. Ben bácsi gyilkosának keresését is félbehagyják, mert a rendőrfőnök szerint póki csak pitiáner tolvajokkal foglalkozik. Ezzel le van tudva Ben bácsi, végül is, már el van kaparva a föld alá, nem tud fellebbezni. Na meg van jó pár átgondolatlan jelenet. Connors doki, hogy használja a csatornában a szuper-fejlett kütyüket? Egyáltalán, hogy vitte le? Parker miből csinálta az ultramodern hálóvetőjét (a ruhájával nem kötözködök, mert az a korábbi filmekben sem volt megmagyarázva)?
Letudtuk a negatívumokat, jöhetnek a film erényei. A színészek remek választások voltak, Andrew Garfield sokkal inkább Pókember, mint Tobey Maguire, na és persze sokkal jobb színész is. Emma Stone is nagyon jó választás volt. A karaktere Gwen, ezerszer szimpatikusabb, mint a drámakirálynő MJ, Kirsten Dunst előadásában. Rhys Ifans játssza Connors dokit, nem rossz, de igazából semmi kiemelkedő. Martin Sheen sajnos keveset szerepel de amikor a vásznon van, akkor uralja is a jelenetet. Nem a film hibája, de megemlíteném a gyenge szinkront, főleg Garfield hangját nem sikerült eltalálni. Hiába mond éppen póki vicces dolgokat, a szinkronhangja valahogy túljátssza és az egész poén kínossá válik. Nem értem miért nem lehetett Csőre Gábort felkérni, hiszen a Közösségi hálóban is ő szinkronizálta Garfield-ot. Na, meg van gyakorlata Parker szinkronizálásában.
A film legerősebb pontja az akció és látvány. Pazar! Az akció jelenetek pörgősek, eszméletlenül látványosak, követhetőek, jól kivehetőek. Nincsenek rángatózó kamerák és szuperközeli felvételek. Csak a szépen felvett, látványos koreográfiák, remek CGI elemekkel. Külön kiemelném a Gyík kinézetét, valami félelmetesen jó! Amikor ő és póki egymásnak esnek, az valami szenzációs. A csatornás, a sulis és a végső, tornyos összecsapás is remek! Nyálcsorgatva bámultam az összes bunyót és ezek csak a főellenféllel vívott harcok. Van még ennél több is, bár nem sok. A film zenéje nem rossz, de semmi kiemelkedő. Stan Lee természetesen most is cameo-zik, és kimerem jelenteni, hogy az eddigi legjobb jelenete. Iszonyatosan vicces rész, tuti, hogy észre fogjátok venni. Pókember új kosztümje pedig eszméletlen jól néz ki. Jobb mint az eredeti. Ja, ha megnézitek a filmet, várjátok meg a stáblistát.
Elég nagy csalódás nekem ez a film, ha nagyon szőrös szívű akarnék lenni, azt is mondhatnám teljesen fölösleges volt elkészíteni. Bár sokkal hűbb a képregényhez, de ez nem kárpótolhat senkit, a forgatókönyv sületlenségeiért. Na, és persze ordít, hogy a film célközönsége a 12-16 éves korosztály. Képregény rajongóknak ajánlható, és a fenti korcsoportnak. Egy laza kis akció film ami képes szórakoztatni, ha egy kicsit takarékra tesszük az agyunkat. Az idén bemutatott The Avengers nyomába sem ér ez a produkció. Bár a Pókember 3-nál így is fényévekkel jobb.
Summary | |
6/10 | Látványos de fölösleges reboot, kifejezetten tiniknek, egy zagyva forgatókönyvvel |