Game of Thrones teszt

Game of Thrones, vagy Trónok harca. Úgy vélem elég sokan ismerik ezt a címet, ami a világot seperc alatt gyorsan végig söpörte. Megannyi rajongó csatlakozott a sorozathoz. Először regény formájában jelent meg a George RR Martin által megálmodott Game of Thrones, majd pedig egy meglehetősen minőségi TV sorozat formájában hódította meg a nézők kegyeit.  Az imdb-n nagy népszerűségnek örvend a Trónok harca, hiszen a 9 pont feletti átlag érékelések mindent elárulnak a franchise-ról. A Focus Home Interactive, az Atlus és a Cyanide hármasa pedig gondolt egy merészet, ami túlságosan is kockázatos volt. Tudták ők nagyon jól, hogy videójátékot nehéz készíteni ilyen filmes címekből, de mégis kockáztattak. Tavaly elkészítették az igen csak gyengére sikerült Game of Thrones RTS-t, valamint a mára befutott cikkünk alanyát, a Sean Bean főszereplésével fémjelzett HBO-sorozat  RPG változatát is. Én nem tartozom a sorozatbeli rajongókhoz, csupán mint játék és RPG, úgy fogom értékelni a különböző szempontokat.


A Game of Thrones című játék legfontosabb részei: a történet és a karakterosztály kezelése. A fejlesztők mindent bevetettek  a sztori kapcsán, hiszen mély nyomot hagyhat sok játékosnak a dialógusok részletes kidolgozottsága. Például az első fejezet körülbelül 15 perc után kezdődött el, olyan részletesen tálalják a viszonylag átlagos történetet a nézők (vagy játékosok?) felé. A Dragon Age 2 dialógusai elbújhatnak emellett, sőt ugyanúgy elérhető a döntési hozatalok, mint a kaland RPG-k esetében.  Jó, illetve rossz irányba terelhetjük karaktereink morálját, illetve karizmájukat. A játékban két eltérő harcmodorú karaktert irányíthatunk: az első karakter, akivel kezdjük a sztori módot, Mors Westfordnak nevezik, míg az utolsó főhőst, Alester Sarwycknek. A fejezet elején szakosodhatunk, melyek a következők mindkét karakter esetében: Landed Knight, Hedge Knight és Magnar. Minden egyes osztály egyedülálló képességekkel rendelkezik, mely a harci stílusuktól is függhet. Az egyik kaszt pl olyan lovagtípust képvisel, akinek egyik kezében lehet egy pajzs, míg a másikban értelemszerűen egy kard. A másik lehetőség, az igazi keménykötésű lovagok alosztálya, akiknek kezében csak egy nehéz kard lehet. A harmadik és egyben az utolsó karaktertípusunk a kétkezes fegyverekre koncentráló ember, aki tulajdonképpen a szerencsevadászokért rajongó játékosok kedvence is lehet. Alisternek van olyan lehetősége, hogy az íjászatot elsajátíthatja magának.

Az Inventory / Felszerelés rendszer mondhatni tágas, és elég egyszerűen kezelhető. Ahogy haladunk előre jobbnál jobb páncélokat, sisakot, kardot, pajzsot szerezhetünk meg az ellenségektől. A karakterek kinézete ingame pillanatban egész szép, főleg ha fel is öltöztettük őket. Elég mutatósan pózolnak az ellenfeleknek. De ez még nem minden, miután kiválasztottuk a karakterosztályt, egyből tulajdonságokat választhatunk a két hősnek, meghatározott pontok alapján. A sztori kerettörténete tehát két szálon fut, és ahogy haladunk előre a fejezetek során, annál nagyobb területet tudunk felfedezni magunknak. Pl Mors esetében a játék közepe felé már bejárhatjuk  az egész kastélyt, pár karakterekkel el is beszélhetünk, sőt, valamelyik NPC még helyi mellékküldetést is ad. Mors olyan képességgel rendelkezik, hogy át tudja venni hűséges társának, a saját kutyájának az irányítását (alapértelmezett R). A korccsal különböző speciális feladatokat is végrehajthatunk, gyűjthetünk titkos dolgokat, amiket a szimat alapján kell követnünk (képernyőnkön sárgás-zöldes színnel jelöli, hogy merre menjünk), valamint emberek torkait is szétharaphatjuk ebünkkel. Az ember legjobb barátja bebizonyította, hogy nagyon hasznos tud lenne egy-egy helyzetben. Alester pl egy Sárkánytűz idézést tud előhívni. Ez a képesség segíti őt, ha eltéved valahol. Vagy ha titkos utat szeretne felfedezni, akkor ez a tűz megmutatja neki.

A játékmenet  meglehetősen furcsára sikerült, hiszen a legtöbb időnk az átvezetőkkel és a dialógusok meghallgatásával fog elmúlni. Játéktípusát tekintve egy akció RPG-ről van szó, mely különös oknál fogva nem lehet felülnézetből játszani, kizárólag TPS nézetben. A gameplay "hasonlít" a Dragon Age-re, és a Final Fantasy-ra, mert a karaktereknek külön ki kell osztani a képesség parancsokat, ami alapértelmezetten az 1-es, 2-es, 3-as, 4-es, 5-ös, stb billentyűkön vannak beállítva. Harc közben ész szerűen ezeket a gombokat kell majd kiosztanunk hőseinknek. Epikus csatát senki ne várjon a játéktól, mert inkább a taktikára gyúrtak a fejlesztők.  A legerősebb csapás természetesen nagyobb mannával jár. Harc közben nem lehet szüneteltetni a támadásokat (bár a Space gomb lenyomásával le lassul az idő), szóval gyorsan kell cselekednünk, a gyors észjárás itt előny lesz. Ez a funkció növeli a feszültséget az in-game harcok során. A harcok után begyűjtött tárgyakat megtarthatjuk, vagy eladhatjuk a kereskedőknél. A bejárható terület sajnos túlságosan lineárisra sikerült, de konzolokon éppen ezt szeretik. Haladni kell, nincs mese.


Nem esett szó még a vizuális - és az audiorendszerről. A grafika meglehetősen pocsék (így 2012-ben), hiába az Unreal Engine 3.0 motor. Pedig ki lehetett volna hozni ebből egy gyönyörű játékot is, lásd Batman Arkham City-t. A Cyanide sajnos nem élt a lehetőséggel, nyilván sietették őket. A csúnya grafika az átvezetőknél tapasztalható a leginkább, és főleg a kutya kidolgozottsága hagy némi  kívánnivalót maga után. Viszont pár fejezetnél meglepően szépen fest a játék látványvilága, pl a kastély kifejezetten látványosra és hangulatosra sikerült megalkotni. A fő karakterek is tűrhetően vannak kidolgozva. Talán a játékprogram leggyengébb része. Viszont a hangulattal minden rendben. A hangok terén az illetékesek szép munkát végeztek, erre a szempontra nézve véleményem szerint nincs kifogás. A dialógust pedig korrekt munka jellemzi.

Mindent egybevetve a Game of Thronest a történetéért és a hangulatáért fogjuk szeretni, de aki főkategóriás játékot vár a Cyanide fejlesztésében, az messze felejtse el. A Trónok harca rajongóinak meg van rá az esély, hogy nem fog tetszeni. Ez a játék napjainkban inkább egy hiánypótló termék lett. Ha szeretsz sokat olvasni, minden bizonnyal kedvelni fogod a játékot.

 

Pros:
+ Hangulatos
+ regényszerű (kidolgozott dialógusok)
+ érdekes átvezetők
+ epizodikus játékmenet
+ Steamworks
+ hibái ellenére eddig ez a legjobb Game of Thrones játék

Cons:
- Harcrendszer
- csúnya grafika
- túl lineáris
- nincs coop story


Értékelés
7.0 Játékmenet:
A játékmenet nem fullad fölösleges öldöklésbe. Az egész játék a történetre, és a dialógusokra építkezik, kevés harcokkal.
9.0 Hangulat: 
A játék legerősebb része, a sztori kifejezetten érdekesre sikerült. Öröm hallgatni / nézni a sztorit, ahogy előre halad. A gótikus, sötét tónusú pályák egész hangulatosak.
6.5 Grafika: 
A játék leggyengébb része, sok helyen kidolgozatlan textúrák vannak.
9.0 Hangok: 
A szinkronszínészek viszonylag elfogadható munkát végeztek. A hangok minősége a termékhez képest kifejezetten jó lett.
6.0 Szavatosság: 
A játékot magyar felirattal lesz majd igazán élvezhető végigjátszani. Egy különálló cooperative sztori mód azért beleférhetett volna.
Summary
7.5Nem lett Év játéka, de nem is akart az lenni. Aki szeret olvasni, az tegyen vele egy próbát.


A játék Steam kódját köszönjük a Focus Home PR képviseletének!
Újabb Régebbi