STRIDEN - Early Access Teszt


A STRIDEN nem egy átlagos multiplayer cím, és pont ez az, ami már a kezdetektől fogva magával ragadta a játékosokat. Itt nem csak annyit kell csinálnod, hogy kinyírod a szörnyeket, vagy felhúzol egy épületet. Ez a játék egy olyan dinamikus túlélő élményt kínál, ahol a környezet éppolyan veszélyes, mint az ellenséges játékosok. A legnagyobb különlegessége az, hogy sikerül egyensúlyt teremtenie a PvE és a PvP elemek között, miközben folyamatosan nyomást gyakorol rád a túlélő mechanikákkal. Nem enged el, mindig ad valami célt, valami feszültséget. Nem egy szelíd erdőben játszódik, hanem egy poszt-apokaliptikus, mutánsokkal teli világban, ahol a természeti elemek és a fertőzött lények éppúgy az életedre törnek, mint a többi, szintén túlélésre hajtó ember. Az, hogy folyamatosan figyelned kell a szomjadra, éhségedre, hőmérsékletedre, miközben szörnyek vadásznak rád és más túlélők lesnek rád, adja meg a játék igazi adrenalinlöketét. Ráadásul az, hogy nincs egy előre megírt, szigorúan követendő kampány, hanem a játékosok maguk írják a történetüket a tetteikkel, teszi igazán különlegessé és újrajátszhatóvá. Ez az a fajta dinamikus narratíva, ami sok embert vonz.

Az alapfelállás szerint egy katasztrófa pusztított a Földön, ami egyrészt elpusztította a civilizációt, másrészt mutáns lényeket szabadított a világra. Az emberiség maradványai szétszóródtak, és most mindenki a túlélésért küzd. Nincsenek nagyszabású cinematic introk, amik bevezetnének egy eposzba; itt az a sztori, amit te teremtesz meg a tetteiddel. Te egyike vagy azoknak a túlélőknek, akik ezen az elhagyatott, de veszélyes vidéken rekedtek. A mozgatórúgó a túlélés ösztöne – az, hogy élelmet, vizet találj, menedéket építs, és fegyvereket szerezz magadnak. A történet a kis hordákban, klánokban vagy magányos farkasokban rejlik, akikkel találkozol. A NPC-k, akikkel esetleg összefutsz, valószínűleg csak rövid, célorientált párbeszédeket kínálnak, amelyek a küldetésre vagy a világ megértésére fókuszálnak. A konklúzió pedig sosem egyértelmű: vajon túléled a holnapot? Találsz egy biztonságos menedéket? Vagy belevágsz a pusztaságba, hogy valami nagyobb célt találj? A történet a játékosok közösségének interakciójában, a dinamikusan változó környezetben és a váratlan találkozásokban ölt testet. Ez egy olyan világ, ahol a legapróbb győzelem is történetet ír.

A STRIDEN-ben nincsenek "hagyományos" küldetésnaplók vagy NPC-k által adott, filmes küldetésláncok, mint egy single-player RPG-ben. Itt a küldetések az online túlélésből fakadnak. A játék maga adja a "feladatokat" a szükségeid és a környezeted alapján.

Ez lehet:

  • Alapvető túlélési feladatok: "Találj vizet", "Szerezz élelmet", "Keress menedéket az éjszakára". Ezek a mindennapi questek, amik biztosítják, hogy ne halj éhen vagy szomjan.

  • Lootolási "küldetések": "Keress felszerelést egy elhagyatott városban", "Keresgélj egy elhagyott bányában ritka nyersanyagok után". Ezek a spontán küldetések, amiket magadnak adsz, hogy fejleszd a karakteredet és a bázisodat.

  • Bázisépítési célok: "Gyűjts fát és követ a falak megerősítéséhez", "Építs egy műhelyt fegyverek barkácsolásához". Ezek a hosszabb távú projektek, amik a biztonságodat szolgálják.

  • Dinamikus események: "Védd meg a bázisodat egy mutáns hordától", "Támadj meg egy ellenséges túlélőcsoportot az erőforrásaikért". Ezek a váratlan események, amik folyamatosan kihívás elé állítanak, és rávilágítanak a PvE és PvP elemekre.

A küldetésfelépítés itt a sandbox jellegéből adódik: a játék nem mondja meg, mit csinálj, hanem eszközöket és lehetőségeket ad. Te döntöd el, hogy a túlélésed érdekében mit tartasz prioritásnak. Ez a fajta felépítés sokszínűvé és izgalmassá teszi a játékmenetet, hiszen minden menet más és más kihívásokkal szembesít.


A játékmenetének gerince a túlélő elemek, a looting, a crafting és a bázisépítés. Ez nem egy egyszerű "run and gun" lövölde; itt mindenki a túlélésért küzd, és ehhez stratégiai gondolkodás kell.

  • Túlélő elemek: Ahogy említettük, folyamatosan figyelned kell az éhségedre, szomjadra, testhőmérsékletedre, és a fertőzés veszélye is állandó. Ez a mikromenedzsment teszi a játékot valóságosabbá és feszültebbé. Ha nem figyelsz, könnyen odalehetsz.

  • Lootolás: Ez a játék lételeme. Elhagyatott városok, romos gyárak, elfeledett bunkerok – mindenhol erőforrások, nyersanyagok, fegyverek és felszerelések után kutatsz. A loot rendszere valószínűleg véletlenszerű, de bizonyos területek jobb eséllyel adnak ritkább tárgyakat. Ez adja meg a felfedezés örömét és a jutalom érzését.

  • Craftolás: A gyűjtött nyersanyagokból szerszámokat, fegyvereket, páncélokat, gyógyszereket és bázisépítő elemeket craftolhatsz. Ez a rendszer valószínűleg recept alapú, ahol új recepteket tanulhatsz meg, ahogy fejlődsz, vagy ritka területeken találsz. A craftolás kulcsfontosságú a túléléshez és a fejlődéshez.

  • Bázisépítés: A STRIDEN egyik legizgalmasabb eleme a bázisépítés. Megtalálhatsz egy elhagyatott épületet, amit megerősítesz, vagy a nulláról felépítheted a saját menedékedet. Falak, ajtók, csapdák, raktárak, műhelyek – mindent megépíthetsz, ami a biztonságodat és a túlélésedet szolgálja. Ez a kreatív szabadság teszi egyedivé a játékot, és itt jön be a multiplayer aspektus: egyedül vagy másokkal építesz egy erődöt a mutánsok és ellenséges játékosok ellen. A bázisod lesz a safe zone-od, a respawn pontod, és a loot tárolód.

  • Fejlődés (szintlépés/karakterszint): Valószínűleg van valamilyen szintlépési rendszer vagy képességfa, ami lehetővé teszi, hogy a karaktered bizonyos területeken fejlődjön. Például hatékonyabbá válhatsz a harcban, gyorsabban tudsz lootolni, vagy jobban értesz a craftoláshoz. Ez a progression ad egy hosszabb távú célt a túlélés mellett.


A játékmenet folyamatosan feszültségben tart, mert mindig van valami, amit csinálni kell, és mindig leselkedik rád valamilyen veszély. A tech része valószínűleg nem a fotorealizmusra épül, hanem egy stilizált, de rendkívül hangulatos poszt-apokaliptikus látványvilágot kínál. A grafika – ha a hasonló túlélő játékokhoz hasonlítjuk – valószínűleg nem a High-tech PC-ket igénylő mestermunka, hanem inkább optimalizált és a hangulatot tökéletesen visszaadó. A romos városképek, a pusztaság, a mutánsok designja mind a lepusztult, veszélyes világot tükrözi. A fényeffektek, a köd, az időjárási viszonyok mind hozzájárulnak az atmoszférához, és a játékhoz méltóan nyomasztó, de ugyanakkor valahol reményt sugárzó érzést keltenek. A textúrák és a környezeti részletek feltehetően a világépítést szolgálják, nem pedig a nyers technikai teljesítményt. A szinkronhangok valószínűleg minimalista módon lesznek jelen, hiszen egy multiplayer túlélő játékról van szó. Valószínűleg a hangok a környezeti effektekre fókuszálnak majd: a mutánsok üvöltése, a szél zúgása, a fegyverek hangja, a craftolás zaja. Ez mind hozzájárul a túlélés atmoszférájához, és a játékosok valószínűleg a halk zörejekre fognak figyelni, ami jelezheti egy közeledő veszélyt. A zenék feltehetően hangulatosak, feszültséget keltők, és minimalista módon kísérik a játékmenetet, erősítve a magány és a túlélés érzését.


A STRIDEN-nek pont az a zseniális, hogy nemcsak egy újabb túlélő játék a piacon, hanem egy olyan élményt kínál, ahol a multiplayer opció és az atmoszféra kéz a kézben jár, és emiatt fog igazán berántani sokakat. Tudod, van az a fajta gamer, aki nem feltétlenül az agyatlan lövöldözést vagy a single-player sztorit keresi, hanem azt a közösségi élményt, amikor másokkal együtt kell megküzdeni a túlélésért egy kíméletlen világban. A STRIDEN pont ezt adja meg: itt nem egyedül vagy a pusztaságban, hanem folyamatosan találkozhatsz más túlélőkkel, akikkel vagy szövetkezhetsz, vagy éppen egymás torkának eshettek a forrásokért. Ez a dinamikus interakció adja a játék gerincét, és a PvP (játékos a játékos ellen) és a PvE (játékos a környezet ellen) elemek egyensúlya miatt sosem unatkozol. De ami igazán magával ragad, az a STRIDEN atmoszférája. Ez nem csak egy grafikai réteg, hanem a játék lelke, ami áthatja az egész élményt. A poszt-apokaliptikus világ, a mutánsok üvöltése, a szél zúgása a romok között, a naplemente utolsó sugarai a lepusztult városképen – mindez együttesen egy olyan nyomasztó, de mégis magával ragadó hangulatot teremt, ami folyamatosan feszültségben tart. Az ember érzi a veszélyt, de ugyanakkor a reményt is, hogy talán holnap jobb lesz, vagy legalábbis túléled a holnapot. Ezt az immerzív élményt sokan keresik, és ezen a téren nagyon erősen teljesít. Igaz, azt tapasztaljuk, hogy jelenleg még kevesebb a játékos a szervereken, ami egy multiplayer cím esetében mindig kihívás. De ne feledd, a játék még fejlesztés alatt áll, és a végleges megjelenésig van még idő. Ez a plusz idő lehetőséget ad a fejlesztőknek, hogy finomítsanak, optimalizáljanak, és még több tartalmat tegyenek bele, miközben a marketing is beindul. Ha a játék képes lesz megtartani ezt az egyedi atmoszférát és a stabil multiplayer élményt a megjelenésre, akkor biztos, hogy sokan fogják szeretni, és a közösség is szépen felépül majd. Érdemes figyelni rá, mert a STRIDEN egy ígéretes túlélő-sandbox a láthatáron!


Először is, ez a játék kötelező darab mindazoknak, akik nem riadnak vissza egy olyan poszt-apokaliptikus atmoszférától, ami a hideg futkosástól a remény felvillanásáig minden érzelmet megmozgat. Ha szereted azokat a játékokat, ahol a hangulat a legvastagabb páncélod, és a grafika nem a puszta technikai tökéletességről, hanem az immerzív, romos világ megteremtéséről szól, akkor a STRIDEN beszippant. A mutánsok üvöltése, a szél zúgása a romok között, a napfelkelte a lepusztult tájon – mindez egy olyan nyomasztó, de magával ragadó élményt teremt, ami garantáltan a képernyő elé szegez. Ez az a fajta hangulat, ami miatt órákra eltűnsz a játék világában, és érzed a bőrödön a túlélés súlyát. Másodszor, de nem utolsósorban, azoknak szól, akik a multiplayer túlélő lehetőséget keresik, ahol nem csak öncélú a harc, hanem valóban együtt kell működni (vagy egymás ellen fordulni) a puszta életben maradásért. Ha élvezted más túlélő játékokban a bázisépítést, a loootolást és a craftolást, de hiányzott a dinamikus PvP és PvE interakció, akkor a STRIDEN pont neked való. Itt minden egyes találkozás egy másik játékossal egy új történet kezdetét jelenti: szövetségesre lelsz a mutánsok ellen, vagy épp egy könyörtelen riválisra, aki mindent elvesz tőled. Ez a szabadon alakuló közösségi élmény teszi a játékot igazán újra játszhatóvá és kiszámíthatatlanná, mert sosem tudhatod, milyen kihívások várnak rád a következő pillanatban, és hogy kivel kell majd szembenézned a túlélésért.

✅ PRO ❌ KONTRA
Egyedi sandbox looter-shooter játékmenet, ahol a csapatmunka és bázisépítés kulcsfontosságú Nagyon alacsony aktív játékosszám, ami lassú matchmakinget és üres szervereket eredményez
Kreatív bázisfejlesztés és védelem, saját Stronghold építésével és rádiójel aktiválásával A base building jelenleg félkésznek érződik, kevés testreszabási lehetőséggel
Stilizált, posztapokaliptikus látványvilág, amely eltér a megszokott military shooterektől Súlyos technikai hibák: hit reg, szerver instabilitás, gyakori összeomlások és bugok
Öt választható szerepkör (Scout, Engineer, Medic stb.), amelyek különböző játékstílusokat támogatnak Nincs megfelelő tutorial vagy training mód, ami megnehezíti az új játékosok belépését
A fejlesztők aktívan kommunikálnak a közösséggel, és nyitottak a visszajelzésekre A roadmap és fejlesztési irány sokak szerint átgondolatlan és marketingcélú

🎮 Preview ⭐ Preview Score
A Striden egy ígéretes, de még formálódó multiplayer túlélőjáték, ahol a bázisépítés, lootolás és csapatmunka egyedi keveréke adja az élményt. Az early access státusz miatt még sok a technikai döccenés, és a játékosbázis is sajnos gyér, de a koncepció és a hangulat miatt érdemes figyelemmel kísérni - főleg, ha szereted a taktikus, sandbox stílusú PvPvE játékokat. A Super+ minősítésünkhöz még sokat kell dolgozniuk a fejlesztőknek. A-
Újabb Régebbi