A Concord videojátéknak hirtelen vége lett: Egy ígéretes játék bukása
A videojáték-iparban ritkán tapasztalható fordulatot hozott a Sony bejelentése: a PlayStation hős lövöldözős játéka, a Concord, mindössze két héttel a debütálása után búcsút vesz a játékosoktól. A szeptember 6-i leállítással párhuzamosan a Sony teljes visszatérítést ígér minden vásárlónak.
A PlayStation Blogon közzétett hivatalos közleményben Ryan Ellis igazgató elismerte, hogy a játék egyes elemei ugyan tetszettek a játékosoknak, ám a kezdeti fogadtatás és bizonyos játékmechanikák nem feleltek meg a fejlesztők és a kiadó elvárásainak. Ennek fényében a Sony és a Firewalk Studios úgy döntött, hogy felfüggeszti a Concord fejlesztését, és új lehetőségeket keresnek, amelyek jobban kiszolgálhatják a játékosok igényeit.
A hirtelen döntés következtében a Concord azonnal eltűnik az értékesítési platformokról, és minden vásárló visszakapja a játék árát. A digitális platformokon vásárlók automatikusan megkapják a visszatérítést, míg a fizikai példányok esetében a játékosoknak a kiskereskedőhöz kell fordulniuk személyesen. A Sony azonban valószínűleg egyeztetést folytat a kereskedőkkel, hogy a folyamat gördülékeny legyen.
A Concord rövid életű története felveti a kérdést, hogy miért bukott meg egy ekkora stúdió által fejlesztett játék ilyen rövid idő alatt. A szakértők szerint a túl magas elvárások, a zsúfolt piacon való verseny, vagy éppen a játékmechanikákban rejlő alapvető problémák is szerepet játszhattak a kudarcban. De szerintünk nagyban hozzájárult a bukáshoz az is, hogy teljes értékű játékként árusították.
A Concord esete rávilágít arra, hogy még a legnagyobb játékipari cégek sem védettek a kudarcoktól. A Sony döntése azonban azt is mutatja, hogy a vállalat hajlandó gyorsan reagálni a játékosok visszajelzéseire, és változtatni az eredeti tervein.
Bár a Concord sorsa végérvényesen megpecsételődött, a játék rövid életű története tanulságokkal szolgálhat a fejlesztők és a kiadók számára egyaránt. A játékosok pedig újabb bizonyítékot kaptak arra, hogy a videojáték-ipar egy folyamatosan változó és kiszámíthatatlan világ, ahol még a legnagyobb sikerek is rövid idő alatt porba hullhatnak.