Concord - Egy játék, amit talán meglehetett volna menteni a bukástól


A Concord játék váratlan bezárása mindössze két héttel a megjelenés után sok játékost és iparági szakértőt meglepett. A Sony döntése, hogy azonnal leállítja a játékot, számos kérdést vet fel a jövőbeli lehetőségekről és a játékosokkal való kapcsolatról.

Először is, a játék ingyenessé tétele a megjelenéskor egy lehetséges megoldás lett volna. Ez lehetőséget adott volna a játékosoknak, hogy kipróbálják a Concordot anélkül, hogy azonnal pénzt kellene költeniük, és ezzel növelhette volna a játékosbázist. Az Early Access modell, amely két hétig vagy akár hónapig tartott volna, szintén vonzó lehetőség lett volna, különösen egy Founders Edition kiadással, amely exkluzív tartalmakat kínált volna a korai támogatóknak.


Azonban a szerverek fenntartása és fejlesztése jelentős költségekkel jár, és egy magas költségvetésű játék esetében ez különösen igaz. Az ingyenes szerverek biztosítása további pénzügyi terheket rótt volna a Sonyra, ami hosszú távon nem biztos, hogy fenntartható lett volna.

A Sony valószínűleg arra számít, hogy a Helldivers 2 és a God of War Ragnarök megjelenéseivel kompenzálja a Concord bezárásából eredő veszteségeket, különösen a PC-s indulási problémák tekintetében. Azonban a Concord bezárása mindössze 25 ezer eladott példány után sokakban azt az érzést kelti, hogy a Sony nem adott elegendő esélyt a játéknak a sikerre. Sőt, azonnal bezárta, és még esélyt sem adott legalább az ingyenes kiadási formára. Vagy ennyire a jövőbe, előre láthattak a Sony PR-esei?

Bár a meglehetősen gyors döntés mögött álló okok érthetőek lehetnek, a játékosok és az iparági szakértők úgy érzik, hogy a Sony több lehetőséget is kihagyott, amelyekkel javíthatta volna a Concord esélyeit. A jövőben remélhetőleg a Sony jobban átgondolja majd a hasonló helyzeteket, és több időt és erőforrást biztosít a játékoknak a siker eléréséhez. Mindenesetre az év egyik legátgondolatlan döntéséről is beszélhetünk.


A Concord játék bezárása után számos vélemény jelent meg a Steam és Reddit platformokon, amelyek különböző szempontokból értékelték a játékot. Az egyik leggyakrabban felmerülő téma a játék “woke” jellege volt, amely sok vitát váltott ki.

A pozitív vélemények szerint a Concord nem azért bukott meg, mert “woke” volt, hanem mert nem volt elég érdekes a játékmenet. Ezek a játékosok úgy vélik, hogy a karakterek dizájnja és a játék által közvetített üzenetek nem voltak problémásak, és inkább a játék mechanikájára és a marketing hiányára helyezték a hangsúlyt. Szerintük a játék alapvető elemei nem voltak elég vonzóak ahhoz, hogy szélesebb közönséget vonzzanak.

Ezzel szemben a negatív vélemények szerint a játék túlzottan “woke” volt, és ez elidegenítette a játékosokat. Kritizálták a karakterek kinézetét és a játékban megjelenő neveket és alakokat, mondván, hogy ezek feleslegesek és zavaróak voltak. Egyesek szerint a játék karakterei túlságosan “túltervezettek” voltak, ami rontotta az élményt. Ezek a játékosok úgy vélik, hogy a játék túlzottan próbált megfelelni a modernszerű faji és nemi hierarchia elvárásainak, ami negatívan hatott a játékélményre.


Általánosságban elmondható, hogy a játékosok megosztottak voltak abban, hogy a “woke” elemek mennyire befolyásolták a játék sikerét. Míg egyesek szerint ezek az elemek hozzájárultak a bukáshoz, mások úgy vélték, hogy a játékmenet és a marketing hiánya volt a fő probléma. A karakterek dizájnja és a játék által közvetített üzenetek sok vitát váltottak ki, de nem mindenki értett egyet abban, hogy ezek negatív hatással voltak a játékra.

A Concord bezárása több tényező együttes eredménye lehetett, beleértve a “woke” elemeket, a játékmenet hiányosságait, a "túlárazást" és a marketing problémákat. A játékosok véleményei megoszlanak, de egyértelmű, hogy a játék nem tudott elég széles közönséget megszólítani, pedig egyáltalán nem beszélhetünk egy rossz játékról. A jövőben a fejlesztőknek érdemes lenne jobban átgondolniuk, hogyan egyensúlyozzák a társadalmi üzeneteket és a játékmenetet, hogy szélesebb közönséget érjenek el és elkerüljék a hasonló kudarcokat, a kiadóknak pedig lehetnének sokkal óvatosabbak is, mielőtt kiadnának teljes értékű videojátékos címeket.

Újabb Régebbi