Az ezredforduló előtt valóságos aranykorát élték a point-and-click kalandjátékok, és a zsáner hatalmasai a mai napig számos öreg motoros szívét megdobogtatják. Manapság már kevésbé közkedvelt ez a fajta játék az új generáció számára, így nem is készül túl sok újdonság a témában. A Daedalic kitartóan víz felett tartja a stílust, de olyan legendát nem tudtak még gyártani mint egy Day of the Tentacle, Sam and Max, vagy Broken Sword. Ez utóbbi ugyan laposkúszásban érkezett 1996-ban a Lucasarts játékai mellett, viszont jelentős rajongótáborával egy 2009-es remakeben emlékezett meg a nyomozós kalandról, és váratlanul érte az embereket, hogy még mindig van igény az ilyesfajta nosztalgiára és zsánerre. Idén meg is jelent a Shadows of the Templars Reforged, ami csak külcsínben változott az eredetihez képest, de etéren totális újrarajzolásról beszélünk.
Párizsi krimi
A történet szerint George Stobbart a nyaralását tölti Párizsban, mikor egy gyanútlan reggelen különös alakot pillant meg egy táskával, akit aztán rá pár percre egy bohócnak öltözött gyilkos robbant fel, majd szalad el a táskával a hóna alatt. George hamarosan az inkompetens és különc helyi rendőrség egykedvűségén megbotránkozva fog bele a saját nyomozásába, mert nem hagyja nyugodni az eset. Ráadásul találkozik a csábos riporternővel is, akivel összefogva kezdetét veszi a nyomozás, ami minden lépéssel egyre komolyabb és mélyebb titkokat hoz a felszínre.
A Broken Swordnak eddig 5 része jelent meg, és ez az első felvonás írta be magát igazán a játéktörténelembe, tekintve a stílusa, sztorija, karakterei mind egy izgalmas krimi alapkellékeiként jelennek meg, kellő részletességgel, de egy remekül eltalált könnyed játékmenettel vegyítve. Míg egyes kalandjátékok letaglózóan komplikáltak (pl Myst sorozat), addig a Broken Sword inkább egy kényelmes, de narratívájában magával ragadó utat választott.
Mint point-and-click kalandjáték, a Broken Sword 2D-s környezetben játszódik, az egyes területeket külön jelenetekként kezelve, melyen a karakterünkkel, George-al tudunk mászkálni, meg tudunk vizsgálni dolgokat és karaktereket, beszélgethetünk, tárgyakat szerezhetünk illetve használhatunk. Egy indikátor segítségével azonnal láthatjuk, hogy mivel tudunk interakcióba lépni, és hogy mit tudunk vele kezdeni. Ez nem minden esetben vezet előre egy probléma megoldásában, míg más esetekben addig nem tudunk tovább menni, amíg ki nem merítettük egy hely vagy karakter adta lehetőségeket.
Tárgyak esetében ez igen kézenfekvő, egyrészt kevés eszközzel fogunk találkozni, és azok haszna is viszonylag magától értetődő lesz, mire belejövünk a játékba. Ellenben a világot benépesítő karakterekkel való hatékony interakció már valamivel rétegeltebb, mert ugyan nem kell szerepjátékos mélységekbe bonyolodni, de minden szereplőnek megvan a maga feladata és kulcsszerepe az egyes jelenetekben. Lehet, hogy egy karakter addig nem hajlandó hasznos infót szolgáltatni, míg meg nem lát a birtokunkban valamilyen tárgyat. Az is lehet, hogy semmi más nem kell, csak hogy beszéltessük a karaktert, míg hosszadalmas mondanivalója végén ki nem tér valami nagyon fontos infóra.
Szerencsére ebben is segít a játék, minden előre vezető interakció esetében hallhatunk egy hangeffektet, mely jelzi, hogy bizony jó úton járunk. Ám néha ez sem elegendő, mivel Párizsban több különböző helyszín közt is járkálhatunk, és egy új infó vagy karakter képbe kerülése megváltoztatja a lehetőségeinket egy másiknál, akivel kapcsolatban lehet már azt hittük, hogy nem megyünk többre. De ebben is segít a játék, egy menüponton belül ügyesen rávezet bennünket egy-egy félmondattal, hogy merre kellene keresgélnünk. És ha nem vesszük a lapot, még mindig van lehetőségünk 5 percenként egy egyértelmű iránymutatást kérni, mely esetben a játék egészen konkrétan elárulja, hogy mit vár el tőlünk. Öreg kalandjátékosoknak ez nem szükséges, de például újdonsült kalandoroknak ez egy remek segítség.
A régi új
A játék sztorija ugyan nem valami szövevényes, viszont tele van izgalmas eseményekkel, rejtélyekkel, és mindez annyira dinamikus, hogy egy pillanatra sem kell unatkoznunk. Mindezt csak tetőzi hogy a karakterek remekül vannak megírva, még az érdektelen mellékszereplők személyisége is tud meglepetést okozni, amihez extra fűszerezést ad némi humor is. A játék főhősnője nem egy kifejezetten érdekes protagonista, de az általunk irányított George viszont egy kifejezetten kedvelhető figura, akit szívesen látunk viszont a következő részekben is.
Maga a játék gyakorlatilag semmiben nem tér el az eredetitől a grafikát kivéve. Játékmenet ugyanaz, a jelenetek, helyszínek, karakterek mind 100%-ban ugyanazok, a fejtörőkben sincs változás, minden másodperc az 1996-os klasszikus kópiája. Ám a pixeles képsorok helyett borotvaéles vonalvezetésekkel újraalkotott rajzolt hátterek, nagyon finoman újradolgozott animációk elevenítik fel ezt a régi játékot, egyszerre hozva az elvárt nosztalgiát, és modernizálva azt olyannyira, hogy ha nem ismernénk a Broken Swordot, akár azt is hihetnénk hogy ez egy teljesen új elgondolásból született program. Rajongók számára gyönyörűszép ez a feljavított látvány, de szerintem a sorozattal most ismerkedők is elégedettek lehetnek.
A zene kapott némi javítást az élvezhetőség kedvéért, viszont a szinkron maradt ugyanaz, ami volt 1996-ban is. Ez már nem annyira szimpatikus az új játékosok részére, mert hát nem valami minőségi munka se színészi szempontból, se minőségileg. Sőt, egyes karakterek esetében ha nem hallottam volna ezeket a hangokat közel 20 évvel ezelőtt, azt hinném hogy AI-val generálták a szövegeket. A nosztalgiát megértjük, de lehet nem ártott volna itt is érvényesíteni a Reforged élményt.
Ajánló
A Broken Sword: The Shadows of the Templars a maga idejében is remek játék volt, és ez most sincs másként. A kalandjátékok szerelmeseinek, főleg az öreg motorosoknak ez egy fantasztikus noszalgia élmény, tekintve hogy minden a helyén van, csak ezerszer jobban és szebben néz ki. A kalandjátékokkal ismerkedők számára pedig jó bevezető lehet, lévén a játékmenet kellően laza, a fejtörők sincsenek túlbonyolítva, és mégis rengeteg élményt tartogat a számunkra. Jöhet a következő rész!
Review score | |
8 | A Broken Sword első részének grafikai újradolgozása közel tökéletes ráncfelvarrással hozza el a régi klasszikust az új generációnak. Ugyan a szinkronok és hangok terén sem ártott volna a javítás, de így is remek élményt nyújt a Reforged a nosztalgiázni vágyóknak, és az új játékosoknak is. |