Out There: Omega Edition - Teszt


Leteszteltük a nemrégiben megjelent sci-fi, roguelike kaland játékot...

A világűr. A Föld nevű bolygó, amin élünk, csak az egyike a 8 ismert égitestnek a Naprendszeren belül, de egyszerű földi halandói szemmel nézve ezt ismerjük, mint "otthon". A csillagászat és az űr program előre haladtával folyamatosan tágult a tudásunk a körülöttünk levő csillagokról. A mai játék is egy hasonló történettel rendelkezik, és be kell, hogy valljam, kellemset csalódtam benne. Az Out There c. játék először Android és iOS készülékeken látott nap világot, amit sok ember úgy vélt, hogy kellemes kikapcsolódásnak tökéletes, így a francia fejlesztő csapat megírta a PC-s verzióra is, amit szerintem helyesen tett. Sok játékot láthattunk már Android vagy iOS rendszerről átportolt játékot, és a legtöbbjük elvérzett, mivel az igény és az elgondolás, ami a hordozható készülékeken elegendő, az a nagyobb kategóriájú gamer platformokon már nem biztos, hogy jól fog debütálni. Ez általában már akkor érződik, amikor egy átportolt játékért sokkal többet kérnek, holott a játék egy rakat "nemmondomki", na meg ráadásul a handheld-eken meg ingyenes (fordult már ilyen elő, nem szeretnék most példákat hozni, mivel se ellenségeket, se vitákat nem szeretnék szítani ez ügyben, de őszintén bevallva az ilyeneket nem elhamarkodva kellene kiadni, meg legfőbbképp nem horribilis összegekért), de szerencsére ez a játék kivételnek mondható, viszont van egy-két dolog, amit hiányoltam az első pár percben, de megszokható végülis.


A történet egy félre sikerült expedícióról szól, ami a Jupiter egyik holdjának megfigyeléséről szólt volna. A legénység egy személyes volt, és ahhoz, hogy eljusson a cél állomásig, át kellett, hogy aludja az utazást egy sztázis kamrában. Egy darabig menetrend szerint folyt minden, addig, amíg egy anomália el nem térítette az űrhajót, és amikorra a hajó rendszere felébresztette a sztázisból az asztronautát, már nem az ismert Tejútrendszerben találta magát. A játék lényege, hogy kiderítsük, hol is vagyunk, avagy túléljük az előttünk álló megpróbáltatásokat.


Amint azt már mondtam, kellemeset csalódtam a játékban, mert először kicsit kevésnek tűnt a játék az elején, mivel az egész először egy menedzser játékra hasonlított: kapsz egy elég kicsi rakterű hajót, aminek pár alap modulja van csak, és annyi volt az egész, hogy csillagról-csillagra ugorva bányászni, avagy ügyelni kellett a hajó készleteinek beosztására (üzemanyag, levegő, hajó burkolat), és ha valamiből kifogytál, továbbá azt nem tudtad pótolni semmivel sem, akkor vége a játéknak. Az első két óra szülési fájdalmak után rádöbbentem, hogy több is rejlik ebbe a játékba, mint amiket az előbb leírtam, de ehhez először egy kicsit kifejtem, hogy miket is találni az egyes csillag rendszerekben. A két alapvető dolog, ami igen csak gyakori lesz, az a gáz, és a szilárd alapú bolygók.


Ezen bolygók meglátogatása létfontosságú. A leggyakoribb üzemanyag forrás a játékban a hidrogén, ez mindegyik hajóhoz felhasználhatjuk, viszont a csavar az egészben az, hogy mindegyik hajónak más összetevő kell ahhoz, hogy pótoljuk a készletet. Az alap űrhajót tekintve az üzemanyagot héliummal is pótolhatjuk. A levegő szintjének fenntartásához mindegyik hajón oxigénnel pótolhatjuk azt. Az oxigént csak olyan bolygókról tudjuk begyűjteni, aminek van atmoszférája, és ahol ökoszisztéma jelei vannak, ott élet is van, tehát földönkívüli életformákkal is találkozhatunk a játék során. Amikor egy ilyen bolygóra megérkezünk, a játék egy olyan opciót is felkínál nekünk a fúrás és a bolygó elhagyása mellett, hogy "élet jeleinek felkutatása".


Az első találkozás mindenkinek felkavaró lesz, mivel nem mindig ember szabású élő lények fognak velünk kommunikálni, és itt jön a játék egyik nehezítése: mivel mind egy számunkra érthetetlen nyelven beszél, ezért az első pár találkozáskor csak tippelni tudunk, hogy mit is akarnak mondani nekünk. Általában az idegenek az után puhatolóznak, hogy megbízhatóak vagyunk-e, vagyis barát vagy ellenség. Ha nem jól döntünk a párbeszéd során, akkor általában a "nem vagyunk kíváncsiak a fajtádra" szöveggel reagálja le döntésünket, aztán eltávoznak, viszont ha jól válaszoltunk, akkor a legtöbb esetben valamilyen nyersanyagot kérnek tőlünk a barátság kialakulása végett, ők pedig cserébe egy Omega-t adnak, ami egyenlő a jackpottal. Minden egyes találkozáskor legtöbbször egy, de valamikor több szóval is gyarapodik a szótárunk az idegen létformákkal való tárgyalás után. A megtanult szavakat automatikusan beilleszti, és nagy bánatomra, amikor már lelkesen írtam le, hogy melyik szó mit jelent, kiderült, hogy új játék kezdésekor randomizálja a szavak jelentését, így az első pár kapcsolat teremtéskor véletlenszerű, hogy jót válaszolunk-e vagy sem.


Az Omega-t bármire felhasználhatjuk: készleteink feltöltésére (ez esetben egy egységnyi Omega 25-öt tölt vissza abból, amihez felhasználjuk, egyszerre csak egy dologhoz használhatjuk fel, és csak egyszer, viszont több egységet is vihetünk magunkkal), bármelyik modulunk kijavítására, és még pár dologhoz használhatjuk fel. A kalandozásunk során más modulok tervrajzait is megtalálhatjuk, amit be is szerelhetünk az alap hajónkba, viszont némelyik az alap rendszereinket erősíti, némelyikkel pedig új funkcióra is tehetünk szert (pl. a kiszemelt csillag rendszer ugrása előtt megtekinthetjük, hogy milyen típusú bolygók keringenek a csillag körül), de olyan is van, amivel terraformálhatjuk a szilárd alapú bolygókat, valamelyikkel pedig ennek az ellentettjét művelhetjük, viszont a feleslegessé vált modulokat szét is szedhetjük akár, amiből csekély mennyiségű nyersanyagot kaphatunk. A fellelhető bolygók mellett űr állomásokkal is találkozhatunk, amik akár a 0-ról is feltölthetik az egyik készletet a 3 közül, továbbá elhagyatott hajókat is fogunk találni, amiknek irányítását átvehetjük, hátra hagyva az előző hajónkat.


Összegezve ez az indie játék megmutatta, hogy többet is kihozhatunk egy egyszerű, ám mégis összetettnek tűnő játékból. Külön pontot adnék a játék zenéjének is: kellemes, rejtélyes és nem lehet azt mondani rá, hogy nem illik a játékhoz. Egy nagy negatívuma az, hogy a játék lehetne kicsit PC-sebb is, mivel nincs túl sok lehetőség játék beállításra, személy szerint némi billentyűzet beállításnak örültem volna, mert egy idő után megfájdul a csuklóm a sok ide-oda kattingatástól. A játék grafikáját is érdemes megemlíteni, mivel eleve egy telefonjáték portról van szó, így nem szabad túlzottan csili-vili grafikát várni a játéktól. A játékot Linux-ra és Mac-re is megírták, ezeket legkönnyebben a Steamen keresztül, itt tudjátok megvenni, illetve megtekinteni, avagy a Mi-Clos Studios fejlesztő csapatának hivatalos weboldalát pedig itt tekinthetitek meg.

A Hungamer értékelése az Out There: Omega Edition-ről:

Pros.:
+ nyugtató, kellemes zene
+ részletes játékmenet
+ elfogadható ár

Cons.:
- lehetne kicsit PC-sebb is

Értékelés
 8.5
Játékmenet:
Egyszerű, de mégis összetetté válik a játék előre haladtával.
 9 Hangulat: 
Remek hangulatot teremt a zene és a látvány világ közös kombinációja.
 7Grafika: 
Egy telefonos játék grafikája soha se lesz egyenértékű a mai AAA kategóriájú játékokhoz képest, de ez nem jelenti azt, hogy egy ilyen kaliberű játéknál ez hátrtáltató tényező lenne.
 9Hangok: 
A játék ezen részét a zene húzta fel, mivel tökéletesen illik a hangulathoz.
 7.5Szavatosság:
Roguelike játék létére sokáig el lehet lenni egy-egy körrel, viszont a PC-s port lehetett volna még egy kicsit részletesebb is, mint pl. testre szabható billentyűzet beállítások.
Review score
 8.2
Az Out There: Omega Edition c. játék egy igen is valós dolgot tár a játékosok elé, és ez pedig a földön kívüli életformák létezése. Vajon rajtunk kívül van-e más intelligens életforma az univerzumban? A játékot viszont mindenkinek erősen ajánlom, mivel kellemes kikapcsolódást fog nyújtani mindenki számára!
Újabb Régebbi