Tesla Effect - Teszt

Teszteltük az új nyomozós-kalandjátékot...

Fél órám azzal ment el, hogy kitaláljam, hogyan lehetne ezt a cikket jól elkezdeni, és befejezni. Elkezdeni azért nehéz, mert kategóriájában, hangulatában, témájában egy egészen egyedi játékkal fogunk foglalkozni, ami rengeteg pozitívumot rejt magában, de ugyanennyi negatívumot is. A szélsőségek olyan bődületes agyvihart kavarnak bennem, hogy nem tudom, hogy reményteli felkonferálást, vagy baljós figyelmeztetést érdemel a kezdés. Sok réteg-játékot láttam már, de ez a játék, a Tesla Effect mindent felülmúl. De hogy melyik rétegnek szól, az nem egészen tiszta, mint ahogy az sem, hogy melyik lesz az, akik utálni fogják.
A befejezésen pedig azért gondolkodtam ennyit, mert a Tesla Effect a pontszámaiban nagyon alacsonyan lenne, de ez nem fedné a valóságot. Jobb annál, mint amilyen pontszámokat érdemel, ami érdekes helyzet, hisz annyira értékeljük, amennyi jár neki. Mégis jobb annál, de egy olyan szempontból, amit nem tudunk pontozni, és igazából nem is kell. Ez aztán a nehéz helyzet. Most, hogy ismeritek kétségbeejtő helyzetemet, bemutatnám nektek a Tesla Effectet, majd a végén megpróbálunk valami igazságot szolgáltatni.
Szárnyas fejvadász után szabadon

A Tex Murphy játékokkal én ugyan nem játszottam, de végeztem egy kis kutató munkát, mikor kézhez kaptam a legújabb részt. Ez a játék egy legenda, és a rajongók legalább annyira a szívükbe zárták Tex Muprhy kalandjait, mint bármely ismertebb címet, amit mi is szeretünk. Látszólag nem csak én vagyok az egyetlen, akinek kimaradt az életéből a sorozat, de a lelkes rajongók mérhetetlen szeretete igen inspiráló, és elmondásuk szerint a retro kaland játékok egyik legnagyobbja a nyomozós móka. Én hiszek nekik. Ők is nagy reményeket fűztek a Kickstarteren befutó új részhez, ami sajnos nem ért el akkora pénzösszeget, hogy legyen erőforrásuk mindenre, de azért befejezték a játékot.

Tex Murphy, a közeljövő szétrothadt San Franciscojának magándetektívje egy nap arra ébred, hogy körülötte minden megváltozott, az emberek vagy nem emlékeznek rá, vagy úgy él az emlékükben, mint egy utolsó szemét gazember, ő maga viszont nem érez változást se testileg, se lelkileg. Mint kiderül, több évvel ezelőtt megölték a barátnőjét, és onnantól fogva nem emlékszik semmire, ám az idők során hátat fordító barátok elmondása szerint Tex nagyon megváltozott. Ez az idő utazás aztán több összeesküvéshez és titokhoz vezet, melyeket Tex Murphy igyekszik megoldani.


A történet határozottan élvezhető, az alapfelállás érdekes, az események és a befejezés a döntéseink szerint változnak, ami egy részről jó is, meg rossz is, de erről majd később beszélünk. A lényeg, hogy a sztorival nincs probléma, mint ahogy magával a főhőssel sem, a nagydumás, laza Tex Murphy bár néha elég nagy tökfej tud lenni, de végülis egy szerethető karakter. Ha az ő dumái nem lennének elegek, kapunk egy csípős nyelvű társat is egy kézi számítógép személyében, aki ellát minket tippekkel, iránymutatással, és persze ő rajta keresztül jutunk majd hozzá az adatainkhoz és cuccainkhoz.

A játék kezdetekor rögtön felteszi nekünk a kérdést a játék: könnyű, vagy normál játékmódot választunk? Ez egy igen nehéz kérdés, ugyanis a két játékmód látszólag keveset változtat a játékmeneten, mégis a lelki egyensúlyunk múlhat rajta. Aki tapasztalt kalandjátékosnak érzi magát, az természetesen a normál játékmódot fogja használni, amiben nem kapunk túl sok segítséget, magunknak kell boldogulnunk. Aki viszont csak a sztori miatt játszik, az a könnyű módban látni fog minden felvehető tárgyat egy kis csillogás segítségével, átugorhatja a kirakós játékokat, és sokkal több tippet kap majd a továbbhaladáshoz. Később beszélni fogunk a játék alapvető problémáiról, amik igazából a könnyű játékmódban viszonylag áthidalhatók. Ha kiválasztottuk a számunkra legmegfelelőbb módot, kezdetét veszi a Tesla Effect.

Sztárparádé

Nem csalás, nem ámítás, a játék átvezető jeleneteit teljes mértékben színészekkel vették fel zöld háttér előtt, így gyakorlatilag egy filmet fogunk végignézni, amit néha megszakít egy kis mászkálás. Tex Murphyt alakító színész jól játszik, élvezhető a jelenléte a képernyőn, mint ahogy a mászkálások közbeni szövegei is megfelelőek. Nem úgy, mint a mellékszereplők… természetesen nem szabad figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy ez egy alacsony költségvetésű játék, és ráadásul sok pénzért is lehet pocsék színészt szerezni, de a Tesla Effect színészeinek nagyobb részét akár mi magunk is helyettesíthetnénk. Nem igazán tudnak játszani, végletekig menően túljátszák magukat, vagy épp nagyon unalmas a jelenlétük a képernyőn. Nem szeretném ezt a játék negatívumai közé sorolni, hisz meg kell értenünk, hogy nem képzett színészeket alkalmaztak, így fogjuk fel ezt a részét a játéknak úgy, hogy ezek a karakterek és viselkedésük a világ részei. Ebből a megközelítésből viszont egész érdekes módon jól jön ki a játék, mert olyan érzése lesz az embernek, mintha egy naaaaaaagyon régi filmet nézne éppen, ahol a mai szemmel már béna színészi játék elvárás volt, nem pedig a tehetségtelenség jele.


Miután lement az első pár jelenet, átvehetjük az irányítást Tex Murphy felett, és megismerkedünk a játékmenettel, a mászkálós, kincskeresős mókával. Az első pár helyszínig (vagy inkább napig, ahogy a játék hívja) ez élvezetes is lesz, hiszen a karakternek is ismeretlen terepet kell felfedeznünk, és kipucolnunk mindenféle tárgytól. Bármi, amit meg tudunk érinteni, csinál valamit. Murphy a cuccok 90%-áról mond is valamit, más tárgyak hatására visszaemlékezéseknek leszünk tanúi, míg a többi bizonyíték és nyom felszedhető, majd kombinálható. Könnyű játékmódban a zseblámpánk fényénél a felvehető tárgyak felvillannak, így könnyűvé téve a keresgélést, míg normál módban nem fogjuk tudni, hogy mi az, ami hasznos, vagy egyáltalán mozdítható. Ez kezdetben izgalmas kincskeresésként élhető meg, ám később kétségbeesett kattintgatássá fajul. Sokszor fogunk olyan tárgyakkal is találkozni, melyeknek látszólag van valami jelentősége, még kombinálni is lehet őket, de végül kiderül, hogy igazából semmi haszna nincs a létüknek.
A tárgyak által generált kirakósok néha ötletesek és érdekes, de fogunk találkozni más féle fejtörőkkel is. Lesz itt zárnyitogatás, képkirakás, meg amit akartok, ezek nagyobb része nem nyújt túl nagy kihívást. Vannak nehéz kirakósok, de nem fogunk zokogva a google segítségéért rohanni, hogy megoldjuk őket, főleg, hogy van lehetőségünk átugrani párat. Könnyű módban alapból jár nekünk pár pont, amivel ezt megtehetjük, a normál módban pedig nyomozói teljesítményünk adhat erre lehetőséget, de csak nagyon ritkán.

Szóval fogunk felfedezni, tárgyakat gyűjteni, kirakózni, és végül, egyben legfontosabb tevékenységünk a világ karaktereivel való interakció lesz. Tex Murphy régi barátai, semleges karakterek, ellenségek várják, hogy kikérdezzük őket. Na ez egy érdekes része a játéknak, ugyanis minden karakterrel való találkozás egy tartalmas film betét, majd megnyílik számunkra a kérdések listája, amitől én személy szerint dobtam egy hátast. Rengeteg kérdés lehetőségünk van, szinte mindenre rá tudunk kérdezni, és minden válasz egy felvétel a karakterről, amint épp kifejti a véleményét, vagy csak információt biztosít a kérdezett dologról. Ezek a monológok nem is túl rövidek, és csak ritkán üresek, tehát még meg is éri végighallgatni őket, feltéve, hogy el tudjuk viselni a néha kellemetlenül rossz színészi játékot (de ezt már megbeszéltük). Nem tudok pontos számot saccolni, és nem is néztem utána, de mérget veszek rá, hogy a felvételek több órára rúgnak, ami igen szép teljesítmény. Arról nem is beszélve, hogy bizonyos pontokon a beszélgetésben eldönthetjük, hogy Tex Murphy milyen stílusban válaszol, ami teljesen új jeleneteket és párbeszédeket produkál, továbbá befolyásolja a végkifejlet alakulását.


Már csak az a kérdés, hogy van e türelmünk végigülni ezeket a beszélgetéseket. Ha valaki leül játszani, az intenzív élményekre vágyik, szórakozni szeretne, ezek a beszélgetések viszont csak átvezető jelenetek, melyekben infó morzsákat gyűjtögetünk. Hasznosak, de unalmassá válhatnak, vagy épp úgy érezzük, hogy ez minket nem érdekel, és simán átugorjuk a beszélgetéseket, esetleg rá se kérdezünk bizonyos dolgokra. És bizony ez utóbbi cselekedetünk a legnagyobb hiba a Tesla Effectben, ugyanis elég egyetlen kihagyott kérdés, vagy döntés, és a sztori megváltozik. Teljes értékű történetet kapunk bizonyos kérdésekkel és döntésekkel, de így totál kimarad egy másik szál, ami olyan lyukasan hagyja a játékot, hogy sok játékos agyát elönti a méreg. Pedig nem történt semmi hiba, egyszerűen csak ha nem foglalkozunk bizonyos témákkal és nyomokkal, azok elvesznek, és nem tudunk meg róluk később semmit, mert elvittük az infókat egy teljesen más irányba. Itt mi vagyunk a hunyók, és persze mondhatnánk, hogy igazán lehetne valami morzsa a kihagyott sztori ágakról, de akkor nem lenne a Tesla Effect újrajátszhatósága ennyire magas. Ha mindent ki akarunk deríteni, és ki akarunk próbálni, akkor több alkalommal is neki kell futnunk a játéknak. Önmagában ez megéri, hiszen alakíthatjuk úgy is a dolgokat, hogy Tex Murphy teljesen más személyiséggel rendelkezzen, ami megint csak új befejezési lehetőségeket biztosít.

Nehéz ügy

Egyetlen számottevő visszatartó erőt említhetünk, ami befolyásolja a játékmenet élvezetességét, és az újrajátszhatósági rátát, mégpedig az ötödik napot, és az azutáni pár pályát. A kellemes kezdést felváltja egy unalmas, üres, semmitmondó rész, ami miatt csak azért nem hagyja ott az ember a játékot, mert a sztori épp kibontakozóban van. Nagyon rossz érzés, mikor játék közben csak az jár a fejemben, hogy mikor lesz már ennek vége… szerencsére aztán fellendül a játékmenet, de a negatív élmény megmarad. Aki már beleássa magát a játékba, az nem fog elpártolni tőle csak ezért, de mindenképp bosszantó, hogy a játékba ölt munka és törődés itt csak nyomokban található meg.

Lássuk, mi a helyzet a grafikával. Egy részről ez buta kérdés, hiszen élőszereplős átvezető jelenetekből áll a játék több mint fele. A színészek változatosak, bár a smink néhol elég furcsa, például a kedvenc bárunk tulajdonosának megviselt arca inkább emlékeztet a Frankeinsteinre. Ugyanez igaz még pár karakterre, akiken vagy túlzás a sok kiegészítő és maszk, vagy direkt lett ennyire komikus. Mint ahogy a színészek játékának minőségénél, úgy itt is dönthetünk úgy, hogy ezt a játék részeként fogjuk fel, ami így saját stílussal ruházza fel a világot.



Maga a megvalósítás viszont átlagos, sőt, egy-két helyen csúnyácska is. Mászkálás közben bár nem befolyásolja a játékmenetet, tehát ami fontos, az ott van, nem mosódnak össze a textúrák, vagy a modellek, de érezhetően kopottas már ez a motor. És ami még kellemetlenebb, hogy a videó betéteknek is ingame háttereik vannak, méghozzá valamivel csúnyábbak, mint játék közben. Nem vártam el, hogy minden hátteret csináljanak meg élőben is, de a videókban tényleg nagyon furcsa. A fontosabb jeleneteknél vannak persze szépen kivitelezett hátterek és terepek, de a visszaemlékezések, vagy csak viszonylag kevés információt szolgáltató betétek elég butácskán néznek ki. Ez már nem számlázható a játék stílusának, erre egyszerűen csak nem jutott pénz, vagy munka, és ez meg is látszik.

Hangok terén nincs különösebb panasz, a hangeffektek megfelelőek, a zörejek is a helyükön vannak, néhol még egész hangulatos háttér zaj is kijutott. Szinkronokat együtt vizsgáljuk a színészekkel, de ezt már kibeszéltük. Ellenben Tex Murphynek, és társának sok ingame szövege is van a videókon kívül, amik szerencsére jól sikerültek. Tex adja a megszokott stílusát, partnerünk pedig azért tűnik ripacsnak, mert maga a karaktere is az. A zenékkel is meg vagyok elégedve, habár kevés olyan számot találtam, amit játékon kívül is szívesen hallgatnék. Ettől függetlenül persze jól illeszkednek a muzsikák a játékhoz, stílusosak, hangulatosak.


Ítélet

Mint említettem a cikk elején, nehéz állást foglalni a Tesla Effect értékelését illetően. A tényeket már olvashattátok, vagy ti is megtapasztalhattátok, és az összpontszám jogosan lesz kiosztva, mégsem lesz teljesen igazságos. Épp azért, mert lehet, hogy a Tesla Effect egy csúnya játék, sok furcsasággal, egy nagyon durva mélyzuhanással pár pályánál, és néha elkorcsosuló kincskeresgetéssel, mégis képes magával ragadni az embert. De nem mindenkit. Ez egy réteg játék, de nem tudjuk megnevezni azt a réteget, amelyet képes beszippantani, mert ez a réteg azokból formálódik ki, akik szeretik Tex Murphy kalandjait. Ez egy lassú, apró lépésekben haladó, türelmet igénylő játék, de aki fogékony az ilyesmire, annak ajánlott kipróbálnia. Elképzelhető, hogy nem fog tetszeni, de ha mégis, akkor nagyon magával ragadja az embert, és a rajongójává teszi.


Szóval olvassátok a végértékelést, de ne vegyétek szentírásnak, mert ezt a játékot nem a játékosok választják ki, hanem éppen fordítva. Minden számottevő hibája ellenére képes beszippantani bizonyos embereket, köszönhetően a kis költségvetésű, de épp ezért egész stílusos megvalósításnak és hangulatnak. Próbát kell vele tenni. 

-Róka-

Pro:
+Érdekes történet
+Élőszereplős bejátszások
+Többször újrajátszható

Kontra:
-Csúnyácska
-Sokszor gyenge színészi alakítások
-Néha monoton tárgykeresgélés


Értékelés
7.5Játékmenet:
A tárgykeresős, tárgykombinálós, nyomozós, felfedezős móka élvezetes, bár a játék egy részénél nagyon ellaposodik, és a háromnegyedénél kap új erőre. A tárgykeresés is átcsaphat monoton kattintgatásba, de a beszélgetések jók, az infó gyűjtés fontos része a játéknak, így bár lassú, de érdekes kalandban lehet részünk. 
8.5 Hangulat: 
Tex Murphy kalandjának eleve van egy sajátos hangulata, de a butácska színészi játék is betudható egy fajta komikus stílusnak, a sztori sokágúsága és a nyomozás menete is pozitív élményt biztosít.
6.5Grafika: 
A színészek, a vágások rendben vannak, de maga a játék motorja kopottas, a hátterek csúnyák, a környezet nem túl kidolgozott, de azért még élvezhető. 
7.5Hangok: 
A hangeffektek rendben vannak, a szinkronokra sincs különösebb panasz, és a zenék is jól illeszkednek a játékba. 
9.0Szavatosság:
A Tesla Effect sztoriját sok irányba el lehet vinni, és minden végigjátszással többet tudunk meg a történtekről, a világról, a karakterekről. Aki megszereti ezt a játékot, és egyszer végigviszi, az meg akarja majd tudni a többi dolgot is, így vissza fog menni még egyszer átfutni a játékon, ami így hosszútávon leköti az embert.
Review score
7.8A Tesla Effect egy olyan játék, ami nem fog mindenkinek tetszeni, de akit mégis megragad, azt beszippantja, és nem ereszti. Réteg játék, ami minden hibája és pontszámai ellenére egy jó kis játék, amilyet szívesen látnék még többet, kicsit több pénzből, jobb megvalósítással. Tegyetek vele egy próbát, mert nem tudhatjátok, hogy megtaláljátok e magatokban a Tex Murphyt, vagy sem. 
Újabb Régebbi