War Thunder - Teszt

Teszteltük a háborús MMO-k repülős mókáját...

Az elmúlt időben több ingyenes háborús játékot is felemlegettünk már, amiknek a témái nem a gyalogos, hanem a járműves harcok. Ez lehet földön, vagy levegőben, de a lényeg, hogy egy vasszörnyeteg üléséből kukucskálva vívjuk meg a saját harcunkat a játékok virtuális világháborúiban. Ezeket a játékokat nagyobbrészt pozitív vélemények övezik, sokan szeretnek velük játszani, aminek egyik oka az, hogy ingyen van. A másik pedig, hogy a fejlesztők nagy hangsúlyt fektetnek a hangulatra, hogy ne csak egy baltával kifaragott modellt irányítsunk, hanem tényleg egy gépzsírtól bűzlő tank, vagy egy magasban zümmögő harci repülő büszke tulajdonosaiként érezzük magunkat. Mostani cikkünkben is egy hasonló játékról lesz szó, amit szeretnek a tudatlanok a World of Warplanes-hez hasonlítgatni. Igen, a War Thunderben is repülőket fogunk vezetni, de nagy tévedés azt állítani, hogy a két említett játék ne különbözne. Észveszejtő szakadék nem nyílik közöttük, de azért van miről beszélgetnünk.
A War Thunder, mint említettem, repülőkről szól. A világháborúk létező, illetve fiktív területein kell vadászrepülőbe szállnunk, hogy csapatunkkal győzelmet arassunk választott országunk zászlaja alatt. Illetve felett.

Háború az égbolton

Ha már játszott valaki a World of Warplanes-el, akkor annak a játékmenet szempontjából nem lesz sok újdonság. Aki még nem, az egy tutoriallal fogja kezdeni a játékot. Itt megtanulhatja irányítani a repülőgépét, kipróbálhat manővereket, lövöldözhet is. Az irányítás nem nehéz, sőt, határozottan kényelmes és egyértelmű, ellenben a repülőgépünk meglepően kényeskedő. Ha túl nagy szögben repülünk a föld felé, a gyors sebesség miatt a motorok túlhevülhetnek, illetve túl kicsi sebességnél kilenghet a gép. Ha felfele repülünk gyors sebességnél, átbukfencezhetünk, lassúnál pedig megállhatunk. Folyamatos vízszintes repülés esetén a talajhoz közel gondunk lehet az alsó légnyomással, vagy a széllel, ilyenkor előre kell kicsit dőlnünk, hogy lendületet kapjunk. Túl nagy motorteljesítménynél a motor túlmelegedhet, a töltényünk elfogy a fegyverzetből, és így tovább. Szóval a csodagépünk nem csak egy lövésre és száguldásra jó vas lesz, mert oda kell majd figyelnünk annak hóbortjaira, és igényeire is repülés közben.

A tutorial igazából mindent el fog mondani, amit tudnunk kell, és rögtön fejest ugorhatunk az éles játékba. Látni fogunk 3 választható, és 4 zárolt országot, illetve azokban 3-3 repülőt. Ezek a gépek még nem túl hatékonyak, de kezdéshez ideálisak lesznek, de első nekifutásra amúgy sem érdekes, hogy mivel emelkedünk a magasba. Az első lépések mindig nehezek, de legalább szórakoztatóak. A harcba lépés gombjára kattintva a játék azonnal keres nekünk egy pályát, amin lehetőleg olyan emberek vannak, akik velünk egy szintűek. Ilyenkor számba veszi a repülőgép, és a profil szintjét is, így csak nagyon ritkán futhatunk bele olyan első szintű pilótába, akinek már a legjobb gép van az irányítása alatt, illetve a béna géppel repülő profik száma is elenyésző marad. Ha összeállt a banda, láthatjuk a kisorsolt pálya térképét, és a haderők mozgását. A küldetésünk többnyire mindig ugyanaz, csak a körítés lehet más.


Minden meccsben a két csapatnak van egy pontszáma, amit a csapat színével jelölt csík jelez a képernyő tetején. Az adott csapat pontot veszít minden lelőtt repülőért, és elpusztított földi egységért, legyen az telepített löveg, tank, vagy épület. A cél az ellenfél pontjainak lenullázása. A különbség annyi az egyes pályák között, hogy míg mi a levegőben repkedünk, odalent a csata más-más szituációkban folyik. Van olyan például, hogy az egyik csapatnak több megerősített légvédelmi tábora is van, amit a másik csapat tankjai rohamoznak. Ebben az esetben a légvédelmi ütegek tudják gyötörni a játékosokat, de a tankok csak a rohamra összpontosítanak, és ha szétlövik őket, a roham megtörik, és a csapat veszít. Más esetben komplett tank háború alakul ki a földön, amit a légi erők támogatnak. Újra játszhatjuk akár Pearl Harbourt is. Több mint 20 különböző pálya várja, hogy felfedezzük, és kipróbáljuk rajtuk magunkat, ráadásul bizonyos patchekben új küldetés típusok is bekerülnek, ami tovább bővíti a War Thunder tartalmát. Egy dolog van, ami a pályák tekintetében furcsa, mégpedig egy olyan dolog, ami igazából nem hiba. Egyes pályák ugyanis totál simák és letisztultak, csak a felszínen vannak erdők, utak, mezők, táborok. Igen, mert mire is számít az ember? ez így jó igazából, de mégis furcsa úgy repülni, hogy a magasból csak egy totál sima terepet látunk, ami akár állhatna egyetlen textúrából is, nem vennénk észre. Persze vannak szépen berendezett pályák is, és a nagy, sík terület azt is megakadályozza, hogy egyes vicces kedvű játékosok az időhúzás érdekében elbújjanak.

Attól függetlenül, hogy mi folyik a földön, a mi csataterünk elsősorban az égbolt lesz. Ez így mondjuk nem teljesen igaz, ugyanis az elsődleges célpontunk nekünk is a földi egységek lesznek, de mindezt a levegőből kell majd megoldanunk, miközben az ellenség is próbál bennünket levadászni. A War Thunderben nagyon nagy örömmel tapasztaltam, hogy az általam csak pulykavadászatnak hívott jelenség abszolút minimális. Ergo, a légi csatákban két játékos harca nem fog abba torkollni, hogy csak köröznek egymás körül, amíg valaki meg nem unja. Ennek egyik oka a repülők kényeskedése, tehát ha körbe-körbe repülünk, előbb utóbb lelassulunk, kibillenünk, vagy bármi más történhet, ami miatt változtatnunk kell az irányunkon. Másrészről vannak persze szívós gépek, de általánosságba véve a repülőket nem kell perceken át darálni, mire szíveskednek lezuhanni, sőt, ha ügyesek vagyunk, kilőhetjük a pilótát is, aminek köszönhetően egy totálisan ép repülőt is lekényszeríthetünk a földre. Hála ennek a megoldásnak a légi csata dinamikus, elejétől a végéig pörgős, és szinte egyáltalán nincs benne üresjárat. És akkor ez még nem minden, a meccsek gyorsaságát és dinamikáját tovább növeli az a tény, hogy az ellenséges repülők levadászása még nem vezet győzelemhez. Persze, ha elfogy egy játékos repülő készlete, akkor kiesik a meccsből, de a győzelem elsődleges kulcsa a földi egységek kisöprése. Koncentrálhatnak a játékosok arra is, hogy kinyírják egymást, de közben valaki sunyiban lelőheti a földön a stratégiailag fontos pontokat, megnyerve ezzel a meccset a csapata számára. Ha lelőnek minket, vagy épp lezuhanunk, nincs vége a pályafutásunknak, ugyanis a maradék gépeinket is igénybe vehetjük. Egészen addig használhatjuk a tartalék gépeinket, amíg el nem fogynak, addig viszont visszatérhetünk, hogy megfordítsuk a csatát.


Magasröptű karrier

Győzelmünkért, vagy épp veszteségünkért jutalmakat fogunk kapni, pénz, tapasztalati pont, kutatási pont és egyéb juttatás képében. A meccsben tanúsított teljesítményünk nem gyorsítja meg a meggazdagodásunkat, de azért valamivel többet kapunk a jó helytállásért. A kapott pénzen kívül tapasztalati pont üti a markunkat, egyszer nekünk, a pilótának, és a repülőnek. Előbbi szint lépéskor új fejlesztéseket, új országokat és repülőgépeket érhet el, utóbbi pedig fel is használhatja ezeket a fejlesztéseket, így javítva az alap repülőgép teljesítményét. A kutatási pontok segítségével juthatunk hozzá az új cuccokhoz, és pénzért szerelhetjük fel őket a csodagépünkre.

Repülőkből pedig válogathatunk kedvünkre. Összesen hat ország elérhető, Amerika, Oroszország, Japán, Németország, Olaszország és Anglia. Érdekes módon ebben a játékban az országok nem csak a repülők kinézetére és esetleges fejlesztésekre vannak kihatással, de minden országnak vannak csak rá jellemző tulajdonságai. Az amerikaiak például többnyire nehézpáncélzatú, nagy teljesítményű motorokkal felszerelt, nagy tűzerejű gépeket szeret, elsősorban bombázókat, amik bár nem annyira jól manőverezhetők, de hatékonyak a gyors és nagy mértékű pusztítás okozásában. Az orosz gépek a leglassabbak, viszont nagyon gyors lövegeik vannak nagy töltény kapacitással, ami a kezdő játékosoknak lehet kényelmes, általában ezzel szokták a szinteket is farmolni. A britek repülői közepes tűzerővel, közepes motorteljesítménnyel bírnak, ám könnyen manőverezhetők, és a legjobb gépek az úgy nevezett turn-fightokban, vagyis a pulykavadászatban. A japán repülők nem túl szívósak, sőt, az üzemanyag tankjuk a legsérülékenyebb, ellenben a leggyorsabbak mindegyik ország közül. A német gépek nagy tűzerővel rendelkeznek, és könnyen manőverezhetők, ezért sokan használják őket a gyors és hatékony csapásmérésekre a földi célpontok ellen. Az olaszoknak ugyan nincs saját zászlója, ami alatt harcolhatunk, de a német repülő felhozatalban megtaláljuk az ő csodáikat is, amik kevésbé szívós, de gyors tüzelésű kis dögök, amik lefoglalják az ellenséget, míg a bombázók elintézik a többit.


Minden országnak temérdek különböző repülőgépe van, típusokra szétosztva. Egyes országok nélkülöznek bizonyos típusokat, de például a Vadászgép mindenkinél megtalálható. Ezután jönnek a gyors csapásmérők, a könnyű, közepes és nehéz bombázók, és így tovább. Minden típusnak megvan a maga szerepe egy meccsen, de sok múlik azon is, hogy mit aggatunk a gépünkre. A teljesítmény növelése érdekében fejleszthetjük a motort, a szárnyakat, a fülke berendezést, páncélzatot, üzemanyag tartályt, stb. Fegyvereket nem igazán cserélhetünk a gépünkön, azt csak és kizárólag a repülőgép típusa határozza meg, hogy mivel lőhetünk, azt azonban nem, hogy mit. Így a fejlesztéseknél a töltény, rakéta, vagy bomba típusát fogjuk tudni meghatározni, ami elég sokat számít. Az túlzás, hogy a személyre szabhatóság számtalan lehetőséget tartogat, de minden szituációra van egy bevált összeállítás minden géphez, amit érdemes kitapasztalni, kipróbálni, és használni. Természetesen a gépük felszerelésén kívül a kinézettel is domboríthatunk a csaták hevében, amit ugyan se az ellenség, se a barátaink nem fognak tüzetesebben megvizsgálni, de számunkra igenis fontos lesz, hogy mibe ülünk bele. Az extra kinézeteken felül kiszinezhetjük a repülőnket, különböző választható ábrákat és figurákat festhetünk rá, amit oda rakunk, ahova nekünk jól esik.

Nagyobb pilóta szinten beléphetünk a Világháború, és a Bajnokság módba is, amik már megkövetelik a kihegyezett reflexeket, a gépeink ismeretét, és persze a szorgos fejlesztgetést. Hála ezeknek a játékmódoknak a War Thunder nem csak az első pár meccs után izgalmas, hiszen a végeláthatatlan fejlesztgetések igenis kifizetődnek, mikor elérjük a komoly megmérettetéseket tartogató bajnokságot, vagy amikor klánt alapítunk, és együtt szállunk harcba Európa térképén. Bár a fejlesztésekhez sok-sok játékra lesz szükségünk, így a War Thunder legalább annyira időgyilkos, mint a World of Tanks, ellenben a tartalom biztosít minket arról, hogy ez a procedúra élvezetes maradhasson.


Zuhanórepülés

Grafika szempontjából megoszlanak a vélemények, de szerintem a War Thunder egész szép. A repülőgépek gondosan le lettek modellezve, és a személyre szabhatósággal is fel lehet dobni a látványukat. Játék közben is jól néznek ki, és a kényes viselkedésük valóság hűbbé teszi őket. A pályákról már mondtam, hogy laposak és simák, de ez nem feltétlen nevezhető hibának, ettől függetlenül viszont nem annyira látványosak a távolból. Ha közelebb repülünk a talajhoz, akkor már minden megváltozik, ugyanis egész szépen megalkotott terepekkel találkozhatunk, ráadásul a rajtuk folyó csaták sem mutatóba lettek odarakva. Kőkemény háború zajlik alattunk, és a mi beavatkozásunk is meghagyja a nyomát. A szétlőtt ütegekből fekete füst gomolyog az ég felé, a tankok rommá lövik, ami előttük van, és a lezuhanó gépek roncsai is megmaradnak. Amivel látványosabb lehetne az összkép, az pár fényeffekt, vagy shader, mert bár szépen kidolgozott minden a játékban, mégsem kelti azt az érzetet repülés közben, mikor nem is figyelünk a csatára, csak bámuljuk az alattunk elterülő terepet. Végül a menüről ejtenék egy szót, ugyanis egész hangulatosra sikerült, ahhoz képest, hogy borzasztó egyszerű. Átlátható, igényes, a töltőképernyők mozgó festményei pedig külön figyelmességek, amiket érdemes értékelni. Játék közben is inkább minimális a kezelőfelület, a felvillanó szövegeknél talán túl minimális is.

A hangokra nem lehet panasz, a repülőknek sajátos hangjai vannak, akár motor típusonként különböző, de akár az egyes fegyverzetek is sajátos zajjal szólalnak meg. Alattunk a háború tompa zaját halljuk, közel repülve pedig a levegőt áthasító golyók és töltetek hangja hozza ránk a frászt, főleg, mikor a pilótafülke páncélzatán kopognak. Szinkron nem igen található a játékban, max amikor a pilótánk jelez valami kritikus hibát, vagy épp belehal egy lövésbe. Zene szempontjából a War Thunder nagyon jó hangulatot áraszt, de sajnos csak a menüben. A játék közben nagyon nagyon ritkán hallani zenét, pedig nekem hiányzott volna a légi ütközetekhez a menükben is hallható stílusú bátorító muzsika. 


Ítélet

A War Thunder önmagában egy nagyon kellemes játék, aminek viszonylag elenyésző hibái vannak, viszont épp elég pozitívuma, hogy élvezetes legyen, akár több órányi játék után is. A World of Warplanes-hez hasonlítani nem szerencsés dolog, de ha muszáj lenne, akkor azt mondanám, hogy a War Thunder a bátyus. Nagyobbrészt hasonlítanak, de a War Thunderben van sok apró finomítás, amitől valamivel hangulatosabb és dinamikusabb lesz, és szavatosság terén is több esélye lehet. Ami hiányzik, az egy kicsit jobb grafika, zene, és esetleg a bajnokságok kiterjesztése a nagyobb létszámú klán csatákra. 
Egy szó, mint száz, a War Thunder egy jó játék, és mivel ingyenes, ezért bárki tehet vele egy próbát. Ha eleve kedvelitek a hasonló játékokat, akkor ez is tetszeni fog, de az új érdeklődőknek is érdemes lehet a War Thunderrel kezdeni. 

-Róka-

Pro:
+Égi Háború
+Dinamikus csaták
+Hosszútávú lehetőségek

Kontra:
-Grafika lehetne jobb
-Hangulathoz hiányzik a zene


Értékelés
8.5Játékmenet:
Könnyen megtanulható, izgalmas és dinamikus meccsek várnak ránk. Jól megoldott földi és égi erők kapcsolata, a pulykavadászat minimalizálása, és később a kihívást jelentő játékmódok nyüstölése abszolút élvezetessé teszi a War Thundert.
9.0 Hangulat: 
A világháborúk égi csatáinak hangulata megfelelően átjön, és akár tökéletes is lehetne a maga nemében, ha többet adna hozzá a külcsin és a zene. Ezek hiánya nem tragédia, de azért jó lenne, ha lenne. 
8.0Grafika: 
A repülők megfelelően kidolgozottak, a festegetésük jó móka. A pályák egy része bár eléggé sík, de kidolgozottságuk elég látványos. Mégis kopottas itt-ott, így az összhatás nem tud elámítani minket annyira, mint amennyire kellene. 
7.5Hangok: 
A hangok jók és élvezhetőek, sokat hozzátesznek a hangulathoz, a menü zenéje is szuper, de a játék közben is szükség lenne rá, ám ez sajnos hiányzik. Szinkronról se igen beszélhetünk, de nem is biztos, hogy kell. 
8.5Szavatosság:
A War Thunder sok játékot igényel, ha fel akarunk törni a csúcsra, de biztosítva van minden ahhoz, hogy ez ne forduljon át monoton farmolásba. A későbbi kihívásoknak köszönhetően a War Thunder hosszú távon is élvezhető azoknak, akik maradtak.
Review score
8.3A War Thunder nem lesz a háborús MMO-k királya, de mint repülős játék nagyon jól teljesít, köszönhetően az apró finomításoknak, amik eszközölik a többi versenytárs kellemetlenségeit. Mivel ingyen van, ezért a stílus kedvelői, vagy az érdeklődők mindenképp tegyenek egy próbát, mert könnyen ott ragadhatnak hosszú órákra, az égbolton repkedve. 
Újabb Régebbi