Neverwinter - Előzetes



Kipróbáltuk a Neverwinter-t...

Régen azért nem tudtuk kipróbálni az összes MMORPG-t, mert nem volt elég pénzünk megvenni az alapjátékot, és fizetni a havidíjat. Ma azért nem tudjuk kipróbálni mindegyiket, mert nincs elég időnk. Rengeteg MMO van most a piacon és a többségük ingyenesen játszható. Lehetetlenség mindegyikre időt szánni. Volt esélyem kipróbálni a Neverwinter-t két zárt béta hétvégén is, illetve az "early access" keretében 5 nappal a nyílt béta megjelenése előtt már bejutottam a szerkesztőségünknek hála. Még nem láttam mindent, amit a játék nyújt, viszont véleményt tudok nyilvánítani, hogy érdemes-e belekezdeni annak, aki szereti ezt a műfajt.
A játékot a Perfect World Entertainment és a Cryptic Studios fejleszti. Hozzájuk olyan ingyenesen játszható termékek tartoznak, mint például a Star Trek Online vagy a Champions Online, tehát elmondhatjuk, hogy van már tapasztalatuk a free-to-play játékok terén.
A Neverwinter a D&D (Dungeons & Dragons) világában, Neverwinter városában és vonzáskörzetében játszódik. Feladatunk a város megvédése és a környező területek megtisztítása.

Protector's Enclave
Első lépések
Mint minden MMORPG esetében, itt is karakterkreálással kezdünk. A választható fajok között megtalálható a "Human", "Half-Orc", "Elf", "Half-Elf", "Dwarf", "Halfling", "Tiefling" Természetesen mindegyik faj egyedi képességekkel rendelkezik. Ezen előzetes írásakor még csak 5 válaszható klassz szerepel a játékban, de ez a szám folyamatosan bővülni fog. A Great Weapon Fighter, aki egy hatalmas kétkezes fegyverrel osztja az igazságot, a Guardian Fighter, aki a tank szerepét tölti be, Trickster Rogue, a sunyi tőrös közelharcos kaszt, a Control Wizard, aki az arcane és jég varázslatokkal pusztít és a Devoted Cleric, akinek a gyógyító szerep jutott. A karakterkreációt jónak tartom. Változatos, sok mindent lehet állítani és minden elérhető mindenki számára, nincsenek például csak igazi pénzért megvehető hajak. Aki szereti a szerepjátékot, annak jó hír, hogy lehet a karakterünknek háttértörténetet írni. Lehet választani pár előre megadott változat körül (kaphatunk szuperhősös előéletet, lehetünk vigilante-k) és opcionálisan akár saját magunk is írhatunk egy rövid életrajzot kedvenc hősünknek. Ez semmit nem befolyásol, viszont jó, hogy ilyenre is van lehetőség. Nevünket 20 karakterben tudjuk megadni és állhat akár egy családnévből és egy utónévből, mivel a space-t is tudjuk használni. (Sajnos az ékezetet nálam nem fogadta el). Bátrabbak indulhatnak akár véletlenül generált névvel is.
Miután úgymond megszülettünk a tengerparton, kezdetét veszi egy rövid oktató rész, ahol bevezetnek minket a játék alapjaiba. Egy kisebb boss leverése után el is érkezünk a játék központi zónájába, Protector's Enclave-be, ahol a mindennapos ügyleteinket tudjuk elvégezni: aukciós ház, bankolás, eladás-vásárlás, postázás, itt kapjuk majd a különböző küldetéseket, amelyek során el fogunk látogatni különböző zónákba. Eleinte csak kisebb, egy- vagy többszemélyes dungeon-ökben, instance-okban lesz részünk, majd nem sokkal később eljutunk a játék első nagyobb területébe, Blacklake District-be. Ahogy majd tapasztalni fogjuk, a játékban mindegyik zóna külön történettel és élővilággal, környezettel rendelkezik.

Igaza van!
Szerverek
A fejlesztőknek az a célja, hogy az összes játékost közös platformon hozza össze, ne legyen olyan, hogy két játékos ne tudjon együtt játszani, mert külön szerveren vannak. Ez nagy feladat és mindenképpen dicséretes. Nincs is annál rosszabb, amikor barátoknak külön kell játszani, mert a készítők úgy döntöttek, hogy szétválasztja például az európai játékosbázist. Felmerül a kérdés, hogy ezt hogyan oldják meg, nem lesz-e emiatt lag? Az egy platform nem azt jelenti, hogy egy szerver, hanem sok szerver összekötve. Csatlakozáskor bedob minket a legközelebbi kihelyezett szerverre, így lesz megoldva, hogy ne lagoljunk. Ez a rendszer jelenleg a Star Trek Online játékban is megtalálható, tehát működik. Jelenleg a három shard, ami közül választanunk kell karakterkészítéskor, csak azért van, hogy ne terhelje túl a szervereket a sok egyszerre belépő játékos. Ezenkívül csatornákra vannak osztva a zónák, ami azt jelenti, hogy egy bizonyos számú játékos után új csatorna nyílik meg, ahova az utána érkezők kerülnek. Csatornák között van kommunikáció chat, csak annyi, hogy nem látjuk őket. Természetesen bármikor át tudunk lépni egy másik csatornára.

Egyenesen az arcába

Harcrendszer
A harcrendszer hasonlít a TERA Online harcrendszerére: A képernyő közepén lévő célkereszttel tudunk célpontokat kijelölni és azokat sebezni vagy gyógyítani, illetve az ellenfél támadásai elől el tudunk ugrani/csúszni/teleportálni. Személy szerint ez a fajta játékmenet nekem jobban tetszik, mint a régi TAB-olós, kijelölős megoldás, amit a World of Warcraft tett ismertté, népszerűvé. A harcnak mélységet ad, sokkal izgalmasabb lesz tőle minden csata, sokkal inkább úgy érezhetjük, hogy mi irányítjuk az eseményeket. Van célzásrásegítés, amivel könnyebben rajta tudjuk tartani a célkeresztet az ellenfeleinken vagy a CTRL billentyű lenyomásával akár a legnagyobb káoszban is pontosan követni tudjuk a kijelölt célt. Ezektől a dolgoktól sokkal inkább egy akciójátékban érezhetjük magunkat és akár teljesen meg is feledkezhetünk arról, hogy ez egy MMORPG. Ez egy jó dolog.




Amit még érdemes kiemelni, az az, hogy limitált számú képesség közül tudunk egyszerre választani. Egér jobb és bal gombjával két alapképességet (zöld) tudunk ellőni. Van hely még három encounter (piros) skillnek, két passzív képességnek, két daily képességnek(amik a nevükkel ellentétben nem azt jelentik, hogy csak naponta egyszer lehet használni) és van még egy klassz specifikus slot is. Daily képességet csak akkor tudunk használni, ha megtelik az action oszlop, amit különböző skillek használatával tudunk növelni. Minden karakterosztálynak van egy speciális mechanikája: például a Control Wizard az egyik kiválasztott encounter skilljének tudja előcsalogatni a másodlagos, erősebb változatát, Guardian Fighter tud a pajzsával blokkolni és közben támadni, a Cleric meg át tud váltani egy másik stance-be, állapotba, ahol mindegyik képessége egy picit megváltozik, erősebb lesz. Minden szintlépéskor kapunk egy pontot, amit el tudunk osztani a skilljeink között. Meglévő képességet tudunk erősíteni vagy újat tudunk megtanulni vele. Ez a MI döntésünk. Továbbá minden szinten kapunk egy talentpontot, amit először a heroic ágon tudunk elkölteni, később pedig a paragon ágra tudunk rakni. Előbbi esetében mindegy, hogy hova rakjuk, utóbbi esetében nem mindegy, mivel csak akkor tudunk előrejutni a fán, ha oda raktunk már pontot. 30-as szinten lehetőség van specializálódni, amiből jelenleg csak egy path elérhető sajnos. Minden tizedik szintnél tudjuk fejleszteni azokat a tulajdonságainkat, amiket a karakterkreálásnál adtunk meg. A pontokat újra elosztani csak akkor fogunk tudni, ha veszünk egy token-t, Zen-ért.

Haverom

Kompánia
16-os szint környékén lehetőségünk lesz kompániát, kísérőt választani. Harcos, varázsló, kutya, stb... (távolsági karakternek pajzsos harcos az ajánlott, közelharcosnak meg gyógyító). Kísérőnk szintjét lehet növelni tapasztalati pontok segítségével, de ténylegesen csak akkor lesznek erősebbek, ha elküldjük őket tanulni (ennek ideje változik annak függvényében, hogy milyen magas szintű, illetve hány szintet tanul meg egyszerre)  Az alap kísérőket csak 15-ös szintig lehet felhúzni, de lehetőségünk van pénzért jobb "minőségű" segítők vásárlására is, amik magasabb szintet is el tudnak érni.

Mindjárt kész a vécépapír

Szakmák
Ez volt az, ami leginkább nem tetszett az első pár órában, de aztán rájöttem, hogy nem is annyira rossz. Gyakorlatilag az egész egy minijáték. A szakmákat nem mi csináljuk, hanem felfogadunk például egy szabót vagy kovácsot, akiknek kiadjuk a feladatot, amit aztán egy előre meghatározott ideig csinál, a végén meg mi kapjuk meg a kész terméket, jutalmat. A szakmák a következőek: Leadership, Tailoring, Mailsmithing, Platesmithiing, Leatherworking. Miután felfogadjuk ezeket a "jómunkásembereket", kezdődhet a munka. Eleinte csak egy feladatot tudunk adni, de ahogy fejlődünk, az egy időben kiosztható feladatok száma nőni fog. Természetesen nem csak idő és emberi munka szükséges a termékek legyártásához, hanem alapanyag is. Tudunk venni árustól is, de akár kalandozásunk közben is összeszedhetünk párat. Különböző dolgokat tudunk megnyitni, amiből aztán az arra jellemző szakmához tudunk anyagokat szerezni. Minden klassznak van egyféle dolga, amit ő fixen, elsőre tud kinyitni, viszont a többit is ki lehet nyitni, de ahhoz kit-et kell venni és akkor is csak 75% az esély, hogy sikerül. Ha nem jön össze, bukjuk a kit-et és kell egy másik.
A szakmák felhúzása nagyon időigényes. Szerencsére létezik egy olyan weboldal, ahova be tudunk lépni és ott, a böngészőben tudjuk nyomon követni ezeket a feladatokat (aukciós házat is tudjuk használni, illetve leveleket olvashatunk és guild-et menedzselhetünk), így még a játékba sem kell belépni. Ráadásul telefonról is működik. Miközben ezeket a sorokat írtam, legalább egy szinttel nőtt a Tailoring szakmám.

Belépéskor ez az oldal fogad minket

Foundry (küldetés készítő)
Egy játék akkor jó, ha hosszútávon jó. Ennek érdekében ebbe a játékba is beleépítettek egy olyan rendszert, ami segítségével maga a játékos tud létrehozni tartalmat, content-et. Ez egy olyan pályaszerkesztő, amivel akár mi is tudunk készíteni egy küldetést, kampányt, amit aztán bárki kipróbálhat, tesztelhet, értékelhet vagy akár jutalmazhatja is a készítőjét. Már a nyílt béta másnapján legalább 100 ilyen küldetést láttam, ami rengeteg. A program rugalmas, így meg lehet valósítani mindenféle kreatív dolgot: Találkoztam egy olyannal, ahol csöveken kellett ugrálni, Nario-nak és Suigi-nek kellett segíteni a vízvezeték szerelésben, majd a végén Princess Seach-et kellett megmenteni. Azt hiszem nem kell mondani... Ez a beépített szerkesztő hosszú távon le fogja kötni a játékosokat, ezért mindenképpen egy hatalmas pacsi jár a fejlesztőknek.

Mikrotranzakció
Ez az a dolog, amire a legjobban kíváncsiak az emberek: Vajon meg tudták úgy oldani, hogy a vásárolható dolgok ne legyenek túl erősek, de ugyanakkor a játékosok vegyék őket? Erre nem tudok konkrét választ adni, mert ez szerintem nézőpont kérdése.
Háromféle fizetőeszköz van a játékban. Arany (gold, silver, copper), Astral Diamond-ok és Zen. Zen az a fizetőeszköz, amit igazi pénzért tudunk venni. Arannyal tudunk például alap lovakat, gyógyitalokat vásárolni. Astral Diamond segítségével tudunk felszerelést fejleszteni, illetve a különböző időigényes feladatokat is fel tudjuk gyorsítani... persze ez nem kevés gyémántba kerül. Vehetünk rajta még tárgyakat, ékköveket. A játékban szerezhetünk Rough Astral Dimand-ot is, amit át tudunk alakítani Astral Diamond-ra(korlátozva van, hogy naponta mennyit)... amin meg Zen-et is tudunk venni. Ez azt jelenti, hogy sima játékkal is hozzá tudunk jutni olyan pénznemhez, amit pénzért lehet venni. Ez egy nagyon nagyon jó dolog. Igaz, hogy tovább tart, de egyéb költségek nélkül is megszerezhetjük azokat a tárgyakat(főleg mount-ok, companion-ok, pet-ek), amikért mások fizettek. Fórumot olvasgatva azt szűrtem le, hogy a többség korrektnek, jónak tartja ezt a rendszert.


PvE - PvP
Egyelőre 5 fős dungeon-ökben gondolkodnak a készítők. A legmagasabb szinten elérhető lesz ezeknek a nehezebb, epic változata is. Sokat nem tudunk róluk mondani, még nem értem el ezt a szintet. A fejlesztők azt nyilatkozták, hogy ezek már nagyon nehezek lesznek és nagyon jó összjátékra lesz szükségük a csapatoknak, ha végig akarnak menni rajtuk. Meglátjuk.
Játékos játékos elleni módban, kisebb szinten, lehet 5v5 Domination-t játszani, ahol három ellenőrző pontot kell minél több ideig megtartani. Magasabb szinten lesz 10v10 és 20v20. Ezeket még nem volt alkalmam kipróbálni.
Összességében elmondható, hogy mind a két játékmód szerelmesei találnak maguknak elfoglaltságot.

Imádkozzunk együtt

Event-ek, események
Minden zónában találhatunk egy 5 fős dungeon-t és egy 5 fős skirmish-t (gyakorlatilag egy rövid dungeon). Jobb oldalon felül, a minimap mellett lehet látni, hogy mikor, milyen egyéb esemény történik, például extra jutalmat lehet kapni, ha egy adott órában végzünk egy instance-al. Vannak olyan zónák, ahol időnként elkezdődik egy verseny. Ez lehet akár az, hogy kémeket kell találni, szellem farkasokat kell ölni, gombákat kell szedni. Minél többet hajtunk végre ezekből az adott időn belül(ami körülbelül 15perc), annál jobb jutalmat kapunk. Olyan is van a játékban, hogy óránként egyszer tudunk imádkozni(invoke) az oltárnál az istenekhez. Ilyenkor valamilyen ajándékot kapunk tőlük, tapasztalati pont, gyémánt, gyógyital vagy buff formájában. Ezek kis dolgok, de mégis frissítően hatnak, nem tűnik annyira statikusnak a környezet.

Nekem csak ez a fehér ló jutott

PC specifikus beállítások
Természetesen nem maradhat ki egy tesztből, egy előzetesből az sem, hogy milyen beállítási lehetőségek vannak, hogy mennyire használja ki a PC által nyújtott lehetőségeket. Teljes mértékben kihasználja. Ahogy néztem, bármelyik billentyű és egér gombot be tudjuk bindelni bármire, ráadásul olyanokat is elfogad, mint mondjuk az egérgörgő vagy a dupla egér kattintás. A hangbeállítás nagyon részletes. A játékban van voice chat, partizás közben tudunk beszélgetni vagy 1 másodperc alatt le tudjuk kapcsolni bárki hangját.  A videóbeállításnál meg... nos... azt hiszem ennyi beállítási lehetőséget még sehol nem láttam (legalább is nem ugrik be ilyen). Rengeteg csúszka és ki/be kapcsoló van. Van olyan effekt, aminek a részletességét felvihetjük akár 300%-ra is. A játék tartalmaz Directx11-et, amitől még szebbé, még részletesebbé tudjuk varázsolni Neverwinter-t... ha bírjuk géppel. Azt is be lehet állítani, hogy mikor és milyen információk jelenjenek meg a képernyőn a játékosokról, ellenfelekről, NPC-kről. A sok gyenge konzolport játék után igazi élvezet látni, hogy ennyire gondoltak a közönségükre, a PC játékosokra. Pacsi ismét.

Karakterlap

Negatívumok
Természetesen, ahogy egyik játék sem tökéletes, ez sem. Grafikai bugok, hangproblémák akadnak. Néha a küldetés sem akar működni(ritka, de ilyennel is találkoztam) Ezenkívül felsorolhatnám még azokat a problémákat, amik a nyílt béta indulásánál voltak: Hosszú sor, hatalmas lag, lekapcsolt szerverek, kikapcsolt dungeon-ök... de ugyanakkor én tisztában vagyok, hogy egy népszerű MMO-nak sincs zökkenőmentes indulása. Szerencsére a tegnapi karbantartás után úgy tűnik, hogy megszűnt a lag és már sorban sem kell állnunk. Egy nap kellett, de úgy látom megoldották a gondokat. Ezeken kívül annyira sok gondot nem észleltem.


Konklúzió
Nekem nagyon tetszik a játék. Több, mint 30 óránál tartok a karakteremmel és nemrég értem el a 39-es szintet, természetesen ezt mind úgy, hogy részletesen körülnéztem mindenhol, kipróbáltam a legtöbb funkciót. Szintlépések közben nem unatkoztam. Mindig találtam társakat, a területek és az ellenfél típusok változatosak. Mindenképpen maradok és kíváncsian várom, hogy mit hoz a végjáték PvE szempontból. Mivel ingyenesen kipróbálható, nincs mit veszteni. Mindenkinek csak ajánlani tudom.

Summary
A+Ingyenesen játszható MMORPG a jobbik fajtából! Kötelező darab!
Újabb Régebbi