Smite - bétateszt



Lecsaptunk a Smite bétájára

Az utóbbi 1-2 évben jelentősen megváltozott a MMORPG és a MOBA (multiplayer online battle arena) játékok piaca. A fejlesztők rájöttek, hogy úgy is sikeres lehet a játékuk, ha elhagyják a havidíjat, az egyszeri, alapjáték vásárlását és áttérnek az ingyenes játszható modellre. Kockázat nélkül ki lehet próbálni őket... ha nem tetszik, bármikor abba lehet hagyni és a befektetett időn kívül nem lehet veszíteni semmit. Ha viszont az embernek megtetszik a játék, akkor még mindig tud vásárolni magának tárgyakat, skineket, mindenféle előnyöket. Jobb esetben ezek csak a karakterek kinézetét befolyásolják, rosszabb esetben teljesen elrontja a játékot. Isten hozott a mikrotranzakciós rendszerek világában.


Ami eleinte egy játék módosításának indult, mára már annyira kinőtte magát, hogy saját műfajt teremtett: Ezek a MOBA játékok. A PC játékosok nagy része mára már biztos találkozott életében legalább egy ilyen játékkal. A legnépszerűbbek ma a League of Legends, Dota 2, Heroes of Newerth... persze ezeken kívül még van egy pár kisebb cím is. A lényeg, hogy van választék.

Mi van, ha azt mondom, hogy a Smite is egy ilyen játék? Nem hangzik elsőnek érdekesnek, ugye? És mi van akkor, ha azt mondom, hogy ezt a játékot nem a szokásos felülnézetből kell játszani, hanem TPS nézetből (a kamera mindig a játékos háta mögött van, játékok közül példa: GTA, Splinter Cell, Warframe stb). Erre már biztos többen felkapják a fejüket. Bevallom, hogy először én is erre figyeltem fel. Mindenképpen ígéretesnek tartottam az ötletet, pedig még ki sem próbáltam. Ám eljött ennek is az ideje...


A Smite-ot a Hi-Rez Studios fejlesztette, és olyan nevek fűződnek hozzájuk, mint a Tribes és a Global Agenda, szóval nem ez az első játékuk, ami ingyenesen játszható.
Aki nem tudná, mi az a MOBA, annak röviden így tudnám leírni: Két, azonos számú játékosból álló csapat harcol egymás ellen. Minden játékos egy karaktert/hőst/titánt/istent/hadvezért irányít. A cél az, hogy az ellenséges tornyokat leromboljunk a nem-játékos által irányított társaink segítségével, míg végül elérünk az ellenfél bázisára, amit szintén meg kell semmisíteni. Az első csapat, aki ezt megteszi, az nyer.
Amivel ez a játék kiemelkedik a sorból az a TPS nézet. Gyakorlatilag egy "lövöldözős játék" lett belőle, ami nem feltétlen baj. (Erről később a játékmenetnél írok)

A nem szokványos nézet mellett van még egy dolog, amivel jobb a konkurenciánál: A játszható karakterei nem sima kitalált szereplők, hanem istenek. És hogy melyik kultúráé/vallásé/népé? Ahogy látom nagyon soké: Van itt istenalak például a görög, egyiptomi, római és kínai mitológiából. Anúbisz, Árész, Kupidó, Poszeidon, Thor... hogy csak egy párat említsek. Ezeknek a többségével már mindenki találkozott legalább egyszer. Akár más játékoknál, akár filmben vagy sorozatban, esetleg (JOBB ESETBEN) történelemórán. A legjobb az egészben, hogy tisztára ilyen "szuperhős-crossover" érzete van... mint amikor a két szuperhős-univerzum alakjai összecsapnak. Normális esetben ők sosem találkoznának, de ez a játék összehozza őket. (Megjegyzem, hogy a karakterlapon fel van tüntetve az isteneknél, hogy melyik mitológiában szerepelnek és mi a titulusuk. Ha másra nem jó, akkor legalább fel tudsz vágni mások előtt, amikor ők nem tudják megmondani, hogy Xbalanque kicsoda). Minden isten egyedi képességekkel rendelkezik, amik teljes mértékben illeszkednek a mitológiai szerepükhöz. Aphrodité például csókokat dobál és fehér galambokkal támad, míg Kupidó íjjal lő és szíveket dobál. A karakterek igazi egyéniségek, ami nem csak abban merül ki, hogy másképpen néznek ki a varázslataik, hanem külön animációjuk van halál, illetve győztes és vesztes meccs esetére is.

A főmenü informatív, szépen kidolgozott. Megtudjuk, mi éppen az aktuális hős skin, információt kapunk az accountunk állásáról. A vicces animáció már az elején tudatja velünk, hogy ezt a játékot nem kell teljesen komolyan venni, mivel arra van kitalálva, hogy minket szórakoztasson. SOCIAL fül alatt a szokásos barátok, parti, blokkolt játékos, klán opció. Minden, ami manapság elfogadható. Tovább haladva a GODS menüpont alatt megtalálunk mindent az istenekről. Minden fontos infó itt szerepel. Fontos még kiemelni, hogy beépített stream nézési lehetőség van. TV-re kattintással azonnal meg is jelenik a jelenleg futó élő adás. Ez mindenképp egy nagyon hasznos funkció a közösségépítő, vagy éppen közösség erősítő szempontjából. Ha már hasznos dolgokról volt szó... a következő fül a GUIDES, ahol lehet nézni közösség/fejlesztők készítette videókat, útmutatókat a karakterekhez vagy saját magunk összeállíthatjuk a szerintünk tökéletes itemeket, a sorrendet, ahogyan a képességeinket fejlesztjük.


A játék grafikája rajzfilmszerű, ami pont megfelel a műfajnak, viszont a videóbeállítás ennek megfelelően eléggé szegényes. A környezet távolról szépen néz ki, életteli. (a gladiátor arénás pályán például zászlót lengetnek és éljenez a közönség.) Az effektek jól megkülönböztethetőek. A hangok egyediek, nem zavaróak, a menü zenéje kellemes.

A játékmódok között megtaláljuk az 5v5 CONQUEST-et, ami az összes MOBA játék alapja. Ezen kívül még elérhető egy DOMINATION mód, ahol különböző területeket kell elfoglalni és megtartani, illetve van még az ARENA mód, ami személy szerint a kedvencem. Ebben az a feladat, hogy megállítsuk az ellenfél katonáit. Persze eközben a két csapat egymást püföli. A játék pontra megy és az veszt, akinek előbb elfogynak a pontjai.



A játékmenetet szerintem ismeritek, ezért csak azokat a változtatásokat írom le, amikben eltér a többi hasonló játéktól: Mivel a kamera mindig arra néz, amerre a karakterünk, ezért magunk mögé nem látunk, könnyen be tudnak támadni minket. A kis térképét sokkal jobban kell figyelnünk, mert csak így tudhatjuk meg, ki hol van. Minden képességünkkel célozni kell. Igazából ez a leglényegesebb különbség. Izgalmasabb lesz tőle az egész. Nem elég csak rávinni az egér mutatót a célpontra, hanem aktívan nekünk kell belőni, hogy merre akarunk támadni. Mivel szinte mindegyik képességnek idő kell, hogy célba érjen, ezért még az ellenfél mozgását is ki kell találni, számítani.
Fontos még, hogy nem tudunk mindegyik irányba ugyanolyan sebességgel mozogni: Legfürgébbek akkor vagyunk, ha csak előre megyünk (alapból a W gomb). Ha oldalazunk, vagy hátrálunk, akkor lassabbak vagyunk, könnyebben be tudnak érni. Támadáskor és utána még egy másodpercig lelassulunk.
Ezeknek a változásoknak köszönhetően sokkal jobban bele tudjuk magunkat élni a játékba.

A mikrotranzakciós rendszert a jobbak közé sorolnám: Karaktereket és skineket lehet venni igazi pénzért, de amíg mondjuk a League of Legends-ben skineket csak ezzel lehet megvásárolni, addig itt játék krediten is lehet venni eltérő kinézeteket (nem mindegyiket persze).


Ezt a játékot tudom ajánlani bárkinek: Elérve a 30-as account szintet, lehet menni versenyszerű meccseket, ahol teljesítmény alapján rangsorol a játék és hozzánk hasonló szintű játékosokkal rak össze egy játékba. Győzelem vagy veszteség után ez a rangsor változik, így juthatunk feljebb vagy lejjebb. Aki viszont csak mókázni akar vagy még kezdő, az beugorhat az ARENA módba, ahol nagyon jót lehet szórakozni, miközben a két csapat egymás torkának ugrik. Szerintem már csak azért a játékmódért érdemes kipróbálni. Egy másik fontos funkció, ami a kezdőket (is) segíti az az, hogy be lehet állítani, hogy a tárgyakat és a képességeket automatikusan kezelje. Ez azt jelenti, hogy nem kell időt "pazarolni" a vásárlásra, meg arra, hogy eldöntsük, hogy épp melyik aktuális skillre rakjunk pontot... ezeket a terheket mind leveszi a vállunkról, így nekünk csak magára a csatára kell figyelnünk.
Negatívumként csak azt tudom felhozni, hogy a billentyű kiosztásnál nem lehetett használni a CTRL+bármelyik billentyű kombinációt... csak egy gombot fogadott el.


Újabb Régebbi