Guild Wars 2 - Teszt


Teszteltük a Guild Wars 2-t...

Az ArenaNet a Guild Wars első részével sok embert meglepett, amikor 2005 áprilisában megjelent, ugyanis egy akkoriban még nem elterjedt műfajhoz készítették el eme játékukat, vagyis az MMORPG-hez. Ez a műfaj manapság már igen csak szerte ágazódott, és több típusa is létezik, és sajnos számtalan játék, ami ez alá a műfaj alá tartozik, már kihalt, vagy a népessége igen csak kihaló félben van. Ez a statisztikai adat a játékok 70%-ára igaz, és legtöbbjük mint egy anoním fejlesztő csapat próbál vmi maradandót alkotni. A legtöbbjük egy dologgal nem számolnak: hogy már rengeteg ehhez hasonló játék van a piacon, mint ingyenesen játszható, és mint egyszeri fizetős/havi díjas játékként. Az utóbbi játékok rohamosan halnak ki, és próbálják menteni a menthetőt, ugyanis példának a Star Wars The Old Republic-ot lehet felhozni, mivel sokan úgy gondolták, hogy a havi díj egy kicsit túlzás a játékhoz, így a fejlesztők a kihaló félben levő játékos létszám miatt amellett döntöttek, hogy a játéknak egy új szekcióját bevezetik, ami az ingyenesen játszható rész lett. Egy másik példa: a TERA Online is ugyanerre a sorsra jutott, ugyan ebben a játékban is van fantázia, akár az SWTOR-ban, mégis a játékosok megelégelték a folyamatos havi díj fizetését, és a sorsa az előzőleg említett játék sorsára jutott.

Úgy tűnik, hogy a legtöbb MMORPG játékot elhamarkodják a fejlesztők, és épp emiatt sokszor kénytelenek bezárni a bazárt. Viszont visszakanyarodva az ArenaNet két üdvöskéjéhez, ez a fejlesztő gárda igen is megmutatta, hogy egy nem túl nagy hírnévvel rendelkező csapat is tud maradandót alkotni, és ez a Guild Wars első és második részénél beigazolódott. Amikor megjelent az első része a Guild Warsnak, mindenki megdöbbent, amikor meglátták, hogy mennyire is részletes ez a játék (és ez sokszor nem a grafikában nyílvánul meg). A második rész megjelenésével az ArenaNet kis csapata képes volt überelni azt, amit elértek az első rész során, ugyanis itt már a legapróbb részletekre is odafigyeltek, és emiatt sok lehetőség rejlik a karakterekben, és a kalandban, amiben a játékosok részt vehetnek.


A Guild Wars törénete Tyria világába kalauzolja el a játékosokat, ami egy igencsak részlet gazdag környezettel rendelkezik, többek között ősi erdők, óriási sivatagok, hatalmas városok és végtelenségig nyílt harc mezők övezik. Eme világ lakosai kb. egy tucatnyi fajt foglal magában, és ebből 5 faj az, amit a játékosok kiválaszthatnak a karakter készítéskor. A második rész története 250 évvel később játszódik az első rész után. Mélyen a föld alatt, ahol csak a számkivettek járnak, az ősi sárkányok, akik ez alatt a 250 év alatt szunnyadtak, most felébredtek, és egy élőhalott hadsereg segítségével újra fenyegetést jelentenek Tyria világára. A játékosoknak a saját végzetük felé vezető utat kell bejárniuk, ami az 5 játszható faj egyesítésével az ősi sárkányok vezetőjét, Zhaitan-t, el kell, hogy pusztítsák ahhoz, hogy Tyria földjén újra béke legyen.


A játékélményt tekintve több szempontra is figyelt az ArenaNet, ugyanis a játék legelején, amikor el kell készítenünk a saját karakterünket, több szempont szerint fog alakulni a karakterünk története. Már a faj kiválasztásánál másképp alakul a karakter kezdeti története, miszerint az 5 játszható faj pedig: a Sylvari (elfek), Norn (leginkább a vikingekre hasonlítanak), Charr (macskákra hasonlító szörnyek), Asura (goblin félék) és az Emberek. Mint az említve is lett, mindegyik fajnak máshogy kezdődik a történetük, és ezen belül is lehet még a történeten alkotni, ugyanis kiválaszthatjuk azt is, hogy kik között nevelkedett a karakter, pl. az Embereknél ki lehet választani, hogy Nemes család közt, egyszerű lakosok között, vagy az utcai söpredékek között nőtt fel. Továbbá azt is megadhatjuk, hogy milyen istenhez fohászkodik a karakterünk, és ez leginkább a képességeket fogja befolyásolni, amivel majd később a karaktert fel lehet majd vértezni. A legelső percekben, amikor a karakterünk elkészült, egy olyan esemény közepébe kerülünk, ami véglegesen megpecsételi a sorsát karakterünknek, és ezzel elindul a lavina, ami később olyan mértékben kibontakozódik, ami kb. a Gyűrűk Ura trilógiában látottakra lehetne leginkább hasonlítani.

Az irányítás tekintetében a megszokott MMORPG stílust követi, ami egy kezdő játékosnak, aki még soha nem játszott ilyesmi féle játékkal szokatlan lesz számára, de könnyen elsajátítható, ugyanis nem kell egyszerre 80 gombot megnyomni ahhoz, hogy a szörnyeket láb alól eltehessük. Helyt kapott egy ún. automata támadó rendszer is, ami annyit jelent, hogy a képességeket, amik ki vannak rakva a lenti tálcára, beállíthatjuk őket automatikus használatra is, vagyis amint újratöltődik az adott képesség, azonnal használatba is veszi azt. Az élményt tovább fokozza az, hogy amikor kalandozunk, az egyes helyeken ún. események mennek végbe, vagyis akik épp ott vannak, azok a játékosok megkapják feladatul, hogy pl. védjék meg azt a területet a szörnyektől, vagy segítsenek az ott tanyázó kártevőket kiírtani, és még sok féle ilyen eseményt lehetne felsorolni. A hangok szinte mindenhez tökéletesen illik, és emiatt nem is lehet sok mindent írni róla, és értelemszerű minden olyan dolognak van hangja, ami helyt kapott a világban (értelem szerű csak azok, amiknek értelme is van).


A játék grafikus motorja az első rész motorját használja, viszont egy igen erős átalakításon ment keresztül, ugyanis a két részt összehasonlítván kimagaslóan észrevehető, hogy ez a két grafikus motor nem ugyanaz. A második részben jobban észrevehető, hogy a grafikus motor fejleszésével sokkal több részletet képes megmutatni a nagyobb helyekről, és emiatt is nyert el számtalan díjat a játék 2012-ben, pl. Time.com az első helyezettnek ítélte a játékot a videójátékok között, az IGN online portál az egyik legjobb MMO-nak, a legjobb PC-s játéknak, és a legszebb grafikával rendelkező játéknak ítélte meg, az EDGE az ArenaNet-et az egyik legjobb stúdiónak nyílvánította ki, és még jó pár díjat nyert el.


Egészen nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy ez a játék egy jó ideig fizetős fog maradni (csak egyszer kell megvenni), és még az is marad, mivel nem fog ugyanazon sorsra jutni, mint a többi MMO. Egy nagy probléma van a játékkal, ami néha igen csak zavaró, az pedig a bugok száma, ugyanis elég sok van a játékban, és emiatt sokszor fejfájást okoz a játékosoknak, viszont elég gyakran jön ki hozzá frissítés, szóval annyira nem veszett az a fejsze. Azon játékosok, akik még nem próbálták ki a Guild Wars egyik részét sem, érdemes lehetne beruházni nekik a játékra, ugyanis a többi MMO-hoz képest az az egyszeri megvétel nem nagy érvágás, mint pl. a World of Warcraft-nál, ugyanis megveszi az illető 8 ezer forintért az alap játékot, majd két havonta +8 ezer forintot kidob, csak hogy tovább játszhasson vele (elnézést, ha esetleg más árakban mozognak most a game card-ok), miközben ha egyszer fizetne 15 ezer forintot a játékra, és akármeddig játszhatna vele. Természetesen embere válogatja, hogy ki mit akar kezdeni a pénzével, de ez megint csak azokhoz szólt, akik ezekben utaznak.

Pros.:
+ gazdag környezet
+ kiemelkedő grafika
+ részletes küldetések/karakter készítés
+ viszonylag egyszerű irányítás

Cons.:
- elég sok bug van, viszont igyekeznek kijavítani őket

Értékelés
9.5Játékmenet:
A játék részletekben gazdag és épp ez az, ami miatt kitűnik a legtöbb MMORPG közül, és meg is érdemli a dícséreteket, amiket kapott.
9.5 Hangulat: 
Tyria világa még részletesebbé vált az első rész óta, és minden egyes helynek megvan a maga története, amit csak el lehet várni a Guild Wars utódjától.
9.0Grafika: 
A grafika helyt álló, és ahhoz képest, hogy az első rész megtubózott változata, elég nehezen lehet észrevenni a különbséget közte.
9.0Hangok: 
Sok mindent nem lehet elmondani róla, mindennek megvan a maga hangja/hangeffektje.
9.0Szavatosság:
A közösség, ami alkotja a Guild Wars társadalmát, egész biztosan virágzó lesz egy jó ideig, annak ellenére is, hogy sok bug van benne, de ezeket igen gyorsan javítják.
Summary
9.3Összességében a játékot az egyik legjobb MMORPG-nek lehet titulálni, ugyanis több szempontból is csuklóból leveri a legtöbb fajtársát, így csak ajánlani lehet az MMO-k szerelmeseinek!
Újabb Régebbi