Resident Evil 6: Teszt

Élőholtak, mutánsok és akció.

- Kiadó: Capcom
- Fejlesztő: Capcom
- Műfaj: TPS, ackió
- Platformok: PS3, Xbox 360, PC (megjelenési dátum még nincs)
- Tesztelve: Xbox 360

Tizenhat év. Már tizenhat éve, hogy a Capcom szabadjára engedte a földi poklot. A rettegést, amit Resident Evil-nek neveztek el. Az első rész rögtön kasszasiker lett, rengeteg rajongóra tett szert és nem alaptalanul. Mára a sorozat fénye megkopott, hiszen nem igazán találja helyét a játékos világban. A rajongókat is megosztják az újabb részek. Van aki szerint a negyedik rész forradalom volt, mások szerint már ott elkacsingatott az akció játékok műfaja felé. Az ötödik rész is kapott hideget meleget, az Operation Racoon City-ről meg inkább ne beszéljünk. A legújabb, hatodik rész pedig újra megosztja a játékosokat és a kritikusokat is. Hogy milyen is lett a Resident Evil 6? Járjunk utána.



Megtöröm a szokásos bemutatók menetét, egyrészt azért, mert a Resident Evil 6 kampánya és történetvezetése nem mondható szokványosnak és azért, hogy rögtön a cikk elején tisztázzuk a Resident Evil 6 sorsát. Essünk túl rögtön a legfontosabb kérdésen: Visszatért a széria a gyökereihez? Újra túlélő horror programmal van dolgunk? A rövid és velős válasz: nem. Nagyon nem. Olyannyira nem tért vissza a régi zsánerhez, hogy azt kell mondjam, a Resident Evil ezzel a résszel, valószínűleg végérvényesen akció játékká vált. Hallhattuk a Capcom-tól, hogy majd Leon kampánya képviseli, a klasszikus Resi játékmenetet. Nos, ez egyáltalán nem igaz. Leon kampányát is az akció orientáltság jellemzi, bár sokkal lassabb, mint a többieké. Egyelőre nem térnék ki a kampányokra, kicsivel később minden fejezetet bemutatok és elmesélem a tapasztalataimat róluk. Most egy picit elmélkedjünk. Beszélgessünk, mi vezethetett idáig? Hogy lehet akció játékot készíteni egy túlélő horrorból? Meglehet közelíteni a dolgot a hőbörgő és fröcsögő játékosok szemszögéből: "Phfö, k*csög Capcom, nincs elég pénzük. Csak a bevétel számít nekik, hogy minél több embernek eladhassák a portékájukat. Mi nem is számítunk" A helyzet az, hogy ezekből a vérpistikékből van sok. Túl sok. A Metacritic-en, jelenleg egy egész ponton áll a játék, ami nevetséges és mutatja, hogy mennyire kicsinyes és gyerekes hozzáállású sok játékos. A Capcom-ot nem lehet azért hibáztatni, mert profitot akar termelni. Ők egy cég, nyereség kell, hogy életben maradjanak. Minden a felmérésen, a statisztikán áll vagy bukik. Így minél nagyobb közönség felé kell nyitniuk. Csak egy bizonyos rétegnek készíteni egy játékot a mai világban, ilyen fejlesztési költségek mellett egyenlő a halállal.  Nézzük meg, az általam tesztelt és szeretett Lollipop Chainsaw-t: ötletes, egyedi, de csak egy bizonyos rétegnek készült. Megjelenése óta még egy millió darab sem kelt el belőle.



Az a helyzet, hogy változnak az igények és elvárások. Ezt pedig sokan nem tudják elfogadni. Félre értés ne essék. Én imádtam a régi Resident Evil játékokat. Én is sajnálom, hogy már nincs elég nagy piaca, a régi stílusú horror játékoknak, de egyszerűen el kell fogadni, hogy már más világ van, mint tizenhat évvel ezelőtt. Lehetne még keresni az okát, hogy miért kelendőbbek az akció játékok minden másnál, de nem kell ezért messzire menni. Miattuk! Azok miatt, akik évről évre megveszik az aktuális Call of Duty-t. Ami az öt éve megjelent Modern Warfare óta nem fejlődik semmit. Sőt, sok tekintetben egyre butább és igénytelenebbé válik. Mégis, közel harminc millió(!) darabot értékesítenek belőlük évente. Sajnos az a helyzet, hogy a CoD egy nagyon rossz példát mutat a játékos világnak. Szinte nulla újítással és érdemleges tartalommal lehet sok pénzt kaszálni. Persze nem kellene emiatt átalakítani egy teljes sorozatot. De megint előjön a nagy számok törvénye. Ha egyszer nincs rá akkora kereslet, nem lehet eladni, akkor ott gondok vannak. Remélem néhány olvasót elgondolkodtat egy kicsit a mondókám. Most jöjjön a Resident Evil 6 bemutatója.



Először is vegyük górcső alá a játékmenet azon részét, ami teljesen megegyezik minden kampányban, azután pedig jöhet a négy főszál sztorija és jellegzetességei. Mint már mondtam, a Resident Evil 6 kukázta a túlélő horror stílust. Egy mezei akció játék lett belőle, sok ellenséggel, látványos akciókkal és fedezékharccal. A legnagyobb újítás az, hogy már nem kell lecövekelnünk célzás közben, ami egy Resi játéktól, azért nem természetes. Szabadon mehetünk előre hátra, oldalra. Célzás közben pedig akár vetődhetünk is, hogy aztán a földről sorozzuk meg az ellenséget. A fegyverváltás is már valós időben történik, nem kell a hátizsákunkban kotorászni. A D-pad segítségével választhatjuk ki őket. A közelharc pedig végre használhatóvá vált. Egy gombnyomással baromi látványos mozdulatokat lehet előadni. Sokszor a környezet egyes részeit is segítségül hívhatjuk hozzá. Viszont nem lehet ész nélkül használni. Egy idő után a karakter elfárad. Az életerő alatt már ott a stamina mérő is. Ezt a növényekkel lehet visszaállítani és pihenéssel. A felvehető tárgyakat már nem kell minden alkalommal egy külön kis ablakban megnéznünk, ha felvesszük őket, automatikusan a tárgylistánkba kerül. A lelőtt ellenfelek és szétverhető ládák lőszert, zöld és piros növényeket és tapasztalati pontokat rejtenek. Vegyük őket sorra. A lőszert gondolom nem kell magyarázni mire jó. Arra azért kitérnék, hogy meglehetősen szűkmarkúan bánik a játék a munícióval. Az ellenfeleket pedig elég sok lövéssel kell meggyőzni, hogy vízszintesen szebb az élet. A növények, mint már említettem, az életerőt és állóképességet töltik újra. A növényeket a tárgylistából először a zsebünkbe kell tenni. Innentől már egy kis bogyó lesz belőle, amit aztán a karakterünk elfogyaszt. A növényeket lehet kombinálni. Két zöld növényből három bogyó lesz. Egy zöldből és egy pirosból pedig hat. Minden egyes bogyó egy életerő kockát tölt vissza, de a stamina rögtön helyre áll. Természetesen itt van még a regeneráló spray, ami azonnal maximumra tölt mindent. Cserébe alig van belőle a játékban. A legmeglepőbb dolog a tapasztalati pontok. Furcsa mód ezeket, nem kapjuk meg automatikusan. Ezeket is fel kell venni szobor formájában. Nem igazán örültem ennek a megoldásnak, a lőszereknek jobban örültem volna.



A tapasztalati pontok természetesen nem csak dísznek vannak. Gyakorlatilag ez lett a pénz, ebből vehetünk különböző fejlesztéseket. Sokan szomorúak lesznek, ha elmondom, bizony ugrott a fegyverek modolhatósága. Nem vehetünk új fegyvertámaszt vagy jobb távcsövet. Helyette a karakterek képességeit növelhetjük. Erősebb sebzés vagy, hogy jobban bírjuk a sérüléseket. Ne remegjen annyira a keze a szereplőnek. Vagy, hogy több lőszert szórjanak az ellenfelek. Igazából ezek a fejlesztések hasznosak és nem is jönnek rosszul, de normal nehézségi fokozaton nem számítanak olyan nagyon. Nehezebb fokozaton már biztos több értelme van ennek. A problémám inkább az volt vele, hogy egy-egy fejlesztés mocskosul drága és nagyon lassan jön a "pénz". A képességek nagy részének pedig akár három fokozata is lehet. Így a fejlesztés keservesen lassú. Nekem a négy kampány végigjátszása során, kb. három képességet sikerült maximumra fejleszteni. A képességeket pedig nem lehet egyszerre használni. Összesen három skill-t állíthatunk be, amit egy fejezetre kiválasztunk. Furcsa megoldás és eléggé idegesítő is. De legalább nem lesz könnyű a program. Mint TPS akció játék, sajnos a Resident Evil 6, nem hoz semmi újat vagy egyediséget a zsánerbe. Csupán felmondja a kötelezőt azt is több-kevesebb hibával. Kezdjük azzal, hogy maga a harc és a játékmenet, közel sem olyan gördülékeny és folyamatos, mint egy Gears of War-ban, vagy a Binary Domain-ben. Az irányítással nincs gond, csak kissé kimért és statikus. Valahogy az egész esetlenebbül hat, mivel több helyen meghagyták a Resident Evil-nek már védjegyévé váló interakciós pontokat. Egy magasabb helyre nem kapaszkodik fel rögtön a karakter, hanem megjelenik egy ikon és hogy melyik gombot kell hozzá megnyomni. Nem igazán értem ezek minek kellenek már. Csak megtörik a játék folyamatosságát, akárcsak a QTE részek. Én nagyon szeretem a QTE jeleneteket, de a Resident Evil 6 esetében túlzásba estek a fejlesztők. Rengetegszer kell használni őket, ami még eleinte poén, de pár óra játék után, már fárasztó. Még talán meg is bocsájtottam volna ezt, de gyakran olyan gyorsan kell reagálni, hogy nem megnyomni nincs időm a gombot, hanem egyáltalán a szimbólumot felfogni, hogy mit látok éppen a képernyőn. Rettenetesen idegesítő tud lenni.



A másik nagy problémám a programmal az a szkriptelt játékmenet, már-már Call of Duty szerű. Komolyan, először nem akartam elhinni, amit láttam. Rengetegszer van olyan rész, hogy az ellenfelek vég nélkül és tömegével szakadnak a nyakunkba, addig, míg el nem érünk a pálya egy adott szakaszához, ahol aztán majd történik valami. Idegesítőbb viszont az a helyzet, amikor egy szűk helyre vagyunk bekényszerítve és a faladatunk az, hogy éljük túl. Kösz! Emiatt pedig gyakran kaotikussá válik a játék. Utálom az ilyet! Lehet jól felépített szkripteket alkalmazni, lásd Half-Life széria, vagy Trasnformers: Fall of Cybertron. Ez viszont kétség kívül a rosszabb fajta. A mesterséges intelligencián pedig nem igazán tudok napi rendre térni. A társainké például eléggé felemás. Van, hogy Rambo módjára, szépen ölik ők is az ellenséget, máskor meg hasznavehetetlenek és csak útban vannak. Volt olyan is, hogy feltámasztania kellett volna. Ehelyett elkezdett egy másfél méteres szakaszon oda-vissza rohangálni. Kilométer hiány? Az ellenfelek viszont minden kétséget kizáróan, egyszerűen sziplán hülyék. Nyilván a zombiktól nem várunk diplomát, de a történet szerint van egy új ellenfél típus, a J'avo-k, akik nem butulnak le zombi szintre, hanem a lőfegyvereket és a fedezéket is használják. Ennek ellenére, gyakran minden ész nélkül odaszaladnak hozzánk és fél méterről kezdik ránk zúdítani az ólmot. A program pedig úgy kompenzálja a normális MI hiányát, hogy rengeteget sebeznek az ellenfelek. Pofátlan dolog ez!



Nézzük a kampányokat egyenként. Az első kampány Leon-é, aki egy Tall Oaks nevű városkában van egy partin. Itt rögtön elszabadul a pokol, zombik támadnak mindenkire, Leon pedig kénytelen fejbe lőni az USA elnököt, mivel ő is bezombult. Itt egy társra talál Helena-ra, aki felajánlja segítségét. Közben pedig a képbe kerül egy Derek Simmons nevű férfi, aki egy új cég, a Neo-Umbrella vezetője és minden áron a két túlélőre akarja kenni az incidenst. Leon kampánya valóban emlékeztet a régi Resident Evil játékokra, de azért ez koránt sem ugyanolyan. Az biztos, hogy sokkal lassabb, a tempója eleinte és sokkal sötétebb. De ettől függetlenül ez is akció orientált. A régi Resi hangulat, sokkal inkább a helyszínekből árad. Ódon katedrális, temető, félhomály és sötétség. Az ellenfeleink pedig a klasszikus zombik. Vánszorgó, csoszogó dögök. Később persze ők is szembe találják magukat az új lényekkel. Leon kampánya eléggé jóra sikerült, de közel sem tökéletes. Puzzle feladat, nagyjából három van az egész kampány alatt. Ami rettentően kevés, tekintve, hogy ezt szánták a régi motorosoknak. A nagy-nagy boss fight pedig eléggé idegesítőre sikerült. A végső nagy főellenféllel, nem viccelek, legalább 5-6 alkalommal kell harcolni. Ilyen-olyan formában. A vége felé már nagyon elegem volt belőle és elbagatellizálja az egész történetet. Nem epikus volt, hanem sokkal inkább fárasztó és ötlettelen.



Jöhet Chris kampánya. Drága BSAA ügynökünk éppen egy kocsmában "mulat". Ugyanis fél évvel korábban egy akció során, egy embere kivételével meghalt a teljes csapata. Azóta sem tudott talpra állni. Itt rázza fel az önsajnálatból volt társa, Piers. Elráncigálja Kínába, ahol egy új biofegyvert, a C-vírust vetették be: ugyanazt, amelyik a csapata vesztét okozta. Chris része egy akcióorgia, folyamatos és vég nélküli darálás, iszonyatos kaliberekkel. A C-vírus által létrehozott új dögök, a J'avo-k pedig nem mindennapi jószágok. Mint már fentebb is említettem, lőfegyvert képesek használni, sokkal intelligensebbek (legalábbis a történet szerint), mint elődeik. Viszont az új vírus durva mutációkat visz végbe a szervezetükben. A legváratlanabb pillanatokban is képesek új és veszélyesebb formát ölteni, így folyamatosan figyelni kell rájuk. Általában egy-egy végtag elvesztésekor változnak át. Chris főellenfeleivel, igazából nem volt gondom. Csak a végén a menekülés az egyik elől, mert a program elkezd rögzített kamerákkal dolgozni és valahogy nem lehet sosem kiigazodni, merre is tartunk. Elbambulni pedig nem lehet, mert az óriás, pillanatok alatt szétveri alattunk a talajt. Ez a rész eléggé frusztrálóra sikerült, közel jártam hozzá, hogy a kontrollert a TV-be vágjam.



A harmadik nagy etap Jake Muller sztorija, aki nem más, mint Wesker egy szem fiacskája. Éppen egy európai országban zsoldoskodik néhány társával. A csapat minden tagja kap egy kis "szíverősítőt" amit magukba kell fecskendezniük. A lötty tartalma nem más, mint a C-vírus, így a zsoldosok, mind mutánsokká válnak, kivéve Jake-et, aki elkezdi a saját volt társait aprítani. Erre többen felfigyelnek, így megkeresi egy kormány egyik legjobb ügynöke, Sherry Birkin (a Resident Evil 2 kislánya, mellesleg az ő apja a tudósok egyike, akik kikísérletezték a T és a G-vírust). Mivel Jake immunis az új vírusra, az ő vére lehet a kulcs az ellenszerhez. Jake kötélnek áll, hogy a lánnyal együtt egy laborba menjenek, de cserébe ötven millió dollárt kér. Az új főhősre voltam a leginkább kíváncsi. Nem tudtam mire számítsak vele kapcsolatban de nagyon pozitívan csalódtam. Jake egy remek karakter, szimpatikus, iszonyatosan jók a dumái. A kampány játékmenete szintén akció központú, de vele a közelharc sokkal látványosabb és használhatóbb. Biztos örökölte a papától. Továbbá ebben a részben egy főellenség van, egy Ustanak nevű hatalmas állat. A Resident Evil 3 Nemesis-éhez hasonlít. Ő gyakorlatilag a teljes játék alatt végig kerget minket. Menekülni illetve bujkálni kell előle, a kampány végén pedig természetesen szembeszállni vele. Messze ez a kampány sikerült a legjobbra. Borzasztóan izgalmas és változatos lett és mint mondtam, Jake az elmúlt pár év legjobb ötlete a Resi univerzumban.



Ha kivégeztük a három fő szálat megnyílik egy negyedik. Ebben Ada Wong lesz irányítható és próbálja kideríteni, hogy Simmons miben mesterkedik. Ada egy magányos farkas, így vele a játék legnagyobb részében egyedül kell harcolnunk. Ez a rész is elég érdekesre sikerült, többször is lopakodni kell és settenkedve bejutnunk bizonyos helyekre. A legtöbb helyszín ismerős lesz a korábbi hadjáratokból, csak éppen Ada más útvonalon és máshogy közelíti meg őket, így többször is találkozunk a többi karakterrel. Egyébként a többi kampányban is összefuthatunk a többi szereplővel, de Ada részére ez még inkább igaz. Ada igazából csak egy egyedi főellenfelet kapott, hogy mi az nem árulnám el, mert a történethez nagyon szorosan kapcsolódik. Majd meglátjátok.



Játékmenet szempontjából tehát, a Resident Evil 6-ot egy közepes akció játéknak mondanám, viszont nem mehetünk el a mellett, hogy a játék alá valami rettenetesen jó történetet pakoltak. Több szálon futó cselekmény, minden karakternek megvan a maga drámája, remek munka! Tulajdonképpen a sztori menti meg a "rajongói bukástól" a játékot.
SPOILER ON
A kedvenc jelenetem, amikor Chris és Jake találkoznak és Chris elmondja, hogy ő ölte meg Wesker-t. Igazából semmi eget rengető, mégis pattanásig feszült a jelenet.
SPOILER OFF
A történet és karakterek miatt, a játéknak piszkosul erős hangulata van, amit még a játékmenetből fakadó kellemetlenségek sem tudnak elrontani. Ha maga a játék sokaknak nem is tetszik, a történet és az atmoszféra miatt, mindenképpen végig kell játszania a Resident Evil rajongóknak. A történetet csak akkor lehet teljesen megérteni és mindenre fényt deríteni, ha mind a négy kampányt végigjátsszuk.



Akárcsak a Resident Evil 5. részét, a hatodikat is végigjátszhatjuk co-op módban. Így kiküszöbölhetjük társunk gyenge MI-jét. Egyedül Ada Wong küldetései nem játszhatóak többedmagunkkal, de a többit akár osztott képernyő segítségével is megnézhetjük. Nagy visszatérőként még itt van a Mercenaries mód, amiben időre kell minél több ellenséget levadászni és a barátaink rekordjait megdönteni, ezzel őrületbe kergetve őket. A legérdekesebb rész viszont az Agent Hunt mód. Itt mi vagyunk a rossz fiúk, valamilyen mutánst vagy egyéb rémséget kell irányítanunk. Most pedig jön a csavar, ebben a játékmódban, más játékosok kampányába lépünk be és kell őket hidegre tenni. Csak ők nem tudják, hogy melyik ellenfelet vezérli a gép és melyiket egy ember. Zseniális! Piszkosul jó ötlet!



Nézzük technikailag mire képes a Resident Evil 6. A grafikával nem igazán voltak problémáim. A karakterek jól néznek ki, és az ellenfelek is. Rengeteg pálya van, azokkal sincs különösebb gond. Viszont van pár bug, falba és földbe lógó testrészek és ellenfelek. A szereplők haja (leginkább a hosszabb hajúak) olyan, mintha valami műanyag sisak lenne a fejükre téve. Annak viszont nagyon örültem, hogy már nincs képfrissítési probléma. A demo-ban még nagyon zavaró volt a három másodpercenkénti becsíkozódás. Ezt a teljes verzióból már kigyomlálták. A grafika így hozza a kötelezőt, de semmiféleképpen nem kiemelkedő. A szinkron viszont nagyon jó lett, remekül passzolnak a hangok a szereplőkhöz. A fegyverhangok is jók. A J'avo-k viszont továbbra is, azzal a hülye, kattogó hanggal porladnak szét. De legalább már nem nyomnak el minden más hangot. A zenék is eléggé fülbemászóra sikerültek, csak éppen nem emlékezetesek. A menüben hallható fő témán kívül, gyakorlatilag egyikre sem fogunk később emlékezni. Kár.



El kell mondani, hogy a Resident Evil 6 játékideje hosszú, méghozzá nem kicsit. Én egyedül és normal fokozaton játszottam és a négy kampány több, mint húsz órámba telt! Minden kampány öt fejezetre van felosztva és nagyjából ötven percet, vagy egy órát fogunk rajta eltölteni. Akció játéktól azért ez nem semmi teljesítmény. Ha még hozzávesszük az erős többszereplős támogatást és a sok fejlesztést, akkor láthatjuk, hogy egy igen tartalmas programmal van dolgunk. A játék időt még kitolhatja a gyűjtögethető emblémák levadászása és a minél jobb eredmények elérése. Minden fejezet végén pontoz a játék!



Kétség sem fér hozzá, hogy a Resident Evil 6 nem fogja megváltani a világot. Ahhoz túlságosan kevés új és egyedi vonása van. Viszont a hibák ellenére is szórakoztató tud maradni végig. Az igazság az, hogy én is látom a hibáit de nekem mégis tetszett. Nem látom olyan borúsan a végeredményt, mint mások. A történet és az atmoszféra engem sok mindenért kárpótolt. Örülök, hogy végig tudtam játszani.

Pros:
+ Az eddigi legjobb Resident Evil történet
+ Remek hangulat
+ Sok helyszín
+ Tartalmas 

Cons:
- Ez már nem ugyanaz a Resident Evil
- Akció játékként nem egyedi, vagy kiemelkedő
- Bosszantó MI
- Hülyére szkriptelt játékmenet

Értékelés
7.5Játékmenet:
Akció központú, ami felmondja a kötelezőt de újdonsággal nem szolgál.
9.0 Hangulat: 
A játék legerősebb része. A játékmenet sem tud belerondítani.
8.5Grafika: 
A 2012-es színvonalat bőven hozza.
8.5Hangok:
Jó zene és hanghatások. Nagyon jó szinkron.
9.0Szavatosság: 20 órás kampány akár co-opban is, és egy erős többszereplős rész.
Summary
8.5A Resident Evil 6 egyáltalán nem olyan rossz, mint aminek megpróbálják beállítani. Teljesen korrekt.


by KongFan

Újabb Régebbi