Painkiller: Hell & Damnation teszt


Teszteltük a Painkiller legújabb részét...


A Painkiller széria anno nagy sikert aratott, hatalmas boss harcaival,  egyedi, és jól kidolgozott fegyvereivel, régies játékmódjával, és a maga nemében egyben retró, és innovatív újdonságokat magában foglaló játékmenetével. Az új fejlesztőcsapat miatt talán úgy gondolhatjuk, hogy valami félre fog sikerülni. De nem, a játék még mindig szépen alakít, hiszen a játék alapanyagául szolgáló Battle out of Hell, és a régi Hell & damnation jók, az Unreal 3 Engine pedig gyönyörű.



Már a menünél elámulhatunk. Rendkívül gyönyörű, egyedi kivitelezésű. A játék egyből a közepébe vág a dolgoknak, találkozunk a kaszással, aki felajánlja hogy ha képesek vagyunk begyűjteni egy seregnyi lelket, szabadon engednek minket, és a barátnőnket. A dolog egyszerűnek hangzik, de nemsoká rá kell jönnünk, hogy nem. Eleinte kételkedünk abban, hogy miért segítene maga a halál, de elmondja miért teszi ezt, ugyanis szerinte mi nem vagyunk idevalóak, megöltük minden az életünkre törő szörnyeteget, és mert nemes egyszerűséggel fogadott Luciferrel, és nyerni szeretne. Persze az ördög sem hagyja magát, amikor csak tud, ő is keresztbe fog nekünk tenni. Elfogadjuk hát az ajánlatot, és kezdődik túránk a pokol legsötétebb bugyraiba. A történet hosszúsága közepes, tipikusan oldschool, elsőre furcsának tűnnek majd a történések, de végig gondolva rá fogunk jönni az okukra. Ezt is valószínűleg azért oldották meg így, mert a régi nagy címekre próbáltak visszaütni.


A játék már az elején elkápráztat a gyönyörűen kidolgozott környezettel, minden sötét, rohad, a falak mállanak, és egyéb szépségek egészítik ki a remek látványvilágot. A pályák rendkívül változatosak, sosem láttam példát hogy egymást ismételték volna. Végig járunk majd sötét temetőket, ahol a feléledő csontvázak törnek majd az életünkre, hatalmas katedrálisokat, és azok katakombáiban keressük majd a kiutat, vagy egyszerűnek tűnő mégis halálos veszélyeket rejtő pályaudvarokat.


A szörnyek jól kidolgozottak, találkozunk majd, vén banyával, aki érdekes módon pár pályán kukákat tologat, I. Világháborús katonákkal, bohócokkal, akik elektromos labdákat dobálnak ránk, vagy koponyát a fejükön viselő kisgyerekekkel. Nagyon egyediek lettek, mozgásuk is kitűnő, egyes szörnyek külön kihívást fognak jelenteni, mert amint megöljük őket átalakulnak valami mássá. Pár miniboss nagyon erősre is sikeredett, ezeket csak nagyon sok golyó árán tudjuk eltenni láb alól.


Hősünk a játékban egy kisebb arzenállal rendelkezik, maradnak a régi jól bevált fegyverek az előző részekből, mint a karóvető, vagy a jó öreg shotgun, de magától a nagy kaszástól is kapunk néhány érdekességet, egy korongvetőt, mely fűrészes szélű korongjaival egyszerre több ellenfelet is képes kettészakítani, ezt a jól bevált taktikát teszi egyszerűbbé, ami abból áll, hogy egy sorba állítjuk a minket üldöző ellenfeleinket, és utána célzás nélkül is nagyobb számú szolgát tudunk elintézni, ezeken kívül még egyéb finomságokat is kapunk kedvenc újdonsült barátunktól. A játék fegyvertára nagyon jól kidolgozott, bár én a vége felé már csöppet gyengének találtam eszközeinket. A fegyverek gyönyörűen vannak kidolgozva, mindegyik rendelkezni fog egy elsődleges, és másodlagos képességgel ezek általában robbantások, vagy pattogó bombák. Egyszóval a mi segítésünket szolgálják és ez akkor ki tudna beléjük kötni. Érdekesség, hogy ha összegyűjtünk 66 lelket, akkor egy kis időre démonná alakulunk, minden szürkévé válik, démoni látásunk viszont vörössel jelez minden ellenfelet, és ezeket egyetlen suhintással elintézhetünk.


A játék rendkívül brutális, egy karólövés után a fejek repülnek, vagy a testet átszúrva a falhoz szögezhetjük az ördög kicsiny szolgálóit. Ha szeretjük a Boss harcokat akkor ez a mi játékunk, rengeteget fogunk belőlük találni, a bossok érdekesek, és egyedien kell mindegyiküket elintézni. A játék tarott kártyás módszere is egyedi a maga nemében, rengeteget gyűjthetünk össze, majd ezeket a különböző vázákban, és egyéb tárgyakban található pénzért szerelhetjük fel magunkra. Ezek képességei változatosak, mindegyiknél mással fogunk találkozni, és a saját ízlésünkre igazíthatjuk őket.  A játék Coop-al, és Multiplayer móddal is megörvendeztet minket a kampány mellett, A coop élvezetes, és pörgős. A multiplayer a játék egyik erősebb pontja, nagyon sok játékmód van hozzá, ezen pályák mindegyike élvezetes, jól felépített, valamint egyik fél se kezd hátrányban. A játék nagyon retrós, még a karakterünk mozgása is a jó öreg doom-os időket idézi. A játékmenet pörgős, adrenalinnal teli. Játékmódokból négy félét találunk, Deathmatch, mely a jó öreg mindenki mindenki ellen taktikát követi, itt összesen 8 játékos harcolhat egymás ellen, 20 perces idő limittel. Találkozhatunk még Team Deathmatch-el, Capture the Flag-es futkározással, valamint Survival-al, ahol az egyre növekvő hordákat kell túlélnünk. Pályákból a régi painkilleresek nem fognak semmi újat találni, ugyanis fogták a legjobb pályákat, és ezeket felújítva kiadták a régiek mellé. Remélhetőleg ezekhez hamarosan kapunk új pályákat, mert jelenleg ez a 4, felújítottakkal együtt 8, elég gyér felhozatal. A játékmódok közül számomra a Survival tetszett a legjobban, főleg mivel megkavarja a játék eddigi egyensúlyát, vagyis nem egymást kell megölve egyre magasabb helyezést elérni, hanem eddigi ellenségeinkkel karöltve kell túljutnunk a hordák támadásán.


A játék hangjai is jól sikerültek, mind a kaszás, mind az ördög, és a kis szolgálóinak is külön külön jól sikerültek az ordításaik. A játék grafikája figyelemre méltó, az Unreal Engine 3 nagyon szépen adja vissza a lerombolt épületeket, és a rothadó világot. A fegyverek kifejezetten szépek lettek, nagyon jól kidolgozottak, és mindegyik egyedi, és különleges. Az irányítás egészen furcsa, aki casualként akar vele játszani annak nagyon egyszerű az egész, pár gombbal már tökéletesen el el lehet boldogulni, viszont aki komolyabban akarja játszani annak rengeteg gomb szolgál hasznául. Egy gombnyomásra használhatjuk a közelharci fegyvert, másikkal lőhetünk ki gránátot, szinte mindenre találtak ki kombinációt.


A játék végeredményben nagyon jó lett, szerintem mind az újoncoknak, mind a régi fanoknak nagyon fog tetszeni a folytatás. Rendkívül szép grafikája, hatalmas és ötletes Bossharcai, retró játékmenete sokakat fog gyönyörködtetni, és mind kampányban, coopban, vagy multiban fognak örömteli órákat eltölteni.

Pros:

+retró hangulat
+változatos pályák
+a háttérben dübörgő zene nagyon jó
+pörgős, adrenalinnal dúsított játékmenet

Cons:
-újoncoknak a retró stílus unalmasnak tűnhet
-néha nehéz már insomniánál is
-néha bugos a játék


Értékelés
8.0Játékmenet:

Old school játékmenet, élvezetes helyszínek, viszont aki nincs hozzá szokva a régies játékmódhoz az unalmasnak találhatja.
9.0 Hangulat: 

Eszméletlen darálás, a háttérben metál dübörög.
8.0Grafika: 

Jól kidolgozott pályák, sok megtalálható extra.
9.0Hangok: 

Minden szörnyecske egydien visít, a fegyverek nyekeregnek, csikorog a fém.
7.5Szavatosság:

A történet közepesen hosszú, a multiplayerrel, és a coop miatt elég sokáig el tudunk szórakozni vele
Summary
8.3A játék elég jól sikerült, méltó folytatása a régebbi epizódoknak


Újabb Régebbi