Dead Island Game of the Year teszt


A Deep Silver nagy húzása volt 2011 végén a Dead Island,
amit a lengyel Techland emberei tettek le az asztalra. Ám a játék még valamikor 2007-ben került bejelentésre (ekkor még sehol a Left4Dead), és akkoriban a zombis téma még alig jött elő újra a köztudatba (manapság a csapból is az folyik) aztán persze az akkoriban beígért dolgok időközben teljesen mássá alakultak (valószínűleg a Left4Dead sikere is közre játszott ebben). Aztán robbantani kellett valamit, eltelt pár év közben, a Dead Island pedig a félelmetesen hangulatos debütáló videóval épült bele minden gamer emlékezetébe. A játék megjelenése azért is mérföldkő, ugyanis ezáltal lett a Deep Silver  mögött álló Koch Media egy olyan kiadó, ami igazi saját AAA címet le tud tenni a virtuális asztalunkra.

A Dead Island fantasztikus címet kapott, ebben a két szóban megjelenek a játék legfontosabb aspektusai, halottak minden mennyiségben, és egy sziget amiről jobb lenne eltűnni.


Történet
A történet alapjait az intróban kapjuk meg ahol egy illuminált emberke belebotlik az összes választható szereplőbe, majd kitör a járvány, ami az emberek bezombulását eredményezi. A főmenüben új játékot kezdve  4+1 karakterrel játszhatunk:

Sam B: lecsúszóban lévő rapper arc, aki épp a szigeten lép fel, az ő kezében a tompa fegyverek okozzák az igazi pusztítást (meg a puszta ökle)

Xian Mei: beépített kínai kém, aki a hotelben dolgozik, ehhez a háttérhez híven a lőfegyverekkel osztja csak igazán a halált.

Logan Carter: lecsúszott amerikai foci sztár, ezért elég jól bánik a dobálható holmikkal.

Purna: egykori rendőr, aki VIP testőrködésből keresi a kenyerét és a vágó szerszámok a kezében fejét veszik bárkinek.

+1 Ryder White: Saját történet DLC-ben játszható a története, erről késöbb.


Az alap kampány 4 karaktere közül választhatunk és akár egyszerre mind a négyükkel elkezdhetjük a játékot, ha vannak barátaink a kooperatív mókához. A négy karakter közös tulajdonsága, hogy immunisak a zombulást okozó vírusra (ennek még később szerepe lesz a történetben) és hát a kimentőink is meglepődnek ezen. A szobánk szomszédságában található a remek debütáló videó jelenetének maradéka. A Banoi szigetén történő kalandozás során a nyarló bungalókból eljutunk egészen egy börtönig a dzsungelben, de közben érintjük a parti őrség bázisát, a világító tornyot, Moresby városát (és még sorolhatnám az apróbb ám annál fontosabb helyeket). Nem csak egy fő küldetés szállal készültek a fejlesztők, hanem találkozunk majd az NPC-k egyéni szenvedéseit bemutató mellékküldetésekkel, és egyes küldetések többször is elvégezhetőek a cserébe kapott jutalomért (Molotov koktél stb.).


Játékmenet
A játék első felében a közelharc fog dominálni, ugyanis a lőfegyverek csak a városban kerülnek elő. Bár korábban majd kapunk egyet abban csak egy lövésre lesz elegendő a lőszer. A küldetések sikeres elvégzéséért nem csak pénzt kaphatunk, amin munkapadoknál javíthatjuk-fejleszthetjük-készíthetjük eszközeinket, hanem kapunk egyedi tárgyakat is, amik lehetnek fegyverek vagy tervrajzok új gyilkos eszközökhöz. A gyilkos eszközökből hihetetlenül sok van a játékban mindenki meg fogja találni a kedvencét, ha nem is találja de a el tudja készíteni. A játék hamar unalmas lenne, ha csak verekedésből állna, ezért egy elég pofás szintlépési rendszert is kapunk, az ellenfelek is velünk együtt lépik a szinteket és a felvett fegyvereink is illenek a szintünkhöz (már ami a sebzésüket illeti) vagy a szintünknél nagyobbak, ezért még le kell „gyakni” pár zombit. A szintlépések során a jutalmunk egy feltöltött életcsík (alapból nem regenerálódik magától) és 1 elkölthető pont a 3 képességfa egyikén. A három képesség fa egyike egy aktív képesség, a „düh”, ami a leölt ellenségeink után töltődik fel, majd ha feltöltődött, az Y gomb megnyomásával aktiválhatjuk (ezután kő kövön nem marad, és bónusz XP-t is kapunk). A másik a passzív fegyveres képzettség fa, ami a 4 karakternél eltérő fegyver képzettségnek megfelel. Az itt elköltött pontjaink javítják az adott fegyver sebzését, élettartamát stb. A harmadik fa a túlélést szavatolja, ugyanis passzív túlélési képességek vannak rajta (zárnyitás, kevesebb veszteség a respawn esetén). A három képzettség fán elköltött pontok függvényében újabb sorok lesznek elérhetőek, amik még hasznosabb dolgokat rejthetnek.

A játékon belüli kereskedőknél pénzért tudunk vásárolni, a pénzt pedig elsődlegesen küldetésekért kapunk, de tetemes mennyiségű (szó szerint) fosztogatás vár ránk (bőröndök, ládák, szekrények és még a hullák sem lesznek az enyves kezünktől biztonságban.


A harc erősen épít a közelharcra ezért a bal kattintásra odacsaphatunk, míg a jobb gomb nyomva tartása mellett dobásra emelhetjük a kezünkben lévő tárgyat, amit a bal gomb lenyomásával dobhatunk el. A lőfegyverekre a klasszikus irányítás érvényes. A legfontosabb, leghasznosabb aktív képességünk a (dobpergés) rugás. Igen, jól olvastátok a Postal Dude és a Duke Nukem nyomdokain elindulva Banoi szigetén is rúgjuk, akit érünk. A rúgás nem csak megállítja a gyorsan futó zombikat, de a lassabb kollégáikat ledönti a lábukról (így mi foglalkozhatunk másokkal, vagy az esetlenül fetrengő zombikat gyorsan lecsaphatjuk. A játék elég precízen kezeli a sebzést, az ellenfél végtagjai csonkolhatóak, eltörhetőek. A kritikus találatok pedig kis belassítást eredményeznek, így mi kiélvezhetjük a momentumot. Az ész nélküli csapkodásnak a stamina mennyisége veszi elejét, ugyanis, ha elfogy, akkor egy erősebb ütés ledönthet minket a lábunkról, ez egyébként szerencse, ilyenkor a zombik elfeledkeznek rólunk, és van lehetőségünk kicsit összeszedni magunkat.


A szabadon bejárható területen vannak elrejtve „legendás” fegyverek is. A játék egyetlen említésre méltó hibája/kiforratlansága is ez a nyílt tér. Ugyanis a zombik folyamatosan újratermelődnek a korábban megtisztított területen, és általában ugyanoda, még a korábban ellopott autók is ugyanoda kerülnek vissza. A városban meg sajnos előkerül a nyílt világú játékok legnagyobb hibája, menj a-ból B-be, de a B a térkép másik sarka, és konkrétan tovább tart eljutni oda, mint maga a küldetés érdemi része. Aztán ezért a városi rész egy hullámvölgy a játékban (ha egyedül vagyunk) viszont coop társakkal szinte észre sem venni.  Amit még bírálhatnék az a minitérképen az útvonal jelölő pontos vonal, ami néha elég kergén viselkedik (de ettől függetlenül használható). A játékban elég változatos élőholt hordák kerülnek elő, bár örök kedvencem a lassú sétáló zombi és nagyon rühellem a 24 nappal később óta a futkosó cimboráját, de ennek ellenére jó arányban kerülnek elő ezek, és mások is.


Walker: Lassan sétáló alap ellenfél, szépen lassan rothad, néha fegyverrel a kezében mászkál, aztán még csapkod is. Inkább mennyiségi ellenfél.

Infected:  Mindent tud, amit a fentebbi társa, csak oylan gyorsan fut, mint ha tampon reklámban lennénk. Szintén a mennyiségi ellenfél.

Noxious: Lehet walker agy infected, ismertető jegye a zöldes kigőzölgés, ami a közelben elvakít minket, és a staminának sem tesz jót. Meg azért az átlagnál gyorsabb.

Thug: Egy nagyra nőtt walker, nagyot üt, sokat sebez, ledönt a lábunkról. Általában walkerekkel csoszog szóval taktikusan le lehet csapkodni. Ez az a zombi, ami kezek nélkül sem adja fel a harcot.

Suicider: Ő a robbanó élőholt, legfontosabb tulajdonsága, hogy szégyenlős, ezért a közeledben felrobban, ha szerencsénk van a társaival együtt.

Ram: Kényszerzubbonyos zombi, aki nagyra nőtt, és gyorsan fut. Szóval átgázol mindenkin, elég jól bírja az ütéseket, de gépkocsival vagy egyéb szépségekkel ő sem fog gondot okozni.

Floater: Mindenki kedvenc köpködő zombija, saját mag nem éghető, de a slájm, amit kibocsájt az gyújtható.

Butcher: Beszélő név, a játék legveszélyesebb élőholtja, a lőfegyvereket nem szereti.

Szóval ellenfelekből nem lesz hiány, úgyhogy barátainkat se kíméljük a mókától.

A coop elég baráti módon épül fel, akinek nincsen még három bátor kollégája az játék közben találhat társakat a drop in-out rendszerű coop révén is. Szóval egyjátékos mókának nem az igazi a játék, de már ketten is jót mulathatunk közben.


Mivel Game of the Year verzióhoz volt szerencsém, két DLC is érkezett a játék mellé.

Bloodbath Arena DLC:
Ebben a coop játékok egyik klassziikus küldetése kerül elő. Azaz hullámokban érkező, egyre erősebb ellenfelek végére kell jutni. (többet erről beszélni sem érdemes) Van 4 aréna meg leaderboard. Aztán mehet az XP és loot farmolás.

Ryder White DLC:
Ez már egy teljes értékű letölthető tartalom. A DLC az egyjátékos tartalmat bővíti, és megismerhetjük Ryder White szerepét a főkampány hátterében, időben korábban kezdődik, mint a játék, de a főbb cselekmények párhuzamosan játszódnak. Ez árnyalja, majd nem csak az ő, de pár másik karakter személyiségét is. Arról nem is beszélve, hogy az alapjáték vége is teljesen más megvilágításba kerül. Ryder White 10-es szintről kezd és a 15-ös szintnél tovább nem is fejlődik. De már alapból rendelkezik pár hasznos képességgel.



Grafika
A játék a Chrome 5 engine segítségével öltött testet a monitorokon, ami a Call of Juarez: Bound in Blood című részében debütált. Összességében szép a játék, szép a látvány, de bizonyos dolgok egyszerűen csúnyák. Ám a játékmenet sava-borsát jelentő tényezőkre egy rossz szavam sincsen. A Chrome engine mellett szól, hogy régebbi vasakon is remekül fut.


Összegzés
A Dead Island egy kiváló játék lett. Nem lett tökéletes, megvannak a hibái, de játék közben, a barátokkal ez marhára nem számít. Aki eddig nem tette volna, a Game of the Year kiadás remek módja a játék beszerzésének. Aztán várjuk a folytatást, hiszen importálhatóak a mentések.

Pros:
+Zombik
+Coop
+Történet
+Közelharc

Cons:
-Egyedül uncsi

Értékelés
9.0 Játékmenet:
 Pörgős, nyitott világ meg zombik. Már csak három barát kell. 
9.5  Hangulat:  Abszolút adja a zombis világvége hangulatot, bár néha már hentparádénak érezhetnénk.
9.0 Grafika: 
 A játék alatt szépen fut a motor, de pár helyen elnagyolt.
9.0 Hangok:
 Zenét nagyon nem hallani két hörgés között, de a menü és a betöltő képernyő dallamai emlékezetesek.
9.5 Szavatosság:  Zombik, kampány, coop, trópusi sziget, ezek azok a dolgok, amik sose mennek ki a divatból.
Summary
9.2 Nagyon jó játék és maradandó élmény lesz, nem a történet miatt, hanem mert a haverokkal mekkorát mulattunk közben.
by Kopiati

ui: a magyaritasok.hu -ról tölthető a játék magyarítása. Jó szórakozást!
Újabb Régebbi