Dying Light - Teszt

A zombis játék, ami tud újat mutatni...


Hát eljött ez a nap is. Immáron 72 órája elérhető hivatalosan az év egyik legvártabb játéka, a Dying Light. Mint azt talán már tudjátok, nekünk már pár hete volt lehetőségünk a szerkesztőségi verzió kipróbálására, szóval írtunk már egy kis előzetest meg egy rövid videó is készült róla, amit ITT olvashattok. Próbálom nem ugyanazokat leírni, mint akkor. Valami itt lesz részletesebb, valami ott az, tehát ha érdekel a Techland új zombi-apokalipszis játéka, akkor mindenképpen olvassátok mindkét cikkünket. Jó szórakozást.

Az új Dead Island…

Akik jobban el vannak merülve a videojáték ipar mélységeiben, azok már tudják, hogy a Techland volt az, aki a Dead Island játékot is készítette. Az igazat megvallva a Dying Light egy folytatás lett volna, de a fejlesztők és a kiadó, a Deep Silver pár újításban nem értett egyet. A végeredmény az lett, hogy a készítők önerőből adták ki, most már beszélhetek múlt időben, ezt a remek új játékot, míg a kiadó keresett egy új csapatot, akik a Dead Island 2-t készítik.


Szóval a Dying Light egy új projekt, mégis a magja az ismerős. A harc rendszer, a küldetések, a tárgyak készítése és a szintlépés tulajdonképpen egy továbbfejlesztett Dead Island. Ez nem rossz, hiszen ezek a dolgok, már ott is jól funkcionáltak, és én megértem a Techland-et, eredetileg ugye nem egy teljesen új címet akartak készíteni. 

  
A különbségek azért eléggé meghatározóak. A Dying Light sokkal életszerűbb, mint a Dead Island. Habár a zombi-apokalipszis nem egy mindennapi esemény, mégis a lehető legélethűbben van ez elénk tárva. Éppenséggel megtalálható a harcrendszer a játékban, de nem ezen van a hangsúly. A való életben sem tudna senki fia, még Arnold Schwarzenegger sem (na jó, talán ő igen), egy vascsővel szétverni egy városnyi zombit. Így a Dying Light-ban szó szerint túl kell élnünk az eseményeket, nem pedig megküzdenünk azzal. Sokkal nagyobb hangsúly van a figyelemelterelésen és a menekülésen, mint azt eddig bármelyik zombis játékban megtapasztalhattátok. Hogy ne legyen unalmas a folyamatosan futkározás, betettek egy érdekes elemet a játékba, mégpedig a parkour jelenséget. Képzeljétek el a jól ismert Mirror’s Edge-et, csak éppen zombikkal. Mert a Dying Light pontosan ugyan ez. Harran romos városa tele van megfelelő objektumokkal, amiken futhatunk, mászhatunk, ugrálhatunk és gurulhatunk, így kalandozás közben inkább a reflexeinkre és az elkerülő manőverekre vagyunk kényszerülve, mint magára az esztelen harcra.


Persze olykor elkerülhetetlen az összetűzés más emberekkel vagy éppen a zombikkal. A játékban van egy kincset érő szer, a neves antizin, mely késlelteti a zombivá válás idejét.  Ezt az anyagot a Global Relief Effort, röviden GRE, szállítja a városba. Pontosabban repülőkről dobálják le mentőcsomagokban. Így, akár csak ahogy a valós életben történne, két féle embercsoport alakul ki. Az empátiát maximálisan nélkülöző rosszak, akik a zombi invázió közepette is képesek ártatlan és egészséges embereket ölni az ellenszerért, és azok, akik nem hagyják saját fajukat pusztulni az apokalipszisben. Ebből kiindulva, természetesen mi jó fiúk vagyunk, összetűzésbe kerülünk a banditákkal. A lőfegyverek elől, még Arnold Schwarzeneggernek is nehéz lenne elugrálni (jó, talán neki azért nem), ezért ilyen esetben nekünk is viszonozni kell a tüzet. A játékban megtalálható az FPS legautentikusabb eszköze, a lövöldözés, de nem számottevő. Ne higgyétek, hogy kimentek az utcára és mindenki rommá lőtök.


Habár a zombik nappal elég butácskák, lassúak és eszetlenek, éjszaka azért már más a helyzet. Ugyanis a napszakok cserélődnek. Ilyenkor jóformán tök sötét van, csak a lámpánk fénye és a kukák lángja ad valami rálátást az utcákra. Természetesen élőhalott barátaink ilyenkor a legaktívabbak. Szól a fejükben a Thriller, sokkal gyorsabbak és erősebbek. Óvatosan kell hát lopakodnunk, arról nem is beszélve, hogy nem is látjuk őket gyakran, tehát fülelni kell és olyan eszközöket összerakni a szemétből, amik a tájékozódásunkat segítik. Nagyon hangulatos, azt kell mondanom. A túlélés itt már olyan erős, mint maga Arnold Schwarzenegger.


A látvány, ami elénk tárul grafikailag, valami elképesztő. Annyira gyönyörű a játék, hogy nem találok rá szavakat. A fények és az árnyékok valami csodálatos összhangban vannak egymással. Sokszor csak megmásztam valami magasabb épületet és bámészkodtam a tájban, meg ütöttem a párkányt, hogy odacsaljam a zombikat. Vicces volt nézni, ahogy tolonganak és üvöltöznek. A hang is valami elképesztően jól sikerült. Én a magam részéről nagyon szeretem a léptek zaját hallgatni, amit azt kell hogy mondjak, sok játékban elapróznak vagy éppen nagyon kevés figyelmet fordítanak arra, hogy a szereplő milyen anyagon sétál vagy éppen fut. Itt ezzel nincs gond. Minden apró neszt ki lehet hallani, ahogy a fa pallóról elrugaszkodunk és talpunk valami keményebbet ér, ahogyan a drótkerítésen mászunk vagy éppen a földön sprintelünk. A zenék is csodálatosak. Kicsit nekem hozza a számomra nagy csalódást nyújtó Resident Evil filmek Marilyn Manson alapját, na meg ott az a keleties hangulat, hiszen színterünk, Harran városa is valamilyen török vagy arab civilizáció települése.


Visszatérve a léptek zajára, nekem nagyon szimpatikus volt, hogy meg kell gondolni azt, hogy mikor futunk, mert biza elfáradt az ember. Lényegtelen, hogy zombik között vagyunk, vagy egy épületben, a futás az futás, a kimerülés pedig tény. A való életben is elfárad az ember, még Arnold Schwarzenegger is (na jó, talán ő nem). Szóval gondoljátok meg, hogy a pálya rövidítése miatt sprinteltek-e, mert ha a következő sarkon zombi hadsereggel találkoztok, akkor onnan nehéz lesz kikecmeregni.

A sztori…

Eddig nem sokat mondtam a történetről, mert inkább a játékstílusába akartalak bevezetni először benneteket, de ugorjunk át a tényekre. Kalandunk színhelye Harran városa, ahol a játék elején még ismeretlen okokból elterjedt ez a zombi vírus, amit egyébként el is neveztek Harran vírusnak. A Védelmi Minisztérium karanténba zárja a területet és GRE dobálja mentőcsomagjait, a zombulást gátló antizin-nel. Mint említettem, ez nem ellenszer, csak ideiglenesen akadályozza meg az agyevő kórt, szóval addig nem leszel zombi, ha megfertőztek, míg lövöd magad a cuccal. Ennek hatására kialakulnak a jók és a rosszak, akikről már esett szó.


Mi magunk vagyunk Kyle Crane, egy GRE ügynök, akit 2 hónappal a karantén után küldenek egy titkos küldetéssel a városba. Érkezésünk elég szerencsétlenre sikeredett, instant megfertőztek minket, de a jó fiúk megmentettek, viszont antizin és felszerelés híján segédkeznünk kell nekik, hogy később elérhessünk célunkat. Kadir Suleiman-t kell megkeresnünk, aki vélhetőleg rendelkezik egy fájllal, mely az ellenszer receptjét tartalmazza, ő viszont nem akar segédkezni a GRE-nek, mert állítása szerint ők sem segítettek, mikor a zombik elszabadultak és őket okolja öccse, Hassan halálért.


Ez a kiinduló pont, többet nem is mondok, mert az csúnya lenne tőlem. A játék egyébként bő 50 órát ígér nekünk, fő és mellékküldetéssel együtt. De ezen kívül van még itt szórakozás, ugyanis lehetőség van többjátékos módra is!

Légy te a zombi…

Kettő féle módon tolhatjátok együtt a játékot. Az egyik az maga a sztori végigjátszása többen, akár csak a Dead Island-ben, a másik viszont, az már kicsit PVP orientáltabb verzió, a Be the Zombie opció. Ez eredetileg csak az előrendelőknek járt volna, de a Techland annyira jó arc, hogy ingyenessé tette, tehát ha megveszitek a játék bármely változatát, ez ott díszeleg majd a főmenüben. És pontosan az, aminek látszik. Itt magát a zombit kell alakítanunk és az embereket levadászni. Nem akármilyen élőhalottat egyébként, szupererős csápos lényt irányítunk, aki ugrálni tud és ezekkel a húsos indákkal pókember szerűen hálózza be az áldozatait. Addig, amíg UV lámpával szembe nem világítják, akkor viszont védtelen minden támadással szemben. Ilyenkor el kell menekülni és kezdődhet előröl a becserkészés. Nagyon élvezetes, de nem ez a játék fő mulattató faktorja, így csak ideig-óráig köt le.

Összességében…

A Dying Light habár január 27-én, év elején jött ki, jó eséllyel az idei felhozatal egyik legjobb játéka. Én nem lepődnék meg, ha majd november-december környékén az év játéka cím szerepelne ez a név mellett. Tényleg nagyon hangulatosra sikerült, kellőképpen nehéz és szórakoztató, Sok lehetőség van benne, nem csak a sztori végigjátszása, hanem az előbb említett zombis móka is. Kapható hozzá Season Pass is, ami annyit tesz, hogy biztosan fog még tartalom jönni hozzá. Csak ajánlani tudom, egyedül vagy haverokkal, a Dying Light egy lélegzetelállító kalandot fog nyújtani, még annak ellenére is, hogy megint egy zombis játékról van szó. Steam-en elérhetitek, de a dobozos verzióra még várni kell pár hetet.

Videoteszt is készült a játékról, tekintsétek meg:


                                                                                                          --- Entomofob ---

Pro:
+ Csodálatos grafika
+ Elképesztően életszerű hangulat
+ Remek parkour lehetőségek
+ Igazi megpróbáltatás a túlélés
+ Nagyon jó mellékküldetések

Kontra:
- Zombik, már megint
- Karakter kozmetika hiánya


Értékelés
 9.5
Játékmenet:

Az első perctől az utolsóig minden ugyan olyan élvezetes. Remekül ötvözi a parkour-t és a zombi ölést. Élvezetileg maximálisat nyújt.
 9.5
Hangulat: 

Nagyon életszerűre sikeredett. Nem csak a harcon van a szó, hanem azon, hogyan tudunk elmenekülni a zombik elöl. Ha bekövetkezne egy zombi-apokalipszis, akkor ez a világ áll a valósághoz a legközelebb.
 9.5
Grafika: 

Áh, nem tudok erre mit mondani.
 9.5
Hangok: 

Zeneileg is nagyon hangulatos dallamokat hallhatunk és a többi zaj is kiváló.
 8.5
Szavatosság:

A sztori végigjátszása után nem sok újat tud mutatni. Bár ott a többjátékos zombis mód, de az nem annyira nagyszabású, hogy hetekig lekössön. Viszont a Dying Light egy olyan játék, ami garantálja, hogy 2-3 hónapon belül megint végigjátszd, mert annyira jóra sikeredett.
Review score
9.3

Annak ellenére, hogy megint egy zombis játékkal van dolgunk, a Dying Light tud újat mutatni. Megtudja mutatni az élőhalott-apokalipszis azt az oldalát, amivel eddig se más játékokban, se pedig filmekben nem találkozhattunk. Ezért kiváltképpen nagy dicséretet és figyelmet érdemel.

Újabb Régebbi

Popular Items