Alan Wake's American Nightmare: Teszt

- Kiadó: Microsoft / Nordic Games (PC)
- Fejlesztő: Remedy Entertainment
- Műfaj: akció, horror
- Platformok: Xbox 360, PC
- Tesztelve: Xbox 360, PC

Nehéz szülés volt, a Remedy horror játéka, az Alan Wake. Anno még egy sandbox multi platform cím volt. Mikor 2 évvel ezelőtt megjelent kiderült, hogy komoly változásokat eszközöltek a játékon. Egy lineáris, Xbox 360 exkluzív cím lett belőle. A játék kritikai sikereket aratott, de a pénztáraknál csúnyán elhasalt de pár hónapja megjelent a PC-s verzió. Igen, két évvel később. Viszont kijött egy másik Alan Wake játék is, ez megint csak a Microsoft konzolján elérhető (remélhetőleg ezt már nem két év múlva portolják). A 2011-es VGA-n láthattunk belőle először mozgó képet és én elég komoly előítélettel közelítettem felé.

Mielőtt belekezdenék a történet ecsetelésébe, elmondanám, hogy az első rész végét lefogom írni, csak így lesz érthető az American Nightmare sztori ismertetője. Úgyhogy aki még nem játszotta ki az inkább ugorja át ezt a szakaszt! 2 évvel járunk az első rész eseményei után. Alan csapdába esett a sötétségben, de megmentette kedvesét. Gyakorlatilag már mindenki lemondott róla, amikor feltűnik a saját maga által írt TV sorozata, a Night Springs szereplőjeként. Valahol Arizona-ban köt ki és a sötét erők is újra feltűnnek. Az első rész végén megjelenő fura alak Mr. Scratch is itt van, és közli főhősünkkel, hogy átfogja venni a helyét a való világban.
Az Alan Wake's American Nightmare nem egy igazi folytatás, ahogy már a Remedy is említette korábban. Inkább egy afféle 1.5 rész. Dobozos verzió nincs, XBLA Arcade cím lett belőle. Csak az Xbox Live rendszerén keresztül vásárolható meg. Már ez eléggé gyanús volt és nem is értetem, hogy miért kell ilyen részt hegeszteni az Alan Wake mellé, ahelyett, hogy az igazi folytatást kalapálnák. Ha valaki úgy ül le elé, hogy egy valódi folytatást akar, az biztos, hogy csalódni fog. Viszont ha úgy, mintha egy kiegészítő lenne, akkor egész jól fogunk szórakozni.
A játékmenetet és a körítést is komoly változás érte. Eltűnt az epizódikus felépítés, nincs "Previously on Alan Wake". Sokkal inkább egy szürreális, álom szerű világba kerülünk, rövidebb pályákon. Kezdjük is a fekete levessel, a rövidebb pályákkal. Az egész játékban 3 pálya van, méreteik meg sem közelítik az első rész hatalmas területeit és mindegyiken háromszor fogunk végig menni, ez igazából eléggé felemás dolog lett. Úgy érezhetjük, hogy ez egy költség kímélő megoldás, de azért nincs ez így teljesen, hogy miért? Az nem mondanám el, mert a játék egyik ötletesebb részét képezik és kapcsolódik a sztorihoz, de van még egy problémám azért ezzel, majd később rátérek. Továbbá a játék piszok rövid, 4-5 óra alatt simán végigjátszható.
Maga a harcrendszer nem változott, valójában arról van szó, hogy mindenből több lett egy kicsivel. Több fegyver, több ellenség több harc. Igazából ezzel nem is lenne baj, de mivel rövid a játék, és rengeteget kell harcolni elveszik az első rész zseniális hangulata. Az American Nightmare gyakorlatilag tejesen kiölte a rettegést, és a horrort magából. Egy nyúl farknyi akció roham lett. Ez a legnagyobb hibája a játéknak. Úgy érzem, hogy a Remedy egy seggel akart megülni két lovat, de egyik sem sikerült neki igazán. Próbáltak nyitni az ackió játékok rajongóinak de úgy, hogy elvettek valamit az első részből. Ez viszont hiba, hiszen az Alan Wake rajongók, a rettegést akarják és a hangulatot, az akció játékosokat pedig nem fogja meggyőzni az American Nightmare egyszerű harcrendszere. Továbbá, mivel rengeteg ellenféllel találkozunk, kell a muníció is. Az egész játék során rogyásig leszünk fegyverekkel. Ehhez hozzákapcsolták a gyűjtögethető forgatókönyv lapokat is. Már nem csak néhány eseményt tudunk meg ezekből, hanem ha összeszedünk egy magadott mennyiséget, akkor a pályán kinyithatunk bőröndöket, amik mindenféle fegyvereket adnak. Jó ötlet, de ez elvileg egy horror játék akarna lenni.
Horror címként megbukik a játék, sokkal inkább definiálható akcióval kevert elborult thrillerként. Ha viszont így nézzük, akkor működik a dolog. Az American Nightmare hangulata jócskán eltér az első részétől, de igazából egy idő után megszereti az ember, mert működik de mégis ott van egy kesernyés utó íz. A játék legnagyobb Jolly Jokere viszont a főellenség, Mr. Scratch. Ő valójában Alan Wake gonosz megtestesülése és szenzációs karakter! Imádtam ahányszor csak megjelent (nagyon kevésszer). Egy totál antiszociális, szochiopata, elmebeteg, egy kis ripacskodással de a jó értelemben. Van egy jelenetsor, amikor egy érdekes táncot ad elő, miközben valakit kínoz. Lehet morbidul fog hangzani, de azon betegre röhögtem magam. Az utóbbi idők egyik legszimpatikusabb főellensége lett Mr. Scratch.
A játég grafikája kb. ugyanolyan mint az első részé, a pályák bár kicsik de kidolgozottak, viszont mivel nincs erdő a para faktor megint csak csökkent. Az ellenfelek is jól néznek ki, Alan új fizimiskája is egész ötletes. A játékmenet és átvezető mozik közötti váltás viszont néha nagyon furán néz ki. Az élőszereplős videók nagyon meggyőzőre sikeredtek. A hangok piszkosul jók, a zene pedig oltári! Keresettek rá a The Happy Song című dalra, minden nap meghallgatom, nagyon jó!
A sztori mellé kaptunk még egy Arcade módot is amit egyszerűen nem értek. Ki fog ezzel játszani? Az egésznek semmi értelme nincs. Adott egy pálya, egy tíz perces idő limittel, éld túl, ennyi! Lehet versengeni a Live-on a pontokért, meg a highscore listáért, de el nem tudom képzelni, hogy ez bárkit is lázba hoz! A legidegesítőbb dolog viszont az, hogy ezek a pályák, a sztoritól függetlenek és nagyon is ötletesek. Temető, olajfúró állomás. Ahelyett, hogy ezzel az arcade ökörséggel vacakoltak volna, inkább ezeket a pályákat fűzték volna a sztorihoz. Biztos, hogy valamivel magasabb pontozásban részesülne.
Az Alan Wake's American Nightmare, olyan mint az a bizonyos nép mese, hozott is meg nem is. Hozott egy egész ötletes új irányvonalat, viszont az nem ér fel azzal, amit elvett az eredeti játékból. Lehet kissé negatív hangvételűre sikeredett a cikk, de a játék egész jó. Persze nem ér a közelébe sem az első résznek, de ha egy kis mellék ágként tekintünk rá, kellemes szórakozást képes nyújtani.

Pozitívumok:
+ Érdekes új irány és hangulat
+ Mr. Scratch

Negatívumok:
- Rövid
- Egyszerű akció játékká degradálódott
- Az Arcade módnak semmi értelme


Értékelés
8.0 Játékmenet:
Élvezetes, de egy tapasztaltabb akció játékosnak nem nyújt nagy élményt.
8.0 Hangulat: 
Az előző rész rettegés faktora kiveszett, de kaptunk egy megszokható újjat.
8.8 Grafika: 
Ebbe nem igazán lehet belekötni, stílusosak a pályák, a fény-árnyék játék remek, jól néznek ki a karakterek is.
8.5 Hangok: 
 Teljesen jó, de semmi kiemelkedő. Néhány zene egész jó.
7.0 Szavatosság: 
 3 sztori pálya és az arcade mode. Karcsú.
Summary
8.0Az átlagosnál jobb de az igazán jótól messze van. Várjuk az igazi Alan Wake folytatást.


Hungamer GOTY 2012 jelölés:
Az év gonosza

Újabb Régebbi