Rush Bros teszt


Ha a játékhoz kéne igazítani a teszt stílusát, akkor a Rush Bros-hoz gyors, színes, vibráló leírás dukálna. A villogó betűket hanyagolom, de a hangulathoz híven következzen a "gyorsteszt":


Mi ez? Retro stílusú 2D platformer, modern külsőben. Ismerős? Igen, ez egy újabb próbálkozás a régi ugrálás és hajtépés korszakának visszahozására. A pályákat ugyanis meg kell tanulni, ahhoz, hogy boldogulni tudjunk. Bár a checkpoint rendszer részben megkíméli idegeinket (csak néhány pályát kell tök elölről kezdeni, másokon kb. két centivel korábbról indulunk újra halál esetén), azért egy-egy ugrásnak több tízszer is neki fogunk ugrani, mire sikerül. De ezt sokan szeretjük, nem igaz?

Miben újít? A játék sebességen túl a zenére és a látványra helyezi a hangsúlyt, az élményt pedig multiplayerre hegyezi ki. Lássuk, hogyan sikerült!


A játékmenet. Rohanni kell veszettül! Ellenségünk az idő vagy egy élő ellenfél. Utóbbi lehet teljesen random idegen a világ bármely pontjáról vagy a haver is, ha befér két szék a gép elé - a játék ugyanis támogatja az osztott képernyős versenyt is. Vannak powerupok mint például dupla ugrás vagy gyorsulás, melyek rövid ideig segítenek minket és akad olyan is, ami az ellenfelet gátolja (pl. a lecsökkenti a látótávolságát). Természetesen egy csomó lehetőség van a pályákon elhalálozni, ezek különböző mozgó vagy álló csapdák, lézerek, sav vagy a Super Marioból ismert lávából kilövő..lávagolyók. A cél minél hamarabb eljutni a pálya végére, legyőzve saját korábbi időnket/az ellenfél aktuális próbálkozását.

Történet. Az nincs. Miért, tényleg kéne egy ilyen játékhoz? Na jó: "két DJ indul, csak egyikük ér célba".


A látvány. A dizájn egész jó lett, nagyon színes, nagyon fénylik, nagyon neon. Akinek ez bejön, nem fog csalódni, azért egy-egy pályánál befigyel az epilepszia roham. Ha jól vettem észre, mindig más a háttér, bár valójában nem fogunk sokat elidőzni ezek felett, hiszen azon fogunk izgulni, hogy sikerül-e a következő ugrást kicentizni, illetve hogy áll az ellenfél. Na jó, neten nézegetve a képeket, tényleg nagyon szépek a hátterek és a változatosságra sem lehet panasz. Egyébként stílusra érdekes egyveleget hoztak össze a fejlesztők. Számomra olyan, mintha a Rayman játékok világába kevertek volna az Insanely Twisted Shadow Planetből, majd ezt nyakon öntötték volna a Scott Pilgrim Against the World csillogó látványával. Az egészet pedig a minőségi böngészős flash játékok stílusában tálalva. Egyedül talán a karakterek lógnak ki egy icipicit a képből, nem is tudom, miért. Talán az animáció nem a legjobb. De ez tényleg apróság, úgysem tűnik fel a nagy rohanásban. Ráadásul tudjuk állítani a színüket is.

Néhol egyszerűbb fejtörőket is meg kell oldani, pl. told a golyót a lézer útjába
Hangok és zene. A játék a zenére épül, már amennyiben két DJ-ről van szó és mindenhol hatalmas hangfalak pulzálnak, ahogy ontják magukból a rágógumi technót (ezt most találtam ki). A hanghatások jók, a néhány számot jelentő zene viszont már rövid távon is agykárosulást okozhat, még szerencse, hogy a fejlesztők beépített zenelejátszóval gondoltak mindenkire. Így a saját winyónkon lévő zenékre versenyezhetünk, ami a készítők szerint minden esetben más-más élményt jelent. Nekem nem tűnt fel, de elvileg a zenére reagál a világ (talán a csapdák változnak más ütemre vagy a hangfalak bömbölnek másképp). Mindenesetre izgalmas élmény ugyanazon a pályán végigmenni egy 8 bites őrületre, majd Slayerre, végül valami chilles down tempora!

Irányítás. Ez rendkívül sokat jelent egy ilyen játék esetén, konkrétan ezen elbukhat az egész. Nos, a Rush Bros nem bukik el, de őszintén szólva ennél azért vannak jobb megoldások. Nálam mondjuk a Super Meat Boy igen magasra tette a lécet, a szinte tökéletesen pontos és reszponzív (van ilyen szó?) irányítással. Itt sincs nagy baj egyébként, alapvetően elég érzékeny az irányítás, de a falról ugrás szerintem lehetne pontosabb is. Valójában egy óra játék után megszokjuk, szóval nincs nagy baj.


Szavatosság. A 30 pálya kb. 2 óra alatt végigtolható, de persze csak ezután indul az igazi játék. Ahogy szép lassan kiismerjük a pályákat, csapdákat és megbarátkozunk az irányítással, úgy erősödik bennünk a vágy, hogy kipróbáljuk magunkat akár a saját időnk, de sokkal inkább más ellen. És ez adja az igazi velejét a játéknak, meg az, hogy nem csupán egy szellemkép ellen versenyzünk, az ellenfelet meg is lehet szívatni. Hogy ez kinél, mennyi ideig tart, nehéz megmondani. Megkockáztatom, hogy akinek ez bejön és szerez egy havert osztott képernyős durvulásra, órákig fogja milliszekundumokkal döntögetni a másik rekordját.

Konklúzió. Ha bejönnek a gyors, pontos ugrásokra kiélezett 2D-s platformerek, nem vagy hajlamos az epilepsziára és van benned versenyszellem, akkor valószínűleg jót fogsz szórakozni a Rush Bros-zal. Nem mondom, hogy évek múlva is emlékezni fogunk a nevére, de az biztos, hogy rövid távon nagyon szórakoztató tud lenni!

-ndever-

Értékelés
8.5Játékmenet:
Semmi formabontó, de mindenképpen szórakoztató.
9.0 Hangulat: 
Iszonyat pörgős, a saját zenékkel pedig tudunk finomhangolni.
9.0Grafika: 
Szép, fényes, színes. Nagyon.
8.5Hangok: 
Effektek rendben, a zenék meg ugye rajtunk múlnak.
8.5Szavatosság:
Nehéz kérdés. Rövid távon tuti elleszel vele! Amúgy meg vérmérséklet és esetleges további pályák függvénye.
Summary
8.7Mindenképpen érdemes kipróbálni!
Újabb Régebbi